HiFi & Professional Audio Forum  

HiFi sistem snova - ima se, moze se !

Slike i opisi sistema, komponenti, video klipovi.. - Foto Album
Forum rules
Foto Album
Post Reply

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

HiFi sistem snova - ima se, moze se !

Post by sdanicic » 11 Mar 2009, 18:07

Hajde malo da se razdrmamo i damo masti na volju.

Sastavite svoj sistem snova ali samo od komponenti koje ovde u Srbiji imaju svoje zastupnike (zvanicne ili one iz "spavace sobe" kako volite da kazete) plus domaca proizvodnja. Ne moraju te komponente biti nuzno na lageru, bitno je samo da se mogu naruciti kod distributera.

Nije bitno da li bi to "pasovalao" jedno sa drugim i zvucalo kako bi zeleli/pretpostavljali da treba da zvuci, nego onako cisto dajte sebi oduska - moze slobodno i na nevidjeno, tj. na "necuto". Naravno, nemojte spajati single end pojacala koja imaju desetak vati po kanalu i podnostojece kutije koje imaju osetljivost 86 dB, 6 drajvera i 1m visine :wink:

Izvestan smisao i logika ipak treba da postoji.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: HiFi sistem snova - ima se, moze se !

Post by ninja » 11 Mar 2009, 18:24

Eeee, odmah si me poslao na klupu :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 11 Mar 2009, 20:03

Mislim da je ovde ipak prikladnije mesto za ovu temu :D

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 12 Mar 2009, 01:51

A zbog cega samo sistem koji moze ovde da se kupi? Ako cemo da sanjamo onda mozemo da sanjamo da makine uvezemo, recimo, iz Nju Yorka ili Singapura. Inace, ima ljudi koji cak i sprave koje se ovde prodaju nabavljaju od preko, jer je jeftinije. Doduse, mali je problem garancija, ali nekome to nije mnogo bitno.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 12 Mar 2009, 09:04

Andrija wrote:A zbog cega samo sistem koji moze ovde da se kupi? Ako cemo da sanjamo onda mozemo da sanjamo da makine uvezemo, recimo, iz Nju Yorka ili Singapura. Inace, ima ljudi koji cak i sprave koje se ovde prodaju nabavljaju od preko, jer je jeftinije. Doduse, mali je problem garancija, ali nekome to nije mnogo bitno.

Dobro hajde onda bez ogranicenja "zemlje porekla" i "nacina nabavke" :D

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 12 Mar 2009, 13:37

E, pa onda cu da napisem nesto o sistemu snova koji je bio pripremljen za audio salon jedne velike i poznate firme koja je u to vreme osnovala fond za pomoc mladim muzickim talentima iz Srbije. Radilo se o "cost no object" sistemu, a kako je i zasto doslo do ove akcije u kojoj sam ucestvovao sa jos jednim covekom i koje su komponente trebale da budu narucene napisacu kasnije veceras, jer sam na poslu u guzvi do guse. Interesantno je da velika vecina tih uredjaja danas moze da se kupi u Beogradu, ali ipak, ne svi.

Inace, u to davno vreme sam stalno vodio neke beleske o aparatima koji bi mi dobro dosli za slusanje muzike za slucaj da dobijem nepredvidjeno nasledstvo od par milioncica minimum. Moja tadasnja iskustva sa hi-end spravama su bila ogranicena, uglavnom, na citanje casopisa i kataloga, kao i price sa starijim audiofilima. Danas imam daleko vise slusnog iskustva, ali i svest o nedostiznosti pustih snova.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Mar 2009, 15:54

Nemam nameru da torpediram temu - naprotiv volim i sam da mastam ... ali ne mogu da odolim:

"Mi mnogo volimo da imamo, ali ne umemo da živimo od onoga što imamo. Ništa što imamo ne može nas učiniti toliko srećnim koliko nas može učiniti nesrećnim ono što nemamo. "

Dusan Radovic

Oprostite na smetnji i nastavite ...

