HiFi & Professional Audio Forum  

Pre Amp ?

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Pre Amp ?

Post by DejanM » 27 Nov 2010, 09:07

Prenosim razmisljanje Paul McGowana (PS Audio) sa njihovog foruma na temu pre ampa i da li ce u buducnosti PS Audio ugraditi u svoj Perfect Wave DAC takodje i analognu preamp sekciju (kao sto je imaju Ayon Skilla ili Bladelius Embla) ...

"
I would have a hard time justifying keeping the preamp in the system. I am guessing your friends think that it would be better to turn the volume of the PWD up all the way and then use the preamp to turn it down to a listenable level. That’s certainly an option and you should try it when you get your PWD.

For me, I like a clean straight path. there’s absolutely no loss of anything in the top half of the volume control of the PWT and the direct analog output of the PWD feeding into my amplifier with a great set of interconnects is absolutely the way to go.

Also bear in mind that there are folks who treat preamplifiers as “equalizers” or warming devices. I basically object to this. There’s even a company out there (Musical Fidelity I think) that makes an tube stage you can place in series with your signal to get a tube sound. That is just plain off the charts for me and violates everything I believe in.

But I guess I alos believe that whatever works is a good thing as well. Just not the course I would take.
"

U pincipu, ideja je da DAC ima kontrolu jacine signala u digitalnom domenu, dok analogni ulazi treba da nestanu. U ovu pricu se jedino ne uklapaju gramofoni sa Phono predpojacalima ... Zato PS Audio planira pravljenje novog phono ampa koji ce imati I2S izlaz !!!??? Na taj nacin ce se izbeci potreba za analognim ulazima, pa samim tim i za klasicnim predpojacalima ! Postojace DAC sa obiljem digitalnih ulaza, sa mogucnoscu podesavanja glasnoce u digitalnom domenu i analogni izlazi koji onda treba direktno da idu u izlazno pojacalo.

Meni ovo izgleda kao interesantna ideja i razmisljanje u jednom zanimljivom pravcu ...

zika
Moderator
Moderator

Re: Pre Amp ?

Post by zika » 27 Nov 2010, 14:47

Preći na PWM pojačalo i skloniti svaku potrebu za "analog"...
Na žalost, ja sam, still, a Pass-amp-loving-guy...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 27 Nov 2010, 16:43

zika wrote:Preći na PWM pojačalo i skloniti svaku potrebu za "analog"...
Koji Pass preamp imas ?

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 27 Nov 2010, 19:28

DejanM wrote:
zika wrote:Preći na PWM pojačalo i skloniti svaku potrebu za "analog"...
Koji Pass preamp imas ?
Nemam Pass-PreAmp. Prva rečenica je nosila point, druga je bila opis, mog, trenutnog, stanja, da se ne pomisli da imam PWM pojačalo... OK, shvatio sam da sam, drugom rečenicom, otišao u off-topic...

pantaNS
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by pantaNS » 27 Nov 2010, 20:55

Koja je onda svrha gramofona/magnetofona kao analognog izvora u takvom sistemu kad se sve digitalizuje?
Image

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Nov 2010, 00:55

pantaNS wrote:Koja je onda svrha gramofona/magnetofona kao analognog izvora u takvom sistemu kad se sve digitalizuje?

Hmmm, dobro pitanje ... :ded

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 Nov 2010, 09:04

pantaNS wrote:Koja je onda svrha gramofona/magnetofona kao analognog izvora u takvom sistemu kad se sve digitalizuje?
Kao i do sada. Ostavi se, bočni, ulaz za analog (A/D) i to je to... To što se, to, nama, ili, barem, nekima od nas, baš, i ne dopada, ne znači da se neće, i, desiti... Naravno, pitanje je, samo, kada...

NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 28 Nov 2010, 09:50

:shock: :? :( :x

Nek se (...)

