HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Računari, komponente, softver..

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Da li je dosao kraj optickim diskovima?

Post by mmilovan » 14 Jan 2009, 22:45

ninja wrote:
EDIT: Evo friske slike sa 2009 CESa :wink: , Mårten sa Timom i u pozadini ... "Vuletova buducnost" :D

Image

Image
Vidim iza Technics 1500 magnetofon, magnetofonsko čudo svoje ere... e to je magnetofon...
Lično sam ostao bez teksta!

nepotrebno
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nepotrebno » 29 Jan 2009, 12:58

Može se snimati na VHS i sve ostale vrste traka. Baš to proučavam. Obradovalo me kada sam vidio da se ovdje o tome raspravlja. Nabavio sam neke programe koji rade na linuxu i nekim starim operativnim sustavima, pa ću to isprobati. Na obični VHS se može smjestiti maksimalno 16 GB. A na ostale Vhs formate (npr. w-vhs nekoliko stotina gb). Nažalost, w-vhs se ne proizvodi, a za vhs isto nema dostupnih podataka od 2000. godine. U 90-ima se Arvid koristio kao pohrana na obični VHS od 2-4gb ovisno o modelu kartice...
Oni koji su koristili taj način kažu da još uvijek traju ti podatci i da nema grešaka kada se učitava...

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 31 Jan 2009, 23:16

U smislu strategije na duže vreme treba upamtiti i ovo - najčitljiviji format je najrasprostranjeniji format.
Mada, moram da priznam da i to na VHS nije zanimarljivo. Kako to uopšte radi, kakva mu je pretraga, seek access time? Postoji li problem sa degradacijom trake?
Lično sam ostao bez teksta!

nepotrebno
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by nepotrebno » 01 Feb 2009, 16:10

Već sam odgovorio: kupi se Arvid kartica, stavi na matičnu, izlaz se spoji s videorekorderom VHS, odabere se datoteka za snimanje i stisne se "record" na videorekorderu. Korisnici su rekli da zapisi još uvijek traju i da nema grešaka kada se vraćaju na komp. (preko 10 godina). Proces vraćanja na komp je obrnut (uključi se "play" na videorekorderu...). Kazete se mogu koristiti na različitim videorekorderima. Podatci se mogu kopirati sa kazete na kazetu tako da se spoje dva videorekordera video kabelima i pokrene presnimavanje. Ovaj sistem je bio napravljen za windowse. Više se ne koristi jer ga nema nigdje za kupiti. Istraživanja tog područja pohrane podataka su propala kada je došao D-VHS sistem (digitalni VHS).

Za korisnike linuxa sam našao programe koji omoguću spremanje na miniDV ili DV videorekorder ili kameru putem firewire priključka (nije potrebna nikakva dodatna oprema), ali su se neki žalili zbog toga što se može snimati i onda nakon toga vraćati ne kompjuter, samo na jednom uređaju, dok je kazeta snimljena na npr. jedoj marki kamera nečitljiva na drugoj vrsti kamera...

grone
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by grone » 01 Jun 2009, 20:23

"Slazem se sa svime sto si napisao ali gledano globalno nije mi jasno kako to da jos uvek ne postoji izdavacka kuca koja bi bila specijalizovana za internet. Ne mislim na ono glupo prodavanje mp3 verzija za ipod vec na sledece - snimak (nekomprimovan) postavis na web sajt i odradis ga tako da se svako slusanje naplacuje nesto sitno :D (cisto da besposleni hakeri nemaju interes da te provaljuju), po ugledu na telefonski racun - kol'ko trosis, tol'ko platis. Time bi se postiglo mnogo toga
- Snimak ti je uvek dostupan
- Placas onoliko koliko slusas. Svako od nas sigurno ima bar poneki disk koji je kupio, odslusao 2-3 puta i nakon toga sluzi za sakupljanje prasine. Zali boze bacene pare i neracionalnog trosenja sirovina."

To vec ima:http://www.computeraudiophile.com/mCube ... ver-Review

grone
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by grone » 01 Jun 2009, 20:28

[*]Ja sam pre nekih 30 godina snimao muziku na VHS trake ... igrao sam se jer me je zanimao kvalitet zvuka koji se na taj nacin dobije ... I kvalitet je bio dobar jer je VHS traka dobar medijum za snimanje muzike ali i arhiviranje podataka. Moze puno toga da se smesti na jednu obicnu kasetu od recimo 180 minuta. Samo - danas to deluje pomalo arhaicno. Prevazidjeno. Podatke treba cuvati na diskovima koji su raid-u. To je verovatno najprakticnija opcija.

Na koju Raid opciu si mislio 0 ,1,0+1,5
Bilo koja nije dobra za arhivu muzike najbolje je da bude jedan HDD

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Jun 2009, 08:39

grone wrote:[*]Ja sam pre nekih 30 godina snimao muziku na VHS trake ... igrao sam se jer me je zanimao kvalitet zvuka koji se na taj nacin dobije ... I kvalitet je bio dobar jer je VHS traka dobar medijum za snimanje muzike ali i arhiviranje podataka. Moze puno toga da se smesti na jednu obicnu kasetu od recimo 180 minuta. Samo - danas to deluje pomalo arhaicno. Prevazidjeno. Podatke treba cuvati na diskovima koji su raid-u. To je verovatno najprakticnija opcija.

Na koju Raid opciu si mislio 0 ,1,0+1,5
Bilo koja nije dobra za arhivu muzike najbolje je da bude jedan HDD
Ja koristim kuci NAS koji ima Raid-X -> nova varijanta raid-a firme Netgear. I pored toga, nameravam da instaliram kuci jos jedan sitem koji ce imati duplikat kompletne muzike. Nisam se jos odlucio sta ce to da bude: obican USB disk ili opet neka NAS-Raid varijanta ...

Zasto raid nije dobar za arhiviranje muzike ?

Post Reply