HiFi & Professional Audio Forum  

Oakley image preamp

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Oakley image preamp

Post by sdanicic » 23 Jul 2009, 10:02

Oakley wrote:Zahvaljujem na dobrodošlici i čestitam Vam na zaista sjajnom i sadržajnom forumu. Kao što sam rekao, stojim na raspolaganju za sve što bih eventualno mogao pomoći pa me slobodno kontaktirajte putem foruma ili maila. Oakley se ne proizvodi još tamo od ranih devedesetih, tako da primjerci koji još postoje predstavljaju već svojevrsnu kolekcionarsku vrijednost (naravno, za one koji pamte audiofilski 'novi val' kasnih osamdesetih). Budući da sam davno izgubio kontakt sa prijateljima iz Beograda rado bih saznao kako su momci iz Korata, posebno Tomke? Hvala unaprijed i pozdrav svim članovima foruma :-)
Nas clan First je pre neki dan bio do Korata, pa je mozda najbolje da ti on kaze iz prve ruke kako je ekipa sa Crvenog krsta :)

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Jul 2009, 11:40

Oakley wrote:Malo sam sa zakašnjenjem vidio ovu raspravu na temu Oakley pretpojačala pa koristim priliku da nakon dvadesetak godina pozdravim sve stare prijatelje, a posebno vlasnike Oakleya. Kao konstruktor stojim vam na raspolaganju za bilo kakvu pomoć a ukoliko je potrebno našlo bi se još i originalnih dijelova :-)
Srdačan pozdrav svima, Josip Hrastić

Dragi G. Hrastiću,

Veoma me je obradovalo kada sam Vas "video" na ovom forumu posle toliko godina!

U drugoj polovini osamdesetih smo se nakratko dopisivali pošto sam u ono doba imao nameru da uljučim lampaška pojačala u svoj sistem, ali sam, nažalost, sprečen obavezama (fakultet, porodica, itd...) to odložio za bolja vremena.

Bilo bi lepo da nam, ukoliko ste raspoloženi, postavite na ovaj forum neke osnovne podatke, slike i još neku literaturu tipa recenzija ili "review-a" iz šampe o Vašim aparatima kojih je bilo, ako se ne varam, nekoliko. Ovo kažem jer sam pre izvesnog vremena pretraživao internet tražeći bilo kakve podatke o Vama, pa sam pronašao samo par oglasa za Image predpojačala i ništa više od toga. Verujem da bi to moglo biti zanimljivo i za diy. Inače, pre par godina se na forumu pojavljivao član sa nadimkom "oakley" (da, baš tačno ova reč...) i ja sam ga odmah pitao da li je u vezi sa Vama. Međutim, nije mi odgovorio ništa; samo je kazao da će naknadno objasniti poreklo svog nadimka i ostalo je na tome. Mislim, ali nisam sto posto siguran, da je čovek iz Hrvatske.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 23 Jul 2009, 11:53

Jedini korisnik sa nickname-om oakley, Oakley ili OAKLEY (proverio sam sve varijante) registrovan na Forumu je gospodin Hrastic koji je to ucinio pre par dana :)

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Jul 2009, 12:02

sdanicic wrote:Jedini korisnik sa nickname-om oakley, Oakley ili OAKLEY (proverio sam sve varijante) registrovan na Forumu je gospodin Hrastic koji je to ucinio pre par dana :)
Izvinjavam se. Onda to mora da je bilo da hifiles forumu, a ja sam pomešao. Potražiću, pa ću javiti.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Jul 2009, 12:14

Andrija wrote:
sdanicic wrote:Jedini korisnik sa nickname-om oakley, Oakley ili OAKLEY (proverio sam sve varijante) registrovan na Forumu je gospodin Hrastic koji je to ucinio pre par dana :)
Izvinjavam se. Onda to mora da je bilo da hifiles forumu, a ja sam pomešao. Potražiću, pa ću javiti.
Pogledao sam na komšijskom forumu i pronašao da je bilo tamo, pre nešto više od godinu dana. Evo, da citiram:

- moje pitanje: "... iz Tvog nick-a pretpostavljam da imaš neke veze sa istoimenim predpojačalima, pa ne bi bilo loše da nam i po tom pitanju napišeš nešto o sebi. Negde u vreme Ante Markovića sam praktično već bio odlučio da uzmem jedno za svoj sistem, ali me je život u poslednjem trenutku odveo na drugu stranu, pa se ideja nije ostvarila. Kako ne znam šta je dalje bilo sa tom produkcijom - ali se sa simpatijama sećam tekstova o oakley-u objavljenih u par hrvatskih i slovenačkih časopisa i nekoliko slušalačkih susreta sa istim preampovima, ovde u Beogradu - voleo bih da, ako možeš i želiš, napišeš nešto o tome."

- odgovor dotičnog člana: "... uz oakley datira jedno zanimljivo vreme, ali prošlo, danas nekima zauvek živi u sećanju.
U ovom slučaju, možda u nekoj vintage audio temi."

