HiFi & Professional Audio Forum  

Potrebna pomoc/savet - PC, DVD, Woofer

A/V risiveri, DVD / Blu-Ray plejeri, (O)LED i LCD paneli..
Post Reply

Topic author
vertel
Nov korisnik
Nov korisnik

Potrebna pomoc/savet - PC, DVD, Woofer

Post by vertel » 03 May 2014, 13:43

Pozdrav svima.

Samo odmah da napisem da nisam siguran da sam na pravom delu foruma. Ukoliko nisam molio bih moderatore da prebace topik u odgovarajuci deo.
Isto tako da kazem da u ovo sto cu pitati, ne razumem se bas nikako, ali mi treba pa moram da se raspitam.
Uglavnom posto ne poznajem terminologiju ovog problema, uzimao sam screenshotove i kacicu slike da bi ste me bolje razumeli.

Imam 5.1 Surround System koji je povezan na komp putem 1 kabla, i prikljucen u zeleni jack na zvucnoj kartici
Image

Windows 7 taj 5.1 sistem prepoznaje kao "headset" i jednostavno nemam nikakvu kontrolu nad zvucnicima (smanjivanje, pojacavanje zvuka)
Imam zvucnu kartu koja podrzava 5.1/7.1 pa zasto da ne iskoristim ako je ikako moguce.

Tu sada nastupate VI :)

Ono sto bih zeleo da probam, i da li je to uopste moguce:

Standardno da povezem 5 zvucnika na woofer na ovaj deo (OUTPUT)

Image

Sledece sto bi trebao da uradim je da povezem RCA kablovima INPUT deo sa mojom zvucnom karticom.

Medjutim ...

Image

Kao sto vidite na slici iznad, kabal koji bi trebao da ide odatle je RCA STEREO AUDIO.
Moja zvucna karta ima 3.5mm jack-ove i jednostavno tu sam zapeo i neznam kako da resim taj problem.

Ovo sam "precrtao" iz user manuala moje maticne ploce.

Image

Pitanje

Da li je moguce da te RCA kablove iz woofera, konvertujem sa nekim adapterom u 3.5mm da bih imao "pravi 5.1" a ne HEADSET kako Win7 prijavljuje?
Da li ce taj adapter umanjiti kvalitet zvuka, i sta je najbolja opcija za ovaj nacin "konektovanja" na zvucnu karticu?

------ Sledeca Opcija - - - - -

Isto kao i gore navedeno samo malo drugacije jer u pricu ulazi stari DVD plejer iz podruma

Probao bih da zvucnu karticu povezem sa DVD plejerom putem optickog kabla (saznao sam da opticki kabal daje kvalitetan zvuk)
Onda DVD povezem sa 5.1 Surround sistemom putem standardnih kablova.

Image

Sumiranje ove opcije:

Zvucna karta -> (opticki kabal) -> DVD Player -> RCA Stereo Audio cable -> Woofer Input

Jedino sto me deli da probam ovu opciju je sto na Kineskom DVD Plejeru ispod Optickog ulaza ne pise da li je OUTPUT ili INPUT.
A iskreno ne daje mi se 1500 dinara za opticki kabal kada neznam da li je OUTPUT ili INPUT.
Cak sam pokusao da nadjem taj DVD na internetu, medjutim kao da su napravili 20 komada od istog i nestali sa lica zemlje.
U pitanju je DVD NEO F61Z.

Kako bih to mogao da proverm bez kupovine optickog kabla i saznam da li je IN ili OUT?

Da sumiram...

Nisam siguran ni da li ovo moze ovako da funkcionise, ni opcija 1, ni opcija 2. Ove ideje sam pokupio tako sto sam od jutros malo googlao jer stvarno
hocu da resim taj problem sa 5.1 / Headset. Uglavnom to je to.

P.S Oprostite na mojem neznanju.

Unapred Zahvalan na bilo kakvoj pomoci/savetu.

