HiFi & Professional Audio Forum  

Povezivanje TV-a i AV Risivera

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Povezivanje TV-a i AV Risivera

Post by Beshla » 15 Aug 2011, 15:28

Pozdrav za sve forumase. Prvi put sam na forumu i laik sam za Hi-Fi tehniku.Ne ljutite se ako pitam za banalne stvari. Planiram da umesto klasicnog kucnog bioskopa (all in one) koji je "jadan" za muziku, uzmem par komponenti sa kojima bih uzivao u muzici i TV-u. Savetovali su mi AV stereo risiver koji bi povezao sa CD plejerom (za filmove), kvalitetnim zvucnicima i naravno sa mojim LCD TV-om. Sto se tice TV, radi se o novom LCD-u sa gomilom ulaza pozadi i sa strane. Vec "kacim" laptop preko HDMI veze zbog filmova. Koliko znam, zbog reprodukcije filmova, vazno je da buduci plejer ima HDMI izlaz.
E sad ono sto mene interesuje:
1) da li je moguce povezati TV sa AVR i da na taj nacin on sluzi kao pojacalo za TV zvuk prilikom svakodnevnog gledanje programa? Taj zvuk bi se prenosio na nove zvucnike.
2) da li je to povezivanje sa TV-om moguce sa starijim risiverima iz 80-ih i 90-ih godina?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Povezivanje TV-a i AV Risivera

Post by DejanM » 15 Aug 2011, 15:43

Beshla wrote: E sad ono sto mene interesuje:
1) da li je moguce povezati TV sa AVR i da na taj nacin on sluzi kao pojacalo za TV zvuk prilikom svakodnevnog gledanje programa? Taj zvuk bi se prenosio na nove zvucnike.
Moguce je. Najbolja opcija jeste ako imas neki SAT Box preko koga primas TV kanale. Ti SAT Box-ovi obicno imaju neki digitalni audio izlaz koji onda kablom vezes za AVR. Ako nemas SAT box onda pogledaj da li tvoj LCD TV ima digitalni audio izlaz koji onda vezes digitalnim kablom za AVR. AVR onda pokrece zvucnike ...

Bolja opcija jeste da se HDMI izlaz sa SAT Boxa veze za AVR (za ovakav nacin vezivanja je potrebno imati AVR novije generacije) koji ima HDMI ulaz. Onda se HDMI izlaz sa AVR veze na TV HDMI. Ovo je verovatno najbolja opcija s tim sto ima tu manu da uvek kada gledas TV moras da imas upaljen i AVR. Neki novi AVRs uz to imaju i jako dobre video upscalere, tako da slika moze da bude jako dobrog kvaliteta ...
Beshla wrote: 2) da li je to povezivanje sa TV-om moguce sa starijim risiverima iz 80-ih i 90-ih godina?
Jeste. I ti stariji imaju digitalne audio ulaze pa je onda sema vezivanja ista kao i u prethodnom slucaju. Ti stariji AVRs medjutim ne podrzavaju gomilu ovih novih audio formata ...

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 15 Aug 2011, 21:34

"Neki novi AVRs uz to imaju i jako dobre video upscalere, tako da slika moze da bude jako dobrog kvaliteta ..."

Nije mi jasno kakve veze ima AVR sa kvalitetom slike na TV-u? Moze malo bolje objasnjenje?

"...Ti stariji AVRs medjutim ne podrzavaju gomilu ovih novih audio formata ..."

TV mi je prikljucen na kablovsku. Ja bih samo hteo da zvuk sa TV-a prenesem preko pojacala na zvucnike. Ne znam koji je to audio format sa TV-a i kako da saznam? A imam i drugu ideju, da uzmem samo novo pojacalo i time resim problem povezivanja sa TV-om, a onda da dodam tjuner i plejer. Svidjaju mi se stari tjuneri na tockic i skalu.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Aug 2011, 22:50

Beshla wrote:"Neki novi AVRs uz to imaju i jako dobre video upscalere, tako da slika moze da bude jako dobrog kvaliteta ..."

Nije mi jasno kakve veze ima AVR sa kvalitetom slike na TV-u? Moze malo bolje objasnjenje?
Nove generacije AVRs imaju ugradjene i video sekcije. To znaci da mogu da obradjuju i video a ne samo audio signal. Te video sekcije obicno imaju ugradjene i video upscalere, tj. imaju sposobnost interpolacije video zapisa u HD format. Ta opcije je interesantna jer sa njom mozes da standardni SD prijem slike podignes na HD nivo. Za tu igrariju medjutim ti treba HDMI veza od SAT Boxa do AVR i onda opet HDMI do TVa.

