HiFi & Professional Audio Forum  

Nikola TESLA, elektroinženjer, pronalazač (2007-2008)

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Nikola TESLA, elektroinženjer, pronalazač (2007-2008)

Post by pecass x » 27 Jun 2009, 23:14

Da li smo sigurni da ovo remek delo vizionara moze izdrzati napon EDB-a ](*,)
A tako bih posedovao 1-kom i uprkos nadolazecoj svinjskoj SEKI :glas

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: Nikola TESLA, elektroinženjer, pronalazač

Post by sn » 02 Jul 2009, 22:13

Nikola Tesla Inventors Club will be hosting an unprecedented three-day celebration in Philadelphia, PA, commemorating Nikola Tesla's legacy and world vision

Nikola Tesla Energy Independence Celebrations
July 10, 11 & 12, 2009
nteic.jpg
nteic.jpg (78.56 KiB) Viewed 2536 times
nteic.jpg
nteic.jpg (78.56 KiB) Viewed 2536 times
:sign Click here for more information; http://www.nikolateslainventorsclub.com/

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Rodjendan Nikole Tesle

Post by sn » 10 Jul 2009, 13:32

10.07.2009
Na današnji dan pre 153 godine rodjen je Nikola Tesla.
ntlika.jpg
Smiljan - levo je zgrada u kojoj je rodjen Tesla, desno crkva u kojoj je njegov otac Milutin sluzio.
ntlika.jpg (63.49 KiB) Viewed 2515 times
ntlika.jpg
Smiljan - levo je zgrada u kojoj je rodjen Tesla, desno crkva u kojoj je njegov otac Milutin sluzio.
ntlika.jpg (63.49 KiB) Viewed 2515 times
Nikola Tesla je rodjen 10 jula 1856 godine u Smiljanu, Lika. Njegov otac Milutin, bio je pravoslavni sveštenik. Majka Djuka, bila je poreklom iz svešteničke porodice, nepismena, pametna i plemenita žena. Nikola je osnovnu školu završio u Smiljanu, nižu realnu gimnaziju u Gospiću, a višu realnu gimnaziju u Karlovcu. Od ranog detinjstva je pokazivao sklonost ka pronalazaštvu.
nt.jpg
nt.jpg (26.39 KiB) Viewed 2515 times
nt.jpg
nt.jpg (26.39 KiB) Viewed 2515 times
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
tesla09.gif
tesla09.gif (23.04 KiB) Viewed 2732 times
tesla09.gif
tesla09.gif (23.04 KiB) Viewed 2732 times
Počast Tesli na "Guglu"

Milioni ljudi širom sveta, koji danas budu koristili najpopularniji pretraživač Interneta "Gugl", primetiće da je njegov prepoznatljivi logo izmenjen, što se događa samo u posebnim prilikama, kada se slave važni istorijski datumi ili ličnosti.
Povod za današnji svečani "Guglov" logo ili "dudl", kako ga njegovi kreatori u žargonu zovu, jeste godišnjica rođenja velikog srpskog, američkog i svetskog naučnika Nikole Tesle.
Korisnici "Gugla", koje bude zaintrigirao dizajn Denisa Kvanga, te budu mišem klinknuli na današnji "dudl", biće direktno prebačeni na stranicu na kojoj su izlistani svi sajtovi na Internetu, posvećeni Nikoli Tesli.
Ovakvu svetsku promociju, "Gugl" je do sada priredio samo Leonardu da Vinčiju i Albertu Ajnštajnu.

U "Guglu" su RTS-u rekli da je Nikola Tesla današnji "dudl" zaslužio pre svega zbog svog pionirskog rada na bežičnom prenosu elektromagnetnih talasa.

"Smatrali smo da su kreativnost, mašta i, nesumnjivo, genijalnost Nikole Tesle u skladu sa vrednostima i kulturom koje "Gugl" promoviše. Volimo neobične ličnosti, koje su istinski uticale na oblasti kojima su se bavile, a Tesla svakako odgovara takvom opisu", rekao je portparol "Gugla" Sajmon Morison.

