HiFi & Professional Audio Forum  

Shunyata DTCD Analyzer

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Shunyata DTCD Analyzer

Post by PrekoBare » 10 Feb 2012, 21:23

First, nemam gde da utaknem USB. Zvucna kartica ide sa XLR izlazom u predpojacalo na jednu stranu a sa digitalnim u Onkyo integra pre/pro na drugu. Integra nema USB ulaz a ni nemam USB DAC. Osnovni razlog je upravo to sto opisujes, a sto ja prevodim kao neprimerenost USB protokola za audio primenu. Spoljasnja fijoka koju povremeno koristim je eSATA.
Jedino da ga probam sa Nikonom kad prebacujem slike na PC, mozda ce slike da ispadnu u boljoj rezoluciji, straftaste kosulje bez moire, gamma zagasitija a one sto su slikane iz ruke ostrije zbog uklonjenog jittera :-)

Salu na stranu, problem je u tome sto PC nema galvansku izolaciju na USB izlazu. USB je bio namenjen za miseve i ostale periferijske uredjaje kojima galvanska izolacija nije potrebno. Koricenje USB za zvuk, sliku, ethernet je gradjenje kule bez temelja. Da li postoji EMI/RF zagadjenje koje se preko USB kabla prostire od PC-ja do USB Dac-a? Da li postoji razlika u naponu na uzemljenju? Ako postoji, to mora da se ukloni. Cime? Posebno konstruisanim kablom ili necim drugim?

Zagadjenje je moguce filtrirati na izlazu PC-a ili na ulazu USB DAC-a. Proizvodjaci USB Dac-ova obicno kriju kao zmija noge da li njihovo cedo ima galvansku izolaciju na ulazu. Kad neko odbija ili izbegava da kaze, ja smatram da nema. Da ima, rekao bi. Kao recimo Bladelius za svoj USB DAC. Razumem i proizvodjaca, nije sala potrositi 50 centi na galvansku izolaciju uredjaja. Pa posle njihovih 50 centi ustede zahteva nasih 150 dolara troska.

Analog devices je odavno izbacio ADuM4160 USB Isolator IC ali proizvodjaci malo haju za to. Srecom, tu su preduzetnici koji uskacu i kod kojih se ovo kolo i plocica mogu kupiti na komad. Zarade i oni, i kupci srecni. Recimo ovde: http://www.circuitsathome.com/products- ... interfaces
Ima toga i gotovog, izgleda kao adapter koji se utakne u PC na jednoj i kabl na drugoj strani.

Zdrav razum nalaze da se pre upotrebe skupog kabla prvo OTKLONE tehnicke smetnje. Pre nego sto se u farove ugrade halogene sijalice da poboljsaju vidljivost treba prvo oprati blato i musice sa stakla :-)

Secam se nekada davno dosao gastros iz Nemacke sa ganc Opel Admiralom i primeti da kad god bi malo ostrije skrene na jednu stranu nesto lupa oko zadnjeg amortizera s druge strane i uplasi se da tako vozi nazad. Ode kod komsije mehanicara, ovaj uzme auto da provoza i kaze vlasniku da dodje za sat vremena. Kad se vratio, mehanicar mu rece da je gotovo i zatrazi 550 dinara (bila velika kinta onda). Nemajuci kud gazda plati i onako u cudu zapita A sto bas 550 dinara? "Pa 5 banki za utroseno vreme a 500 dinara zato sto sam majstor" i zabezeknutom vlasniku dade malu konzervu lak reparatur boje koja je lupkala na dnu gepeka :-)

Tako mi se cini i sa audifilskim USB kablovima, 50 centi inovacije i $150 sto su majstori.

Ja uopste ne tvrdim da nema razlike izmedju USB pijacara i USB Kimber, Crystal ili bilo kog drugog. Naravno da ima, iz gore navedenog. Nista ne osporavam, cak tvrdim da ce se cuti razlika. Moja primedba sledi drugi tok. Ako smo za analogne uredjaje bili primorani da trosimo ozbiljne pare za interkonekte jer pijacar jednostavno ne funkcionise, ako smo za digitalne uredjaje takodje bili prinudeni da za COAX dajemo ozbiljne pare jer pijacari ne funkcionisu, sa USB to nije slucaj zato sto za razliku od analognih i digitalnih uredjaja za USB POSTOJI alternativa.