Srdacan Pozdrav

sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: Potrebna pomoc/savet - PC, DVD, Woofer

Post by sn » 03 May 2014, 14:43

- Plejer bilo kog tipa (CD, DVD, Blu-ray..) sa bilo kojim tipom konekcije (RCA, opticki, koasijalni..) uvek daje output signal.
- Sa tri takva rca stereo kabla sa ulazima od 3.5mm resavas problem, kada ubodes sve kablove racunar bi trebao da prepozna da je povezan kako treba. Na slici su Rear i Front speaker out u stvari stereo izlazi za sebe (L-R).
- Treba videti da li zvucna karta podrzava i opticki ulaz, ili je to samo izlaz iz kartice.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 May 2014, 14:44

Ti si povezao svoj sub-woofer direktno sa compom preko izlaza za slusalice na compu. Tu mozes da dobijes samo stereo izlaz. Ako na compu nemas 5.1 analogni izlaz (kao sto imas na wooferu takav ulaz sa 5 chinch rupa) onda ti treba AV Receiver izmedju compa i zvucnika. On sluzi da kontrolise glasnocu po svim kanalima kao i da dekodira formate kucnog bioskopa, kao sto su Dolby Digital, DTS, i sl. U tom slucaju ti comp sluzi samo kao izvor slike i tona. Ako imas opticki izlaz sa compa - njime mozes da povezes comp i AVR. Najbolje bi bilo kada bi comp imao HDMI izlaz. Najjeftiniji AVRs kostaju oko par stotina eura.

Sto se tice drugog pitanja - ne mozes da povezes direktno DVD sa wooferom, sem ako nemas na wooferu volume control - kontrolu glasnoce ili potenciometar za kontrolu glasnoce. Potrebno je da DVD player ima 5.1 izlaz, woofer ga ima, i ako woofer ima potenciometar za glasnocu i ako DVD ima konvertore pomenutih formata, onda ce to da radi. Ali mislim da ces i tu ipak morati da stavis AVR izmedju DVD playera i woofera.

Znaci, ako se odlucis da kupis AVR, konfiguracija bi izgledala na sledeci nacin: izvor 1 - comp vezan optickim kablom za AVR; izvor 2 - DVD takodje vezan optickim kablom za AVR; AVR vezan za woofer i zvucnike ....

Pogledaj neke polovne AVRs firmi kao sto su Onkyo, Denon, Pioneer, Yamaha, ...

Topic author
vertel
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by vertel » 03 May 2014, 15:24

sn wrote: - Treba videti da li zvucna karta podrzava i opticki ulaz, ili je to samo izlaz iz kartice.
Nazalost samo izlaz.

U pitanju je maticna ploca Gigabyte z77x-d3h rev 1.1

Sto se tice zvuka. Ovo je ono sto pise u manual-u i na sajtu i sta prepoznaje software.

High quality 108dB SNR HD audio

1. VIA VT2021 codec
2. High Definition Audio
3. 2/4/5.1/7.1-channel
4. Support for S/PDIF Out
DejanM wrote:Najbolje bi bilo kada bi comp imao HDMI izlaz.
Maticna ploca ima HDMI izlaz. Ali mislim da je to za integrisanu grafiku koju ima. Ali ne koristim taj izlaz posto imam svoje
druge dve graficke, tako da taj HDMI port ne koristim uopste.
DejanM wrote:Ali mislim da ces i tu ipak morati da stavis AVR izmedju DVD playera i woofera.
Iskreno. Skoro sam dobio 3D televizor od 42' sa 4 para naocara. I to sam nabio sve u jednu sobu.
Zato zelim da muzika bude 5.1, da bi bio pravi dozivljaj. Do skoro me nije zanimalo toliko sto je bio "stereo mode". Ali sada vec..
Ovaj Surround je star oko 7 godina (min) i iskreno ne bih previse para ulagao sada u njega, ovo gledam nesto privremeno da sredim, pa cu za 5-6 meseci kupiti neki pravi 5.1 ili 7.1 sistem sa sve plejerom itd..
Samo mi je sada trenutno da namestim da radi na 5.1

Post Reply