HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Računari, komponente, softver..

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Post by sdanicic » 09 Jan 2009, 12:40

Sasvim zdravorazumski i argumentovano :)

Samo treba videti kako ce se stvari odvijati u praksi. Moze se lako desiti da ovaj model ili "pravac razvoja" nece biti po meri (novacniku) svima [-X

Ili barem onim najuticajnijima ... I sa najvecim zaradama do sada :!:

Videcemo kakvi su utisci kada nam se vrate "dopisnici" sa CESa u Las Vegasu, sta je tamo bio hit, sta se najavljuje kao trend, iz kojih izvora se najvise pustala muzika po sobama tokom prezentacija, ...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Jan 2009, 12:50

Ko jos uvijek ima floppy na kompijuteru? :yahoo
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 09 Jan 2009, 14:02

sdanicic wrote:Sasvim zdravorazumski i argumentovano :)

Samo treba videti kako ce se stvari odvijati u praksi. Moze se lako desiti da ovaj model ili "pravac razvoja" nece biti po meri (novacniku) svima [-X

Ili barem onim najuticajnijima ... I sa najvecim zaradama do sada :!:
Jasno je i meni da tehnologija koja postoji mora prvo da se amortizuje, pa tek onda da se uvodi nova.

Ali, da se ja pitam, Srbija bi mogla komotno da preskoci jedan tehnoloski korak (jer kaskamo mnogo za njim) i krene odmah sa uvodjenjem internet radija i televizije. Brzina dobre internet veze je vec sada takva da sve ovo o cemu sam pisao nije naucna fantastika.

P.S. Ninja, ne kontam, kome je ovo upuceno - Ko jos uvijek ima floppy na kompijuteru?

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Jan 2009, 14:13

Ja imam na jednom [-o<

... a kad mi se Vista zaglavila na novom laptopu i kada sam pokusavao da instaliram XP pozelio sam floppy na njemu milijon puta.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 11 Jan 2009, 00:56

Mislim da je već bilo na nekom forumu, ali, recimo DGG je već počeo da izdaje neka od svojih izdanja u FLAC formatu i prodaje ih kao albume koji se mogu downloadovati (to su mahom istorijski albumi, Karajan sa Ana Sofi Muter i slično).

Osim toga, mislim da će industrija da smisli još mali milion formata. Više ništa nije čudno da danas možete (za skupe pare doduše) kupiti original presovana u vinilu sa metalnih matrica izdanja operskih arija sa početka prošlog, dvadesetog veka. Jedno takvo izdanje, upravo sveže izašlo može se nabaviti, i može se uživati u reprodukciji staro/novih primeraka ploča (uz neophodni gramofon sa 78 brzinom i standardnom iglom od 2.7 miliinča doduše)...

Neće me čuditi kada se u budućnosti pojave cilindri kao izdanja.
Lično sam ostao bez teksta!

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jan 2009, 09:32

Ne verujem da ce doci do pojave cilindara ... a mislim i da ta prica sa 78 obrtaja i obicnim LPs ostaje i dalje samo kao niche segment trzista ... Vic je u tome sto je za takve, stare, formate potreban odogovarajuci hardware - kao sto si i sam pomenuo: gramofon, pa igla, pa odredjena brzina okretanja, ....

Kod ovih novih digitalnih formata radi se o tome da se za svaki format iz memorije "povuce" odgovarajuci software (codec) koji "desifruje" digitalni stream u trenutku kada ga na ulazu uredjaj prepozna. Na taj nacin jedan uredjaj moze da desifruje gomilu formata. I to radi uvek na isti nacin. Cak postoji i mogucnost upgrade-a codeca tako da mozete i u buducnosti da koristite isti hardware. To jeste velika prednost posmatrano iz ugla nabavke novih uredjaja.

Cinjenica je medjutim da industrija i dalje za svaki tehnoloski novi format pravi i nove uredjaje pa se sve ne svodi na update software-a, kao sto bi to teoretski bilo moguce. Ne radi se tu o prevari nego i o tome da recimo izlazni DACovi takodje moraju da budu zamenjeni zbog uvecane rezolucije, receiveri zbog novih frekvencija, itd. itd. Iako i DAC ili receiver mogu da se naprave da rade kao programi koji se vrte u micro-contoleru, i dalje je daleko rasporstranjenija opcija koriscenje hardware cipova.