Google link o Tesli

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 19 Sep 2009, 20:52

10 septembra 2009 otvoreno je predstavnistvo 'Tesla Motors' u Minhenu.
Vise detalja na ovom linku: http://www.teslasociety.ch/info/muenchen/
tr.jpg
tr.jpg (152.85 KiB) Viewed 2474 times
tr.jpg
tr.jpg (152.85 KiB) Viewed 2474 times
tm.jpg
Bono i Matt Damon u Tesla roadsteru
tm.jpg (81.81 KiB) Viewed 2474 times
tm.jpg
Bono i Matt Damon u Tesla roadsteru
tm.jpg (81.81 KiB) Viewed 2474 times
:sign Tesla Motors - why the name 'Tesla"?

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Nikola TESLA, elektroinženjer, pronalazač (2007-2008)

Post by blood&brain » 20 Sep 2009, 11:12

Pade mi na pamet - da li ta kompanija ima autorsko pravo na ime Tesla?

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 20 Sep 2009, 14:37

Koliko znam ime 'Tesla' ne moze da se zastiti, i koristi ga vec odavno vise firmi u svetu.

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 15 Oct 2009, 01:26

NVIDIA uručila Tesla superkompjutere opštini Rakovica
nvidia-tesla1.jpg
nvidia-tesla1.jpg (55.68 KiB) Viewed 2401 times
nvidia-tesla1.jpg
nvidia-tesla1.jpg (55.68 KiB) Viewed 2401 times
NVIDIA korporacija je objavila da je Beogradska opština Rakovica, opština u izuzetnom razvoju, izabrala dva superračunara zasnovana na NVIDIA ® Tesla™ C1060 GPU, za dva važna projekta namenjena zajednici: implementacija mreže za video nadzor i uvođenje merenja zagađenja i vremenske prognoze. Bezbednost i kvalitet života su dva veoma važna pitanja za svaki grad i zajednicu a opština Rakovica je odlučila da pruži usluge građanskim servisima kao što su policija, vatrogasci i ostale hitne službe, uz pomoć platforme koja im u trenutku omogućava da lako identifikuju mesta gde je potrebna pomoć i da pomognu ljudima u nevolji. Platforma će raditi na superkompjuteru zasnovanom na tri visoko-performansna NVIDIA ® Tesla™ C1060 grafička procesora, u kombinaciji sa GIS softverom.

NVIDIA Tesla je tehnologija koja pri radu koristi grafičke procesore (GPU), poznatije kod 3D kompjuterskih igara, na revolucionaran način, kako bi se postigle bolje performanse u odnosu na konvencionalne superkompjutere. Korišćenjem GPU-a, istu količinu posla možete da uradite na manjim, povoljnijim sistemima koji zahtevaju manje energije. To dozvoljava opštini da pokrene i projekat “1 naučnik – 1 superkompjuter” na istoj platformi, omogućavajući svim mladim srpskim naučnicima slobodan pristup Tesla superkompjuterima. Tesla superračunar će biti slobodna računarska platforma za mlade naučnike koji žele da brže i bolje rade na svojim projektima, direktno u kancelarijama opštine ili daljinski, ukoliko ne stanuju u Beogradu.

“Naša je dužnost da donesemo tenologiju u narod i za narod, dajući im jednake šanse kako bi maksimizovali svoje potencijale” – rekao je gospodin Bojan Milić, predsednik opštine Rakovica. “Tokom radnog vremena opštine ovi superkompjuteri će nam pomoći da vidimo sliku digitalizovane Rakovice, u realnom vremenu, uz pomoć velikog broja kamera unutar svevidećeg geografsko-informacionog sistema, kao i za rešavanje potencijalnih problema unutar opštine.”

Drugi Tesla superkompjuter pružiće pomoć za više od 100.000 ljudi u Rakovici, davajući ultra precizne informacije o vremenskoj prognozi, UV zračenju, zagađenju vazduha, koji se mere na više od 20 lokacija. Kompanija Weather2Umberella, vodeća srpska kompanija za meteorološke prognoze i kalkulacije, razvija softver neophodan za ovu platformu.

