HiFi & Professional Audio Forum  

HDMI kabl ?

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

HDMI kabl ?

Post by DejanM » 23 Oct 2009, 08:52

Prespavao sam temu HDMI kablovi i njihov uticaj na zvuk i sliku ... Pa pomislih pre nego sto pocnem da ronjam da priupitam ovde, ne bi li sebi ustedeo nesto vremena. Znaci: da li HDMI kablovi imaju uticaja na sliku i ton i koji bi ste mi preporucili ? Kabl ce se nalaziti izmedju SAT kutije i velikog LCD ekrana ... i bice duzine od 1,5m, mozda 2m ...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: HDMI kabl ?

Post by ninja » 23 Oct 2009, 09:03

Supra
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 23 Oct 2009, 10:44

DejanM wrote:Prespavao sam temu HDMI kablovi i njihov uticaj na zvuk i sliku ... Pa pomislih pre nego sto pocnem da ronjam da priupitam ovde, ne bi li sebi ustedeo nesto vremena. Znaci: da li HDMI kablovi imaju uticaja na sliku i ton i koji bi ste mi preporucili ? Kabl ce se nalaziti izmedju SAT kutije i velikog LCD ekrana ... i bice duzine od 1,5m, mozda 2m ...
Iz iskustva imaju uticaj, nešto manji na sliku ali veći uticaj pokazuju prema zvuku. Čini se da su zvučne karakteristike u istoj meri zavisne i kod HDMI kablova, kao što su i kod
digitalnih koaksijalnih interkonekta. Ovome vredi pridavati pažnje ukoliko će kabl povezivati recimo univerzalni plejer sa DAC-om ili AV Risiverom, pogotovo ako su izvorni materijali
koji se često koriste DVD-Audio, SACD, BD ili drugi HD audio formati.
Za ovu tvoju konekciju između SAT kutije i TV-a nije preko potrebno insistirati na nekom posebnom HDMI kablu, ali obrati pažnju da bude v1.3 koujom ćeš iskoristiti potencijale
nove generacije uređaja, a koje sa sobom donose dodatne mogućnosti. Veoma dobar HDMI kabl u tom smislu je Van Den Hul - Flat. :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Oct 2009, 12:01

Thanks na savetima. Ovaj VdH Flat izgleda zbilja interesantno a i po ceni nije strasno ....

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 20 Nov 2009, 18:12

Stiže nova standardizacija HDMI kablova.....

http://www.whathifi.rs/vesti.php?v=00000000011

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 19 Sep 2010, 10:08

U medjuvremenu sam kupio Kimber HD09 od 2m duzine. Njime sam spojio SAT Box sa mojim LCD ekranom. Razlog zasto sam se odlucio za Kimber je bio sto je cena bila jako povoljna i dobio sam ga isporucenog kuci. Sad dolazi vreme za kupovinu BlueRay playera i tema HDMI kabla ponovo postaje aktuelna. U radnjama mogu da se kupe veoma fancy HDMI kablovi ... prica je dobro poznata: posrebrene zice, srebrni konektori, pozlaceni konektori, baterije na samom kablu, itd. itd. Cene su takve da su pojedini modeli ovih kablova skuplji i od samog BlueRay playera !! Zato bi imalo smisla uloziti novac u jedan takav HDMI kabl samo ako bi on imao odlucujucu ulogu u poboljsanju slike. Ali to nije jednostavno proveriti zato sto nijedan prodavac ovde u Becu ne zeli da raspakuje kabl iz kutije i da vam ga pozajmi za test kuci. Zato sam ponovo upucen na internet i na misljenja odnosno testove drugih ljudi .... Ovaj komentar mi se ucinio jako interesantnim, verovatno i zbog toga sto svi mi volimo da cujemo da izmedju skupog i jeftinog nema razlike:

"
Rodolfo,

I work for Quantum Data and design HDMI test equipment for a living. I personally supplied the test equipment used for the "Digital Perfection" HDMI testing.

Our equipment was used to test five cables at 1080p 60Hz (i.e. 148.5MHz). The equipment was setup to output random 24-bit pixel values at the transmitter and to compare received values with those transmitted - bit-for-bit at the receiver. All errors were counted - including temporal ones that you would never see with your eyeball. The test was conducted over the full voltage swing range of the HDMI standard (0.15 to 1.56 volts). All of the cables passed this noise test (over a period of several minutes) without a single error - so long as the voltage swing stayed above 0.32 volts. As it is very unlikely that any real product would output a signal below 0.32 volts at these lengths, all the cables essentially preformed flawlessly - regardless of price.

