HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

AVR

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: AVR

Post by DejanM » 08 Mar 2013, 12:11

Samo jedna mala korekcija: negde gore pomenuh da Bonzo sin svira na Celebration Day duoli bas bubanj. Sada kada sam bolje zagledao vidim da se ipak radi o jednom bas bubnju. On je medjutim tako nastimovan da daje onaj OUMPH, koji se vise telom nego usima cuje.

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 08 Mar 2013, 15:57

Jesi probao kombo Denon/HK? Interesuje me da li uz pomoc HK kao snagasa imas onaj osecaj od pre ili je i preamp u HK bolji od Denonovog.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Mar 2013, 17:31

gvlada wrote:Jesi probao kombo Denon/HK? Interesuje me da li uz pomoc HK kao snagasa imas onaj osecaj od pre ili je i preamp u HK bolji od Denonovog.
Nisam jos probao jer sada pokusavam fino da tuniram zvucnike za Denon. Pravim manuelna podesavanja glasnoce nakon sto je izvrsena automatska kalibracija sa Audyssey XT. Za sada uglavnom koristim Led Zepp blue ray ali i obican tuner, pa onda filmove... Ali treba mi jos vremena za to ...

Ja licno verujem da Denon ima bolji preamp od HK, uglavnom zbog toga sto ima modernije chipove (sigurno bolji DSP). Izgleda da HK ima bolje izlazne ampove ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 08 Mar 2013, 17:56

Meni onda zvuci da bi kombo bio najbolje resenje ali nisam siguran. Ako probas prenesi ovde utiske.
Imam neki AVIA DVD i BluRay za kalibraciju sistema, probaj sa time.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 14 Mar 2013, 16:58

Dejane, procitao sam celu ovu temu kao i onu o GUNGNIRu i zainteresovao si me za taj DAC veoma.
Ja imam jednu dilemu na koju verovatno imas odgovor ili mozda neko drugi...

Naime kao izvor zvuka koristim racunar i cd za stereo i za visekanalni zvuk samo racunar. Kartica je RME HDSP 9632. Risiver Panasonic sa-xr55 a prednje zvucnike gura Babel J Fish/TVC.
Kad sam pravio sistem preracunao sam se da cu moci paralelno oba sistema da hranim zvukom pomocu RME tj. analogni izlazi da idu na TVC a optika na panasonika i da njega koristim za ostala 3+1 zvucnika...
Medjutim ovo moze paralelno samo ako iskljucim pass through na playeru ali u tom slucaju nemam dekodovanje po kanalima na PAN. Ako ukljucim pass through onda naravno imam sustanje na prednjim zvucnicima koji su povezani na Babel/TVC. Kompromisno resenje je da stereo audio izlaz sa Pan vodim na TVC.
Jel postoji neko bolje resenje za ovo?

A sta u slucaju da nadogradim sistem Gungnirom? Mislim da bih sa RME mogao paralelno da saljem opticki i koaksijalni digitalni signal ali opet ostaje problem ukljucenja/iskljucenja pass through opcije, tj. sta bi onda bilo u slucaju da slusam 5.1 zvuk sa ukljucenom pass through opcijom, sta bi Gungnir davao na izlazu...?

Pozdrav.
P.S. Ako odlucis da prodajes HK, baci cenu na PM...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Mar 2013, 18:46

matan wrote:Dejane, procitao sam celu ovu temu kao i onu o GUNGNIRu i zainteresovao si me za taj DAC veoma.
Ja imam jednu dilemu na koju verovatno imas odgovor ili mozda neko drugi...

Naime kao izvor zvuka koristim racunar i cd za stereo i za visekanalni zvuk samo racunar. Kartica je RME HDSP 9632. Risiver Panasonic sa-xr55 a prednje zvucnike gura Babel J Fish/TVC.
Kad sam pravio sistem preracunao sam se da cu moci paralelno oba sistema da hranim zvukom pomocu RME tj. analogni izlazi da idu na TVC a optika na panasonika i da njega koristim za ostala 3+1 zvucnika...
Medjutim ovo moze paralelno samo ako iskljucim pass through na playeru ali u tom slucaju nemam dekodovanje po kanalima na PAN. Ako ukljucim pass through onda naravno imam sustanje na prednjim zvucnicima koji su povezani na Babel/TVC. Kompromisno resenje je da stereo audio izlaz sa Pan vodim na TVC.
Jel postoji neko bolje resenje za ovo?

A sta u slucaju da nadogradim sistem Gungnirom? Mislim da bih sa RME mogao paralelno da saljem opticki i koaksijalni digitalni signal ali opet ostaje problem ukljucenja/iskljucenja pass through opcije, tj. sta bi onda bilo u slucaju da slusam 5.1 zvuk sa ukljucenom pass through opcijom, sta bi Gungnir davao na izlazu...?