Zapravo, da bi se dobila jedna sprava, koja bi pokrivala sve formate i u buducnosti, bilo bi potrebno kompletan lanac digitalne obrade signala napraviti software-ski, tako da kasnije moze da se upgrade-uje ili potpuno promeni - vec prema potrebi. Izgleda medjutim da to nije bas tako jednostavno izvesti ... a bilo bi lepo imati tako nesto. Zamislite: kada hocete nov uredjaj a vi ga samo download-ujete sa neta .... za sitnu nadoknadu ... :D

VuleJohn

Post by VuleJohn » 11 Jan 2009, 09:52

DejanM wrote:Zamislite: kada hocete nov uredjaj a vi ga samo download-ujete sa neta .... za sitnu nadoknadu ... :D
ODVRATNO!

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jan 2009, 09:58

VuleJohn wrote:
DejanM wrote:Zamislite: kada hocete nov uredjaj a vi ga samo download-ujete sa neta .... za sitnu nadoknadu ... :D
ODVRATNO!
Ne odvratno - nego prakticno i JEFTINO !

VuleJohn

Post by VuleJohn » 11 Jan 2009, 10:28

DejanM wrote:Ne odvratno - nego prakticno i JEFTINO !
Cekaj ovako, da se razumemo. Sprcas par hiljada evara u opremu koja realno ne vredi petinu te cene ali sta ces kada je izuzetno ocenjena i onda slusas na njoj idiotske i u odnosu na traku ili plocu krajne inferiorne digitalne formate! Ne, ipak ne razumem.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 11 Jan 2009, 10:38

VuleJohn wrote:
Cekaj ovako, da se razumemo. Sprcas par hiljada evara u opremu koja realno ne vredi petinu te cene ali sta ces kada je izuzetno ocenjena i onda slusas na njoj idiotske i u odnosu na traku ili plocu krajne inferiorne digitalne formate! Ne, ipak ne razumem.

Au bre VJ !!!!

Ala si navalio k'o smrt na babu - ploce, trake, ...

Imam i ja preko 50 "prezivelih" kaseta na kojima je nekih 80-tak albuma presnimljenih sa CD-ova i od tih 80-tak naslova tek mozda 1/3 imam (tj. kupio sam naknadano) na CD. I sta sada treba da vitlam da kupim neki cassette deck da bi ih slusao ?

Jedno skoro 20 naslova koje imam na tim kasetama nikada nigde nisam ni video na CD-u pa samim tim ni mogao da ih kupim, a i dan danas bi rado poslusao svaki od tih albuma.

Kada mi se poslednji walkman raspao pre jedno 5-6 godina, to je bio kraj kasetama sto se mene tice.

Gotova prica - ploce da i jos jednom DA, trake ko ih ima i uspeo da sacuva, ali sve ostalo iz blize ili dalje istorije snimanja zvuka - nekada bilo, ostalo u lepom secanju :) Voleo bih i ja da imam neki stari ReVox ili Nakamichi, ali nemam ih i sta sad? Nista - idemo dalje.

Kasete i nekih 20-tak ploca sam ostavio da mi stoje cisto iz sentimentalnih razloga.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jan 2009, 12:18

VuleJohn wrote:
Vidim da ne razumes - zato cu pokusati ponovo ...

Jedan takav software-ski uredjaj, o kome sam govorio, bi u principu trebao da bude mnogo JEFTINIJI od do sada poznatih uredjaja. Prica je medjutim isla u hipotetickom tonu, jer takav uredjaj jos ne postoji. Koriscenje digitalnih formata ga medjutim cini mogucim ...