To je muvana koja moze da se izbegne. Vrteo sam se dovoljno dugo u tom krugu da shvatim o cemu se radi. Vec sam rekao da niti prodajem DAC-ove, niti prodajem kablove i nemam finansijskog interesa u audio biznisu. Ali kao korisnik mi je vise dosta mrsomudjevine. Pitam se recimo, kako ce neko da slusa upsamplovan 192/24 redbook na svom 192/24 DAC-u koji ima 16/48 USB ulaz? A takvih je najvise. Vlasnik ce hteo ne hteo morati da trazi drugo resenje da uposli svoj DAC i da batali USB.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Feb 2012, 09:09

PrekoBare wrote:Dejane, ja nisam zagrizeni videofil pa ne mogu da komentarisem, ali sam cuo od ljudi koji jesu da kablovi itekako uticu na kvalitet slike, da ponekad mora projektor/tv da se podesava zbog promene kablova.

Ako je to tacno, to je onda egzaktno merenje koje ostavlja malo toga individualnoj interpretaciji i razlici u CPU izmedju usiju.

Mozda bi to bila bolja oblast nego audio za testiranje. Ako Shunyati uspe,mozda ce konstruisati spravicu uz pomoc koje ce biti moguce dobiti efekat bilo kojeg interkonekta po zelji, kao sto danas mozemo da emuliramo bilo koji daljinski upravljac.

Ima i drugih oblasti. Ja sam recimo svojevremeno nabavio strujni kabl Belden koji je imao zicu za dreniranje. Namena ovog kabla je bila - napajanje alarmnih uredjaja u bankama i slicnim objektima. Po nekoj elementarnoj logici, alarm mora da bude zasticen od laznog ukljucivanja. Neko je sigurno uvideo da je mrezni kabl slaba tacka pa je napravio odgovarajuci. Taj kabl zvuci odlicno. Da ga je pravila neka audio firma umesto Beldena kostao bi $1500 a ne $15.

Naravno, takav kabl je nemoguce dobiti uz neki uredjaj, iako bi proizvodjaca kostao mozda $0,25 vise nego onaj koji stavlja u kutiju. Ja u tome vidim prevaru. Ono sto se zna se gura pod tepih ili se mistifikuje (recimo USB kablovi od par stotina dolara)

Zato sam spominjao ratnu mornaricu. Tamo je TEMPEST kao dobar dan , a o tome vecina audiofila pojma nema. Pametni su skrajnuti a svet ostaje na "yebo ti ove kablove".
Ja sam se dosta igrao sa video kablovima. I iskustva su interesantna ... Moj utisak je da razne vrste video kablova imaju uticaja na sliku ali da su ti uticaji manji nego kod audia. Neko mi je objasnjavao da to i nije cudo jer je navodno nase culo vida slabije od naseg cula sluha - odnosno da ljudi u proseku bolje cuju nego sto vide i da ce lakse da uoce promene u zvuku nego promene u slici. A moje iskustvo je bas takvo ...

Ono sto je interesantno jeste da je promena strujnih kablova kod video uredjaja dovodila do promena slike - narocito do znacajnije promene u balansu boja. Ako promenim strujni kabl na TVu obicno moram da ponovo namestam boje. Kada ih ponovo namestim, onda je tipicna posledica promene strujnog kabla smanjenje pozadinskog suma na slici, sto se vidi kao mirnija i stabilnija slika sa manje zrna u pozadini. Ako pogledate novu generaciju Panasonic plasmi videcete da je Panasonic posvetio posebnu paznju upravo strujnom kablu i utikacu u uredjaj.

Sto se tice Beldena - to je jedna od tajni HiFi ... Belden u sustini pravi industrijske kablove (bas kao i Lapp) raznih tipova ali to rade kvalitetno. Jedan od prvih ljudi koji je skrenuo paznju na te strujne kablove jeste Bill Whitlock - profesor i direktor Jensen Transformers - covek koji spada u red najpriznatijih strucnjaka u oblasti audio tehnike. Nakon njegovih preporuka ovog strujnog kabla u nekoliko clanaka koje je napisao, Belden su poceli da kupuju masovno, tako da je posle toga Belden usao i u proizvodnju audio kablova. Koliko su oni kvalitetni - to ne znam, ali im je cena, kao i kod strujnih, veoma razumna. Prica oko Belden kablova se zasniva na tzv. No-Nonsence pristupu - nema nikakve posebne filozofije ali je sve uradjeno kako treba i kako se uci u skoli. Nikakve tajne, nikakva NASA itsl. Potpuno drugaciji pristup od Shunyate npr.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 11 Feb 2012, 13:16