- opet ja: "Uh, pa zar Oakley već spada u vintage? Ali, zaista je puno vremena prošlo - tu negde oko dve decenije - vreme baš leti. Kad budeš stigao, napiši nešto, jer ja sam tek letimično razgledao hrvatski hi-fi forum "audiofil", pa nisam ništa pronašao. A moj prvi susret uživo je bio na nekom sajmu tehnike u Bgd. ili na nekom sličnom događaju kada je G. Andrija Delač promovisao organizovanje nečeg što se zvalo "YU Audio Pool" i što je trebalo da okuplja sve domaće hi-fi konstruktore i proizvođače (uglavnom, bilo ih je tada samo iz Srbije, Hrvatske i Slovenije)."

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 23 Jul 2009, 15:16

Topla dobrodoslica i srdacan pozdrav za g. Hrastica od, ovde verovatno jedinog, ponosnog vlasnika njegovog preampa "Image"! :D A Tomketu cu preneti pozdrave cim svratim do Korata ovih dana...

Oakley
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Oakley » 23 Jul 2009, 20:37

Dragi prijatelji, zaista mi je vrlo ugodno pročitati toliko riječi dobrodošlice, pa sada samo ukratko da se nadovežem na diskusiju: Nisam se do sad prijavio ni na jedan forum pod nickom Oakley, bio je to netko drugi. Testove i recenzije pretpojačala, naravno, imam pa ću večeras skenirati i postaviti na forum. Bit će i meni zanimljivo pročitati nakon dugo vremena :-) Inače, impresioniran sam fotografijama ovog primjerka koji zaista spada u antologiju. To je izvorni model Image, sa nestabiliziranim napajanjem i četiri lampe (ECC 81, 83 i 82!). Izgleda kao nov, zaista čestitam vlasniku da posjeduje tako očuvani primjerak.
Zahvaljujem također za poruku Tomketu, bilo bi mi drago da stupim s njim u kontakt. Srdačan pozdrav svima, JH

Oakley
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Oakley » 23 Jul 2009, 23:47

Nažalost, prilozi imaju malo previše megabajta pa ću materijale ovih dana objesiti na neki server i dati link za download...

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 24 Jul 2009, 00:47

Bravo! Jedva cekam da opet procitam te stare tekstove.

Oakley
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Oakley » 27 Jul 2009, 22:21

Kad sam već odlučio napraviti reda u arhivi, evo jedan detalj koji će možda biti zanimljiv onima koji se sjećaju početaka YU audio scene. Priča sa Oakley-em je započela 1987. godine kada sam u drugoj polovici te godine proizveo prvu 'seriju' od ukupno pet primjeraka. Kako su izgledali vidi se na priloženim fotografijama, pa sam na temelju reakcija i 'ispitivanja tržišta' prilično promijenio prvu komercijalnu seriju modela Image koja je na tržište krenula polovicom 1988. godine. Kao što se vidi na fotografijama, prvotni koncept bio je velika kutija (rack size), drvene bočne stranice, izdašno napajanje... Namjera je bila ponuditi 'luksuznu' komponentu po prihvatljivoj cijeni. Poslije sam odustao od 'luksuza', sve smjestio u znatno manju kutiju, reducirao napajanje i po svemu sudeći pronašao za ono vrijeme uspješnu formulu. Prvi test Oakley-a (u verziji sa priloženih fotki) objavljen je u Auto magazinu koji je izašao 12.01.1988. a napisao ga je Branko Božić kojem u najvećoj mjeri mogu zahvaliti za budući uspjeh pretpojačala kako kod nas tako i u svijetu. Test u Auto magazinu, 'jugoslovenskoj reviji za automobiliste i pešake' koju su zbog stranice posvećene Hi-Fi-ju čitali i audiofili, bio je odskočna daska, a ovaj test kao i one koji su uslijedili postavit ću na forum ovih dana. Zbog svega što je uslijedilo, ovih pet primjeraka zaslužuje da ih se spomene 22 godine nakon njihova nastanka :-)
Attachments
Image5.jpg
Image5.jpg (55.94 KiB) Viewed 3251 times
Image5.jpg
Image5.jpg (55.94 KiB) Viewed 3251 times
Image4.jpg
Image4.jpg (16.47 KiB) Viewed 3251 times
Image4.jpg
Image4.jpg (16.47 KiB) Viewed 3251 times
Image3.jpg
Image3.jpg (17.5 KiB) Viewed 3251 times
Image3.jpg
Image3.jpg (17.5 KiB) Viewed 3251 times
Image1.jpg
Image1.jpg (13.8 KiB) Viewed 3251 times
Image1.jpg
Image1.jpg (13.8 KiB) Viewed 3251 times

solaja
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by solaja » 27 Jul 2009, 23:10