Sto se tice vinila - on je sigurno kompetitivan digialnim formatima pod uslovom da je dobro spakovan - a to znaci dobar drive mehanizam, dobra rucka, dobra zvucnica pa onda dobro phono predpojacalo, dobra izolacija od vibracija podloge itd. To da se spakuje nije bas jeftina varijanta. Osim toga gramofon trazi i odrzavanje, koje takodje kosta (zamena zvucnice, eventualni cistac ploca, ...). Digitalni playeri koji koriste HD Drive se pokazuju kao odlicna alternativa i to nekoliko puta jeftinija od odgovarajucih gramofona. U pricu da li je bolji digitalni format ili ploca - u to se jednostavno ne bih upustao ... Lako je odvaliti -> ploca je najbolji format u svemiru (a i sire) ali je mnogo teze to argumentovati. A jos teze to dokazati. Ja sam imao prilike da slusam takve testove gde je rezultat isao i u jednom i u drugom pravcu i gde mi se cinilo da je uvek nesto nedostajalo u kompletnosti i konzistentnosti nacina kako su vrseni ...

VuleJohn

Post by VuleJohn » 11 Jan 2009, 12:21

sdanicic wrote:Au bre VJ !!!!

Ja samo kazem da su vecina danasnjih `audiofila` obicni pozeri, vazno je samo kako im sistem izgleda na slici i u zbiru, ozbiljan zvuk ih apsolutno ne zanima ili ne cuju dobro. Internet biblioteke digitalnih zapisa...smesno.

p.s. Ja sam skroman pa me ploce zadovoljavaju, traka je jos mnogo bolja od vinila ako je sira i brza od one iz kasete.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 11 Jan 2009, 12:24

Dobro, g-Vule je u skladu sa temom izgleda hteo da kaze da je dosao kraj optickim diskovima i da se vracamo na analogne medije.
Ne znam jedino da li odma da rasprodajem ovu inferiornu digitalnu tehniku ili da jos malo sacekam.Mozda se on predomisli. :D

VuleJohn

Post by VuleJohn » 11 Jan 2009, 12:25

DejanM wrote:Lako je odvaliti -> ploca je najbolji format u svemiru (a i sire)
Traka, ne ploca.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jan 2009, 12:55

VuleJohn wrote:
sdanicic wrote:Au bre VJ !!!!

Ja samo kazem da su vecina danasnjih `audiofila` obicni pozeri, vazno je samo kako im sistem izgleda na slici i u zbiru, ozbiljan zvuk ih apsolutno ne zanima ili ne cuju dobro. Internet biblioteke digitalnih zapisa...smesno.

p.s. Ja sam skroman pa me ploce zadovoljavaju, traka je jos mnogo bolja od vinila ako je sira i brza od one iz kasete.
Verovatno ima i pozerstva ali se u sustini radi o necem drugom -> nacin zivota se promenio. Ljudi danas drugacije zive nego pre pedeset ili dvadeset godina. Mobilniji su, imaju manje vremena, .... itd. Samim tim se i zahtevi menjaju. Ja ne kazem da je to bolje od onoga kako je nekada bilo - ali je drugacije .... Samim tim se i audio industrija prilagodjava.

Imati digitalni zapis muzike na internetu je jako dobra stvar jer cini mogucim da bez obzira gde se nalazis, mozes da uzivas u toj muzici. To je za ljude koji recimo iz poslovnih razloga jako puno putuju veoma interesantna opcija (godinama sam bio jedan od njih i nisam jednom zazalio sto ne mogu da poslusam neku pesmu dok sam sedeo na aerodromu i cekao na let). Narocito ako je kvalitet tog izvora jako dobar. Meni se to cini kao dobra stvar. Ako neko to ne voli - to je takodje ok. On jednostavno onda ne ide po tu pricu ... i to je to.

Trake su dobre ali su ispale iz upotrebe iz nekoliko razloga, koji su i tebi poznati. Neprakticne su (tesko je naci pesmu jer moraju da se premotavaju) i sume. I dok je ona prva stvar pomalo i stvar komfora i nacina slusanja muzike ova druga ima veze sa kvalitetom reprodukcije. Osim toga trake su glomazne i zauzimaju dosta mesta ... Ali ako te mane za tebe i nisu mane, onda zasto da ne - koristi ih i uzivaj u njima. Ali nisu zbog toga drugi, koji ne misle kao ti ili koji jednostavno imaju drugacije zahteve od svog HiFi-ja, budale ...

Post Reply