HiFi & Professional Audio Forum  

Šolaja Audio

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Šolaja Audio

Post by sn » 05 Dec 2008, 16:18

Juče smo svratili Branimir i ja do gospodina Šolaje sa ciljem da utvrdimo da li kuva bolju kafu od Ace ribona, a usput i da vidimo šta ima novo i na Audio planu. :)
Kafa je bila odlična, a uredjaji koje je Šolaja napravio još bolji. Lično mi se najviše preamp dopao, u kome je selekcija ulaza i podešavanje nivoa signala (2X24step sa trafoa) izvedena preko releja, tako da je ceo prolaz signala analogni, dok je digitalni deo tamo gde mu je i mesto - u kontroli releja. Punjive baterije su u funkciji biasa lampe, koji je izveden u katodnom spoju. Kvalitet izrade počev od štampanih pločica do kutije u kojoj se nalazi odaje izgled veoma ozbiljnog uredjaja, koji možda ima standardan dizajn, ali i vanserijski zvuk. Uostalom, nemam ja tu šta mnogo da dodajem, pozitivne kritike sa R.M. Audiofesta u Denveru i na 6moons su već rečene. Ukoliko želite više informacija o ovom i ostalim uredjajima, Šolaja ce vam rado odgovoriti.
Na fotografijama dole možete videti unutrašnjost uredjaja sa upotrebljenim komponentama.
solajaaudio013.jpg
solajaaudio013.jpg (65.32 KiB) Viewed 3632 times
solajaaudio013.jpg
solajaaudio013.jpg (65.32 KiB) Viewed 3632 times
solajaaudio017.jpg
solajaaudio017.jpg (66.39 KiB) Viewed 3630 times
solajaaudio017.jpg
solajaaudio017.jpg (66.39 KiB) Viewed 3630 times
solajaaudio020.jpg
solajaaudio020.jpg (37.26 KiB) Viewed 3630 times
solajaaudio020.jpg
solajaaudio020.jpg (37.26 KiB) Viewed 3630 times
solajaaudio022.jpg
solajaaudio022.jpg (55.72 KiB) Viewed 3630 times
solajaaudio022.jpg
solajaaudio022.jpg (55.72 KiB) Viewed 3630 times
solajaaudio026.jpg
solajaaudio026.jpg (65.84 KiB) Viewed 3627 times
solajaaudio026.jpg
solajaaudio026.jpg (65.84 KiB) Viewed 3627 times

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: Šolaja Audio

Post by sn » 05 Dec 2008, 16:21

solajaaudio027.jpg
solajaaudio027.jpg (60.94 KiB) Viewed 3628 times
solajaaudio027.jpg
solajaaudio027.jpg (60.94 KiB) Viewed 3628 times
solajaaudio028.jpg
solajaaudio028.jpg (68.66 KiB) Viewed 3627 times
solajaaudio028.jpg
solajaaudio028.jpg (68.66 KiB) Viewed 3627 times
solajaaudio029.jpg
solajaaudio029.jpg (66.69 KiB) Viewed 3623 times
solajaaudio029.jpg
solajaaudio029.jpg (66.69 KiB) Viewed 3623 times
solajaaudio033.jpg
solajaaudio033.jpg (63.64 KiB) Viewed 3622 times
solajaaudio033.jpg
solajaaudio033.jpg (63.64 KiB) Viewed 3622 times
Dragan Šolaja
Šolaja Audio d.o.o.
http://www.solajaaudio.com
solajaaudio005.jpg
solajaaudio005.jpg (63.91 KiB) Viewed 3618 times
solajaaudio005.jpg
solajaaudio005.jpg (63.91 KiB) Viewed 3618 times

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Dec 2008, 17:40

Sn,

Ova ideja sa kafom ti je bila odlicna :D Kakva je bila: HiFi ili HiEnd ? Imate li u Srbiji uopste Hi End kafu ... nesto poput Blue Mountain i sl ? :D

Tema Solajin pre-amp je na ovom forumu jednom bila vec naceta. Da li se radi o ovom uredjaju koji je ovde pominjan:

http://audiohard.com/phpBB3/viewtopic.p ... laja#p3396

ili je Solaja unapredio taj design ?