“Prva stvar koju imate na umu danas, kada se pominje Rakovica je teška metalna industrija i fabrike. Ranije, u jezerima i šumama ove opštine, uživale su mnoge poznate ličnosti, čak je i Ajnštajn ovde provodio vreme u ribolovu. Zbog ove kontradiktorne baštine i teške industrije, započeli smo veoma značajan projekat za stalno merenje zagađenja i klime, sa ciljem da Rakovica predstavlja dobro i sigurno mesto za život “, rekao je Milić.

Obe radne stanice, sastavljene od strane kompanije Coral computers, zasnovane su na LianLi kućištu, ASRock matičnoj ploči i NVIDIA Tesla C1060 računarskim procesorima za postizanje optimalnog kvaliteta i dobijanje vizuelno impresivnih računarskih performansi. Zahvaljujući NVIDIA Tesla C1060 procesorima, obe radne stanice postaju realni, visoko-performansni personalni superkompjuteri. Tesla C1060 računarski procesori su zasnovani na masivno paralelnim, više jezgarnim procesorima Tesla, koji rade u sprezi sa standardnim C programskim okruženjem i pružaju mogućnost da se iskoristi pun potencijal grafičkih procesora u računarstvu visokih performansi.

Izvor: NVIDIA
nvidia-tesla2.jpg
nvidia-tesla2.jpg (53.79 KiB) Viewed 2401 times
nvidia-tesla2.jpg
nvidia-tesla2.jpg (53.79 KiB) Viewed 2401 times

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 10 Jan 2010, 20:00

Plaque erected on Nikola Tesla's Room 3327 in Hotel New Yorker, Manhattan
ts.jpg
ts.jpg (68.48 KiB) Viewed 2300 times
ts.jpg
ts.jpg (68.48 KiB) Viewed 2300 times
Hotel New Yorker, Manhattan. Located at the intersection of 34th Street and 8th Avenue. Built in 1930.

ts2.jpg
ts2.jpg (59.22 KiB) Viewed 2300 times
ts2.jpg
ts2.jpg (59.22 KiB) Viewed 2300 times
- Plaque on the Room 3327 in Hotel New Yorker, erected in memory of Nikola Tesla, who live there from 1933-1943.
- Tesla Commemorative plaque on Hotel New Yorker, elected on July 10, 2001.

nypic1.jpg
nypic1.jpg (71.27 KiB) Viewed 2300 times
nypic1.jpg
nypic1.jpg (71.27 KiB) Viewed 2300 times
Night view of Manhattan from Tesla's window on the 33rd floor, Hotel New Yorker.

td2.jpg
td2.jpg (72.43 KiB) Viewed 2300 times
td2.jpg
td2.jpg (72.43 KiB) Viewed 2300 times
The opening ceremony for the unveiling of the Tesla commemorative plaque on July 10, 2001 on Hotel New Yorker.

ts3.jpg
ts3.jpg (60.46 KiB) Viewed 2300 times
ts3.jpg
ts3.jpg (60.46 KiB) Viewed 2300 times
- Dr. Ljubo Vujovic, President, Tesla Memorial Society of New York speaking at the unveiling ceremony for the plaque on Hotel New Yorker on July 10, 2001.
- Serbian President Boris Tadic and Croatian President Stipe Mesic laid a wreath on the Tesla commemorative plaque on Hotel New Yorker, in Manhattan, on Sept. 22, 2006.

teslany.jpg
teslany.jpg (87.73 KiB) Viewed 2300 times
teslany.jpg
teslany.jpg (87.73 KiB) Viewed 2300 times
Nikola Tesla with King Peter of Yugoslavia in Hotel New Yorker on July 15, 1942. Tesla's nephew, Sava Kosanovic, is third from the left.

