HiFi & Professional Audio Forum  

malimek, ali

Računari, komponente, softver..
Post Reply

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

malimek, ali

Post by blood&brain » 26 Nov 2008, 11:01

mislim, bio sam oduvek za postovanje intelektualne svojine...
ali pazite ovo:
pre neki dan zali mi se prijatelj na sledece
kupili kompove sa legalnim windowsom
pitali zastupnika microsofta
sta ako se komp pokvari, imaju li prava da softver prenesu na novu makinu
odgovor je bio
ne, softer je vezan za komp, novi komp, nova instalacija, novo placanje
doooooobro, rekao im je moj frend, a sta ako ove kompove poklonimo nekoj dobrotvornoj ustanovi.
ide li onda i softver sa njima
odgovor
a neeeeeeeeee, mozete da im poklonite samo hardver, softer moraju ponovo da kupe

zar ne rekoste malopre da je softver vezan za komp??

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: malimek, ali

Post by DejanM » 26 Nov 2008, 12:04

Ono prvo je jasno: software koji se prodaje uz HW podleze posebnom nacinu licenciranja, tj. cena mu je manja. Zbog toga se kaze da je SW (u ovom slucaju Windows) vezan za comp. Cak stavise - vrlo cesto i se i ne dobija Windows instalacioni CD u takvim slucajevima, jer je SW vec instaliran na masini.

Sto se ove druge price tice, mislim da nije jednostavno preneti vlasnistvo nad licencama nekom drugom, jer i cene SW (kao i HW) variraju u zavisnosti od musterije. Jedan te isti SW proizvod ima puno razlicitih cena, a jedan od diferencijatora jeste i musterija. Nije naravno isto ako neko kod vas kupuje licence za milione eura i neko ko kupi 2 licence.

Ali pitanje je interesantno. Recimo ako jedna privatna osoba zeli da pokloni koriscen SW (Windows) nekoj drugoj (obe spadaju u istu grupu musterija) - da li to po zakonu sme da uradi ? Msilim da ne sme ... ali za objasnjenje je potreban neko ko se profesionalno bavi prodajom. Lako je moguce da je taj prodavac u pravu ...

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 26 Nov 2008, 13:04

cekaj, nisam dobro razumeo :?
razjasni muji na ovom primeru
kupio sam polovan audi a4
da li sada moram ponovo da mu instaliram softver za motor, abs, esp...
kontam, pa i to je intelektualna svojina :)
ako cemo posteno, lakse je napraviti operativni sistem nego dobar softver za kontrolu motora
lele, ce me apse sto ga teram bez licence :wink:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Nov 2008, 13:51

Jedno je zakon o zastiti intelektualne svojine a drugo je nacin i model licenciranja SW. Svaka firma ima svoje nacine licenciranja svojih proizvoda. I ti modaliteti ne da mogu, nego jesu veoma komplikovani. I menjaju se vremenom. Znaci to je prvo - intelektualna svojina je zakon (zapravo vise konvencija koja se posle zakonskom regulativom implementira u onim zemljama koje su konvenciju prihvatili) a licenciranje SW je jedan od nacina ne samo te primene nego i prodaje SW proizvoda. U praksi je medjutim vrlo tesko sprovesti doslovnu primenu propisa zbog same prirode SW. Ali to je vec jedna sasvim druga prica ..

Ne znam kako se licencira SW u automobilskoj industriji. Ne znam ni kakvi standardi tamo vaze - da li je moguce recimo SW iz Mercedesa koristiti u Audiu ? Ne verujem - ali zbilja ne znam ... Osim toga kod automobila krajnji korisnik nema mogucnost da sam bilo sta brlja po software-u. To moze (i treba) da radi samo ovlasceni service. Zato je tu situacija zapravo jednostavna, jer se sve nalazi pod kontrolom ovlascenih lica. Zato mislim da i ne postoji posebno licenciranje SW za auto - bar ja ne znam za tako nesto ... Kupis auto i to ti je ... Posle ako treba nesto u SW da se promeni, to odradi service. A tvoje je samo da platis ...

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 27 Nov 2008, 01:51

DejanM wrote: ... Osim toga kod automobila krajnji korisnik nema mogucnost da sam bilo sta brlja po software-u. To moze (i treba) da radi samo ovlasceni service. ...
... a pored njega rade i cip tjuneri a bogami vrlo strucno rade i lopovi... :wink:

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 27 Nov 2008, 09:01

blood&brain wrote:
DejanM wrote: ... Osim toga kod automobila krajnji korisnik nema mogucnost da sam bilo sta brlja po software-u. To moze (i treba) da radi samo ovlasceni service. ...
... a pored njega rade i cip tjuneri a bogami vrlo strucno rade i lopovi... :wink:
To je tacno ali to je nesto sasvim drugo ... :-"

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 27 Nov 2008, 12:23

Bio sam na rucku sa prodavcem software-a u mojoj firmi. Setio sam se ovog pitanja pa sam ga pitao sta se desava kada recimo jedno privatno lice zeli da prenese SW licencu drugom .... Odgovorio mi je sledece ...

Firma (u kojoj radim) u takvim slucajevima ne daje zvanican odgovor. Najradije bi rekli da to nije moguce ali zbog nekih zakona na nivou EU ne smeju to da kazu. Zato ako takvo pitanje dodje (a to je izuzetno retka pojava) onda je odgovor: cutanje. To znaci da po EU zakonima besplatno prenosenje SW licenci jeste moguce. SW proizvodjaci medjutim pokusavaju na svaki nacin da sprece takvu vrstu trgovine. On nije znao da mi kaze sta se desava u zemljama koje nisu clanovi EU. To takodje ne znaci da i Microsoft na isti nacin reaguje - to bi morao Microsoft prodavca da pitas ...

Tako da ... ako nista bar sad imas bolji osecaj o cemu se tu sve zapravo radi i kako to sve funkcionise ...

Post Reply