U svakom slucaju ovo izgleda jako dobro .... Nekoliko pitanjaca:

- Koji je mikrokontroler koriscen za daljinski ? Je li ga Solaja programirao ili mu je to neko odradio ? Na slici medjutim vidim dosta integrisanih kola tako da to pre lici na neku digitalnu konfiguraciju a ne na mikrokontroler ...
- Da li mikrokontroler ubacuje sekundare trafoa i na taj nacin vrsi atenuaciju ili je atenuacija resena na neki drugi nacin ?
- Da li je trioda ispred ili iza ova 4 trafoa ?
- Odvojena kutija za napajanje je prava stvar. Tamo vidom 4 trafoa ili 2 trafoa i 2 prigusnice. Predpostavljam da su dva toroida za anodni napon - po jedan po kanalu - a ona druga dva ? Grejanje trioda nije jer se grejaci napajaju pomocu baterija. Da li ova dva dodatna trafoa daju struju za punjac za baterije ? Bice pre da su to prigusnice u anodnom kolu napajanja ... By the way, ovde je fora da se koriste u ekskluzivnim uredjajima umesto ovih NiCd baterija sve vise zadnja generacija olovnih accus sa gelom. Nema memorijski efekat a ima veci kapacitet i ne mora da se dopunjava/odrzava ... Koliko i da li svira bolje od NiCd - ne znam ... Videti Avantgarde ...
- 4 trafoa u atenuatoru, sto ce reci dva izlaza. To je fora sa Music First Reference TVCa. Taj dodatni izlaz moze da gura sub - ukoliko je to potrebno. I to je sasvim ok ... Ali vidim samo jednu duplu triodu, sto znaci da jednom triodom gura dva izlaza. Ili su trafoi iza triode ... ?
- Koja je trioda u pitanju ? 6N1P ?
- Lampasko ispravljanje + lampaska regulacija -> :good Janus ?

Sve u svemu ovo izgleda jako dobro (ako se zanemari produzavanje nozice elkoa u napajanju :D ) ... Steta sto danas nisam imao sa sobom ovo predpojacalo da ga stavim u jedan ozbiljan sistem pa da poslusam razliku u odnosu na AAA Reference preamp, koji sledi slicnu filozofiju kao i ovaj preamp. Ali sada ce nam SN lepo ispricati kako to svira ... :D

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 05 Dec 2008, 18:21

Bice mi zadovoljstvo da odgovorim na sva postavljena pitanja,a i na ona koja nisu,a smatram da su interesantna.Trenutno sam zauzet i veceras cu da sednem i napisem sve relevantne informacije jer to trazi malo vremena .Do tada puno pozdrava.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Dec 2008, 18:59

solaja wrote:Bice mi zadovoljstvo da odgovorim na sva postavljena pitanja,a i na ona koja nisu,a smatram da su interesantna.Trenutno sam zauzet i veceras cu da sednem i napisem sve relevantne informacije jer to trazi malo vremena .Do tada puno pozdrava.
Uzgred - nista se nisi promenio od kako smo se zadnji put videli ... :D Mozda si malo stariji ... :D
Last edited by DejanM on 05 Dec 2008, 20:57, edited 1 time in total.

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 05 Dec 2008, 20:35

..see this:"..Imate li u Srbiji uopste Hi End kafu .." Ne, mi pijemo samo esotericnu kafu. Covek se ljubazno ponudio da odgovori, a ti mu kazes da je mator!?
Eh, vi audiofili... :D

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Dec 2008, 20:52

sn wrote:..see this:"..Imate li u Srbiji uopste Hi End kafu .." Ne, mi pijemo samo esotericnu kafu. Covek se ljubazno ponudio da odgovori, a ti mu kazes da je mator!?
Eh, vi audiofili... :D
Cuj ... u nasim godinama to mu dodje kao kompliment ... 8-[

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 05 Dec 2008, 20:54

Fantasticno! Kakav pomak u dizajnu! Ovo stvarno svetski izgleda. I verovatno nenadmasno zvuci.
A mind is a terrible thing to waste.

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 05 Dec 2008, 21:17

Uh, pa ja tek sada vidim da gospodin Solaja ima novi sajt :shock: Onaj SA-TVC1 je maestralan, fantastican dizajn, bas po mom Micromega nastrojenom ukusu. Fantastican komad. I sajt je jako dobar i informativan, lepo dizajniran i nenaporan za koriscenje.

