HiFi & Professional Audio Forum  

Oakley image preamp

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
SashaS
Nov korisnik
Nov korisnik

Oakley image preamp

Post by SashaS » 14 Apr 2009, 16:36

Oakley image preamp od 1990, izgleda solidno (nisam cuo kako zvuci). Vredi li se upustiti u kupovinu takvog pojacala za 280 eura?

hifish
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: Oakley image preamp

Post by hifish » 22 Apr 2009, 14:03

Oakley Image ili Oakley Image S(ili je bio six?)? Jedan je bio sa phono sekcijom a jedan bez ako se dobro secam. U ono vreme je bilo dobro pretpojacalo.
Mislim da danas ne vredi visde od 100-150 Eura.
Pozdrav!

hific
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by hific » 23 Apr 2009, 01:02

Koliko me služi sećanje Oakley Image (S?) beše prva komercijalna verzija tog pretpojačaja u to vreme naveliko hvaljena u domaćim (istina vrlo skromnim po današnjim merilima) hi-fi medijima sada nepostojeće (doduše, po audiofilskom pitanju znatno veće) države. Kuzma, Korato, Narayan, Oakley... behu "dika i ponos" Yu hi-fi "malo-privredičke industrije".
Osnova su bile, naravno, Ei (a sad svi glasno uzdahnimo) lampice. Ako se dobro sećam autor je zahvaljujući "jugo vezama" u Londonu poslao primerak i nekim poznatim ostrvskim "hi-fi perima" na testiranje. Obzirom na broj proteklih godina od tada i uticaj na sive ćelije svega što prevalismo preko glave, ne mogu decidno tvrditi ali mislim da sam svojevremeno pročitao neke vrlo pozitivne kritike britanskih novinara.
Uglavnom, u to vreme (raznih Technicsa, Akaia, Pioneera, Kenwooda... koje smo uglavnom slušali) kod nas je važilo za kvalitativni skok ka nešto ozbiljnijem audiu. Imao sam priliku da ga slušam samo jednom nekih 20-30 minuta u blago rečeno ne-baš-adekvatnim uslovima u kombinaciji sa više se ne sećam kojim izvorom i izlazom, ali znam da su zvučnici bili nekakav diy na bazi Ei (!) drajvera. Čovek je tih godina pokušavao da sa Ei drajverima napravi nešto kvalitetnije na temu zv. kutija ("dobro ali ne skupo, pa još domaće..."). Osnovni utisak koji mi sada pada na pamet je iznenađenje prostornošću, transparencijom i širinom zvuka, kao i basom koji jednostavno ima neku dozu težine i ubedljivosti. Povrh svega uticaj Oakley-jevih cevi se jasno odražavao na dobro poznatu "cevnu" zaokruženost cele zvučne slike i pozitivnu prisutnost srednjih tonova koji sasvim lepo i neprimetno spajaju "dno i vrh".
Sve u svemu sasvim fino je to zvučalo, premda verovatno malo isuviše melodično i milozvučno za naše tadašnje godine, nivo hormona, muzički ukus i uši "otvrdle" od tranzistoraca. Danas bi mi taj cevni zvuk Oakley-a bio ne-iznenađujuć i verovatno bolje legao, tada sam jednostavno bio navikao na nešto drugo.
A današnja vrednost i kupovina tog preampa? Tu ti nemam šta novo reći - ako možeš poslušaj ga neko vreme u tvojim uslovima (sistem, soba, muzika, čaša omiljenog pića...), pregledaj u kakvom je stanju (jesu li cevi uopše menjane?), uporedi sa ponudom na tržištu pa odluči koliko to tebi vredi. Jer, kako se kaže - ukusi su različiti, reče đavo i sede u koprive.

Nisam ti baš pomogao, a?

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 23 Apr 2009, 16:46

Za Hi-Fi nostalgičare, kao i mlađe naraštaje koji tek ulaze u ovaj hobi, evo mog priloga za "Enciklopediju Hi-Fi u SFRJ" :wink:
Attachments
IMG_5597s.jpg
IMG_5597s.jpg (69.12 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5597s.jpg
IMG_5597s.jpg (69.12 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5598s.jpg
IMG_5598s.jpg (65.34 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5598s.jpg
IMG_5598s.jpg (65.34 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5599s.jpg
IMG_5599s.jpg (67.43 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5599s.jpg
IMG_5599s.jpg (67.43 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5600s.jpg
IMG_5600s.jpg (82.33 KiB) Viewed 2584 times
IMG_5600s.jpg
IMG_5600s.jpg (82.33 KiB) Viewed 2584 times

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 23 Apr 2009, 17:35

Evo tek sada kada si stavio slike sam se u sekundi setio ovog uredjaja.

