HiFi & Professional Audio Forum  

DLNA Server

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

DLNA Server

Post by DejanM » 03 Oct 2010, 18:00

Polako se priblizava trenutak kada ce mi biti potreban DLNA Server. Nameravam da ga instaliram na Windows 7 masini, za koju je prikacen 2 TB USB eksterni disk. Moj novi BlueRay player (koji jos nisam kupio) ce imati u sebi ugradjen DLNA client. Nesto sam nameracio Twonky Manager/Server .... Ima odlican set funkcija i dosta je popularan a nije skup (nekih 20 dolara). Da li je neko od vas imao iskustva sa nekim DLNA serverom a narocito me to interesuje za Twonky ?

Inace, evo ovde liste vecina trenutno na trzistu raspolozivih DLNA servera i pregleda njihovih funkcija ...

http://www.rbgrn.net/content/21-how-to- ... x-or-linux

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: DLNA Server

Post by DejanM » 02 Dec 2010, 17:07

Windows Media Player od verzije 11 takodje moze da sluzi kao DLNA Server. Ovde je objasnjeno kako moze da se Media Player aktivira da radi kao DLNA server:

http://www.agoraquest.com/viewtopic.php ... 7&forum=70

Ovo je sigurno najjeftinije resenje jer ne mora cak nista dodatno ni da se instalira ... Jedino sto (jos) ne znam, jeste kako ovo funkcionise ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 02 Dec 2010, 18:31

Linux...?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Dec 2010, 19:17

zika wrote:Linux...?

U prvom postu, u tabeli na koju upucuje link, imas spisak DLNA servera koji rade pod Linuxom ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 02 Dec 2010, 21:06

DejanM wrote:
U prvom postu, u tabeli na koju upucuje link, imas spisak DLNA servera koji rade pod Linuxom ...
Zato sam ga i pomenuo, kao predlog... Znam za taj (takav) spisak...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Dec 2010, 21:28

zika wrote:
DejanM wrote:
Zato sam ga i pomenuo, kao predlog... Znam za taj (takav) spisak...

Ja ne koristim Linux tako da ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 05 Dec 2010, 00:50

Dejane, moj glas za programe koji se kupuju ide za JRIVER MC15

Pored DLNA servera ima sijaset drugih prednosti, trebalo bi mi jedno 10 min da nabrojim. Svira svaki format koji mozes da zamislis.

Najnovije - android telefon moze da se koristi kao remote za MC15
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Dec 2010, 07:56

PrekoBare wrote:Dejane, moj glas za programe koji se kupuju ide za JRIVER MC15

Pored DLNA servera ima sijaset drugih prednosti, trebalo bi mi jedno 10 min da nabrojim. Svira svaki format koji mozes da zamislis.

Najnovije - android telefon moze da se koristi kao remote za MC15
Procitao sam dobre stvari o tom playeru/serveru. On otvara jednu interesantnu opciju, koju ja do sada nisam ozbiljno uzimao u razmatranje - a to je da jedan takav SW server preuzme na sebe dekodiranje svih formata i jednostavno salje DLNA clientu sve pripremljeno kao na tanjiru. Jedina mana JRiver Media Center jeste u tome sto kosta 40 USD.

Ja sam inace zeleo da kupim BlueRay player koji bi mi sluzio i kao DLNA client. Onda se ispostavilo da oni zapravo ne rade, ili rade vrlo lose kao DLNA clients ... Sony, Panasonic, Pioneer, .... Prosle nedelje sam natrcao slucajno ovde u Becu na radnju u kojoj je novi Panasonic BPT-100 kostao svega 203 eura. Mislio sam vec da ga uzmem, medjutim suzdrzao sam se i onda kada sam dosao kuci procitao da mu DLNA client uopste ne radi !? Zato sam odlucio da sacekam malo sa tom pricom ...

Za sada sam aktivirao Windows Media Player. To je besplatna opcija. On doduse u dekodiranju ima dosta ogranicene mogucnosti, ali bi to u principu moglo da bude meni dovoljno. Glavna prednost mu je da ne kosta nista i da ga vec imam na masini ...

Inace, Android meni ne igra - mi smo na Apple stazi .... zapravo moja zena i deca.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Dec 2010, 09:16

Inace, ta prica sa Androidom je interesantna .... Poceo sam o toj mobilnoj varijanti malo vise da razmisljam kada je kolega, dok smo se vozili kolima, koristio svoj smart phone sa androidom kao internet gateway - i sve vreme dok sam ja vozio, on je radio u kolima sasvim normalno na svom LapTopu ...

