HiFi & Professional Audio Forum  

Mile Nestorovic-audio/electronics genius

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
fedora
Nov korisnik
Nov korisnik

Mile Nestorovic-audio/electronics genius

Post by fedora » 04 Oct 2010, 11:41

http://www.youtube.com/watch?v=GoTVCEk0XmQ

Mislim da ce svima biti interesantno videti kako je izgledao sistem i slusaonica Mile Nestorovica.

Nadam se da ce ovaj moj post i prikljucenje malo doprineti nastavku rada foruma.

Pozdrav svima.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Re: Mile Nestorovic-audio/electronics genius

Post by sdanicic » 04 Oct 2010, 12:05

fedora wrote:http://www.youtube.com/watch?v=GoTVCEk0XmQ

Mislim da ce svima biti interesantno videti kako je izgledao sistem i slusaonica Mile Nestorovica.

Nadam se da ce ovaj moj post i prikljucenje malo doprineti nastavku rada foruma.

Pozdrav svima.

Sjajno !!!

Inace ja sam pokusavao na razne nacine dodjem do kopije Miletovog diplomskog sa beogradskog ETF-a tamo negde iz '56, '57 godine, ali bezuspesno. Tako da je ovaj prilog odlican.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: mile nestorovic-audio/electronics genius

Post by Andrija » 04 Oct 2010, 12:18

Hvala za link, dobrodošli na naš forum :mr

Ovakve stvari su postale retkost, premda ne bi trebalo da bude tako. Čudnovato je koliko malo informacija na Internetu ima o pok. G. Miletu Nestoroviću. Isto to važi i za neke druge, nažalost pokojne, hifiste-autore koji su ostavili dubok trag na Srpskoj audio sceni. Oni koji razmišljaju slično meni setiće se na koga mislim.

Ako imate još korisnih i interesantnih informacija ili bilo kakvih dokumenata na istu ili sličnu temu molio bih Vas da to podelite sa nama.

zika
Moderator
Moderator

Re: Mioljub (Mile) Nestorović-audio/electronics genius

Post by zika » 04 Oct 2010, 12:19

Hvala!
Last edited by zika on 05 Oct 2010, 10:43, edited 1 time in total.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Oct 2010, 12:55

Mile Nestorovic je diplomirao 1959 na beogradskom ETFu na temu Push-Pull pojacala. U biblioteci ETFa se cuvaju (ili bi bar tako trebalo da bude ?) svi diplomski radovi studenata koji su ikada uradjeni. Zato mi deluje pomalo neverovatno da nije moguce doci do kopije tog rada. Sale je pokusavao u par navrata, to isto su cinili i neki drugi ljudi ali nekako to nije bilo moguce ...

Inace googlao sam svojevremno po internetu i na McIntosh stranici takodje nasao malo podataka o Nestorovicu. Izgleda, ako je moje citanje izmedju redova tacno, da Mile nije bio sef razvojnog tima (to je bio jedan Amerikanac) vec jedan od inzinjera u razvojnom McIntosh timu. Da li je on bio chief developper ili chief architect, ili ipak samo jedan od nekolicine zaduzen za neku posebnu oblast - to je tesko zakljuciti na osnovu onoga sto sam ja pronasao. U svakom slucaju McIntosh ga ne pominje sa nekim posebnim ponosom ...

Mislim da je Nestorovic mnogo vecu paznju na sebe skrenuo kasnije kada je osnovao Nestorovic Labs. Njegovi zvucnici se i dan-danas prodaju na Audiogonu za rekordno kratko vreme i dostizu veoma pristojne cene.

Mile Nestorovic je umro skoro u Kaliforniji i tako iza sebe ostavio vecnu inspiraciju mladim inzinjerima koji dolaze iz ovih prostora.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: mile nestorovic-audio/electronics genius

Post by DejanM » 04 Oct 2010, 18:33

Zen,

Hvala puno na ovome. Samo sam preleteo clanak (verovatno cu ga pazljivo za vikend procitati) i ovo jeste stivo koje treba znati ...

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 04 Oct 2010, 19:32

..vrlo interesantno,covek bi zasluzio da mu u naslovu teme ime i prezime bude ispisano velikim pocetnim slovima (M)ile (N)estorovic..ako se uradi (administrator?) slobodno moze da izbrise ovu poruku..

..hvala :yh

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 04 Oct 2010, 20:08

Primedba prihvacena.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 04 Oct 2010, 20:29

DejanM wrote: Inace googlao sam svojevremno po internetu i na McIntosh stranici takodje nasao malo podataka o Nestorovicu. Izgleda, ako je moje citanje izmedju redova tacno, da Mile nije bio sef razvojnog tima (to je bio jedan Amerikanac) vec jedan od inzinjera u razvojnom McIntosh timu. Da li je on bio chief developper ili chief architect, ili ipak samo jedan od nekolicine zaduzen za neku posebnu oblast - to je tesko zakljuciti na osnovu onoga sto sam ja pronasao. U svakom slucaju McIntosh ga ne pominje sa nekim posebnim ponosom ...
Ako ne gresim, Nestorovic u McIntosh Labs nije radio na lampasima nego na solid state. Koliko sam cuo, on je dizajnirao MC-2500 a taj snagas se pokazao u praksi, cak i za ozvucavanje koncerata. Po nekim anegdotama, on je bio "engineer's engineer", omiljen medju ozbiljnim kolegama u moru sarlatana koji su preplavili audio scenu.

