HiFi & Professional Audio Forum  

Pasivni zvucnici preko BluRay sistema bez pojacala?

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..
Post Reply

Topic author
gilezajner
Nov korisnik
Nov korisnik

Pasivni zvucnici preko BluRay sistema bez pojacala?

Post by gilezajner » 30 Jan 2012, 15:19

Planiram uskoro da kupim Yamaha NS-50 ili Dali Concept 6 zvucnike i zeleo bih da ih koristim kao zvucnike za kucni bioskop (preko LG 42-LV 5590 TV-a).
Interesuje me da li je neophodno kupiti neki AV risiver ili bih sve mogao da povezem preko nekog BluRay playera. Kako da znam koji od njih ima ugradjeno pojacalo u sebi?

Pozdrav.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Pasivni zvucnici preko BluRay sistema bez pojacala?

Post by DejanM » 30 Jan 2012, 16:23

gilezajner wrote:Planiram uskoro da kupim Yamaha NS-50 ili Dali Concept 6 zvucnike i zeleo bih da ih koristim kao zvucnike za kucni bioskop (preko LG 42-LV 5590 TV-a).
Interesuje me da li je neophodno kupiti neki AV risiver ili bih sve mogao da povezem preko nekog BluRay playera. Kako da znam koji od njih ima ugradjeno pojacalo u sebi?

Pozdrav.
Blue Ray Playeri nemaju ugradjena pojacala u sebi. Ako ih imaju - onda to vise nisu blue Ray playeri nego sistemi koji u sebi sadrze i blue ray player: tzv. all-in-one i tome slicno.

Znaci mozes da kupis zvucnike +AVR + Blue Ray Player ili da kupis sve u jednom sistem + zvucnici ili sve u jednom sistem (koji se prodaje zajedno sa zvucnicima).

Topic author
gilezajner
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by gilezajner » 30 Jan 2012, 16:36

Hvala na odgovoru.
U medjuvremenu sam shvatio da ce mi AV risiver biti neophodan.

Drugi savet koji mi je potreban je oko povezevinja komponenti - Imam 2 racunara, risiver za kablovsku, AV risiver i pasivne zvucnike. Koji je najbolji nacin da sve to spojim sa LCD TV-om, a da mogu na jednostavan nacin da biram da li zelim sliku od PC1, PC2 ili risevera za kablovsku na TVu?

Na racunarima imam HDMI, kao i na TVu...

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Jan 2012, 18:00

gilezajner wrote:Hvala na odgovoru.
U medjuvremenu sam shvatio da ce mi AV risiver biti neophodan.

Drugi savet koji mi je potreban je oko povezevinja komponenti - Imam 2 racunara, risiver za kablovsku, AV risiver i pasivne zvucnike. Koji je najbolji nacin da sve to spojim sa LCD TV-om, a da mogu na jednostavan nacin da biram da li zelim sliku od PC1, PC2 ili risevera za kablovsku na TVu?

Na racunarima imam HDMI, kao i na TVu...
Sve racunare i ostale stvari vezi pomocu HDMI na AVR. Potrebno je da AVR ima dovoljno HDMI ulaza ali danas cak i oni u nizim klasama imaju po 5-6 HDMI ulaza, tako da to ne bi trebao da bude problem.

Prica sa vezivanjem LCD ekrana je nesto slozenija i uglavnom zavisi od kvaliteta samog AVRa i lvaliteta njegove video sekcije.

Jedna mogucnost je da se veze AVR na LCD preko HDMI izlaza samog AVRa. Ako AVR spada u visu klasu i ima dobar upscaler, onda je to opcija vredna paznje.

Druga varijanta jeste vezivanje uredjaja (racunari, SAT Box, itd) direktno na LCD pomocu HDMI. U tom slucaju je potrebno medjutim da PCs i SAT Box imaju dva HDMI izlaza, kako bi jedan isao direktno na LCD a drugi u AVR. To medjutim cesto nije slucaj. Onda je moguce audio vezu prema AVR ostvariti pomocu nekog od digitalnih izlaza (coax ili opticki). Mana ovog pristupa je da neki od novih HD audio formata nece biti moguce preneti ovom vezom (za njih treba HDMI). Ako je to od znacaja onda videti varijantu br. 1.

Post Reply