Bit će i onih koji rade one prave analogne uređaje, a ne ova digitalna (...) pa će njih kupovati ljubitelji starog dobrog zvuka;
a ako ne, onda ćemo ih sami praviti... :D

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 28 Nov 2010, 10:56

zika wrote:
Kao i do sada. Ostavi se, bočni, ulaz za analog (A/D) i to je to... To što se, to, nama, ili, barem, nekima od nas, baš, i ne dopada, ne znači da se neće, i, desiti... Naravno, pitanje je, samo, kada...
Kada ili nikada je pitanje ... ne vjerujem u neki novi ogomni talas ali ne vjerujem ni da ce u potpunosti nestati ...
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Nov 2010, 12:20

Cinjenica je da se pojavom digitalnih izvora zvuka situacija znatno promenila. Digitalni izvori imaju u principu izlazni nivo signala 2V pa i veci. Zbog toga nije potrebno dodatno pojacavati signal, pre nego sto on dodje u izlazno pojacalo. Nije slucajno da je, s tim u vezi, doslo i do revival-a pasivnih predpojacala. Tako da su dve osnovne funkcije predpojacala:

- da vrsi pojacanje signala koji dolazi iz izvora
- da omoguci komforno biranje raznih izvora

prakticno otpala i danasnji DACovi bez problema mogu da preuzmu ovu funkciju. DACovi ionako vec imaju vise digitalnih ulaza i mogucnost biranja tih ulaza ... DAC moze i da pojaca signal. Pored toga, vecina DACova ima veoma nisku izlaznu impedansu, sto ga cini veoma pogodnim za direktno spajanje sa izlaznim pojacalom.

Phono izvor ostaje problem, kao i koriscenje starijih analognih tunera. I dok kod tunera mogu da zamislim jedan stepen koji bi vrsio digitalizaciju signala pre nego sto on stigne do pojacala, kod gramofona se zbilja postavlja pitanje smisla jednog takvog, digitalnog, pristupa ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 29 Nov 2010, 03:46

Dejane, po mom misljenju postoje tri razlicita slucaja kojima se prilazi na tri razlicita nacina;

A. Iskljucivo digitalni izvori signala. U ovom slucaju moguce je koristiti DAC, DAC/Preamp , DAC+ Preamp ili amplified dac

B. Iskljucivo analogni izvori, sa posebnim osvrtom na gramofon kao izvor. Treba posmatrati ceo lanac, od vrha igle pa do ulaza u predpojacalo kao izvor zvuka (kapacitativnost celog lanca)

Mislim da je A danas najlakse resiv, a i B nije nikakav problem, ako pare nisu u pitanju.

C. Kombinacija analognih i digitalnih izvora zvuka. Nocna mora jer se ne moze primeniti kombinacija A+B nego mora detaljno da se osmisli, narocito filtriranje struje. Ko ima uslova, bolje da
analogni i digitalni sistem drzi u dve odvojene prostorije.

Phono > I2S je cista budalastina. Kome to treba, bolje da slusa CD a gramofon ostavi za gledanje. Cak ni 384/24 nije dovoljno da kodira izlaz dobrog vinil sistema.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Nov 2010, 07:44

PrekoBare wrote:Dejane, po mom misljenju postoje tri razlicita slucaja kojima se prilazi na tri razlicita nacina;

A. Iskljucivo digitalni izvori signala. U ovom slucaju moguce je koristiti DAC, DAC/Preamp , DAC+ Preamp ili amplified dac

B. Iskljucivo analogni izvori, sa posebnim osvrtom na gramofon kao izvor. Treba posmatrati ceo lanac, od vrha igle pa do ulaza u predpojacalo kao izvor zvuka (kapacitativnost celog lanca)

Mislim da je A danas najlakse resiv, a i B nije nikakav problem, ako pare nisu u pitanju.

C. Kombinacija analognih i digitalnih izvora zvuka. Nocna mora jer se ne moze primeniti kombinacija A+B nego mora detaljno da se osmisli, narocito filtriranje struje. Ko ima uslova, bolje da
analogni i digitalni sistem drzi u dve odvojene prostorije.

