HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Srbija na dobrom putu - digitalizacija radija i televizije

backup sajta: hificafe.audiohard.com
Forum rules
backup sajta: hificafe.audiohard.com
Post Reply

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Srbija na dobrom putu - digitalizacija radija i televizije

Post by sdanicic » 16 Apr 2009, 00:07

SRBIJA NA DOBROM PUTU - DIGITALIZACIJA RADIJA I TELEVIZIJE

autor: Mr Blazo Guzina, dipl. ing.

http://hificafe.net/dokumentacija/Digit ... -caffe.pdf

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: Srbija na dobrom putu - digitalizacija radija i televizije

Post by first » 16 Apr 2009, 10:38

Sve bi to bilo lepo kada bi se ta procedura odvijala kako je zamišljena ili po standardizaciji koja je propisana. Tako sam prošle godine, verujući u tehnologoju, a i u ponudu
kablovskog operatera (SBB), rešio da pređem na njihovu digitalu televiziju - D3 koju i danas reklamiraju kao takvu.

Iako sam pre odluke pokušavao od njihovih službenika koji rade u tehničkoj podršci, telefonskim putem da dobijem informacije o set-top box uređaju koji ide uz ovu
uslugu, tamo nije bilo nikoga stručnog ko bi mi odgovorio da li na njemu postoje izlazi namenjeni digitalnom signalu.
Kako sam ipak naručio D3, želeći da se lično uverim u prednosti digitalne televizije, mogao sam samo da se nasmejem od muke kada je njihov tehničar stigao sa istim.
Na digitalnom set-top box-u NE postoji ni jedan DIGITALNI izlaz :shock: vać samo analogni i to ne komponentni kao naj kvalitetniji, već kompozitni.
Da pojasnim, signal se u samom uređaju (set-top box) prima digitalnim tjunerom, a zatim se u njemu konvertuje u analogni i preko kompozitnog izlaza šalje
do Tv-a (Plazma Full HD), a u njemu se opet preko internog DAC-a konvertuje u digitalni signal da bi slika uopšte bila prikazana.

Dakle, bez bilo kakve potrebe se signal prevodi iz digitalnog u analogni pa ponovo u digitalni, čime se naravno degradira kvalitet slike. U stvari jedina potreba je zato što je
D3 set-top box uređaj jedna tehnički zastarela kanta, a isti se isporučuje ukoliko se odlučite za Total-TV čiji se signal emituje preko satelita digitalnim putem. Dalji postupak
je isti, a da ne pominjem da sam set-top box proizvodi interferencije koje možete primetiti ukoliko se vratite na analogni prijem signala preko tjunera u samom Tv-u.

Takođe treba reći da je sam kvalitet digitalnog signala koji se isporučuje preko kabla ispod očekivanja jer je limitiran stepenom izvršene kompresije, pa uz već pomenutu
duplu konverziju daje sliku lošijeg kvaliteta nego preko analognog signala, uz uslov da imate dovoljno kvalitetan analogni signal (preko 55 db). Sve se to lako primeti na ekranima nove
generacije (Plazma, LCD) koji su većih dimenzija, a D3 je pre svega njima i namenjn, čak se tako i reklamira.

Naravno, sve sam to spakovao i vratio pa sada čekam hoće li se konačno neko tamo setiti da je vreme za prelazak na HD TV i za te potrebe pripremiti i ponuditi
odgovarajući set-top box uređaj sa digitalnim HDMI izlazima na sebi.

Toliko o prelasku na digitalnu televiziju u Srbiji.

blood&brain
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by blood&brain » 16 Apr 2009, 10:42

sdanicic wrote:SRBIJA NA DOBROM PUTU - DIGITALIZACIJA RADIJA I TELEVIZIJE

autor: Mr Blazo Guzina, dipl. ing.

http://hificafe.net/dokumentacija/Digit ... -caffe.pdf
Odlican tekst Gozales, narocito mi se svidja drugi deo =D>

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Apr 2009, 11:05

first wrote:
Toliko o prelasku na digitalnu televiziju u Srbiji.
Potpuno identicna situacija i u Austriji. Kablovski provider u Becu isporucuje box bez digitalnog video izlaza (HDMI ili DVI). Od analognih konektora podrzan je samo SCART.

Prilicno nejasno zapravo jer se plasme/lcd sa HDMI ulazima prodaju kao alva ... Jedino sto mi pada na pamet kao moguce objasnjenje za takvu situaciju jeste cinjenica da na kabl musterije otpada manji broj domacinstava u Austriji - veci broj je direktno zakacen za satelit. Od tog manjeg broja domacinstava koja koriste kabl, svega negde oko 35.000 domacinstava ima digitalnu kabl kutiju. Moguce je da za taj broj musterija nije isplativo praviti/kupovati bolju kutiju ??

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 16 Apr 2009, 13:29

Ja bi izbacio DOBROM iz najave :wink:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 16 Apr 2009, 14:16

DejanM wrote: Potpuno identicna situacija i u Austriji. Kablovski provider u Becu isporucuje box bez digitalnog video izlaza (HDMI ili DVI). Od analognih konektora podrzan je samo SCART.

