HiFi & Professional Audio Forum  

8K TV

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..
Post Reply

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

8K TV

Post by sn » 27 Aug 2012, 22:47

ITU approves NHK's Super Hi-Vision as 8K standard, sets the UHDTV ball rolling very slowly

Image

We'd heard that the International Telecommunication Union was close to approving Super Hi-Vision as an Ultra High Definition TV standard, and the UN agency hasn't waited long to confirm the rumors. The recommendation to use NHK's 7,680 x 4,320 format has gone unopposed and should define the parameters for incredibly detailed 8K video worldwide. This shouldn't lead anyone to return that 4K TV just yet -- once again, it's important to remember that NHK still won't start any kind of wider testing until 2020. That's also assuming that the first 8K sets are down to Earth instead of the incredibly expensive 145-inch variety.

Via BBC
Source ITU, NHK (translated)

:sign http://www.engadget.com/2012/08/25/itu- ... k-standard

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: 8K TV

Post by PrekoBare » 29 Aug 2012, 20:00

"tv koji moze da se obesi na zid kao slika" je bio predmet tehnoloskog mastanja jos od pre ii svetskog rata a ja se secam da sam o tome citao jos od
1970.

Da kazemo da se bleeding edge pojavio 2000 tj. 30 godina kasnije a leading edge 2005. To je 35 godina.

S jedne strane, ljudi sve vise zjakaju u telefoncice, i tablete , a s druge pojavljuju se 4K periferije za male pare (Sony BDP 790 na primer) a da 4K televizora prakticno i nema.

Glavni protivnik ce verovatno biti Holivud.

Ovaj 8K realno mozemo da ocekujemo kao leading edge kroz 25-30 godina.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 29 Aug 2012, 22:48

PrekoBare wrote: .... a s druge pojavljuju se 4K periferije za male pare (Sony BDP 790 na primer) a da 4K televizora prakticno i nema.
Ima, ima,... već se mogu kupiti 4K televizori, pogotovo na tvom kontinentu. Pretpostavljam da ćeš shodno svojim
ranije iznetim stavovima i u ovom slučaju prepoznati važnost 4K rezolucije i pod hitno nabaviti makar jedan 4K televizor. :nic

Nemoj dozvoliti da te obmanjuje gomila prevarantskih firmi koja još uvek prodaje Full HD televizore,
i to sve sa obrazloženjem da je to za dijagonalu od 50 inča sasvim dovoljno za vrhunsku sliku. :oky

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 30 Aug 2012, 03:56

First, kod reprodukcije muzike je pored snimljenog materijala, opreme i sobe potrebno da slusalac ima i CPU izmedju usiju.
Muzicari i ljudi koji aktivno slusaju vremenom izgrade drugacije neuralne puteve, drugacije cuju muzicke nijanse i ono sto ih upucuje na dozivljaj. Sto rece neko, uho se ponasa kao detektiv. To nam je ostalo jos dok smo bili lovci u savani. Pa stoga nije cudno da na slusnim testovima grupa od 3-4 slusaoca koji slusaju pod identicnim uslovima ima obicno nesaglasnu ocenu o kvalitetu uredjaja.

Toga kod cula vida nema. 3-4 gledaoca ce se uglavnom sloziti oko kvaliteta video reprodukcije.

4K projektora ima, televizori su jos uvek bleeding edge (sony je oko $16K) a materijala nema. Prema tome ni potrebe za uredjajima. Nije to kao uvaljivanje 96/24 DAC-ova michama.

Ono sto je interesantno je 4K amaterska videografija, koga to interesuje, za male pare moze da kupi JVC ili Canon.

Sad vise nema ono e da mi je cale tajkun pa da mi iznajmi RED kameru videli bi vi kakav bi srpski film ja napravio- danas svako ko misli da zna moze da snimi holivudski film. Ogranicenje je samo znanje a ne tehnologija.

Samo, tu govorimo o drugom hobiju.

Volter

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 30 Aug 2012, 21:57

PrekoBare wrote: Nije to kao uvaljivanje 96/24 DAC-ova michama.
Ti baš ne odustaješ... Mislim, od lupetanja...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 31 Aug 2012, 00:52

NeatGuy, ne bi se reklo da si neat guy po recniku koji koristis. Pripazi malo.

Da si cutao ostao bi filosof.

Volter

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 31 Aug 2012, 01:29

PrekoBare wrote:NeatGuy, ne bi se reklo da si neat guy po recniku koji koristis. Pripazi malo.

Da si cutao ostao bi filosof.
Eto, na uvrede se odazivaš, a konstruktivnu polemiku izbegavaš. :mrgreen: Izvini na rečniku, ovo je bio više eksperiment sa ciljem izazivanja reakcije, NHF... :wink:

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 31 Aug 2012, 07:09

NeatGuy, ne izbegavam konstruktivnu polemiku.Naprotiv.

Humani auditivni i vizuelni kanali se bitno razlikuju - vizuelni je lakse objasniti i kvanifikovati, pokriva svega dve oktave
i nekih 1:10000 razlike u jacini signala (analogno 50dB)

Auditivni kanal je mnogo komplikovaniji upravo zbog toga sto je procesiranje u CPU slusaoca razlicito.
S obzirom na kostanu provodljivost i slusanje celim telom kao rezonantom kutijom, mozda nije isto da li je slusalac debeo k'o njasvi ili mrsav ko pritka.
O tome mozemo da diskutujemo, to je nemapirana teritorija.

Prihvatam ako neko kaze da je 96/24 NJEMU dovoljno za redbook. Nekom je i MM i Shure 95 puna kapa za vinil.

Ne prihvatam ako neko kaze da je hi-rez iznad 96/24 budalastina i da su DAC-ovi iznad 96/24 nepotrebni. Pogotovo ako iza toga stoje valjatorski interesi. A narocito kad se koriste logicke pogreske tipa da mi ne cujemo iznad 20Khz pa da je sampling od 2x20Khz dovoljan.

Na onom forumu sam pre neku godinu govorio ljudima da ne bacaju pare na 720 plazme. Valjatori zastarelih uredjaja su hteli da me nataknu na kolac. Danas je 1080p standard i moze za dz da se kupi.

Mene boli q ako neko valja svoju robu i pri tome je posten - ali me iritira kad vacari neupucene, jer to radja razocarenje, a razocarenje je smrt za ovaj nas hobi.

Volter

Post Reply