Mislim da sam ga prvi i jedini put video u zagrebackom magazinu "Sam svoj majstor" tamo negde pocetkok 80-tih proslog veka \:D/

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Apr 2009, 18:24

NeatGuy wrote:Za Hi-Fi nostalgičare, kao i mlađe naraštaje koji tek ulaze u ovaj hobi, evo mog priloga za "Enciklopediju Hi-Fi u SFRJ" :wink:
Mnogo su lepe slike! Da li su to Tvoje fotografije ili si ih odnekud "skinuo"? Ako imas jos nesto slicno, molim Te, prikaci ih ovde ili u nekoj novoj temi, ili jednostavno, postavi link.

Setio sam se i ja ovih predpojacala. Mislim da je Image osnovni model, a kasnije su se pojavili Image S i Six (imao je 6 cevi) koji su, razume se, bili naprednije verzije osnovnog modela. Na kraju je u ponudi bilo i cevno izlazno pojacalo od nekih 50W u A klasi. O firmi Oakley sam citao najpre u slovenackom Auto Magazinu na stranicma o hi-fi-ju koje je pisao danas svetski poznat Branko Bozic. Nesto kasnije su bili tekstovi i u hrvatskim magazinima Trend ili Audio Video Trend. Takodje sam cuo da je bilo price i u engleskoj stampi, verovatno nesto u shemi sa B.Bozicem. U to vreme sam jednom prisustvovao zajednickoj prezentaciji YU audio konstruktora u SKC-u gde su, pored Korata, Kuzme i jos nekih, lepo svirala i Oakley predpojacala.

Pitanje: Da li se neko seca imena konstruktora?

Mozda vredi pogledati da li ima neka informacija na hrvatskim forumima.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Apr 2009, 18:36

NeatGuy wrote:Za Hi-Fi nostalgičare, kao i mlađe naraštaje koji tek ulaze u ovaj hobi, evo mog priloga za "Enciklopediju Hi-Fi u SFRJ" :wink:
Eh, sad sam shvatio da se mi, izgleda, znamo od poodavno :D

... naravno, pod uslovom da si ti Zexx :wink

Pozdrav Tebi od moje malenkosti

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 23 Apr 2009, 18:59

Pretpojačalo je u mom vlasništvu od 1988. i nabavljeno je direktno od konstruktora, Josipa Hrastića (Oakleya :lol: ) iz Zagreba. Potpuno je netaknuto, sa VdH ožičenjem, s tim što sam ja još tada, umesto stakla koje je preamp imao s gornje strane i napuklo je u transportu (mislim pre zbog nesavršenog kućišta nego tumbanja), stavio pleksiglas. Takođe, dva puta je zamenjen toroidni trafo od strane samog konstruktora, pošto je originalni bio preslab i bez ikakve zaštite po uključenju, pa je crkavao kao od šale... Nije me mrzelo da slikam preamp danas, ali me mrzelo da raspakujem stativ, pa su fotke napravljene s blicem, što nije baš idealno... Znajući da na netu, gotovo sam siguran, ne postoji nijedna slika ovog uređaja, računao sam da će možda nekoga podsetiti na početke bavljenja hifom :). Preamp ne koristim već jako dugo, stoji više kao "relikvija", i šeta se povremeno od jednog do drugog drugara, uglavnom kao phono preamp. Dogovarao sam se sa Šolajom da ga unapredimo, ali me, bar za sada, odgovorio od te ideje i savetovao da ga ostavim ovakvog kakav je...

I da, "provalio" si me Andrija =D> , Zexx ovde, pozdrav i tebi druže!!! :gnum

hific
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by hific » 23 Apr 2009, 19:30

E, ovo već potiče raznorazna sećanja na te godine (gde smo i sa kim bili, šta smo radili, slušali, čitali, koliko smo više imali dlaka na glavi a manje kojekuda drugde, koliko su nam ramena bila šira od... hm ... donjeg dela leđa, koliko smo još uvek imali na pretek živaca...).
=D>

hific
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by hific » 23 Apr 2009, 19:55

sdanicic wrote:Evo tek sada kada si stavio slike sam se u sekundi setio ovog uredjaja.

Mislim da sam ga prvi i jedini put video u zagrebackom magazinu "Sam svoj majstor" tamo negde pocetkok 80-tih proslog veka \:D/
Saša, sigurno je pogled na Ei cevi i Iskra kondove izazvao trenutnu reakciju nekih neurona i - eto nekih slika iz prošlosti. :-k :D Isti slučaj, i meni beše drago kad videh ove fotke. =D> za NeatGuy-a!
Btw čini mi se da to beše tamo negde u drugoj polovini - krajem 80-tih u nekakvom malo uže orijentisanom (ind.elektronika, računari (pazi sad računari 80-tih!), audio, video...) zagrebačkom časopisu koji je potekao iz redakcije "Sam"-a (beše li "Trend"?) odnosno u dodatku tog časopisa koji je bio namenjen AV tehnici. Iz tog dodatka nastade poseban hi-fi časopis (prvi u Yu posvećen čisto ovoj tematici - mislim da se zvao "Audio-Video", možda negde još imam primerke sve do onih koji su mogli da se još nabave '91. u Srbiji).

hific
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by hific » 23 Apr 2009, 20:13