Pozdrav.
P.S. Ako odlucis da prodajes HK, baci cenu na PM...
Matane,

Resenje za tvoj problem je postojanje HT ili unity gain ulaza na TVCu. To je ulaz na kome je u stvari izvrsen by-pass volume controle-a i na taj nacin signal biva direktno sproveden od ulaza prema izlazu TVCa. Na taj ulaz dovodis signale sa pre-out izlaza AVRa za prednja dva kanala na TVC a ostale kanale vodis direktno sa AVRa na zvucnike (3+1) i tako glasnocu podesavas samo na jednom mestu: na AVRu (kada slusas multi-kanal). Ako nemas takav ulaz na TVCu - onda imas problem. Taj problem moze da se resi tako sto ces na nekom ulazu TVCa da dovedes signale za prednja dva kanala sa AVRa (sa njegovih pre-out izlaza) ali ces tada stalno da podesavas glasnocu i na AVRu i na TVCu (posto taj ulaz nije by-passovao volume control). To nije narocito komforno ali ce da radi ... Ali ako tvoj Panasonic nema pre-out izlaze, onda imas jos veci problem. Gungnir ne resava taj problem niti bilo koji drugi DAC. U tom slucaju nemas dobro resenje i verovatno bi u tom slucaju bilo najbolje da zamenis AVR.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 14 Mar 2013, 21:24

Matane, imam RME 9632 karticu u muzickom serveru, imao sam SA-XR45, mislim da je to sto hoces velika glavolomka i ne znam cak koliko finansijski isplativa.

Mislim da je Panasonic odlican amplifikovani DAC u sistemu kojem ne treba konverzija digitalnog signala u analogni, niti mu treba prikljucenje analognih izvora.

Sve ostalo bi trebalo probati, ali kao sto rekoh ne znam da li je finansijski isplativo, a mozda i ne radi.

Recimo, stavljanje RME OU kceri-kartice na koju bi se duplirali izlaz L+R kanala koji bi isli u TVC a iz RME9632 da ide enkodiran multikanalni signal, svih 5.1. kanala, s tim da ti koristis 3.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 15 Mar 2013, 00:25

Pozdrav obojici.

Dejane,
nemam problem sto moram da pojacvam posebno prednje i ostale zvucnike jer to mogu da resim u pleyeru racunara. TVC je inace Dayensov i nema tu opciju, al opet nije mi to problem.

Ono sto sam ja zeleo da izbegnem bespotrebni HT risiver na putu stereo signala, cak ako je to i preout. Mislio sam da je to moguce sa RME jer paralelno salje signal na spdif i na analogne signale ali sam prevideo pass through opciju u pleyeru. Ako dobro razumem, da bi risiver prepozano i dekodovao signal kako treba ova opcija mora da bude ukljucena (ispravite me ako gresim). U tom slucaju bih jedino mogao da saljem svih 5+1 vec dekodovanih iz RME ka TVCU (2 kanala) i risiveru (3+1 kanala )(zanemarite sada da se radi o Paniju koga btw kupih nekad citajuci postove PrekoBare :)). Ovo bi se kako rece PB moglo resiti preko dodatnog modula ili eventualno kablova dodatnih na vec postojeci prikljucak kartice al ovo moram da proverim...

DA se vratim na DAC. Ono sto mi jos nije jasno (a meni bi bilo mnogo elegantnije resenje) sta se desava ako iz RME saljem 5.1 digitalni format sa ukljucenom pass through opcijom putem dva kabla, jedan na risiver a drugi na DAC, recimo Gungnir iza koga stoji PRE/AMP kombinacija. Risiver ce odrati sve kako treba ali sta ce odratiti Gungnir? Dal ce uopste dekodovati recimo 5.1 DTS signal poslat iz racunara, ako hoce, dal ce to biti neki mix svih kanala ili ce to biti neprijatan sum???

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Mar 2013, 08:23

matan wrote:Pozdrav obojici.

Dejane,
nemam problem sto moram da pojacvam posebno prednje i ostale zvucnike jer to mogu da resim u pleyeru racunara. TVC je inace Dayensov i nema tu opciju, al opet nije mi to problem.

