HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Računari, komponente, softver..

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Post by ninja » 11 Jan 2009, 12:59

VuleJohn wrote:
sdanicic wrote:Au bre VJ !!!!

Ala si navalio k'o smrt na babu - ploce, trake, ...
....

p.s. Ja sam skroman pa me ploce zadovoljavaju, traka je jos mnogo bolja od vinila ako je sira i brza od one iz kasete.
Jedan komentar i pitanje, te dobre trake i ploce, kada su snimljene? Pre mnogo godina ili nedavno?

Mislim da je kvalitet u "ljudima" koji su tada mnogo ozbiljnije radili posao i nisu imali danasnje sefove da im naredjuju i modiraju.

EDIT: Evo friske slike sa 2009 CESa :wink: , Mårten sa Timom i u pozadini ... "Vuletova buducnost" :D

Image

Image
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 13 Jan 2009, 12:30

Juhu, :wb smem li ja kao poretac teme da se ponovo ukljucim u diskusiju?
Moze? :cafe

OK. Ploca vs disk?
Pa, ni jedno ni drugo nije pobednik. Ja sam pre dvadesetak godina odmah po kupovini CD plejera prodao gramofon. Ostalo mi je stotinak ploca i sada ozbiljno razmisljam da ponovo kupim gramofon - kakav takav. Ne samo zbog nostalgije.
Nije mi neki problem da ploce prebacim na diskove, ali jednostavno necu to da radim.
Diskove koje imam su preko 90% originali ali imam i rezance koje sam dobio od prijatelja- na njima su snimci grupe SMAK prebaceni sa gramofona. Ne znam tacno koju opremu je koristio, ali to je uradjeno perfektno. Toliko dobro da se cak i sa diska CUJE da je originalni izvor gramofonska ploca. Pri tome ne mislim na sumove u pucektanje (toga ima vrlo malo jer su koriscene ekstra ocuvane ploce). Mislim na sve one pozitivne konotacije koje ploca nosi kao izvor zvuka (svi smo ovde odrasli ljudi pa znate na sta mislim) a koje ni konverzija u digitalni format nije uspela da pokvari.

Sa druge strane, kod dela koja imaju veliku dinamiku i kojima je dinamika bitna odlika (Bolero, recimo, ili cuveni prelaz iz treceg u cetvrti stav pete Betovenove simfonije...) ploca nema sta da trazi. Tu je digitalni format u startu pobednik.

Ali ako za uzorak uzmemo Stefana Grapelija, gramofon bolje radi posao...
Itd, od snimka do snimka mozemo da glasamo cas ovako cas onako...

Moja razmisljanja idu u pravcu onoga sto su rekli sdanicic i dejanm.
Postoji Marfijev zakon - Ako neku stvar napravis tako da cak i idiot moze da je koristi, budi siguran da ce upravo idiot da je koristi!
Opticki diskovi su papreni dokaz te teze. Nista lakse nego ripovati original, narezati za jeftine pare kopiju i prodavati je ispod cene bez placanja autorskih prava (znamo kavi su zakoni i ko ih sprovodi ne samo kod nas nego i u svetu). Naravno, znamo i da je to samo prvi krug pakla. Ostali krugovi slede kada se nadje idiot koji ima jednu mozdanu celiju vise pa ukapira da kada sve prebaci u MP3, na jedan disk stane sve ono sto je neka grupa uradila u svojoj karijeri.
](*,)

Sustina moje ideje je u ovome
1. Svet ce kad-tad doci u situaciju da shvati da su resursi ipak ograniceni (mozda mnogo ranije nego sto se nadamo) i da je posedovanje privatnog snimka luksuz. Tada ce morati da se okrenu serverima koji ce sluziti za arhiviranje muzike.
2. To ce resiti i veliki problem piraterije koji preti da urusi kompletni izdavacku delatnost.
3. Ostalo sam rekao u prvom postu pa da ne ponavljam...

Trenutna moja situacija je takva da imam dva decka i dvadesetak kaseta. Jedan deck cuvam iskljucivo jer ima fenomenalne mikrofonske ulaze.
Drugi uglavnom sluzi mom klincu kao igracka i steta je da ga prodam jer za te pare sigurno ne bih ni priblino tako zanimljivu igracku ne bih mogao da mu kupim :D
Magnetofon nemam ali ne bih imao nista protiv ako mi neko donese i pokloni neki dobro ocuvani primerak :wink Evo, obecavam da cu i :cafe da mu skuvam u znak zahvalnosti.

Btw, zna li neko kakva je kod nas zakonska regulativa (tj. postoji li uopste) o registraciji internet interaktivnog radija? Mislim pri tome na ideje koje sam izlozio u prvom postu. Koliko mi je poznato, radio stanice su duzne da za emitovani program placaju tantijeme. Koliko je ostvariva ideja da recimo moju kolekciju diskova postavim na web sajt, dozvolim slusanje (bez opcije download!) uz neku sitnu nadoknadu a zauzvrat platim autorska prava adekvatnoj instituciji - valjda se to kod nas zove SOKOJ?