:sign http://www.teslasociety.com

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 03 Mar 2010, 14:41

Image

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 10 Jul 2010, 10:47

10.07.2010
Na danasnji dan pre 154 godine rodjen je Nikola Tesla.

Da li ste znali da je Tesla koristio automobil (modifikovan Pierce Arrow iz 1930-te) koji se napajao energijom iz kosmosa?
Pogledajte Pdf fajl o tome na linku ispod slike.
J_Tesla.jpg
J_Tesla.jpg (181.67 KiB) Viewed 2085 times
J_Tesla.jpg
J_Tesla.jpg (181.67 KiB) Viewed 2085 times
:sign http://www.teslasociety.ch/info/teslaca ... 5.2010.pdf

Image
''Pierce Arrow''

Vise detalja o Nikoli Tesli mozete videti na ovim sajtovima;

:sign http://www.tesla-museum.org/

:sign http://www.teslasociety.com/

:sign http://www.teslasociety.ch/

perfectpart.jpg
George Westinghouse and Nikola Tesla. Seeking to make long distance electric power transmission a reality, they combined their skills, their genius and their belief in a new technology ... alternating current. Together they started a revolution that electrified the world. A Perfect Partnership.
perfectpart.jpg (48.58 KiB) Viewed 2098 times
perfectpart.jpg
George Westinghouse and Nikola Tesla. Seeking to make long distance electric power transmission a reality, they combined their skills, their genius and their belief in a new technology ... alternating current. Together they started a revolution that electrified the world. A Perfect Partnership.
perfectpart.jpg (48.58 KiB) Viewed 2098 times

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 09 Aug 2010, 00:15

President Obama's Immigration Speech mentions Nikola Tesla as a famous immigrant who helped make America what it is

Image

America is a Nation of Immigrants - a nation that welcomes those willing to embrace America's precepts

The following is part of Obama's Immigration Speech at the American University School of International Service, Washington D.C. on July 1, 2010. This speech can be found at the Washington Wire (click here for full speech transcript) :

"Immigration reform is no exception. In recent days, the issue of immigration has become once more a source of fresh contention in our country, with the passage of a controversial law in Arizona and the heated reactions we’ve seen across America. Some have rallied behind this new policy. Others have protested and launched boycotts of the state. And everywhere, people have expressed frustration with a system that seems fundamentally broken.
Of course, the tensions around immigration are not new. On the one hand, we’ve always defined ourselves as a nation of immigrants — a nation that welcomes those willing to embrace America’s precepts. Indeed, it is this constant flow of immigrants that helped to make America what it is.

The scientific breakthroughs of Albert Einstein, the inventions of Nikola Tesla, the great ventures of Andrew Carnegie’s U.S. Steel and Sergey Brin’s Google, Inc. - all this was possible because of immigrants.

And then there are the countless names and the quiet acts that never made the history books but were no less consequential in building this country — the generations who braved hardship and great risk to reach our shores in search of a better life for themselves and their families; the millions of people, ancestors to most of us, who believed that there was a place where they could be, at long last, free to work and worship and live their lives in peace."

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 27 Jun 2011, 20:28

Flyer.jpg
Flyer.jpg (119.26 KiB) Viewed 1815 times
Flyer.jpg
Flyer.jpg (119.26 KiB) Viewed 1815 times
:sign http://www.teslasciencefoundation.org/

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 01 Aug 2011, 17:03

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 22 Aug 2011, 17:08

Moj Deda Nikola Tesla
(intervju preuzet iz "Ilustrovane Politike")

Slavni naučnik nije imao decu ali jeste njegova rođena sestra Angelina. Ovo je priča njenog unuka koji se seća susreta sa genijalnim rođakom, otkriva porodične tajne i objašnjava šta ga je u Srbiji rastužilo i razočaralo.
Eh, da je mali, nestašni dečak Vilijam Terbo znao da će mu tih pola sata obeležiti ceo život, ne bi tako nestrpljivo čekao da njegova mama Elis konačno završi razgovor sa dedom Nikolom i da izjuri iz hotela „Njujorker” u kome se susret dešavao. Mama je obećala da će ga tog dana odvesti u novu muzičku dvoranu u Njujorku, ali se setila da bi usput mogli da svrate i do „čika Nikole”.
„O ne”, pomislio je mali Vilijam koji je imao osam ili devet godina i najmanje na svetu su mu bili zanimljivi razgovori sa odraslim rođacima, ma koliko (pogotovo?) oni pametni bili.
- Istina je - priča nam gospodin Terbo uz osmeh koji podmlađuje ionako mladoliko lice ovog čoveka rođenog 1930. godine u Detroitu. On je danas najbliži živi rođak Nikole Tesle.
Slavnog naučnika, rođenog brata svoje bake Angeline, Vilijam je video nekoliko puta. Ipak, bio je suviše mali da bi se sećao Teslinih poseta njihovom domu u Detroitu.

