HiFi & Professional Audio Forum  

HiFi i muzika - tekstovi Duska Dragovica

backup sajta: hificafe.audiohard.us
Forum rules
backup sajta: hificafe.audiohard.us

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

HiFi i muzika - tekstovi Duska Dragovica

Post by sdanicic » 29 Jul 2008, 08:28

EKSKLUZIVNO

Uskoro ćete na stranama HiFi Cafea biti u prilici da čitate tekstove Duška Dragovića, istinskog poznavaoca audio tehnologija, ljubitelja klasične muzike i jednog od "hi-fi pionira" kako na ovdašnjim tako i na ex-YU prostorima, autora koji i dan danas neretko biva citiran u razgovorima medju ljubiteljima hi-fija.

Ljubaznošću i uz izuzetno razumevanje porodice prerano preminulog Duška Dragovića, HiFi Cafe je dobio saglasnost da u elektronskom obliku ekskluzivno prenese najinteresantnije tekstove originalno objavljene tokom druge polovine 70.-tih i prvoj polovini 80.-tih godina prošlog veka u magazinu "Zdravo".

http://hificafe.net/dokumentacija/hifi_ ... index.html
Attachments
hifi_muzika.jpg
hifi_muzika.jpg (41.92 KiB) Viewed 1638 times
hifi_muzika.jpg
hifi_muzika.jpg (41.92 KiB) Viewed 1638 times

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: HiFi i muzika - tekstovi Duska Dragovica

Post by sdanicic » 04 Aug 2008, 22:32

Prvih 40-tak textova je skenirano i krajem nedelje pocece njihovo postavljanje na sajt.

Plan mi je da se nedeljno objavljuju po dva teksta, pa cemo tim tempom i krenuti.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 10 Aug 2008, 21:06

Prva 4 teksta bice objavljena 22. avgusta.

Do tada, HiFi Cafe i moja malenkost ce biti na odmoru 8)

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 Aug 2008, 20:19

Prva 4 nastavka - on line !

Molim za komentare - pre svega na citljivost teksta, jer je original dosta loseg kvaliteta kako iz razloga starosti tako i "kvaliteta" papira na kojem se tada stampalo kod nas.

Adresa ista:

http://hificafe.net/dokumentacija/hifi_ ... index.html

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 22 Aug 2008, 23:06

Dragi Saša,

Svaka čast na trudu oko postavljanja tekstova pokojnog Duška Dragovića na sajt. Pregledao sam ova prva četiri nastavka i mislim da sve to odlično izgleda. Pošto su mi u rukama originali mogu da ih uporedim sa kopijama online koje vidim na monitoru i rekao bih da su baš pravi hi-fi. Po meni bolje nije moglo.

Nadam se da će se svi ostali koji ovo budu čitali složiti samnom.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 24 Aug 2008, 10:34

Andrija wrote:Dragi Saša,

Svaka čast na trudu oko postavljanja tekstova pokojnog Duška Dragovića na sajt. Pregledao sam ova prva četiri nastavka i mislim da sve to odlično izgleda. Pošto su mi u rukama originali mogu da ih uporedim sa kopijama online koje vidim na monitoru i rekao bih da su baš pravi hi-fi. Po meni bolje nije moglo.

Nadam se da će se svi ostali koji ovo budu čitali složiti samnom.
Srecom u Politikinom arhivu postoje sacuvani SVI tesktovi iz magazina Zdravo. Jedino sto su te sveske/facikle u kojima se to drzi malo nacete zubom vremena (jer je rec o necemu sto je stampano u periodu od 1977-82. godine), lepak se malo osusio, pa se sa time mora pazljivo manipulisati.

Ali resili smo to dosta jednosatvno, samo uz malo vise angazovanja - jedan profi stativ i Nikon D-700 (sa rezolucijom senzora od 12,1 megapixela) cu iskorisceni da se svaki od tih tekstova iz pomenutih svezaka fotografise u velikoj rezoluciji, pa ce se onda to prebaciti iz JPG u PDF format.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 06 Oct 2008, 14:26

Sve ocekujem da ce neko da se javi sa komentarima kako mu ovi arhivski a rekao bih na izvestan nacin i antologijski tekstovi, izgledaju iz perpsektive od skoro 3 decenije.

BTW, do sada sam postavio 15 od ukupno 98 tekstova.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 06 Oct 2008, 17:46

Evo, ja sam se odmah javio, cim si postavio prva cetiri nastavka. Cudi me da nije bilo vise odjeka ...

I dalje mislim da je ovo sto se trudis da nam prikazes veoma korisno i jedva cekam da kompletiram sve tekstove u jedinstvenu digitalnu arhivu.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 06 Oct 2008, 19:06

Andrija wrote:Evo, ja sam se odmah javio, cim si postavio prva cetiri nastavka. Cudi me da nije bilo vise odjeka ...