Prilicno nejasno zapravo jer se plasme/lcd sa HDMI ulazima prodaju kao alva ... Jedino sto mi pada na pamet kao moguce objasnjenje za takvu situaciju jeste cinjenica da na kabl musterije otpada manji broj domacinstava u Austriji - veci broj je direktno zakacen za satelit. Od tog manjeg broja domacinstava koja koriste kabl, svega negde oko 35.000 domacinstava ima digitalnu kabl kutiju. Moguce je da za taj broj musterija nije isplativo praviti/kupovati bolju kutiju ??
Nije mi lakše ako je i u Austriji isto. I u jednom i u drugom slučaju se koriste prevaziđeni set-top box uređaji koji su svoj smisao imali kada se pojedinim korisnicima
kablovske televizije nije mogao obezbediti kvalitetan analogni signal, verovatno zbog veće udaljenosti od poslednjeg pojačivača, pa se na ovakav način bar dobijala slika
bez snega (šuma u slici) ali to je moglo biti rešenje kada su u opštoj primeni bili Tv aparati sa CRT ekranima manjih dimenzija.

Danas, kada je opšti trend zamene televizora, plazma ili LCD panela koji su po pravilu većih dimenzija, a samim tim lako uočljiv svaki detalj, prava je bruka nuditi digitalnu
televiziju preko ovakvih set-top box uređaja. Što je još gore, nije vam dozvoljeno da direktno primate digitalni signal preko digitalnog tjunera u samom tv aparatu ukoliko
on postoji, jer se opet kabl operater nije organizovao za takvu mogućnost.

Treba reći da je SBB najznačajniji na našoj teritoriji i da ima najveći broj pretplatnika, a usluga mu je na ovakvom nivou pa se nameće pitanje kakvi su tek ostali.

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 16 Apr 2009, 19:06

Eh" Srbija medj shljivama" nazalost Daleko je sunce - Dobrica Cosic i ne okreci se sine...dovoljno je videti onu B R U K U od RTS Digital koju tako verno placamo. :-#

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Apr 2009, 07:35

first wrote:
DejanM wrote: Potpuno identicna situacija i u Austriji. Kablovski provider u Becu isporucuje box bez digitalnog video izlaza (HDMI ili DVI). Od analognih konektora podrzan je samo SCART.

Nije mi lakše ako je i u Austriji isto.
Nije mi bila namera da vas tesim nego da ukazem da i u drugim zemljama situacija sa digitalnom TV ide vrlo sljampavo. Situacija je izgleda svuda slicna. Nesto je bolja u Nemackoj ali je i tu izgleda jos uvek sve u eksperimentalnim vodama - sto se TV stanica tice. Nema puno pravog TV programa za ovu televiziju.

Nije mi bas jasno zasto je to tako. Trebalo bi da tehnika nije problem tako da uzroci verovatno leze negde drugde. Npr. odredjene infrastrukturne promene kod kablovskog providera u Becu su bile najavljene za 2007 godinu ( i to zvanicno) a od tada se nista nije promenilo. Ja imam problem sa tim jer nemam rezon da kupim plasmu/lcd pa da je onda gledam preko analognog prikljucka (verovatno bih imao losiju sliku nego sto je sad imam). A ako odem po satelit sta ce mi kabl onda ?

Ono sto je uspesno izvedeno (i to zbog toga sto je donet zakon na nivou EU) jeste ukidanje analogne TV i prelaz na digitalnu. Ljudi su morali da dokupljuju nekakve kutije za po stotinak eura (upravo onakve kakve smo vec pominjali) ili su kupovali nove TV i tu se prica zavrsila. Time je zapravo glavni cilj postignut jer digitalna TV zauzima mnogo manje "prostora" u etru tako da je moguce emitovati mnogo vise stanica na postojecim frekvencijama ali za krajnjeg korisnika tu jos uvek nema neke narocite koristi ...

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 03 Mar 2015, 20:06

Prodje skoro 6 godina i dodjosmo do duvara. Za par meseci prelazimo na digitalnu TV.
U medjuvremenu sam uzeo D3 tuner od SBBa.
@ First Ovaj moj ima digital audio out i hdmi. HD slika ( na onom 55" Samsungu koji si video kod mene) je ko da su zivi ljudi u TVu. Audio nisam probao.

E sad da pitam nesto. SBB mi pokriva ( valjda ce da pokriva) glavno mesto gledanja, ali mi treba nesto za ranch.
Ne bih uzimao ove obicne ( entry level) DVB tunere ( Strong i sl).
Da li ima nesto sto je i ( android) player i DVB u istoj kutiji?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 05 Mar 2015, 10:07

Sir Oliver wrote:....Da li ima nesto sto je i ( android) player i DVB u istoj kutiji?
Nisam siguran da li ima baš to što ti tražiš, ali ima nekih uređaja koji (osim DVB-T2 i sat. tjunera) poseduju i multimedijalne mogućnosti.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 26 May 2015, 12:49

Eto, čini se da ti odgovara. :wink

Post Reply