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 13 Mar 2009, 02:23

Evo i obecane pricice o sistemu snova u cijem sastavljanju sam ucestvovao pre mnogo godina.

Dakle, moj stric je imao komsiju-prijatelja koji se kao penzionisani profesor muzike zaposlio u firmi Zepter i njegov posao je bio nesto u vezi fonda Madlene Jankovic-Zepter, odn. u vezi stipendiranja mladih muzickih talenata iz Srbije, a covek je, inace, znao da smo stric i ja hifisti koji su u velikoj meri posveceni ovom hobiju. Kao takvi smo bili pozvani od strane tog coveka da pomognemo njihovu organizaciju. Naime, u jednom trenutku su oni krenuli sa koncertima tih svojih talenata, a to se odrzavalo u njihovoj staroj poslovnoj zgradi preko puta SIV-a na Novom Beogradu. Nabavili su dosta dobrih instrumenata, ali ja samo pamtim pricu da su uvezena cak cetiri koncertna Steinway klavira. Bilo je planirano da se koncerti uvek snimaju, a da svaki posetilac dobije, nakon kraceg koktela, primerak snimka na staroj, dobroj kompakt kaseti. To sve oko nabavke instrumenata i sastavljanja sistema za snimanje i dupliciranje kaseta nije bila sfera mog delovanja, medjutim, oni su hteli da imaju i jedan referentni hifi sistem u svojim prostorijama na kome bi se mogla cuti razlicita muzicka dela sa ploca, cd-a i kaseta. Trebalo je napraviti najbolji moguci sistem bez obizira na cenu, ali da to budu uredjaji poznatih i renomiranih firmi koji se prave u serijskoj proizvodnji i sa relativno lako dostupnim servisom. Drugim recima, zeleli su da budu sigurni da ce sistem raditi dobro i pouzdano na dugi niz godina.

Vodeci se njihovm zeljama krenuli smo od izvora zvuka i tu je izbor odmah pao na gramofon SME 30, rucicu SME V i glavu Ortofon MC7500 sa odgovarajucim trafoom (ne secam se oznake). Kao sto je poznato, istoimeni gramofon i rucka se i dan danas prave i uspesno prodaju, cak i u Beogradu. Dalje je kicmu sistema cinila firma Audio Research sa njihovim prvim modelom cd player-a, CD1, zatim predpojacalom SP15 i izlaznim monoblokovima VT150SE. Razume se, ulogu deka smo, bez razmisljanja, poverili Nakamichi Dragon-u. I na kraju, kutije: izabrali smo Wilson WATT/PUPPY kombinaciju, koja se, eto, uz mnogobrojne reinkarnacije zadrzala do danas u proizvodnji. Za jednu prostranu slusaonicu od pedesetak kvadrata je to bilo sasvim fino uklopljen hi-end sistem. Razmiljali smo sta dalje po pitanju kablova i polica na kome bi uredjaji stajali. Kao ozbiljan igrac nam se u glavi vrzmala firma Kimber, ali smo ipak, prelomili da kablove narucimo u ... zamislite ... Beogradu (da bude i nesto domace). Odluka je pala na naseg drugara i priznatog konstruktora, Mileta Dabica. Police su trebale da budu kupljene od engleske firme Mana i to je izgleda jedina firma koja danas vise nije u zizi dogadjanja. Kako danas stvari stoje jedine komponente koje nemaju zvanicnog distributera u Srbiji su Wilson zvucnici, ali ce, verujem, i to ubrzo biti prevazidjeno. Jos na kraju da dodam da smo oko amplifikacije i cd-a imali dilemu da li da se okrenemo firmi Krell, ali smo se odlucili da to ipak budu lampaski aparati, pa je tako izbor pao na ARC.

Nazalost, sistem snova je ostao u snovima i na papiru. Nije mi poznato zbog cega su odustali od cele price i da li je uradjeno nesto po pitanju snimanja koncerata ... izgled da nije ... bas steta. Za mene i strica je ovo bila lepa igra i tih nekoliko dana koliko smo proveli u prikupljanju svih mogucih relevantnih podataka i adresa gde je roba trebala da bude narucena ce mi ostati u secanju.