- Dolazio je najmanje dva puta ali o tome znam više iz priča mojih roditelja nego iz sopstvenog sećanja. Znam da su ga mama i tata jednom vodili na ručak u najbolji hotel u Detroitu. Čim su ušli, celo osoblje hotela se skupilo oko Nikole i mog tate koji je takođe bio poznati naučnik. Želeli su da im ponude najbolju uslugu, najbolja jela, najbolji ugođaj. Orkestar je svirao u pozadini, sve je bilo gala a kada je trebalo da naruče jelo, Nikola Tesla je zatražio hleb i mleko! I moje roditelje i poslugu hotela je bilo sramota. Svi su hteli Teslu da opčine luksuzom a on je uzeo najskromnije moguće jelo.
Zato se Vilijam Terbo mnogo bolje seća onog susreta u hotelu „Njujorker”.

- Nisam siguran koja je tačno bila godina, ali znam da je bilo posle one nesreće kada je taksi na ulici naleteo na Teslu 1937. godine i o čemu se u porodici dosta pričalo. Obično smo provodili leta na obalama Nju Džersija, tata, mama, brat i ja. U međuvremenu je moj stariji brat bio umro. Imao je trinaest godina. Ovog puta, tata je morao da se vrati u Detroit gde je radio kao pronalazač i inženjer-savetnik.

Neprijatan razgovor:
I, umesto u Rejdio Siti Mjuzik Hol, Vilijam je sa mamom stigao u hotel „Njujorker”, 33. sprat, soba 3327.

- Bilo je prepodne. Ušli smo u taj dvosobni apartman a on nas je čekao. Sećam se da je bio neobično visok i star. Nikada nisam video nekog takvog. Pozdravio je mamu a onda se okrenuo ka meni. Poljubio me je, zagrlio a ja sam mu samo rekao „Zdravo”. Možda i još neku reč ali se toga ne sećam. Pričali su nešto manje od pola sata a ja sam sedeo za stolom na kome je bilo cveće. Kroz otvorena vrata sam imao pogled i na spavaću sobu. Tesla je bio jako ljubazan i govorio je lep engleski jezik. Mada, stvari o kojima su govorili izgleda nisu bile toliko lepe.

- Bile su to porodične stvari. Tesli je bilo drago da mene vidi, naročito pošto je moj brat umro a i mama je namerno povela mene, da me pokaže svom rođaku. Jer, ispostaviće se da drugi deo razgovora nije bio baš prijatan. U to vreme su on i moj otac imali nekih nesporazuma. Moj tata Nikola Trbojević, koga su u društvu znali kao Nikolas Terbo, bio je Teslin sestrić. Jedini koji je kao i Tesla imao američko državljanstvo i jedini koji se u toj velikoj porodici bavio naukom. Na mnogim projektima su zajedno radili. Tesla je bio zadužen za elektroniku a otac za mehaniku. Tesla ga je često pitao za savet kada je reč o materijalima.
Nevolja je bila u tome što Tesla već dugo za svoje ideje nije imao finansijsko pokriće i mnoge nije realizovao baš zbog toga. Nekoliko puta je potpuno bankrotirao. Dani najveće slave iz devedesetih godina 19. i prve decenije 20. veka već su bili prošli. Mnoge važnije prilike u životu je propustio a slavu su mu delom preoteli Edison i Markoni koji je 1909. dobio Nobelovu nagradu za, u suštini, Teslin pronalazak - radio! Naš naučnik je bio besan. Njegove ljubomorne kolege su ga nazivale „pesnikom i vizionarom koji nije u stanju da napravi nešto praktično što donosi novac”.
Sakupljao je bolesne golubove po ulicama i lečio ih na terasi svog apartmana. Pravio je za njih posebnu mešavinu hrane i imao nameru da počne sa njenom masovnom proizvodnjom. Govorio je da su mu golubovi jedini pravi prijatelji.
Poslednji patent je prijavio 1928. godine a posle toga je zapisivao, crtao, radio - bez konkretnog rezultata. Smatrali su ga staromodnim, kao i odela koja je nosio. Finansijeri su ga napustili. Osim Vilijamovog oca.