Ono sto sam ja zeleo da izbegnem bespotrebni HT risiver na putu stereo signala, cak ako je to i preout. Mislio sam da je to moguce sa RME jer paralelno salje signal na spdif i na analogne signale ali sam prevideo pass through opciju u pleyeru. Ako dobro razumem, da bi risiver prepozano i dekodovao signal kako treba ova opcija mora da bude ukljucena (ispravite me ako gresim). U tom slucaju bih jedino mogao da saljem svih 5+1 vec dekodovanih iz RME ka TVCU (2 kanala) i risiveru (3+1 kanala )(zanemarite sada da se radi o Paniju koga btw kupih nekad citajuci postove PrekoBare :)). Ovo bi se kako rece PB moglo resiti preko dodatnog modula ili eventualno kablova dodatnih na vec postojeci prikljucak kartice al ovo moram da proverim...

DA se vratim na DAC. Ono sto mi jos nije jasno (a meni bi bilo mnogo elegantnije resenje) sta se desava ako iz RME saljem 5.1 digitalni format sa ukljucenom pass through opcijom putem dva kabla, jedan na risiver a drugi na DAC, recimo Gungnir iza koga stoji PRE/AMP kombinacija. Risiver ce odrati sve kako treba ali sta ce odratiti Gungnir? Dal ce uopste dekodovati recimo 5.1 DTS signal poslat iz racunara, ako hoce, dal ce to biti neki mix svih kanala ili ce to biti neprijatan sum???

Gungnir DAC nece prepoznati bilo koji 5.1 format pa samim tim nece biti u stanju ni da ga down-mixuje na stereo. Gungnir prepoznaje razne rezolucije stereo PCM formata (npr. 24/96 ili 24/192) - ne prepoznaje ni DTS. Gungnir ili neki drugi stereo DAC bi mogli da imaju smisla u jednoj drugacijoj konfiguraciji, pod uslovom da tvoj Panasonic ima digitalni izlaz. Onda bi mogao da uradis sledece: spojic comp na Panasonic digitalnim kablom i koristis ga za multi-kanal. Digitalni izlaz iz Panasonica onda povezes sa eksternim stereo DACom a iz njega onda ides u TVC. Obicno AVRs imaju mogucnost konvertovanja 5.1 u stereo .... a gubitak preko digitalne obrade obicno nije veliki. Trebalo bi medjutim probati ...

Ne poznajem tu RME kartu koju imas ali ako sam te dobro shvatio ti u stvari konvertujes 5.1 signal na compu a onda koristis Panasonic i HiFi stereo sistem samo kao pojacavacki deo. Ako sam dobro shvatio sa kartice imas analogni i digitalni izlaz pri cemu si analogni spojio na Dayens TVC. Da li bimogao da mi objasnis tu pass-through opciju i u cemu je problem sa njom ?

Zar nemas na compu neki program kojim bi mogao da signal usmeravas ili prema analognim ili prema digitalnom izlazu ? Cini mi se najjednostavnijim to softwarski resiti .... ali ne poznajem RME pa samo mogu da nagadjam. Ja koristim recimo Mac Mini kao izvor slike i tona i na njemu imam mogucnost definisanja koji izlaz zelim da koristim u kom trenutku. Mogu signal da preusmeravam ili ka Digitalnom stereo izlazu ili recimo prema multi-kanalnom HDMI izlazu. A mogu i da definisem da vise izlaza simultano salje signal. Na taj nacin kada slusam stereo onda sa compa idem direktno u eksterni DAC (preko optickog digitalnog kabla) a kada gledam film onda preko HDMI idem u AVR (i preko Thunderbolt-HDMI adaptera i na TV).

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 15 Mar 2013, 11:49

Nisam znao da neki AVR imaju mogucnost konvertovanja 5.1 u stereo i da stereo signal salje na SPDIF out. To moze biti jedno od resenja al generalno bih zaobisao AVR na putu stereo signala ako je moguce...

RME mi sada ne konvertuje 5.1 signal vec samo stereo i to saljem na pre/amp. A 5.1 signal mi konvertuje AVR jer kad bi stavio da mi RME konvertuje i 5.1 i spojio optikom sa AVR onda to AVR ne bi prepoznao kao 5.1 signla niti bi zvuk rasporedjivao kako treba i tu nastaje problem. Ja mogu u softveru da biram na koji mi izlaz salje signal i cak paralelno da salje na vise izlaza ali ne mogu da izaberem da paralelno salje dekodiran signal kroz analogni izlaz na pre/amp a nedekodiran signal (pass through opcija u softveru) ka AVR.

U principu ste mi pomogli da definisem potencijalna resenja:
1. AVR sa mogucnoscu konverzija 5.1 u stereo i da stereo signal salje na SPDIF out pa da to ide na DAC ili da jednostavno za 5.1 signal preskocim eksterni DAC (buduci, jos ga nemam :D) i sa preouta AVRa saljem signal na pre/amp.
2. Dodatni kabl ili modul za RME tako da mogu na racunaru dekodujem 5.1 i saljem pomocu analognih interkonekta na AVR i pre/amp kad gledam filmove, a za stereo da koristim digitalni izlaz RME i saljem signal ka buducem DACu.

