HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

FM do 2025

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

FM do 2025

Post by DejanM » 14 Jan 2012, 12:13

Nemacki parlament je doneo odluku da FM analogne radio stanice mogu da ostanu u upotrebi do 2025 a ne kako je prethodno bilo odluceno do 2015. Razloga za ovu odluku ima vise a jedan od njih je i taj sto jos uvek nije etabliran jedan digitalni radio sistem ni u Nemackoj ni u Evropi. Trenutno se puno nade polaze u DAB+ ali niska rezolucija signala ne daje puno nade ljudima kojima je stalo do dobrog zvuka. Zato se trenutno radi i na redefinisanju DAB+ standarda ... itd. itd. To znaci da ce proci jos vremena dok se ne dodje do nekog dobrog i od svih prihvatljivog resenja. Zato nam u medjuvremenu ostaje da i dalje koristimo FM.

Ja bih rekao da je to dobra vest ...

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: FM do 2025

Post by gvlada » 14 Jan 2012, 12:35

Jeste dobra vest. Dao si mi i odgovor da li treba prodavati tunere ili ne.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Jan 2012, 22:24

gvlada wrote:Jeste dobra vest. Dao si mi i odgovor da li treba prodavati tunere ili ne.
Sad ih treba kupovati ... :D

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 15 Jan 2012, 11:49

Nesto mi pade na pamet. U USA FM kao i analogna tv ugasena. Sta sad koriste u kolima? :)
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Jan 2012, 13:33

gvlada wrote:Nesto mi pade na pamet. U USA FM kao i analogna tv ugasena. Sta sad koriste u kolima? :)
Verovatno neki digitalni pandan DABu ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 16 Jan 2012, 23:04

gvlada wrote:Nesto mi pade na pamet. U USA FM kao i analogna tv ugasena. Sta sad koriste u kolima? :)
Vlado, u USA analogna televizija je ugasena, FM radio nije.

U kolima pored FM-a i AM (vesti) moze da se slusa Sirius XM - koji koristi kombinaciju satelitskog i zemaljskog signala i za koji se placa pretplata. Do sada ima oko 20 miliona pretplatnika. Q od zvuka. U pocetku je bio bez reklama, sad sve vise lici na komercijalni radio. Nije mi jasno da ljudi placaju da ih neko maltretira, cist mazohizam.

Kanada nije ni USA ni Evropa, takodje ukinuta analogna televizija, a sa radiom neka mutljavina, pricalo se o digitalnom zemaljskom radiju (Digital FM) pa je stalo. Stanice su kako gde u kom gradu, uglavnom nesnosne, poneka dobra.

Evo ti recimo jedna od retkih dobrih stanica, torontoanski JAZZ FM koji pusta nekompresovanu muziku.

http://www.jazz.fm

Zvuk preko Sirijusa po meni je otprilike na nivou online radija.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 17 Jan 2012, 00:15

Onda sam nekako pogresno razumeo jednog drugara iz USA kad je pominjao za radio tamo. Mislio sam da je i FM ugasen.

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 06 Jul 2013, 08:20

Ja volim FM radio i veliki uzitak mi predstavlja kada uvece kasno ukljucim Klassik Radio, ugasim svetlo i slusam obicno neki Mix koji se tada na ovoj stanici emituje. Ali ako imate neki streamer i dobar DAC onda mozete da slusate sve FM stanice i preko interneta. U zavisnosti od kvaliteta DACa, bit rate kojim se emituje signal preko interneta, ova varijanta moze da svira bolje. Pogotovo sto mnoge FM radio stanice pustaju muziku u jako kompresovanom MP3 . Interesantno je da mnogi Hi End proizvodjaci FM tunera (Musical Fidelity A5, Accuphase, BelCanto, ....) analogni signal koji primaju preko antene digitalizuju pa ga ponovo vracaju DA konverzijom u analogni signal. Na taj nacin uklanjaju sum, povecavaju dinamicki opseg, itd i to svira jako dobro. I onda se postavlja pitanje: cemu FM ?

Verovatno odgovor lezi u cinjenici zasto neki ljudi jos koriste trakase ili gramofone ... :D

Ja i dalje uvece slusam FM verziju Klassik Radio a ne ovu digitalnu.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 08 Jul 2013, 21:00

Ja se otprilike danas naspram FM osecam onako kako su Queen pevali pre 30 godina. U to vreme nas radio u Beogradu je bio prvoklasan.