Inace, nesto sam se razmisljao o danasnjem sistemu snova koji bih sastavio kada pare ne bi bile problem. Postoji jedna firma koja pravi izuzetno dobre kompletne sisteme, a bas su, onako, po mom ukusu. To je Audio Note. Malo je firmi koje imaju toliko sirok katalog proizvoda, a Boga mi, mali broj njih moze da se pohvali sa tolikim brojem komponenti sa cenama izrazenim u sestocifrenim brojevima (dolarskim) :gnum

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Mar 2009, 07:17

Dobar ste izbor tada napravili. Ja sam taj sistem slusao, samo sa novim verzijama tih istih proizvoda. Izvor je bio AR CD3 ref., preamp je bio takodje Ref a mono blokovi su bili oni najveci AR sa lampama. Zvucnici su bili Watt/Puppy ali verzija 8 a kablovi Transparent Audio.

Slusao sam i taj Audio Note o kom mastas Andrija. I to u raznim varijantama. U par navrata sa onom najzescom AN-E srebrnom varijantom. Moj glas bez ostatka i oklevanja ide Audio Note-u.

Mislim da nikada nisam cuo HiFi sistem koji u pogledu transparentnosti, detalja i holografske preciznosti moze da se meri sa Audio Note ....

P.S. Uzgred, Audio Note prodaje i kit varijante mnogih svojih proizvoda. Tako uz malo lemljenja moze da se dodje do dobrih uredjaja za novce koji ne kostaju bubreg .... mozda samo slepo crevo :D

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 13 Mar 2009, 12:15

DejanM wrote:Dobar ste izbor tada napravili. Ja sam taj sistem slusao, samo sa novim verzijama tih istih proizvoda. Izvor je bio AR CD3 ref., preamp je bio takodje Ref a mono blokovi su bili oni najveci AR sa lampama. Zvucnici su bili Watt/Puppy ali verzija 8 a kablovi Transparent Audio.

Slusao sam i taj Audio Note o kom mastas Andrija. I to u raznim varijantama. U par navrata sa onom najzescom AN-E srebrnom varijantom. Moj glas bez ostatka i oklevanja ide Audio Note-u.

Mislim da nikada nisam cuo HiFi sistem koji u pogledu transparentnosti, detalja i holografske preciznosti moze da se meri sa Audio Note ....

P.S. Uzgred, Audio Note prodaje i kit varijante mnogih svojih proizvoda. Tako uz malo lemljenja moze da se dodje do dobrih uredjaja za novce koji ne kostaju bubreg .... mozda samo slepo crevo :D
Poznata je cinjenica da proverene vrednosti ostaju dugo u vrhu, i to kako u hifi-ju, tako i u drugim oblastima zivota. Mi smo u to vreme krenuli da napravimo sistem koji ce da traje dugo i gde vlasnici nece morati svake druge godine nesto da menjaju. A moj stric slusa jedan ARC preamp (model SP9) u izvornoj varijanti vec 21 godinu, i masina radi kao prvog dana! Nedavno me je dobrano zacudila prica jednog coveka (to sve nije iz prve ruke, nego rekla-kazala) o tome da je imao velike probleme sa pouzdanoscju ARC amplifikacije iz novije produkcije. Da li znas, Dejane, nesto o tome?

Aparate iz A-N produkcije sam jako puno slusao, ovde u Srbiji, ali i na Zapadu. Razume se da sam najvise slusao one iz sredine game koje nam je nesebicno prezentirao Korato tokom sada vec dugog niza godina. Jedino, valjda, nisam slusao njihov tjuner, ali to i nije toliko bitno. Od kutija sam dosegao do modela E koji pripada najboljoj i najskupljoj trecini; ne secam se tacnih oznaka, ali znam da je u njemu bilo prilicno srebra! I to je radilo sa Ongaku-om :-({|= ... a, sto se tice izvora, tu su moja iskustva ogranicena samo na slabije modele gramofona (unapredjene verzije Systemdeck-a, Rega-e i Goldring-a) i digitaliju slicnog ranga, ali pamtim da je muzicki dozivljaj uvek bio na visokom nivou. Ah, da, jednom sam slusao jedan njihov dac u cenovnom rangu o 4-5 Kevra!