Ako mogu i ja jedno pitanje, necu ova hardverska, tice se moje struke. Postoji li neki poseban razlog zbog koga nije publikovan cenovnik na sajtu? Mislim da je to uobicajena i korisna praksa, narocito kada se fakticki radi o promociji sasvim nove linije proizvoda, koja sa starim delima nema previse veze, sem dobre tradicije koja se podrazumeva. Cini mi se da je nacinjen krupan zaokret u citavoj poslovnoj koncepciji, te potpuna informacija, i svaka vrsta informacije koja ne zalazi previse u dubinu samog projekta, treba da se nalazi na sajtu, uz veoma detaljne karakteristike i recenzije; dakle, apsolutno sve sto moze da posluzi kao podsticaj i reklama. Medju njima je i taj neizbezni cenovnik, na zalost, ali mora tako. Pozdrav i od sveg srca Vam cestitam!
A mind is a terrible thing to waste.

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 05 Dec 2008, 21:30

Nesa me je potpuno iznenadio.Nisan stigao da se nasminkam.Onda izgledam mmnogo bolje. :yahoo hehehehehehehehehe
Mala sala

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 05 Dec 2008, 21:34

Čestitam od srca, Dragane, na novitetima kojih kod Šolaja Audio ima baš dosta. Koliko vidim niko nije pitao, pa hajde da pitam ja: ispod preampa izviruje neki Šolaja DAC; o čemu se tu radi?

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 06 Dec 2008, 00:13

Da krenem od ulaza kako i ide signal.SA-Grand Excellence(u daljem tekstu GE) kako je ime modela poseduje 3 nebalansirana i 3 balansirana ulaza(u daljem tekstu RCA/XLR).Moguce su 4 kombinacije.RCA ulaz RCA izlaz,XLR ulaz XLR izlaz,RCA ulaz XLR izlaz i XLR ulaz RCA izlaz.Preklapanja se vrse relejno.Korisceni su Takamisawa releji za koje smatram da su jedni od boljih.U sustini GE je cevno predpojacalo ali o tome kasnije.Kontrola jacine zvuka je izvedena pomocu transformatora odnosno TVC.TVC ima na primarnoj strani 4 izvoda a na sekundarnoj strani 24 izvoda.Vezivanjem primarnih namotaja na red ili u paralelu moze se dobiti jedinicno ili 2X pojacanje.Na ulaznim plocicama se nalaze osim releja za preklapanje ulaza i releji za preklapanje RCA/XLR kao i rele za jedinicno ili 2X pojacanje.Na ulaznu plocicu je povezan primar trafoa.Odmah da kazem da su transformatori za TVC Amorfna C jezgra.Na sekundarnoj strani transformatora su 24 izvoda.22 izvoda su po 2dB a zadnja 2 izvoda su po 3dB.Preklapanje sekundarnih izvoda vrsi se takodje sa 24 Takamisawa releja.Dakle,GE se u sustini sastoji od 2 preampa koji su spojeni u jednu celinu.Po mom misljenju TVC je superioran kao kontrola jacine zvuka a lampa kao aktivan elemenat.Ovo bi bilo o ulazanom delu.Jedan transformator se koristi po kanalu.

Nakon TVC signal se dalje vodi na resetku lampe 6N30,koja je dokazana kao dobro zvuceca lampa.Ovde je iskoriscena jedna 6N30 za oba kanala.Polovina po kanalu.Kako neke dokazane stvari ne treba menjati,tako sam i ovde iskoristio baterije za bias lampi koje se nalazae u katodi.U anodama 6N30 se nalaze transformatori koji sekundarnu stranu transformatora transformisu na 600R.U stvari linijski preamp moze da se posmatra kao SE preamp.
Na putu signala nema kondenzatora vec samo transformatori i lampa.Ulaz,TVC,6N30,transformator,izlaz.I ovde treba naglasiti da su transformatori takodje Amorfna C jezgra.Za namotaje je koriscena Borska bakarna zica i sve transformatore sam motao sam.Tako ne zavisim od snabdevaca i uvek mogu da drzim kvalitet pod kontrolom.U buducnosti cu sigurno motati sa srebrnom zicom.

Dosli smo do izlazne plocice.Na izlaznoj plocici se nalaze releji za preklapanje RCA/XLR kao i releji za okretanje faze (0/180 stepeni) i mute.U kutiji gde je smesten audio deo se nalazi i plocica sa displejom na kom mogu da se procitaju sve informacije.Input,RCA/XLR,0/6dB,trenutna atenuacija u dB,faza 0/180.Ja nisam pisao program za kontroler koji je inace PIC i sasvim je adekvatan za ovu namenu i potrebe vec je to uradio momak kome je to inace i posao.