Posto ti imas samo obican coax prikljucak preko kablovske TV, onda ta prica otpada. Sa tim coax kablom ides u TV a onda sa digitalnog izlaza TVa ides na AVR. Ako tvoj TV nema ni digitalni izlaz, onda povezi TV i AVR pomocu analognih RCA kablova. To je zastareli sistem vezivanja ali ce da obavi posao. Za takvu konfiguraciju ti je dovoljan i neki stariji AVR.

Beshla wrote:"...Ti stariji AVRs medjutim ne podrzavaju gomilu ovih novih audio formata ..."

TV mi je prikljucen na kablovsku. Ja bih samo hteo da zvuk sa TV-a prenesem preko pojacala na zvucnike. Ne znam koji je to audio format sa TV-a i kako da saznam? A imam i drugu ideju, da uzmem samo novo pojacalo i time resim problem povezivanja sa TV-om, a onda da dodam tjuner i plejer. Svidjaju mi se stari tjuneri na tockic i skalu.
Nije bitno kakav je audio format na TVu. Kakav god da je, AVR ce ga razumeti i transformisati pomocu nekog algoritma u zeljeni format kucnog bioskopa. Tu konfiguraciju ces sam odabrati na AVRu.

Mozes da stavis i obican stereo Amp. U tom slucaju ides sa RCA kablovima sa TVa na taj amp i imas stereo sistem - bez ovih dodatnih zezalica i bez kucnog bioskopa ali sa boljim zvukom nego sto ga daje TV. Ova odluka (AVR ili stereo amp) zavisi pre svega od toga da li vise slusas muziku ili vise vremena provodis gledajuci filmove ....

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 15 Aug 2011, 23:59

"...Ova odluka (AVR ili stereo amp) zavisi pre svega od toga da li vise slusas muziku ili vise vremena provodis gledajuci filmove ...."

Ako se odlucim za stereo amp i na njega vezem CD/DVD plejer i TV. Nije mi jasno, kada pustim film preko plejera, zvuk filma ide preko TV-a ili pojacala na zvucnike?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Aug 2011, 07:45

Beshla wrote:"...Ova odluka (AVR ili stereo amp) zavisi pre svega od toga da li vise slusas muziku ili vise vremena provodis gledajuci filmove ...."

Ako se odlucim za stereo amp i na njega vezem CD/DVD plejer i TV. Nije mi jasno, kada pustim film preko plejera, zvuk filma ide preko TV-a ili pojacala na zvucnike?
Zavisi kako vezes te uredjaje. Uobicajeno je da se DVD player veze preko SCART prikljucka za TV a preko analognih chinch (RCA) kablova za stereo amp. Na taj nacin imas zvuk i na ampu i na TVu (obicno se onda TV utisa).

Ako zelis da imas zvuk samo na ampu i zvucnicima ali ne i na TVu onda koristis ili SCART koji ne prenosi zvuk ili S-Video kabl koji je zaduzen samo za prenos slike. Amp i dalje u tom slucaju ostaje vezan pomocu analognih chinch (RCA) kablova za TV.

To je sto se tice veze izmedju TVa i DVD playera.

Dodatno mozes da vezes i TV direktno za tvoj stereo amp. Koristi pri tom opet analogne audio chinch (RCA) izlaze na TVu za vezu prema ampu. Na taj nacin mozes da slusas i normalan TV program (kada je DVD iskljucen) preko HiFi sistema. U tom slucaju je zvuk uvek prisutan na TVu. Obicno TV uredjaji imaju opciju u Settings da se zvuk prebaci na eksterne zvucnike ... kada se ta opcija aktivira onda ces imati zvuk samo na HiFI sistemu. Ukoliko je ne aktiviras, imaces zvuk i na TVu i ma HiFi sistemu. Poigraj se malo da bi video sta ti najvise u tom slucaju odogovara ...

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 16 Aug 2011, 18:31

Imam zanimljivu ponudu za Marantz pojazalo PM230 sa poceta '80-ih (+ Marantz Vintage tjuner), pa me interesuje da li je ovo pojacalo moguce povezati sa TV-om i CD plejerom na nacin kako ste opisali. Mislim da tada nisu ni postojali cd plejeri?!

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Aug 2011, 18:47

Beshla wrote:Imam zanimljivu ponudu za Marantz pojazalo PM230 sa poceta '80-ih (+ Marantz Vintage tjuner), pa me interesuje da li je ovo pojacalo moguce povezati sa TV-om i CD plejerom na nacin kako ste opisali. Mislim da tada nisu ni postojali cd plejeri?!
Moci ces da ga povezes bez problema.

Inace taj Marantz je iz 1983 i realna cena mu se krece oko 30-tak eura na nemackom trzistu. Samo da znas ...

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 16 Aug 2011, 19:57

OK. Hvala puno!