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 13 Jan 2009, 13:27

Mislim da je to za radio sasvim izvodljivo samo ako platis onome kome treba da platis, sto zavisi od drzave do drzave. Mislim da spotify radi na slican nacin (mislim da ne koristi samo "svoje" diskove nego na neki nacin to ima na masi servera) i ja ga slusam zadnjih dana i moram priznati da funkcionise odlicno.
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 13 Jan 2009, 18:08

blood&brain wrote:Sa druge strane, kod dela koja imaju veliku dinamiku i kojima je dinamika bitna odlika (Bolero, recimo, ili cuveni prelaz iz treceg u cetvrti stav pete Betovenove simfonije...) ploca nema sta da trazi. Tu je digitalni format u startu pobednik.
Naravno da ovo nije tacno, ne postoji zvucna kategorija u kojoj je CD dominantan nad plocom, pogotovo to nije dinamika. Postoje samo zvucnici i amplifikacije puni koloracija i izoblicenja napravljeni da neznalicama stvaraju utisak da nesto svira dobro.

p.s. Primeticete da traku koja j e b e kevu svim ostalim formatima nisam ni pominjao.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2009, 19:02

VuleJohn wrote:
blood&brain wrote:Sa druge strane, kod dela koja imaju veliku dinamiku i kojima je dinamika bitna odlika (Bolero, recimo, ili cuveni prelaz iz treceg u cetvrti stav pete Betovenove simfonije...) ploca nema sta da trazi. Tu je digitalni format u startu pobednik.
Naravno da ovo nije tacno, ne postoji zvucna kategorija u kojoj je CD dominantan nad plocom, pogotovo to nije dinamika. Postoje samo zvucnici i amplifikacije puni koloracija i izoblicenja napravljeni da neznalicama stvaraju utisak da nesto svira dobro.

p.s. Primeticete da traku koja j e b e kevu svim ostalim formatima nisam ni pominjao.
Ne vredi, moram da se umešam....
....zapeo si sa tom pločom i gde treba i gde ne treba.
Dinamika kod vinilske ploče ne prelazi 65db, tako kažu tehnički podaci, kad bi bila veća igla bi iskakala iz brazde.Dakle tu je gde je.

Dinamika kod digitalnog formata, u ovom slučaju CD-a (16bita) je teorijski 96db, da ne govorim da kod HD audija (24bit) ide čak do 144db.

Dakle to su egzaktni podaci, mogu se izmeriti, da ne pričamo o S/N koji je takođe merna kategorija a ne ide u prilog vinilu ili traci.

Posebna je priča ko je kako i šta snimio, to nije nedostatak formata već onih koji su snimali.Takođe je posebna priča šta se kome više sviđa i tu mogu
da te razumem,.... ma šta razumem, naučio sam te ko pesmicu. :D

Pusti priču analogno vs digitalno, bar tamo gde su stvari merljive i jasne, a ti uživaj u čemu hoćeš.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 13 Jan 2009, 20:03

first wrote:
....zapeo si sa tom pločom i gde treba i gde ne treba

.........

,.... ma šta razumem, naučio sam te ko pesmicu. :D

Pusti priču analogno vs digitalno, bar tamo gde su stvari merljive i jasne, a ti uživaj u čemu hoćeš.
To mu je trademark :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok

VuleJohn

Post by VuleJohn » 13 Jan 2009, 21:13

ninja wrote:To mu je trademark :wink:
Koliko dugo nisam cuo tu rec, ubise je brendovi.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2009, 21:23

VuleJohn wrote:
Nisi ni mogao da cujes kad si protiv onih koji bi da kazu ili napisu nesto na engleskom. :D

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 13 Jan 2009, 21:27

first wrote:
VuleJohn wrote:
Nisi ni mogao da cujes kad si protiv onih koji bi da kazu ili napisu nesto na engleskom. :D
first, nesto si u formi :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 13 Jan 2009, 21:42

@Ninja
Ponekad,... moj prijatelj Vule se sam namesti pa kako onda da ga propustim...

VuleJohn

Post by VuleJohn » 13 Jan 2009, 21:54

first wrote:Nisi ni mogao da cujes kad si protiv onih koji bi da kazu ili napisu nesto na engleskom. :D
Ja sam samo bio protiv prelazenja na engleski u temama koje su zapocete na srpskom...nemam nista protiv engleskog na podforumu za njega namenjenom.

VuleJohn

Post by VuleJohn » 13 Jan 2009, 21:55

first wrote:@Ninja
Ponekad,... moj prijatelj Vule se sam namesti pa kako onda da ga propustim...
Dogovori se sa Simom, nisam laka zemska.

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 14 Jan 2009, 03:34

first wrote:
VuleJohn wrote:

Ne vredi, moram da se umešam....
....zapeo si sa tom pločom i gde treba i gde ne treba.
Dinamika kod vinilske ploče ne prelazi 65db, tako kažu tehnički podaci, kad bi bila veća igla bi iskakala iz brazde.Dakle tu je gde je.

Dinamika kod digitalnog formata, u ovom slučaju CD-a (16bita) je teorijski 96db, da ne govorim da kod HD audija (24bit) ide čak do 144db.