NeatGuy wrote:Pretpojačalo je u mom vlasništvu od 1988. i nabavljeno je direktno od konstruktora, Josipa Hrastića (Oakleya :lol: ) iz Zagreba. Potpuno je netaknuto, sa VdH ožičenjem, s tim što sam ja još tada, umesto stakla koje je preamp imao s gornje strane i napuklo je u transportu (mislim pre zbog nesavršenog kućišta nego tumbanja), stavio pleksiglas. Takođe, dva puta je zamenjen toroidni trafo od strane samog konstruktora, pošto je originalni bio preslab i bez ikakve zaštite po uključenju, pa je crkavao kao od šale... Nije me mrzelo da slikam preamp danas, ali me mrzelo da raspakujem stativ, pa su fotke napravljene s blicem, što nije baš idealno... Znajući da na netu, gotovo sam siguran, ne postoji nijedna slika ovog uređaja, računao sam da će možda nekoga podsetiti na početke bavljenja hifom :). Preamp ne koristim već jako dugo, stoji više kao "relikvija", i šeta se povremeno od jednog do drugog drugara, uglavnom kao phono preamp. Dogovarao sam se sa Šolajom da ga unapredimo, ali me, bar za sada, odgovorio od te ideje i savetovao da ga ostavim ovakvog kakav je...

Tek sada videh ovaj tvoj post pa mi ponovo drago, ovaj put jer sam skapirao da me sećanja još sasvim pristojno služe.
Inače, fotke su sasvim OK. :good

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 24 Apr 2009, 11:24

NeatGuy wrote:Pretpojačalo je u mom vlasništvu od 1988. i nabavljeno je direktno od konstruktora, Josipa Hrastića (Oakleya :lol: ) iz Zagreba. Potpuno je netaknuto, sa VdH ožičenjem, s tim što sam ja još tada, umesto stakla koje je preamp imao s gornje strane i napuklo je u transportu (mislim pre zbog nesavršenog kućišta nego tumbanja), stavio pleksiglas. Takođe, dva puta je zamenjen toroidni trafo od strane samog konstruktora, pošto je originalni bio preslab i bez ikakve zaštite po uključenju, pa je crkavao kao od šale... Nije me mrzelo da slikam preamp danas, ali me mrzelo da raspakujem stativ, pa su fotke napravljene s blicem, što nije baš idealno... Znajući da na netu, gotovo sam siguran, ne postoji nijedna slika ovog uređaja, računao sam da će možda nekoga podsetiti na početke bavljenja hifom :). Preamp ne koristim već jako dugo, stoji više kao "relikvija", i šeta se povremeno od jednog do drugog drugara, uglavnom kao phono preamp. Dogovarao sam se sa Šolajom da ga unapredimo, ali me, bar za sada, odgovorio od te ideje i savetovao da ga ostavim ovakvog kakav je...

Ma, super su ti fotke; lepe kompozicije praviš - k'o profi, a i više nego informativne su ...

Odmah mi je bilo poznato ime Josipa Hrastića, ali sinoć nikako nisam mogao da ga se setim. Da li možda znaš nešto o njemu? Složio bih se sa Šolajom da Image, ipak, ostaviš u izvornom stanju, jer ćeš tako sebi ostaviti lepu uspomenu koju danas više ne možeš da kupiš. A, hvala Bogu, ako crkne neka cev ili kond uvek može da se stavi ekvivalent.

Oakley
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Oakley » 22 Jul 2009, 20:48

Malo sam sa zakašnjenjem vidio ovu raspravu na temu Oakley pretpojačala pa koristim priliku da nakon dvadesetak godina pozdravim sve stare prijatelje, a posebno vlasnike Oakleya. Kao konstruktor stojim vam na raspolaganju za bilo kakvu pomoć a ukoliko je potrebno našlo bi se još i originalnih dijelova :-)
Srdačan pozdrav svima, Josip Hrastić

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 22 Jul 2009, 21:29

Dobro nam dosli gospodine Hrasticu. Siguran sam da ce mnogi na forumu imati koristi od vasih saveta i iskustva.
Jedno pitanje; da li jos drzite Oakley radnju u Zagrebu?

Pozdrav

Oakley
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Oakley » 23 Jul 2009, 09:45

Zahvaljujem na dobrodošlici i čestitam Vam na zaista sjajnom i sadržajnom forumu. Kao što sam rekao, stojim na raspolaganju za sve što bih eventualno mogao pomoći pa me slobodno kontaktirajte putem foruma ili maila. Oakley se ne proizvodi još tamo od ranih devedesetih, tako da primjerci koji još postoje predstavljaju već svojevrsnu kolekcionarsku vrijednost (naravno, za one koji pamte audiofilski 'novi val' kasnih osamdesetih). Budući da sam davno izgubio kontakt sa prijateljima iz Beograda rado bih saznao kako su momci iz Korata, posebno Tomke? Hvala unaprijed i pozdrav svim članovima foruma :-)

Post Reply