Radio - radio
I'd sit alone and watch your light
My only friend through teenage nights
And everything I had to know
I heard it on my radio

You gave them all those old time stars
Through wars of worlds - invaded by Mars
You made 'em laugh - you made 'em cry
You made us feel like we could fly
Radio

So don't become some background noise
A backdrop for the girls and boys
Who just don't know or just don't care
And just complain when you're not there
You had your time, you had the power
You've yet to have your finest hour
Radio - radio

All we hear is radio ga ga
radio goo goo
radio ga ga
radio blah blah
Radio what's new?
Radio, someone still loves you

We watch the shows - we watch the stars
On videos for hours and hours
We hardly need to use our ears
How music changes through the years

Let's hope you never leave old friend
Like all good things on you we depend
So stick around 'cos we might miss you
When we grow tired of all this visual
You had your time - you had the power
Radio - radio

Radio goo goo
Radio ga ga
Radio goo goo
Radio ga ga
Radio blah blah
Radio what's new ?
Someone still loves you

Radio ga ga (ga ga)
Radio ga ga (ga ga)
Radio ga ga (ga ga)

You had your time - you had the power
Radio - radio
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 08 Jul 2013, 21:12

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 11 Jul 2013, 12:21

DejanM wrote:Ja volim FM radio i veliki uzitak mi predstavlja kada uvece kasno ukljucim Klassik Radio, ugasim svetlo i slusam obicno neki Mix koji se tada na ovoj stanici emituje. Ali ako imate neki streamer i dobar DAC onda mozete da slusate sve FM stanice i preko interneta. U zavisnosti od kvaliteta DACa, bit rate kojim se emituje signal preko interneta, ova varijanta moze da svira bolje. Pogotovo sto mnoge FM radio stanice pustaju muziku u jako kompresovanom MP3 . Interesantno je da mnogi Hi End proizvodjaci FM tunera (Musical Fidelity A5, Accuphase, BelCanto, ....) analogni signal koji primaju preko antene digitalizuju pa ga ponovo vracaju DA konverzijom u analogni signal. Na taj nacin uklanjaju sum, povecavaju dinamicki opseg, itd i to svira jako dobro. I onda se postavlja pitanje: cemu FM ?

Verovatno odgovor lezi u cinjenici zasto neki ljudi jos koriste trakase ili gramofone ... :D

Ja i dalje uvece slusam FM verziju Klassik Radio a ne ovu digitalnu.
Deki,

jel hoces da kazes da imas spoljnu FM antenu pa preko nje mozes da slusas radio ili je to ipak signal koji ti dolazi preko kabla?

Ja imam preko klablovske Klassik Radio (signal ide na Denon TU1500 FM tuner), kao i preko SB Toucha, signal je neuporedivo bolji na Touchu. A sama radio stanica po sebi je nesto najbolje sto sam imao priliku da slusam + naravno Radio Paradise (koji sam ""otkrio"" pre mesec i po dana :-) )

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jul 2013, 12:31

Ja primam FM preko kablovske mreze. Signal je zato veoma jak i kvalitetan.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 11 Jul 2013, 15:39

sdanicic wrote: jel hoces da kazes da imas spoljnu FM antenu pa preko nje mozes da slusas radio ili je to ipak signal koji ti dolazi preko kabla?

Ja imam preko klablovske....
DejanM wrote:Ja primam FM preko kablovske mreze. Signal je zato veoma jak i kvalitetan.
Za razliku od vas, ja imam baš spoljnu FM antenu koja je ubodena u tjuner i hvata ono što može iz etra da uhvati. Kada upoređujem
iste radio stanice preko SB Toucha i FM tjunera, zvuk je uglavnom bolji preko FM-a, ali to opet zavisi od još nekih faktora....

Pre svega od bitrejta emitovanog programa domaćih internet radio stanica, koji je kod većine na nekih mizernih 64kbps, a često i manje
Radio Begrad, 202 i još neki retki izuzetci emituju sa bitrejtom 128kbps, što zvuči prilično dobro, ali mi je njihov program opet bolji preko FM-a.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jul 2013, 19:28

first,

koji tuner imas ?

first
Audio Expert
Audio Expert