Pozdrav

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Mar 2013, 12:09

matan wrote:Nisam znao da neki AVR imaju mogucnost konvertovanja 5.1 u stereo i da stereo signal salje na SPDIF out. To moze biti jedno od resenja al generalno bih zaobisao AVR na putu stereo signala ako je moguce...

RME mi sada ne konvertuje 5.1 signal vec samo stereo i to saljem na pre/amp. A 5.1 signal mi konvertuje AVR jer kad bi stavio da mi RME konvertuje i 5.1 i spojio optikom sa AVR onda to AVR ne bi prepoznao kao 5.1 signla niti bi zvuk rasporedjivao kako treba i tu nastaje problem. Ja mogu u softveru da biram na koji mi izlaz salje signal i cak paralelno da salje na vise izlaza ali ne mogu da izaberem da paralelno salje dekodiran signal kroz analogni izlaz na pre/amp a nedekodiran signal (pass through opcija u softveru) ka AVR.

U principu ste mi pomogli da definisem potencijalna resenja:
1. AVR sa mogucnoscu konverzija 5.1 u stereo i da stereo signal salje na SPDIF out pa da to ide na DAC ili da jednostavno za 5.1 signal preskocim eksterni DAC (buduci, jos ga nemam :D) i sa preouta AVRa saljem signal na pre/amp.
2. Dodatni kabl ili modul za RME tako da mogu na racunaru dekodujem 5.1 i saljem pomocu analognih interkonekta na AVR i pre/amp kad gledam filmove, a za stereo da koristim digitalni izlaz RME i saljem signal ka buducem DACu.

Pozdrav

Ovo pod 2. mi deluje bolje ...

Inace samo jos jedan komentar ... Velika vecina (ako ne svi) AVRs imaju mogucnost da 5.1 signal sviraju ili u cisto stereo modu (tada rade samo prednja dva front kanala) ili u tzv. multi-channel stereo modu - kada svi zvucnici rasporedjuju stereo signal. Ono sto medjutim nije jasno (mislim da se razlikuje od AVR do AVRa) to je sta se ima na digitalnom izlazu kada se recimo pritisne stereo opcija a na ulazu je 5.1 ...

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 15 Mar 2013, 12:33

I meni 2 deluje bolje, pogotovu sa aspekta novih i buducih audio formata gde ce racunar moci sve da dekoduje a AVR moze da bude stariji...

Sto se tice tvog drugog komentara izgleda da se nismo razumeli. Znam da risiveri mogu da 5.1 konvertuju u stereo ali meni ovo ne treba jer AVR treba bas da dekodira 5.1 i takav salje na zvucnike. Ja sam te razumeo da postoji opcija kod boljih AVR da on paralelno dekodira 5.1 i kao takav ga salje na zvucnike a da se u pod meniju digitalnog izlaza da se podesi konverzija 5.1->2channel al to verovatno ipak nije moguce paralelno...

Elem, da ne komplikujemo, sad mi je jasno sta su mi mogucnosti, ostaje mi malo jos da razmislim sta cu dalje odabrati...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Mar 2013, 11:27

gvlada wrote:Meni onda zvuci da bi kombo bio najbolje resenje ali nisam siguran. Ako probas prenesi ovde utiske.
Imam neki AVIA DVD i BluRay za kalibraciju sistema, probaj sa time.
Probao sam i zakacio 3 kanala preko HK ali sam dobio ground Loop. Zbog Toga sam onda veoma brzo odustao od daljnjeg slusanja i ponovo raskacio HK. On ide definitivno na eBay.

Denon 3313 radi odlicno i ja sam zadovoljan. Jedino sto mi se cini da mu ne bi skodilo malo vise snage. Takodje njegovi pre-out izlazi za prednja dva kanala su cini mi se nesto tisi (ne znam kakva je izlazna impedansa tih izlaza) pa sam tu te kanale pojacavao kod rucnog namestanja sistema u odnosu na ono sto je Audissey izmerio. Kad malo bolje razmislim, i zbog svojih prilicno kompaktnih dimenzija, ovaj Denon bi mogao odlicno da posluzi i kao AV processor. Ali o tome eventualno kasnije ...

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 03 Jul 2013, 17:21

Samo da dodam da sam i ja zadovoljan Harmanom :)...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Jul 2013, 17:48

matan wrote:Samo da dodam da sam i ja zadovoljan Harmanom :)...
Drago mi je to cuti :innoc

Post Reply