Phono > I2S je cista budalastina. Kome to treba, bolje da slusa CD a gramofon ostavi za gledanje. Cak ni 384/24 nije dovoljno da kodira izlaz dobrog vinil sistema.
Postoje danas sprave koje uspesno objedinjuju analogne i digitalne ulaze. Recimo Ayon Skilla (odlican DAC sa lampaskim izlazom, koji ima 2 analogna i nekoliko digitalnih ulaza ... ili Bladelius Embla o kojoj je ovde na forumu bilo dovoljno reci. Znaci nije to toliki problem, jer se prave DACovi, koji imaju i preamp ulogu, a to mogu da rade i sa digitalnim ali i sa analognim ulazima. McGowan stoji na stanovistu da je analogni preamp u DACu nepotrebna stvar, pokusavajuci na taj nacin da odrzi jednostavnost i cistocu designa. Ali to je pomalo i stvar kako se gleda na te stvari ...

Sto se tice price gramofon vs. digitalija ... Hmmm,.... mislim da tu stvari nisu tako jednostavne. Imao sam prilike da prisustvujem uporednom testu gramofona (bio je u pitanju Clearaudio Reference sa pripadajucom ruckom i zvucnicom i sa nekim Clearaudio Reference phono preampom - samo gramofon kosta preko 100 K eura ! ) i Krell SACD (koji je nekih desetak K eura). Sve je islo onda u Krell EVO preamp i mono blokove EVO 1. Zvucnici su bili najveci Triangle Magellan od 55.000 eura za par. Znaci obe varijante do bola surove, da je tesko napraviti nesto surovije ... Pustali su LP i SACD sa istom muzikom (namerno ne kazem sa istim snimkom jer ne znam da li je master bio isti). I bilo je jako tesko cuti neku razliku ... ja bar nisam uspeo da ukapiram kad sta svira ...

Ovi novi formati (WAV ili FLAC) 24/96 ili 24/192 - to bi trebalo da tuce SACD kada su reprodukovani sa SSD diska. Nisam jos prisustvovao takvoj demonstraciji, ali sam slusao takve snimke ( i to sa obicnog diska, pustano preko compa) i to svira zbilja odlicno. Recimo na TAD sistemu sa Audionet mono blokovima - to je izazivalo zaustavljanje disanja kako je sviralo ...

Medjutim, u realnim uslovima, u uslovima smrtnih ljubitelja HiFi, pitanje je kakav bi bio taj odnos izmedju gramofona i HiRes formata. Taj odnos bi zavisio od tipa gramofona koji se koristi kao i sta je sve od pripadajuce skalamerije u igri - a sa druge strane pitanje je koji bi se DAC koristio - i na kom ostatku sistema bi sve to bilo instalirano, itd ... Medjutim, s obzirom da je ova nova Hi Res tehnologija daleko jeftinija od gramofona, predpostavljam da je sa mnogo manjim ulaganjem moguce postici kvalitet reprodukcije, koji se ostvaruje sa dobrim gramofonom.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 29 Nov 2010, 08:37

DejanM wrote:ja bar nisam uspeo da ukapiram kad sta svira ...
:yh Iskreno. Poštujem. :good

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Nov 2010, 09:17

zika wrote:
Poenta je u tome da je sa jedne strane sviralo nesto sto je kostalo preko 100.000 eura a sa druge nesto sto je kostalo malo preko 10.000 eura ...

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 29 Nov 2010, 11:32

DejanM wrote:
zika wrote:
Poenta je u tome da je sa jedne strane sviralo nesto sto je kostalo preko 100.000 eura a sa druge nesto sto je kostalo malo preko 10.000 eura ...

Ovo je veoma zanimljiva konstatacija. Sada bi neki zagriženi vernik analogije mogao da se upita: "Ko zna da li je gramofon bio optimalno podešen?" Digitalija svakim danom sve više napreduje, što donekle važi i za analogne nosače i reproduktore, ali je, čini mi se, u tom potonjem segmentu ostalo još malo mesta za inženjerske inovacije, dok su pred digitalijom vratanca, izgleda, tek odškrinuta! Biće zanimljivo za još par godina ...

Post Reply