Rekli su mi da je Mile je ucestvovao na raznim Usenet forumima pre 1995 pa bi i tu trebalo traziti.

Apsolutno pozdravljam ideju da se o Nestorovicu napise sto vise na ovom forumu.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 04 Oct 2010, 21:00

McIntosh MC-3500

Image

Image
The mighty MC3500 hi-fi audio amplifier and its industrial version the MI-350, were designed by Mile Nestorovic (pronounced Meela Nestorovich) in about 1968 while he worked with the McIntosh organisation.

This single contribution to the world must be recorded as one of the great events of all time in the art and science of audio engineering - not so much because the product excels in every respect in its own right, but for the hidden gems of innovation and evolution buried within its design and construction.

Design patents and copyrights at the time ensured the world could not learn the detail of this fine work, or its underlying design philosophies, so it has taken around 40 years for us to unravel the finer points of his design.

My understanding from correspondents is that the output transformers are penta-filar wound in the manner of the original McIntosh amplifiers for maximum coupling efficiency (and therefore transient response) and minimum leakage inductance, so are not conventional - thereby illustrating just how excellent an amplifier can be when designers strive for the ultimate.

Several years ago, Mile suffered a massive stroke, which sadly did not kill him, but instead left him a prisoner in his own body, unable to care for himself, unable to communicate save by blinking his eyes, but cognizant of his circumstance and his surroundings.

Mile needed intensive nursing home care during those years since, but although his family gave him all of the support they could, love and care were not enough to change his condition.

Finally his body gave up the fight and Mile passed to higher life on 1 May 2009.

May his memory live on through his great technical achievements.

Vale Mile Nestorovic.

For the record, Mile was born and educated in Yugoslavia. He was Christened "Mioljub" but he chose to use "Mile" after emigrating to the USA.
:sign MC-3500 Schematic
:sign MI-350 Schematic

Dennis R. Grimwood
http://oestex.com/tubes/Mac/MC-3500.html

Topic author
fedora
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by fedora » 04 Oct 2010, 22:29

Hvala za dobrodoslicu.

Izvinjavam se svima sto sam u brzini napavio gresku u pisanju. Ni na kraj pameti mi ne bi bilo da tako nesto uradim namerno.

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 05 Oct 2010, 09:56

sn wrote:Primedba prihvacena.
:sign thanx,mislim da je covek toliko zasluzio kad je vec apsolutno toliko doprineo ovom nasem sportu,sta u vidu rada kod MAC-a (gde fama kaze da je konstruisao njihove(i danas?) najbolje zvucece spravice :yhi ) pa do onih pod sopstvenim imenom...

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Oct 2010, 10:13

fedora wrote:http://www.youtube.com/watch?v=GoTVCEk0XmQ

Pozdrav svima.
Evo opisa susreta sa Nestorovicem bas u ovoj prostoriji (podrum Nestoroviceve kuce u Seattlu), navedenom od strane jednog Amerikanca na Audiogonu:

"
Nestorovic System 12 in Mile's basement. I traveled to Seattle on business last week. While in the area I wanted to stop by Nestorovic Labs and check out their latest speakers. When I arrived I discovered Nestorovic Labs was at Mile Nestorovic's house.

His wife answered the door and I got to meet the man himself. His laboratories and demo rooms are in his basement. Armed with Roger Waters’ album, “Amused to Death” we demoed his System 12. Mile, my son, & I listened together. I don't know if he enjoyed my tunes (he's a classical buff), but I was totally blown away.

For those interested--he had a Sonic Frontiers preamp, an Accuphase CD player, a Sony super-CD unit, a Kyocera turntable, Nestorovic NA-1 tube mono amps running the Type 4's, and a large Nikko power-amp running the Type 8's.

I dropped by his home without an appointment thinking the address was to a business, yet he was a very gracious host. Anyone thinking about an audition probably ought to call first, but it was a treat.
"
To se desavalo 2002 godine ...

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Oct 2010, 10:18

Inace Nestorovic Labs je bila mala manufaktura, cija je i proizvodnja i prodaja uglavnom funkcionisala po "kucnom" principu - sto ce reci da je i proizvodnja i show room bila u podrumu njegove kuce. U registru americkih firme moze se naci sledece o Nestorovic Labs:

"
Nestorovic Laboratories is a private company categorized under Household Audio Video Equipment Manufacturers and located in Lake Stevens, WA. Current estimates show this company has an annual revenue of $1 to 2.5 million and employs a staff of approximately 1 to 4.
"

Post Reply