Ideja je da se preko takvog SmartPhone vrsi streaming sadrzaja sa nekog diska u lokalnoj mrezi prema DLNA clientu - to moze da bude TV, ili BlueRay player, ili AVR, ili .... To mi je u prvom trenutku izgledalo malo blesavo, ali kada sam video kako dobro Android radi, mislim da to i nije tako sumanuta ideja. Sledeci scenario mogu dobro da zamislim:

- Svi files se nalaze na nekom NASu koji je zakacen za lokalnu mrezu. Druga interesantna opcija jeste WLAN Router koji ima USB prikljucak, na kom je zakacen USB disk sa media files. Vi onda preko androida ili iPhone-a zastartujete film, ili neku muziku ili fotografije prema DLNA clientu ... i to je to pri cemu Smart Phone preuzima ulogu DLNA servera.

Postoji jedna jos jednostavnija varijanta - a to je WLAN Router sa USB prikljuckom na koji je zakacen externi USB disk i sa ugradjenim DLNA serverom. To je, sa stanovista arhitekture lokalne mreze, mozda i najbolja opcija. Problem je sto je prva generacija tih WLAN Routera imala velikih problema kada su radili kao DLNA serveri. Netgear je zabrljao stvari sa svojim prvim takvim routerom, koji jednostavno nije radio dobro kao DLNA server (implementirali su premalo RAMa, tako da kada su media libraries na USB disku bile nesto vece, router bi se jednostavno zaglavio, jer nije imao vise gde da pise indexe). Sad su izbacili na trziste drugu generaciju takvih routera ... ne znam da li su uspeli da uklone gresku ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 06 Dec 2010, 19:33

Dejane, meni je ova prica jos interesantnija:

http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=12507

moze lako da se desi da backup na drugom HD nije nikakav backup :-( pa za svaki slucaj treba narezati ono
najvrednije.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Dec 2010, 19:41

PrekoBare wrote:Dejane, meni je ova prica jos interesantnija:

http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=12507

moze lako da se desi da backup na drugom HD nije nikakav backup :-( pa za svaki slucaj treba narezati ono
najvrednije.

Mislim da ti je link pogresan ....

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 06 Dec 2010, 21:27

evo drugi link, nimalo veseliji:

http://science.nasa.gov/science-news/sc ... gtonflare/

ko planira masivan media server treba da planira i nemagnetni backup.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Dec 2010, 06:34

PrekoBare,

Mislis na uticaj raznih zracenja iz svemira na funkcionisanje elektronike na Zemlji ?

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 07 Dec 2010, 18:16

DejanM wrote:PrekoBare,

Mislis na uticaj raznih zracenja iz svemira na funkcionisanje elektronike na Zemlji ?
Po nekim novijim teorijama, magnetno polje sunca i zemlje cine jedinstven sistem nalik hidraulicnoj pumpi.To je teorija. Prakticno, secam se maja 1998 i problema koje smo imali sa opremom u firmi gde sam tada radio. Zamenili smo sijaset pejdzera i leptopa. Ja tada nisam imao pojma da
je pojacana solarne elektomagnetna aktivnost i da besni solarna oluja, to sam cuo kasnije. Interesantno, desktopi nisu uopste crkavali u velikom broju. A ta oluja je bila neuporedivo slabija od one koju NASA najavljuje za 2012/13 koja ce biti kao ona iz 1859 ili jos jaca. A 1859 su telegrafi radili bez prikljucenih akumulatora.

Niko ne moze da tvrdi sa sigurnoscu kakav ce uticaj pojacana suncana aktivnost imati 2012/13. Zanemarljiv, znacajan, ko zna. Mene sama pomisao na ripovanje ispocetka zato sto ne rade ni server ni backup na drajvovima ucvrscuje u uverenju da je mnogo bezbolnije sve narezati na DVDR +DL ili jos bolje na BD. Cak i ako se nista ne desi, od jos jednog seta glava ne boli. To moze da se uradi za par meseci u 2011.

Always remember folks, you heard it first time from Charlie :-)

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Dec 2010, 10:01

Moram priznati da si me zatekao sa ovom pricom ... Zbilja nemam ideju ni sta da kazem niti sta da ucinim povodom ovoga ...

Post Reply