Srdacan pozdrav i dobrodoslica novom clanu iz susedstva.Ja sam prosle godine bio gost u Zagrebu u klubu Audiofila,tako da nije nemoguce da i gospodin Hrastic poseti Beograd.Ja licno nosim najlepse utiske iz Zagreba.Moguce je da se opet na jesen dodje u Zagreb.Postojali su neki dogovori.U svakom slucaju,ja jos uvek posedujem poseban dodatak magazina Trend iz Jula meseca 1989 godine,gde je izasao test Oakly Image S predpojacala.Upravo ga listam ponovo.Gospodin Hrastic sigurno poseduje taj primerak casopisa.Cestitke za ondasnji rad i izgled preampa.Slusao sam ga dosta davno jednom prilikom,vec se i ne secam gde i kod koga. Jos jednom srdacna dobrodoslica.

ozzyan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by ozzyan » 20 Aug 2009, 20:53

Nadam se da mi gospodin Hrastić neće zameriti, danas sam brkljao po hifi arhivi pa...

http://img134.imageshack.us/img134/7401/oakley.jpg
I'm as mad as hell and I'm not going to take this anymore !!!

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 21 Aug 2009, 11:31

ozzyan wrote:Nadam se da mi gospodin Hrastić neće zameriti, danas sam brkljao po hifi arhivi pa...

:mr Baš lepa uspomena na vreme kada su tekstovi BB u AM bili, prema mojim saznanjima, jedino hi-fi štivo u bivšoj YU. Sećam se da sam jedno vreme u toku osamdesetih jedva čekao utorak (svake druge sedmice) da bih kupio novi primerak i video šta je BB pripremio za svoju kolumnu. Koliko sam onda bio zaludjen govori činjenica da sam provalio kada dolazi voz iz Ljubljane, pa sam odlazio do železničke stanice da na njihovom kiosku nabavim sveže odštampan broj. Naša Galaksija i hrvatski SAM su u to vreme praktično već bili digli ruke od hife, a tek nešto kasnije su zagrepčani počeli da izdaju magazin Tend. Takodje, ni slovenački Audiofil tada još nije bio počeo da izlazi.

Bilo bi lepo kada bismo ovde mogli da pročitamo još sličnih tekstova, pa Ozzy, ako imaš, molim te, okači.

Predlog za Sašu: možda bi i sa Brankom Božićem moglo da se dogovori nešto slično kao sa porodicom Duška Dragovića.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 Aug 2009, 12:04

Andrija wrote:
ozzyan wrote:Nadam se da mi gospodin Hrastić neće zameriti, danas sam brkljao po hifi arhivi pa...

:mr Baš lepa uspomena na vreme kada su tekstovi BB u AM bili, prema mojim saznanjima, jedino hi-fi štivo u bivšoj YU. Sećam se da sam jedno vreme u toku osamdesetih jedva čekao utorak (svake druge sedmice) da bih kupio novi primerak i video šta je BB pripremio za svoju kolumnu. Koliko sam onda bio zaludjen govori činjenica da sam provalio kada dolazi voz iz Ljubljane, pa sam odlazio do železničke stanice da na njihovom kiosku nabavim sveže odštampan broj. Naša Galaksija i hrvatski SAM su u to vreme praktično već bili digli ruke od hife, a tek nešto kasnije su zagrepčani počeli da izdaju magazin Tend. Takodje, ni slovenački Audiofil tada još nije bio počeo da izlazi.

Bilo bi lepo kada bismo ovde mogli da pročitamo još sličnih tekstova, pa Ozzy, ako imaš, molim te, okači.

Predlog za Sašu: možda bi i sa Brankom Božićem moglo da se dogovori nešto slično kao sa porodicom Duška Dragovića.

Branko Bozic i ja smo pre nesto vise od pola godine bili na vezi i on je ponudio Duskove textove ali iz magazina "Studio". Nije nudio svoje tesktove koje je obljavljivao cini mi se za slovencki magazin o uredjenju stana (!!!) Moj dom ili Nasa Kuca, ne secam se vec vise.

Ali osim njegovog predloga da ce to da mi posalje iz Londona ili Zagreba (gde mu vec stoji arhiva), prakticno se nista nije desilo.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 21 Aug 2009, 12:24

sdanicic wrote:
Andrija wrote:

Branko Bozic i ja smo pre nesto vise od pola godine bili na vezi i on je ponudio Duskove textove ali iz magazina "Studio". Nije nudio svoje tesktove koje je obljavljivao cini mi se za slovencki magazin o uredjenju stana (!!!) Moj dom ili Nasa Kuca, ne secam se vec vise.

Ali osim njegovog predloga da ce to da mi posalje iz Londona ili Zagreba (gde mu vec stoji arhiva), prakticno se nista nije desilo.

Ovaj tekst o Oakley je iz slovenačkog Auto (ili Avto) Magazina u kome je jako dugo izlazila kolumna "Hi-fi ili velika vernost". Ja sam u oduševljenju napisao u onom prethodnom postu samo "AM" greškom misleći da je to poznata skraćenica. Inače, poznato mi je da je Branko Božić objavljivao i u drugim listovima više ili manje specijalizovanim za tehnikalije, ali mi je "AM" prirastao za srce zbog toga što volim i hi-fi i automobile.

Post Reply