Donekle poznajem i njihove diy projekte, znam da su pre par godina zvanicno bili prestali sa time, ali su se, koliko vidim, skoro vratili sa novim i starim kitovima; trziste radi posao ...

Secam se i da sam jednom davno procitao divan tekst u "Hi Fi News & RR" o A-N sistemu koji je gajio jedan pripadnik engleskog plemstva u svojoj ogromnoj kamenoj kuci u centru Londona. Clanak je bio prava poezija!

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Mar 2009, 13:30

Andrija,

Ne znam nista o tim problemima sa AR uredjajima. Znam samo da je firma sada u posedu Italijana. Ali nista posebno nisam cuo o njima .... izuzev da i dalje mnogi uzdisu za tim uredjajima. Ja licno za njihovim CD playerima ... CD3 MK2 i CD7 su zbilja izuzetne sprave ... i naravno preampovi ...

A taj SP15 je strava ... Imam negde semu tog predpojacala i ne moram ni da ga slusam ... toliko to dobro izgleda. I danas kad se neko nadje da to hoce da proda, cifra je prilicno jaka.

Medjutim Audio Note je ... cudo. Oni imaju neku svoju filozofiju (trafoi umesto kondova za decoupling, srebro, samo SE design, ... ) i o tome moze da se puno teoretise ali to svira zbilja zaprepascujuce dobro. Njihovi DACovi ali i CD playeri, pojacala su strava. A taj AN-E zvucnik, iako izgleda pomalo smesno u odnosu na kojekakve grdosije, kada zasvira ... :shock:

Procitaj ovo:

http://audiohard.com/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=54

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Mar 2009, 18:04

Andrija wrote:
Secam se i da sam jednom davno procitao divan tekst u "Hi Fi News & RR" o A-N sistemu koji je gajio jedan pripadnik engleskog plemstva u svojoj ogromnoj kamenoj kuci u centru Londona. Clanak je bio prava poezija!
Ja sam u istim novinama citao kako je novinar otisao kuci kod Peter Quotrupa da napravi interview sa njim i da poslusa njegov sistem kod kuce. Taj jadni novinar je napisao lep clanak o toj poseti ali iza svake recenice je izbijalo: "Ajooooj ljudi kako ovo svira" ... :D Naravno ne tako eksplicitno receno ... :D Momak je bio potpuno ske*an zvukom koji je kod Petera cuo ...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 13 Mar 2009, 21:01

Ja sam izgleda jedan od sretnika tako da sistem od snova slusam svaki dan :D ... naravno, uvijek moze nesto da zagolica i probudi radoznalost ali mislim da sam vrlo vrlo vrlo zadovoljan sa mojim sistemom ... jos specijalno u sobi u kojoj to svira. Ako bi sta mijenjao onda bi to u svakom slucaju bila jedna od sljedecih kombinacija:

Predpojacalo: BAT VK 40 ili Rex a moze i AR Ref 3
Snagas: BAT VK500 (x2) VK600 SE (x2) , oba sa BAT pakom ili mozda 2x JR 301
Zvucnici: Respons Artist D, Respons Grand D ili Mårten Design Coltrane
CDP : AR Ref CD-8
Vinyl: Technics 1210 MK2 sa Jelco SA-750D + Denon DL-103SA pogurano sa Xonom

Kablovi nisu moja filozofija tako da bi se zadovoljio sa necim lijepim :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 13 Mar 2009, 23:19

DejanM wrote:Nemam nameru da torpediram temu - naprotiv volim i sam da mastam ... ali ne mogu da odolim:

"Mi mnogo volimo da imamo, ali ne umemo da živimo od onoga što imamo. Ništa što imamo ne može nas učiniti toliko srećnim koliko nas može učiniti nesrećnim ono što nemamo. "
U skladu sa ovom opaskom, evo mog dosta "prizemnog" sistema iz snova.

