HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je moguce iskoristiti TV zvucnike za Home Theater ?

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Da li je moguce iskoristiti TV zvucnike za Home Theater ?

Post by DejanM » 30 Jan 2012, 20:57

Pitanje je sledece: da li postoji neki TV kod kog je moguce na njegove Audio IN ulaze dovesti signal sa AVRa tako da se onda zvucnici samog TVa kontrolisu od strane AVRa ?

Ideja je jednostavna: na taj nacin bi mogli da ustedimo kupovinu 2 zvucnika u 7.1 ili 9.1 setup-u. Ti zvucnici ionako postoje u TVu i obicno bivaju stavljeni na mute kada se slusa i gleda neki film pomocu Home Theater sistema. Zar to nije steta ?

Medjutim ne uspevam da pronadjem niti jedan TV koji bi dozvoljavao direktan pristup svojim internim zvucnicima. Postoje doduse Audio In ulazi u kombinaciji sa kompositnim video ulazima, ali tada se mora gledati slika sa tog compositnog ulaza - a to je losija varijanta od HDMI ulaza. Znaci zahtev je da se slika gleda preko HDMI ulaza ali da zvuk dolazi spolja i da ide direktno na interne zvucnike TVa.

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Da li je moguce iskoristiti TV zvucnike za Home Theater

Post by gvlada » 30 Jan 2012, 23:21

Prvo kvalitet ugradjenih zvucnika u tv je nemerljiv i dosta ispod hifi kvaliteta.
Drugo tv imaju neki audio in (rca i bananica) i samo je potrebno pogledati koji hdmi ulaz dozvoljava ext analgoni audio.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Jan 2012, 07:26

gvlada wrote:Prvo kvalitet ugradjenih zvucnika u tv je nemerljiv i dosta ispod hifi kvaliteta..
To je tacno ali kao front high recimo u kucnom bioskopu bi dobro odradjivali posao.
gvlada wrote:Drugo tv imaju neki audio in (rca i bananica) i samo je potrebno pogledati koji hdmi ulaz dozvoljava ext analgoni audio.
U tome i jeste vic - HDMI protokol prenosi i zvuk tako da ti ulazi nemaju dodatni Audio-In niti ga "vide" kada je taj HDMI ulaz izabran.

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 31 Jan 2012, 11:13

Na svojoj plazmi (Panasonic 42PX8ES) imam opciju da za hdmi 1 biram da li prihvata digital ili analog audio sa rca. Tu opciju sam video kod ujke na (ne secam se tacno modela, 50A ili B 550 tako nesto) Samsung plazmi. Drugar koji ima 50G30 pominjao mi nesto slicno ali to treba skinuti manual sa neta i proveriti konkretno za model.
Sto se tice Front height kanala... pa nekako sam skeptican i za to jer jeste da imaju mnogo manje informacija od frontova ali opet to sto se cuje zaostajace za ostatkom sistema, Na stranu sto ti kanali trebaju biti min 180cm visoki.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 31 Jan 2012, 17:17

Da stavim zacin u corbu,
U savakom od nas (Jugosha)bez uvrede, cuci po jedan Nikola Tesla,
sve bi mi da nesto prepravimo, popravimo, doradimo izmislimo toplu vodu gde je nema :) :) :)
ma kakvi timovi inzinjera i laboratorije, sad ce moj "Tuning" ima da svira dve klase iznad

Pozz

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Jan 2012, 18:08

kamen wrote:Da stavim zacin u corbu,
U savakom od nas (Jugosha)bez uvrede, cuci po jedan Nikola Tesla,
sve bi mi da nesto prepravimo, popravimo, doradimo izmislimo toplu vodu gde je nema :) :) :)
ma kakvi timovi inzinjera i laboratorije, sad ce moj "Tuning" ima da svira dve klase iznad