The "Cable Confidential (chart)" shows that the five cables tested ranged in length from 4 to 4.57 meters and in price from $31 to $300.

FYI, we ship Molex 88768-9810 2-meter HDMI-to-HDMI cables with our test instruments and nobody has ever complained. I think these cables cost about $20 (quantity one).

I have personally tested very long (50-meters)/expensive/high-quality cables through a pre-emphasized/equalized repeater and seen zero errors at 1080p 60Hz. So I can say for sure that perfection is possible for a price - using expensive cable and quality electronics on both ends.

To summarize, I think it would be safe to use just about any name brand off-the-shelf cable at 4-meters - so long one has properly designed source and sink products at either end. At longer lengths (e.g. 10-meter or greater) there may be a reason to spend more money. Here, I'd buy pre-emphasized/equalized electronics and cables with Simplay certification.

Mark
"

E sad ... Kada su momci u nemackom Audiu zeleli da testiraju HDMI kablove, bili su suoceni sa problemom da nisu znali kako da izvedu taj test. Da stavljaju razlicite kablove i da gledaju da li ce nesto da se promeni ? To su takodje i uradili ali takav test nije bio dovoljno pouzdan, jer zavisi dosta od opreme koja se koristi pri tom, pa je moguce da rezultati budu nepouzdani. Zato su se obratili inzinjerima Tektronixa, koji su bili deo tima koji je definisao HDMI standard.

Momci iz Tektronixa su dosli i pokazali ljudima u Audiu opremu i metodu merenja kvaliteta HDMI kablova. Radi se o tome da se dobijaju krive, koje jako podsecaju po svom obliku na covekovo oko. Sto je taj elipsoidni oblik veci, utoliko je kvalitet kabla bolji. Onda su merili nekoliko HDMI kablova razlicitih duzina, pri cemu su zbilja razlike bile vece kada je duzina kabla prelazila 5 m. Do duzine od 5 m velicina "otvora oka" je bila priblizna iako ne ista. Zatim su usledili vizuelni testovi koji su uglavnom potvrdili ono sto su merni uredjaji pokazivali. Takodje i njihov stav je bio da razlike nisu velike ako su HDMI kablovi kraci od 5m ali su takodje utvrdili i da vizuelni rezultati nisu isti.

To dalje znaci (ovo je vec moja interpretacija) da razlike postoje ali da nisu velike. Ali tacno sta to znaci - to bi trebalo proveriti kod svoje kuce. A to je upravo ono sto nije lako izvesti. U svakom slucaju, jedan zakljucak mi se cini razumnim u celoj ovoj prici: ne treba davati vise para za HDMI kabl nego za Blue Ray player, ukoliko je duzina HDMI kabla manja od 5 m (a to je moj slucaj). :D

P.S. Mozda nije trebalo ovoliko vremena potrositi da bi se doslo do ovog zakljucka :D :D :D Ali ponekad ocigledne stvari i ne moraju biti istovremeno i istinite ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 19 Sep 2010, 12:13

Recimo da se slazem sa tvojim zakljuckom, ali i da dodam jos ponesto.

Kada je slika u pitanju, i ta mala razlika izmedju kablova moze biti primetnija na kvalitetnijim uredjajima i logicno na vecem panelu. Znaci da nije isto da li se kabl bira za TV od 32 ili 50 incha, a pogotovo ako se kupuje za video projektor.

Razlike kod HDMI kablova su mnogo vece kada je zvuk upitanju, tako da i to treba imati u vidu.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Nov 2010, 21:54

Danas sam zamenio Kimber HD09 sa Audioquest Chocolate duzine od 1,5 m. Stoji izmedju sat boxa i LCDa od 46 incha. Imam utisak da je slika za neku nijansu ostrija - ali je razlika toliko mala da nisam sasvim siguran ... Sto rece jedan moj prijatelj (inace konstruktor audio uredjaja): "Ako nisi sasvim siguran da cujes (vidis) razliku, onda kao i da je nema ... ".