Zvucnici Heybrook HB3 (stara verzija)
Zasto bas oni? Sigurno je da ima daleko boljih kutija ali ovaj zvucnik ima moj kum preko 20 godina i to je jedini zvucnik koji me je odusevljavao svaki put kada ga cujem, a slusao sam ga zilion puta. Razlozi
- ne zamara, mozes da ga slusas odavde do vecnosti
- klasika, rock, jazz... sve radi ok, zvucnik opste prakse
- nije zahtevan po pitanju amplifikacije, slusao sam ga sa svim mogucim i nemogucim pogonima, nikada nije gundjao
- slusan u raznoraznim sobama, i tu ne gundja, tera svoje bez obzira na kvadraturu sobe, namestaj, tepihe, zavese...
- polarna karakteristika mu je odlicna

Amp Electro Research Class A-75.
Razlog - Cista radoznalost kako ta legenda svira. Na netu ima malo informacija o njemu, radi se o ovom modelu
http://www.audiocircuit.com/index.php?c ... A-75-VI#m1

Preamp Electro Research EK-1.
Razlog - sinergija. Inace, vise bih voleo neki pasivni preamp
http://www.audiocircuit.com/index.php?c=ELG&m=EK-1

Gramofon Technics 1210 ili neki Micro Seiki
Razlog - nisam previse zahtevan po pitanju grebafona...

Digitalija - CD plejer ne igra. Neka dobra besumna DELL konfiguracija, muzika ripovana na eksterni hard i jedan solidan eksterni DAC. Eh, idealno bi bilo da se uzmes 5-6 modela na probu, poslusas ih nedelju dana na slepo i odluku doneses samo na osnovu slusnog dozivljaja... Obavezno pitas i zenetinu koji joj najbolje svira. Ako se misljenja podudaraju, odmah uzimas bas taj bez obzira da li je najjeftiniji ili najskuplji.

Zvucnicki kablovi - moji bakarni licnasti kupljeni u Bugarskoj dvostruko upredeni (sto daje oko 24mm2 preseka).
Razlog - Ninja je vec objasnio...

Sve u svemu, ne znam tacne cene i dostupnost komponenti, ali verovatno da bi ukupna cena dogurala do vrednosti mog auta sto u prevodu znaci da, kada bi mi neko sutra ponudio ovakav sistem, mogao bih odmah da ga kupim i da mi jos ostane para za neku plocu...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 22 Nov 2010, 21:24

ninja wrote:Ja sam izgleda jedan od sretnika tako da sistem od snova slusam svaki dan :D ... naravno, uvijek moze nesto da zagolica i probudi radoznalost ali mislim da sam vrlo vrlo vrlo zadovoljan sa mojim sistemom ... jos specijalno u sobi u kojoj to svira. Ako bi sta mijenjao onda bi to u svakom slucaju bila jedna od sljedecih kombinacija:

Predpojacalo: BAT VK 40 ili Rex a moze i AR Ref 3
Snagas: BAT VK500 (x2) VK600 SE (x2) , oba sa BAT pakom ili mozda 2x JR 301
Zvucnici: Respons Artist D, Respons Grand D ili Mårten Design Coltrane
CDP : AR Ref CD-8
Vinyl: Technics 1210 MK2 sa Jelco SA-750D + Denon DL-103SA pogurano sa Xonom

Kablovi nisu moja filozofija tako da bi se zadovoljio sa necim lijepim :wink:
Ako bude srece i zdravlja idem na kaficu ....

http://i455.photobucket.com/albums/qq27 ... 010062.jpg
http://i455.photobucket.com/albums/qq27 ... 0060-1.jpg
http://i455.photobucket.com/albums/qq27 ... 010061.jpg
Image Made in SFRJ
KokBok

Post Reply