- On je investirao novac u neke Tesline projekte vezane za automobile. Ali, kada je otac shvatio da je Tesla pare potrošio u neke druge svrhe a ne u ono što je bilo dogovoreno, pobesneo je. Mislim da je to glavni povod što je majka išla kod Tesle, da vidi šta će biti sa tim novcem. Znam da je Tesla pisao vrlo ljubazna pisma mojoj majci u kojima je veličao genijalnost mog oca i hrabrio majku da veruje u svog muža jer će se stvari sigurno srediti.

Laži o Tesli:
Postoji još jedna stvar koje se Vilijam dobro seća iz susreta sa Teslom a koja, čini mu se, potpuno pobija još neke ukorenjene tvrdnje - da se panično plašio bakterija, da je manijakalno često prao ruke, da je nosio rukavice koje je menjao svaka dva dana i da je jeo samo kuvanu hranu!

- S obzirom da je mene odmah na vratimo zagrlio i izljubio, rekao bih da su sve te priče o bolesnoj higijeni bile izmišljene! Ili je on to sam smišljao da bi podsticao interes medija za sebe ili su novinari sami napravili slučaj kako bi imali o čemu da pišu.Kako je Vilijam Terbo postao najbliži Teslin rođak („Da je kojim slučajem iza sebe ostavio milijardu dolara danas bih bio na svojoj jahti, negde na Mediteranu”) i zbog čega u Srbiji to gotovo nikome nije važno?
Milutin i Đuka Tesla (sveštenik i domaćica koja je imala smisla za pronalazaštvo) su dobili petoro dece: sinove Daneta (poginuo kao dete), Nikolu i tri ćerke - Angelinu, Maricu i Milku. Najstarija, Angelina, udala se za sveštenika Jova Trbojevića a oni su dobili petoro dece.

- Moj deda Jovo je isto rođen u Lici, tamo je bio prota. Svi su dugo živeli, gradili crkve a kada bi neko iz familije umro pre 85. godine to bi smatrali za čudo. Iako sam preko bake poslednji Teslin rođak po krvi, istina je da se u porodici mnogo više zna o dedi nego o babi. U to vreme su muškarci bili glave domova a žene su ostajale u prikrajku. Uglavnom se nisu školovale a i po tome su u našoj porodici bile neobične žene: Angelina i Marica su sasvim sigurno znale da pišu i čitaju mada nisam siguran koliko su škole završile.

Dok je Milka , kako Vilijam kaže, „bila crna ovca u porodici” koja je imala ćerku o čijoj se sudbini ne zna mnogo, dotle se zna da se Marica udala, postala Kosanović i dobila četiri sina od kojih nijedan nije imao potomstva! Ipak, najpoznatiji od njih bio je Sava Kosanović, visoki diplomata koji je službovao u Americi i u vreme Kraljevine Jugoslavije i u vreme Titove Jugoslavije i koji je dopremio Teslinu zaostavštinu iz Njujorka u Beograd. Sam Tesla se nije ženio niti imao poroda dok je Angelina imala petoro dece: tri sina: Petra, Uroša i Nikolu i ćerke Maricu i Micu.

Čuvaj mi sina:
- Još smo preostali samo ja i devet godina stariji Jovo Trbojević, Urošev sin, koji živi u Čikagu - dodaje Vilijam Terbo. - Moj otac Nikola je dobio ime po svom slavnom ujaku a bio je dosta na njega. Bio je mlađi trideset godina od njega, otišao je u Ameriku trideset godina posle njega i umro je tačno trideset godina posle Tesle. Obojica su smatrala Evropu staromodnom a Ameriku videli kao mladu, poletnu i dinamičnu zemlju koja pruža mnogo mogućnosti. I moj otac je kao Tesla radio u telefonskoj kompaniji u Budimpešti odakle je otišao dalje u svet. Moja baka Angelina je pisala svom bratu da dobro pazi na „njenog dečka”. U Americi se moj otac zbližio sa Mihajlom Pupinom sa kojim je čak više sarađivao i prijateljevao nego sa ujakom Nikolom.
Kada se mladi Nikola Trbojević oženio sa Elis Hud koja dolazi iz škotsko-engleske porodice, prihvatio je njen predlog da u društvenom životu koristi amerikanizovano ime - Nikolas Terbo. Prezime Terbo je njihovom sinu Vilijamu ostalo kao - jedino.

