HiFi & Professional Audio Forum  

Kako iskoristiti zvucnike TVa za set-up kucnog bioskopa ?

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Kako iskoristiti zvucnike TVa za set-up kucnog bioskopa ?

Post by DejanM » 20 Aug 2011, 18:14

Pala mi je jedna ideja na pamet ... Sad se prave sistemi za kucni bioskop sa 7, 9 pa i vise zvucnika. AVRs su pripremljeni za tu kolicinu zvucnika a postoje i posebni algoritmi predvidjeni za rad sa tim brojem zvucnika. To je naravno sve lepo ali se postavlja pitanje gde staviti tolike zvucnike ... Da bi se ustedelo na prostoru (a i na novcu) bilo bi prakticno kada bi se mogli iskoristiti zvucnici koji su ugradjeni u LCD/Plasma ekrane, koji bi onda po potrebi mogli da rade kao front high zvucnici. Ali kako to realizovati ?

Procitao sam manual svog Pioneer LCDa i nisam nasao ni pomena o takvoj varijanti. Da li neko mozda zna za neku opciju kod nekog TVa gde bi tako nesto bilo moguce ?

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Kako iskoristiti zvucnike TVa za set-up kucnog bioskopa

Post by gvlada » 20 Aug 2011, 19:52

Pa samo uz hdmi ubacis da koristi analog out a sa pre-out iz AVR povezes interkonektom. Posle toga pri kalibraciji izaberes odredjenu jacinu tv i uvek moras vracati na tu vrednost.
Drugo je pitanje koliko su tv zvucnici adekvatni uz ostatak hifi seta ai front high spk idu mnogo vislje od visine samog ekrana.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Aug 2011, 00:28

gvlada wrote:Pa samo uz hdmi ubacis da koristi analog out a sa pre-out iz AVR povezes interkonektom. Posle toga pri kalibraciji izaberes odredjenu jacinu tv i uvek moras vracati na tu vrednost.
Drugo je pitanje koliko su tv zvucnici adekvatni uz ostatak hifi seta ai front high spk idu mnogo vislje od visine samog ekrana.
Nisam razumeo ovo - moze dodatno objasnjenje ... analog out sa TVa ?

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 21 Aug 2011, 01:05

Pa ne analog out nego analog in, greska u pisanju. Kod mene na plazmi ima da se bira da li zvuk uz hdmi ide dig ili analogno tj koristi zvuk iz hdmi ili sa rca koji se nalaze na zadnjoj strani tv.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Aug 2011, 09:21

gvlada wrote:Pa ne analog out nego analog in, greska u pisanju. Kod mene na plazmi ima da se bira da li zvuk uz hdmi ide dig ili analogno tj koristi zvuk iz hdmi ili sa rca koji se nalaze na zadnjoj strani tv.
Da li to moze da se bira za isti ulaz ? Znaci imas npr. HDMI ulaz sa BR playera i mozes da ga konfigurises i kazes e sad zelim da audio signal ne ide preko tog HDMI nego preko analognih RCA ? I to tako za sve HDMI ulaze ?

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 21 Aug 2011, 10:43

Meni samo za hdmi 1 mogu da biram da li da bude dig zvuk ili analgoni rca. U settings se bira, ne znam kako je kod novijih modela ali cisto sumnjam da su omogucili za vise ulaza.

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Aug 2011, 11:15

gvlada wrote:Meni samo za hdmi 1 mogu da biram da li da bude dig zvuk ili analgoni rca. U settings se bira, ne znam kako je kod novijih modela ali cisto sumnjam da su omogucili za vise ulaza.
O kom TVu je rec ?

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 21 Aug 2011, 11:32

Panasonic 42PX8ES

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Aug 2011, 14:11

gvlada wrote:Panasonic 42PX8ES

Hmm, ... to je ono sto mi treba ... :-k

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 21 Aug 2011, 16:05

Televizor? :)

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Aug 2011, 18:17

gvlada wrote:Televizor? :)
Pa ima tek nesto vise od godine kako sam kupio Pioneer - tako da nema rezona da ga menjam. Izuzev da ga stavim u spavacu sobu a sebi za dnevnu da uzmem ovaj novi Panasonic VT30 od 50 incha. Druga varijanta jeste da kupim jednostavno jos dva zvucnika i zakacim ih blizu plafona ...

Koliko su bitni ti front high zvucnici ? Ja sam mislio neke manje Bose za to da uzmem - ukupne cene od nekoliko stotina eura. Je li to dovoljno ili treba ipak nesto bolje ?

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 21 Aug 2011, 22:20

Najjednostavnije ti je da probas da zakacis jos par zvucnika, pozajmis da cujes i uveris se da li ti treba. U principu kao jeste malo bolje ali ne wow efekat, mada od coveka do coveka zavisi i ukusa. Pecas ima 9.2 sistem koliko se secam i uzimao je neke dipole. Kako su i to surr zvucnici, sta imas za surr rear i/ili back upotrebi i za njih.

Vladavina has spoken.

Post Reply