I dalje mislim da je ovo sto se trudis da nam prikazes veoma korisno i jedva cekam da kompletiram sve tekstove u jedinstvenu digitalnu arhivu.
Stiglo je jedno 20-tak mailova do sada kao i par linkova sa foruma koji nisu primarno "hifi orijentisani", ali mi se ekipa sa ovog foruma nije bas nesto javljala, izuzev mmilovana i tebe :)

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 10 Oct 2008, 07:32

Samo sam bacio pogled na tekstove.
Nisam ih citao, nije bilo potrebe.
Znam ih napamet.
Ideja je odlicna, tekstovi mogu i danas da se zovu "Hi-fi skola za svakoga". =D>

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 10 Oct 2008, 12:17

Postavljeni nastavci broj 4, 5, 6 i 7.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 20 Oct 2008, 21:46

Hi-Fi i muzika 8
Čuvajte se "gladnih zvučnika"

Hi-Fi i muzika 9
Dragocena tri decibela

Hi-Fi i muzika 10
Kakva soba takvo pojačalo

Hi-Fi i muzika 11
Muzički bunker gospodina Alistera

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 21 Oct 2008, 08:56

Pohvaljujem reprint.
Samo jedna zamerka. Zar nije moglo umesto fotografisanja da se sa malo vise truda odradi skaniranje pa provlacenje kros neki OCR ili ponovno prekucavanje teksta i obrada slika? Ovako je zbog otsjaja, tekst delimicno necitljiv.

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 Oct 2008, 09:50

Sir Oliver wrote:Pohvaljujem reprint.
Samo jedna zamerka. Zar nije moglo umesto fotografisanja da se sa malo vise truda odradi skaniranje pa provlacenje kros neki OCR ili ponovno prekucavanje teksta i obrada slika? Ovako je zbog otsjaja, tekst delimicno necitljiv.
Aposlutno je bilo nemoguce osim ako se nije zelelo da se cela arhiva kompletno unisti. Nacin kako je sve to ukoriceno + starost od skoro 3 decenije ucinili su svoje da kada smo probali sa skeniranjem kao prvom varijantom, listovi su poceli da ispadaju samo tako. I nece biti odsjaja na nastavcima od recimo broja 20 pa nadalje, jer se sa "masnog/sjajnog" preslo na mat papir.

Inace od ukupno 98 tekstova koji su napisani i koji ce biti preneti na sajtu, 32 su iz "ukoricene" arhive, a sve ostalo ce biti sa listova koji su pazljivo izvadjeni iz casopisa (rec je o privatnoj arhivi) i samim tim nema problema sa spojem izmedju dve stranice na sredini.

A o skeniranju, obradi slika i prekucavanju nema govora - ko bi se time bavio ??? Pa mislim da je i ovako i vise nego veliki napor ucinjen da sve to uopste ugleda svetlost dana :)

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 25 Oct 2008, 00:20

Evo da kažem ovo i javno: vi ste uradili čudo! Svaka čast. Učinili ste da ljudi koji nisu imali predstavu ko je bio Duško Dragović, steku izvestan utisak, a oni koji su ga poznavali - da ga se ponovo prisete i da sa ove vremenske perspektive provere validnost njegovih stavova. Naravno, treba li posebno naglašavati da su se svi ti stavovi, i posle istorijskog hoda od trideset godina, pokazali kao stopostotno tačni i precizni! Duško Dragović je bio ličnost nesvakidašnje erudicije, vaspitanja, najpažljiviji moguć slušalac i izvanredno obavešten o tokovima savremenog diskografskog izdavaštva, a pre svega događanja na polju klasične muzike koju je fascinantno poznavao i iskreno i oduševljeno voleo.

U savremenom, našem, ovozemaljskom životu sličnih zaljubljenika sam retko sretao, danas, u Srbiji. Možda ih i ima, negde, u tišini nekog njihovog doma, skriveni od očiju javnosti. Ipak, da postoji neko ko je onoliko nesebičan prema ljudima kakav je to bio Dušan Dragović, a pri tom još i da poštuje muziku kao istinsku umetnost - sve te osobine na jednom mestu sam video samo još kod dvojice ili trojice mojih hi-fi prijatelja... no, eto, retko se družimo.

Danas, kako i sami znate, u svetu hi-fija manje-više sve je - sujeta.

I još nešto: Duška Dragovića nisam lično poznavao. Otišao je na onaj svet daleko pre nego što sam mogao da ga upoznam i upitam za savet u vezi hi-fija ili muzike.

Ali su zato meni bliski ljudi ispričali o njemu toliko divnih stvari, a ovi tekstovi su te priče samo - upotpunili.

Ova akcija je pozitivna. Treba da se sećamo naših prethodnika, možda je zaista dobra ideja napraviti mali podsetnik o tim i takvim ljudima. Pada mi napamet ime Viktora Bradača, ima još ljudi koji bi mogli da spomenu sve njegove konstruktorske zamisli...
Lično sam ostao bez teksta!

Post Reply