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 12 Nov 2010, 22:32

...a sto si onda menjao kabl ako nema razlike? :-k

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Nov 2010, 05:33

Pa kupio sam jos jedan HDMI kabl jer nameravam da kupim BlueRay player. Pa kad sam ga dobio, mislio sam da ga isprobam i uporedim ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 13 Nov 2010, 12:33

Kod mene, obavezan, deo proba je i povratak na staro, posebno nakon zadovoljstva novim...
Ne retko se dešava otrežnjenje glede „uočenog“ effect-a...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Nov 2010, 13:13

DejanM wrote:Pa kupio sam jos jedan HDMI kabl jer nameravam da kupim BlueRay player. Pa kad sam ga dobio, mislio sam da ga isprobam i uporedim ...
Sada sam malo pogledao na net-u i videh da je taj Audioquest Chocolate usmeren kabl, pa obrati pažnju kada ga povezuješ ukoliko to već sam nisi primetio.
Osim toga Audioquest je u standardu v1.4, a i nešto je skuplji od Kimber-a koji je po 1.3 standardizaciji. Eto, možda sve to pomalo utiče na tu malu nijansu u kvalitetu
slike, za koju baš i nisi siguran da je vidiš.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 13 Nov 2010, 14:17

Znam - gotovo svi Audioquest kablovi su usmereni - ne samo HDMI. Imam dugogodisnje iskustvo sa njima ...

Taj novi standard 1.4 je ono sto je bitno, jer cu kupiti BlueRay koji je ima 3D mogiucnost. Jednog dana cu verovatno kupiti i ekran sa 3D, pa se nadam da tada nece biti potrebe za promenom kabla.

Inace svi u kuci kazu da je slika malo bolja ali to je mozda i posledica sugestije. U svakom slucaju za mene je ta prica sa HDMI kablovima zavrsena ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Mar 2012, 08:56

Uporedio sam 2 HDMI kabla: Audioquest Chocolate i Audioquest Carbon.

Oba kabla su iste duzine: 1m i po oskudnim informacijama proizvodjaca uglavnom se razlikuju po koriscenom provodniku. U jednom slucaju se radi o bakarnoj zici koja je previcena slojem srebra od 2,5% (Chocolate) a u drigom slucaju taj sloj je nesto deblji: 5% (Carbon). Sama konstrukcija kabla bi trebalo da je ista.

Testirao sam ova dva kabla tako sto sam ih zakacio na dva HDMI izlaza mog blue ray playera Panasonic DMP-BDT310. Chocolate je bio na glavnom HDMI izlazu dok se Carbon nalazi na pomocnom HDMI izlazu. Oba izlaza bi trebalo da su ista ali ne znam nacin njihove implementacije. Chocolate koristim vec nekih 9 meseci dok je Carbon potpuno nov i tek izvadjen iz kutije.

Kao test materijal sam koristio Blue Ray disk sa filmom: Miris Zene gde glavnu ulogu glumi Al Pacino (za tu ulogu je dobio svog jedinog oskara). Settings na TVu su bili namesteni potpuno isto za oba ova HDMI ulaza. Test sam vrsio tako sto sam gledao film (samo pojedine delove) i onda prebacivao ulaze. Takodje sam zamrzavao sliku i onda prebcivao ulaze na TVu i posmatrao detalje zamrznute slike.

Nisam mogao da uocim neku znacajniju razliku u slici. Ono medjutim gde razlika postoji jeste zvuk. Zvuk je jednostavno preko Audioquest Carbon kabla bio dosta jaci iako je setting za glasnocu isti za oba kanala. Cini mi se da ono sto dobijate koriscenjem boljih HDMI kablova jeste uglavnom bolji kvalitet zvuka.

Medjutim oba ova kabla su jako dobra. Ono sto hocu jos da isprobam jeste poredjenje recimo jednog od ova dva Audioquesta sa nekim HDMI kablom od 20 eura - recimo Apple HDMI koji se prodaje za 17 eura ...

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 22 Mar 2012, 13:36

DejanM wrote:Pa kupio sam jos jedan HDMI kabl jer nameravam da kupim BlueRay player. Pa kad sam ga dobio, mislio sam da ga isprobam i uporedim ...
Dejane,

zar nisi sada brzo kupio Panasonic BRP?
Pitam te posto sam ja prodao moj Sony Ps3 pa sam u potrazi za BRP,
cekam da vidim ove nove verzije Panasonic-a, inace nemam poznavanje oko toga
pa je pomoc oko izbora dobrodosla.

Pozz

Post Reply