Nesto i o napajanju.Pokazalo se kao dobro resenje razdvojeno napajanje jer je TVC osetljiv i skuplja smetnje.U napajanju se nalaze 2 torusna transformatora snage 80VA svaki.Na jednom transformatoru su sva grejanja a na drugom transformatoru je samo anodni napon.Krenimo redom.Ispravljanje je cevno a za to je zaduzena 5Y3.Prvi blok za filtraciju je Mundorf Silver/Oil vrednosti 4,7uF,nakon toga je prigusnica,Mundorf Tube Cap ,opet prigusnica sa Mundorf Tube Cap.Znaci C,L,C,L,stabilizacija.Stabilizacija je izvedena kao serijski stabilizator sa 2A3 triodom i EF86 kao kontrolnim elementom.Na izlazu stabilizatora je takodje Mundorf i jos dva Mundorf polipropilena za rasprezanje kanala.Grejanje 6N30 je takodje ispravljeno i stabilisano.Tu je ispravljac koji napaja elektroniku oko displeja i releje.

Nakon ukljucenja na displeju se pojavi u trajanju od 5 sekundi Solaja Audio,zatim displej blinka i na njemu pise Heating up i vreme od 60 do 0 unazad.Za to vreme je ukljucen samo trafo za grejanje.Nakon 60 sekundi preamp se postavlja u Stand by rezim onoliko dugo koliko korisnik to zeli.Pritiskom na taster Stand by na daljinskoj komandi ili na prednjoj ploci uklucije se rele koje ukljucuje trafo sa anodnim naponom na vec zagrejane lampe.Tako se produzava vek lampi.Pritiskom tastera Mute preamp se mutira a ponovnim pritiskom na taster zvuk se postepeno pojacava od minimuma do jacine koja je bila zadata do pritiska na taster Mute.

Nadam se da nisam nesto zaboravio i da je sada mnogo jasnije o cemu se tu radi.Kako zvuci preamp mozete procitati ovde :

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... =1&t=11554

a ja se nadam da ce biti jos nekih komentara i iz Nemacke.Sasvim dovoljno za pocetak.

Sto se tice DAC-a to je komad koji sam napravio za sebe i to je TDA 1541 Non Over Sempling sa shuntovskim napajanjem za cevi u izlazu,ispravljacicom 5
Y3,ECC81 u izlazu.I tako,to je to.

Hvala svima na pokazanom interesovanju i lepim zeljama.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Dec 2008, 07:55

Solaja,

Hvala na iscrpnom izvestaju. Ovo zbilja dobro izgleda. Konstrukcija, kvalitet koriscenih delova ... sve je tu ... Jedino sto nisi rekao jeste da li 6N30 radi kao buffer bez ikakvog pojacanja ili sama pojacava ? Rekao si da prespajanjem primara TVCa mozes da menjas pojacanje, ali da li je to jedino pojacanje koje se unosi na putu signala ?

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 06 Dec 2008, 08:58

Welcome Gerner / Dobrodosao Gerner :D

I know that you speak and understand Serbian very well, which I've had a chance to "check" a month ago when we've met in Hyatt on coffee with Mike and Minja Bladelius, as well as with Cyrill from Soulution.

If it is more convinient for you to discuss in English - no problems, if someone asks you something in Serbian, I also hope that it will not be problem.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 06 Dec 2008, 09:03

solaja wrote:
Nadam se da nisam nesto zaboravio i da je sada mnogo jasnije o cemu se tu radi.Kako zvuci preamp mozete procitati ovde :

http://www.hifi-forumi.com/forum/viewto ... =1&t=11554

a ja se nadam da ce biti jos nekih komentara i iz Nemacke.Sasvim dovoljno za pocetak.

Verujem i da svi ostali bi ipak daleko vise voleli da utiske procitaju iz prve ruke, tj. kroz komentar nekoga od nas ovde prusutnih. Tako da bi bilo lepo kada se ukaze prilika da dogovorimo neko mesto gde bi to mogli da poslusamo :) Mene licno najvise intersuje izlazno pojacalo SA-400D.

Post Reply