- Tata je bio matematičar i pronalazač koji je imao više od 150 patenata u SAD i Evropi, najviše u automobilskoj industriji. Dok sam bio student kolege su se više interesovale za mog oca nego za Teslu. Moram da priznam da, na žalost, ni mi u porodici nismo bili toliko svesni njegovog istorijskog značaja jer je Tesla za nas bio deo porodice i nismo sačuvali njegova pisma, možda nekoliko, i njegove lične predmete koje smo imali. Ni ja u svojoj karijeri inženjera, stručnjaka za svemirsku tehnologiju, rakete i telekomunikacije nisam se nikada koristio njegovim imenom. Nisam shvatao koliko ono nekim ljudima znači sve dok me 1970. devojka, Nemica, nije u Los Anđelesu upoznala sa nekim Jugoslovenima. Bili su to Hrvati koji su potpuno bili opčinjeni činjenicom da sam Teslin rođak.
Tada je Vilijam počeo da razmišlja drugačije. Posebno što je to bilo vreme kada mu je umro otac (1973) i kada je Nikola Tesla trebalo da bude uveden u Kuću slavnih naučnika u Njujorku, sa braćom Rajt, pored ostalih. Tada je Elis javila svom sinu: „Slušaj, zašto ih ne pozoveš, kažeš ko si i pitaš da li su zainteresovani da te pozovu na proslavu”? Svi su jedva dočekali da ugoste potomka slavnog naučnika. Terbo je bio gost na toj ceremoniji, kao i na mnogim drugim kao što je predstavljanje poštanske marke sa likom Nikole Tesle, brojni simpozijumi, gostovanja u tv-emisijama...
. . .
mdnt.JPG
mdnt.JPG (14.62 KiB) Viewed 1729 times
mdnt.JPG
mdnt.JPG (14.62 KiB) Viewed 1729 times

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 07 Jan 2013, 20:48

Tesla Memorial Conference marking the 70th Anniversary of Nikola Tesla's passing at Hotel New Yorker from January 5th - 7th, 2013

Image

:sign http://www.teslasociety.com/tesla_reception.htm
Please join us at Tesla Spirit Awards Benefit Reception endorsed by HRH Prince Philip of Serbia (the son of HRH Crown Prince Alexander of Serbia) and honoring Nikola Tesla's memory. Nikola Tesla died on January 7th, 1943 at Hotel New Yorker.

The conference is designed to include benefactors, sponsors and willing contributors supporting the Tesla Science Foundation’s vision, programs and projects committed to promoting the message - “Why Tesla Matters”.

The recipients of the "Tesla Spirit Award" and participants of the Tesla Memorial Conference would like to thank the "Tesla Science Foundation" and it's President, Nikola Lonchar, for organizing the event.

Participants of the Tesla Memorial Conference would like to thank Marina Schwabic for concept and organization of this important event.

Jane Alcorn, President of the Tesla Science Museum on Long Island, NY is the recipient of Tesla Spirit Award. Alcorn has petitioned to create a Tesla Museum on the site of Tesla's Laboratory in Wardenclyffe. Her tireless work has kept the memory of Nikola Tesla alive.

Dr. Ljubomir Vujovic, President, Tesla Memorial Society of NY is this year’s recipient of Tesla Spirit Award for his lifetime achievement in promoting Tesla'a life and legacy worldwide.

The event program will include a number of prominent speakers, dignitaries, artists and distinguished individuals who have been designated to receive this year’s Tesla Spirit Awards.

Tax deductible checks may be addressed and mailed to: Tesla Science Foundation, 20 West 26th Street, New York, NY 10010.

Thank you very much for your interest. We look forward to your attendance and support.

Regards,

Marina Schwabic
Executive Director
Tesla Science Foundation

Post Reply