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 16 Aug 2011, 20:08

E da, jos jedna stvar. Ovi stari tjuneri sa skalom mi se strasno svidjau, a interesuje me kakav je generalno prijem i kvalitet prijema u odnosu na digitalne?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Aug 2011, 20:22

Beshla wrote:E da, jos jedna stvar. Ovi stari tjuneri sa skalom mi se strasno svidjau, a interesuje me kakav je generalno prijem i kvalitet prijema u odnosu na digitalne?
To zavisi od modela do modela i tesko je dati neki generalni odgovor. U svakom slucaju ce ti trebati dobra antena i to postavljena na dobro mesto - na mesto odakle je prijem dobar.

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 17 Aug 2011, 19:06

Odlucio sam se i sutra idem da preuzmem:
- Marantz stereo pojacalo PM 230,
- -II- tjuner ST 320
- -II- zvucnici HD 300 8 ohm.
Znam da sam mogao da dodam jos nekog jevrica pa da uzmem nesto novije, ali sam nostalgicar za '80-im i ovaj tjuner mi se strasno svidja. E sad, na ovo treba da dodam DVD plejer koji cita DViX i nase titlove, a da muzicki CD-i (originali, narezani,mp3...) dobro zvuce!? Ili da batalim filmove i uzmem CD plejer koji dobro gura muziku, a filmove kao do sada, sa laptopa na TV?

DejanM: "...To zavisi od modela do modela i tesko je dati neki generalni odgovor. U svakom slucaju ce ti trebati dobra antena i to postavljena na dobro mesto - na mesto odakle je prijem dobar..."

Da li ide sobna ili krovna antena?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Aug 2011, 19:30

Beshla wrote: E sad, na ovo treba da dodam DVD plejer koji cita DViX i nase titlove, a da muzicki CD-i (originali, narezani,mp3...) dobro zvuce!? Ili da batalim filmove i uzmem CD plejer koji dobro gura muziku, a filmove kao do sada, sa laptopa na TV?
AKo hoces dobru muziku sa sistema onda mozes da ides po DVD player (a zasto ne odmah Blue Ray player ?) koga vezes sa HDMI na TV a preko digitalnog audio izlaza na eksterni DAC pa onda sa DACa na amp. To moze da svira dobro - puno zavisi od kvaliteta tog eksternog DACa. Medjutim danas moze na trzistu da se nadju solidni DACovi (novi) za nekoliko stotina eura ... tako da je to jedan moguci put ka dobrom zvuku.
Beshla wrote:DejanM: "...To zavisi od modela do modela i tesko je dati neki generalni odgovor. U svakom slucaju ce ti trebati dobra antena i to postavljena na dobro mesto - na mesto odakle je prijem dobar..."

Da li ide sobna ili krovna antena?
Po mogustvu krovna - svakako ce imati bolji prijem od sobne ... Ako ne onda neka bolja sobna ...

Topic author
Beshla
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Beshla » 17 Aug 2011, 19:47

DejanM: "...danas moze na trzistu da se nadju solidni DACovi (novi) za nekoliko stotina eura ... tako da je to jedan moguci put ka dobrom zvuku..."

Uf, nisam spreman bas za taj izdatak, i ovo je jedva proslo kod zene!
Nije mi jasna jedna stvar. U jednom od ranijih odgovora ste mi rekli da se DVD povezuje sa stereo pojacalom preko analognih chinch (RCA) kablova. Niste pominjali DAC? Ili DAC ide samo ako se koristi Blu ray?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Aug 2011, 21:22

Beshla wrote:DejanM: "...danas moze na trzistu da se nadju solidni DACovi (novi) za nekoliko stotina eura ... tako da je to jedan moguci put ka dobrom zvuku..."

Uf, nisam spreman bas za taj izdatak, i ovo je jedva proslo kod zene!
Nije mi jasna jedna stvar. U jednom od ranijih odgovora ste mi rekli da se DVD povezuje sa stereo pojacalom preko analognih chinch (RCA) kablova. Niste pominjali DAC? Ili DAC ide samo ako se koristi Blu ray?
Ne - radi se o sledecom: moze DVD ili Blue Ray da se vezu pomocu RCA kablova direktno na amp. To nije problem. Medjutim, obicno DVD playeri nisu nesto posebno dobri kada sviraju CDove. Da bi se dobila i ta reprodukcija na visem nivou, onda se obicno stavi DAC izmedju DVD playera i ampa. Dobra stvar sa eksternim DACom jeste ta sto on moze i kasnije da se doda - kada se skupe pare. Znaci nema problema: kupi DVD player a kasnije, kada ti to budzet dozvoli, kupi DAC - pod uslovom naravno da nisi zadovoljan zvukom koji dobijas kada se reprodukuje CD.

Post Reply