Pozz
Ma nije nikakav tuning nego pokusaj da ustedim kintu za kupovanje 2 dodatna zvucnika i iskoristim one koji su vec u TVu ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 31 Jan 2012, 18:10

gvlada wrote:Na svojoj plazmi (Panasonic 42PX8ES) imam opciju da za hdmi 1 biram da li prihvata digital ili analog audio sa rca. Tu opciju sam video kod ujke na (ne secam se tacno modela, 50A ili B 550 tako nesto) Samsung plazmi. Drugar koji ima 50G30 pominjao mi nesto slicno ali to treba skinuti manual sa neta i proveriti konkretno za model.
Sto se tice Front height kanala... pa nekako sam skeptican i za to jer jeste da imaju mnogo manje informacija od frontova ali opet to sto se cuje zaostajace za ostatkom sistema, Na stranu sto ti kanali trebaju biti min 180cm visoki.
To bi bilo resenje. Ja sam medjutim citao uputstvo za Panasonic VT30 i za Samsung 8000 i nisam naisao na nista slicno ... Moguce je medjutim da sam nesto i prevideo ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Mar 2012, 07:39

Sasvim slucajno pronadjem na svom Pioneer LCDu upravo ovo o cemu je qvlada govorio: mogucnost da zvuk na tom ulazu bude prenesen ili preko HDMI ili preko analognih RCA ulaza. Ta opcija postoji samo za jedan HDMI ulaz (od ukupno 3 koliko ovaj LCD ima) i to je naravno bio bas onaj koji ja do sada nisam koristio.

To znaci da kupovinom jednog AVR, kao sto je recimo Onkyo 3009 imam mogucnost da koristim zvucnike na samom TVu kao high kanale ili da ih koristim kao alternativu u slucaju da ne zelim da palim mono blokove ako zelim nesto manje bitno da gledam na TVu (Onkyo 3009 A/B opcija). Na taj nacin stedim kupovinu dva dodatna zvucnika.

Moram samo jos da proverim kako to u praksi stvarno funkcionise ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 22 Mar 2012, 10:40

Plasim se da ce ostali zvucnici "ugusiti" tv zvucnike, ali ipak javi sta si napravio.

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Mar 2012, 17:46

gvlada wrote:Plasim se da ce ostali zvucnici "ugusiti" tv zvucnike, ali ipak javi sta si napravio.

Probao sam danas ali to ne funkcionise ... Iz nekog razloga ne uspevam na TV zvucnicima da dobijem zvuk. Dokumentacija mog LCDa je izuzetno oskudna po tom pitanju ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 23 Mar 2012, 18:50

Povezao si line in na tv sa Front height pre out ili bilo koji line out samo da probas zvuk?
Cesto AVR ne pustaju na line out zvuk sa dig ulaza, vec samo sa analgonih dok sa pre out ide zvuk za sve kanale.
Ako je pre out jacina avuka mora biti max da bi bilo 2V izlaza tj line out standard a ako je AVR na recimo 15% snage mozda izlazni signal isuvise slab da bi ga tv pustio kako treba. Probaj pojacati tv do max ili Front height pre out pojacati max koliko mozes (probe radi).

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Mar 2012, 19:25

Zakacio sam pre-out izlaze za front kanale na analogne ulaze TVa. Znaci otkacio sam moj stereo sistem sa tih pre-outs (a to radi bez problema) i onda povezao sa analognim ulazima na TVu. On ima dva para analognih ulaza ali ni sa jednim od njih ne radi. Predpostavljam da negde ima jos neki analogni ulaz koji je negde zavucen ali ja ne nalazim nista u dokumentaciji .... U svakom slucaju setting na TVu za prebacivanje sa HDMI zvuka na analogni funkcionise (zvuk nestane kada se prebaci na analogne ulaze) ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 23 Mar 2012, 21:41

Koji tv imas?

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 24 Mar 2012, 09:09

gvlada wrote:Koji tv imas?
Pioneer KRL-46V

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 24 Mar 2012, 10:56

Pogledao sam manul za tvoj tv i koliko vidim na uspravnom redu konektora sa leve strane zadnjeg panela pored nekih hdmi ima i audio ulaz u vidu bananice. Treba koristiti input 6.
Attachments
s2.jpg
s2.jpg (150.71 KiB) Viewed 1393 times
s2.jpg
s2.jpg (150.71 KiB) Viewed 1393 times
s1.jpg
s1.jpg (178.81 KiB) Viewed 1393 times
s1.jpg
s1.jpg (178.81 KiB) Viewed 1393 times

Vladavina has spoken.

Post Reply