Dakle to su egzaktni podaci, mogu se izmeriti, da ne pričamo o S/N koji je takođe merna kategorija a ne ide u prilog vinilu ili traci.

Posebna je priča ko je kako i šta snimio, to nije nedostatak formata već onih koji su snimali.Takođe je posebna priča šta se kome više sviđa i tu mogu
da te razumem,.... ma šta razumem, naučio sam te ko pesmicu. :D

=D>
Iako ljubitelj vinila, moram da se slozim sa firstom. Ploca NEMA STA DA TRAZI po pitanju dinamike u poredjenju sa digitalijom (ma koliko ja ne podrzavao taj format)...

A digitalija sa druge strane dozivljava "novo doba". Lossless formati u kombinaciji sa dobrim DAC-ovima (ko je rekao Pedja Rogic???) preuzimaju primat dovodeci nas u situaciju da hteli - ne hteli razmisljamo o racunrskim serverima nakrcanim muzikom u LL formatu...

P.S. E 'lebac ti, zavrsi mi se traka. Odo' d'okrenem kazetlu... :-"

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 14 Jan 2009, 22:24

DejanM wrote:Ne verujem da ce doci do pojave cilindara ... a mislim i da ta prica sa 78 obrtaja i obicnim LPs ostaje i dalje samo kao niche segment trzista ... Vic je u tome sto je za takve, stare, formate potreban odogovarajuci hardware - kao sto si i sam pomenuo: gramofon, pa igla, pa odredjena brzina okretanja, ....
Pa, vidim da se neki već ponovo proizvode (u brzinskom smislu), zajedno sa posebnim premapovima za različite krive rezanja. Igle se danas veoma lako nađu, ima ih svuda.

I malo razmatranja: cilindar ima jednu veliku prednost u odnosu na gramofonsku ploču: zbog svojih geometrijskih osobenosti kod njega nema gazne greške niti problema sa ugrađenim izobličenjima na poslednjoj petini urezane informacije usled karakteristika materijala i brzine urezivanja.
Last edited by mmilovan on 14 Jan 2009, 22:40, edited 1 time in total.
Lično sam ostao bez teksta!

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 14 Jan 2009, 22:29

sdanicic wrote:
Ala si navalio k'o smrt na babu - ploce, trake, ...

Imam i ja preko 50 "prezivelih" kaseta na kojima je nekih 80-tak albuma presnimljenih sa CD-ova i od tih 80-tak naslova tek mozda 1/3 imam (tj. kupio sam naknadano) na CD. I sta sada treba da vitlam da kupim neki cassette deck da bi ih slusao ?

Jedno skoro 20 naslova koje imam na tim kasetama nikada nigde nisam ni video na CD-u pa samim tim ni mogao da ih kupim, a i dan danas bi rado poslusao svaki od tih albuma.

Kada mi se poslednji walkman raspao pre jedno 5-6 godina, to je bio kraj kasetama sto se mene tice.

Gotova prica - ploce da i jos jednom DA, trake ko ih ima i uspeo da sacuva, ali sve ostalo iz blize ili dalje istorije snimanja zvuka - nekada bilo, ostalo u lepom secanju :) Voleo bih i ja da imam neki stari ReVox ili Nakamichi, ali nemam ih i sta sad? Nista - idemo dalje.

Kasete i nekih 20-tak ploca sam ostavio da mi stoje cisto iz sentimentalnih razloga.
Mislim da je ovo jedno zdravo razmišljanje. Osim možda par najegzotičnijih primeraka koji su bili sposobni da adekvatno snimaju i reprodukuju (razni) snimljeni materijal, kaseta se zbog svojih osobenosti toliko kreće opasnim segmentima ne-HiFi formata. Najzad, razmislimo: fabrički snimljene kasete (pa i magnetofonske trake) su najčešće običan krš.

Drljavost formata je imanentna valjda svakom od masovnih zasada poznatih nosača zvuka - ne treba zaboraviti da i ploča na 33 obrtaja ima svoja ograničenja i probleme, koji su maksimalno izbegnuti na njenom parnjaku od 45 obrtaja. Isti slučaj je i sa magnetofonom: katastrofičnost kućnih uređaja (osim nekih Revox, Technics i sličnih modela) i današnja nemogućnost nabavke (ionako preskupe) trake potpuno odvraća od bilo kakvog razmišljanja na tu temu. Složio bih se ovde sa Dragovićem: sve osim studijskih uređaja i traka na 38cm/sec (i uz mnogo mašte traka na 19cm/sec) snimljenih dvotražnim sistemom i ne zaslužuje neku posebnu pažnju. Slušati snimke sa amaterskih traka na 4.75, 9.5 i na četiri traga (koristi se polovina širine trake) je nezaboravno iskustvo. U "onom" smislu...

Sa druge strane, a za kućno snimanje, visokorezolucioni digitalni PCM formati uz kvalitetan hardware je jedan od puteva koji rešavaju izuzetno mnogo problema.
Last edited by mmilovan on 14 Jan 2009, 22:48, edited 1 time in total.
Lično sam ostao bez teksta!

Post Reply