@PrekoBare

Opet si se raspisao o mogućim uzrocima zbog kojih USB protokol nije pogodan za audio primenu, ali je činjenica da je danas USB prisutan
u audio tehnici više nego ikada ranije. Zašto je to tako i kakve pogodnosti nudi arhiviranje muzike na HDD, nadam se da nije potrebno ponovo
obrazlagati. Kada je već tako, onda vredi uložiti malo truda (i sredstava) da se i preko USB-a dođe do što kvalitetnijeg zvuka (bar je to smisao
ovog hobija). Zato namenski USB kabl nije nikakva mistifikacija, već jedna od stvari koja takođe utiče na konačne zvučne retultate.

To što se ti nisi praktično pozabavio ovom problematikom, jer si tako konfigurisao svoj sistem, neće ništa promeniti od onog što se
stvarno dešava po ovom pitanju. Bar smo razjasnili da USB kabl ne koristiš za hi-fi i da do sada nisi ni pokušao da praktično proveriš svoje
tvrdnje, a ubeđen sam da ćeš korigovati svoj stav ukoliko to ikada uradiš.
PrekoBare wrote: Zagadjenje je moguce filtrirati na izlazu PC-a ili na ulazu USB DAC-a. Proizvodjaci USB Dac-ova obicno kriju kao zmija noge da li njihovo cedo ima galvansku izolaciju na ulazu. Kad neko odbija ili izbegava da kaze, ja smatram da nema. Da ima, rekao bi. Kao recimo Bladelius za svoj USB DAC.
Već sam ti napisao da uticaj USB kabla neće eliminisati bilo kakva galvanska izolacija i sve ono što obično pominješ kada vodimo ovakve rasprave.
Zato sam ti i rekao da sastaviš sistem kakav god hoćeš (sa svim mogućim filtracijama) i onda napraviš slušni test. Ja sam ovo proverio i na
Bladelius Embli koja verovatno kao mnogo skuplji uređaj ima galvansku izolaciju, ako to već ima i njihov USB DAC. I opet se čuje.

Naslućujem da je nemoguće izbeći uticaj različitih materijala i samu geometriju od kojih su načinjeni USB kablovi kao i dielektrika, ali će se
sada odmah javiti teoretičari koji će ponovo da tupe o tome kako se vrši transfer paketa u okviru USB protokola i da to nije tačno, zaboravljajući
da je za audio primenu jako bitan faktor vreme.

Kako god bilo, svako ima pravo izbora. Ko ima transparentan sistem i želju da dođe do još boljeg zvuka, preporučujem mu da proba.
Teoretičari mogu i dalje da obrazlažu svojom argumentacijom kako je sve to mistifikacija, ali bar neka naglase da teoriju nisu proveravali u praksi.

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 28 Jul 2012, 20:30

first wrote: Pre izvesnog vremena mi je „neko“ predložio da obratim pažnju na same kontakte kablova sa utičnicom,
odnosno da se na ogoljeni deo kabla postavi uvodnica, a potom kontakt pričvrsti zavrtnjem u samoj utičnici. Treba li da kažem da mi je to
izgledalo kao još jedna od voodo magija u ovom hobiju, ali sam se nekako ipak nakanio da probam na strujnom kablu.
Nije mi jasno ovo a potom kontakt pricvrsti zavrtanjem u samoj uticnici? Ako sam dobro razume ove uvodnice koristis umesto polova strujnog utikaca ili? I gde se to onda zavrce?

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 28 Jul 2012, 20:48

Verovatno je mislio na hilzne - koje se stegnu posebnim kljestima, i zatim se ubace u uticnicu i stegnu zavrtnjima. Ima ih vise dimenzija i tipova u zavisnosti od preseka kabla. U ozbiljnijim kablovskim instalacijama ovo je obavezan deo.

Image  Image

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 28 Jul 2012, 20:54

matan wrote:
first wrote: Pre izvesnog vremena mi je „neko“ predložio da obratim pažnju na same kontakte kablova sa utičnicom,
odnosno da se na ogoljeni deo kabla postavi uvodnica, a potom kontakt pričvrsti zavrtnjem u samoj utičnici. Treba li da kažem da mi je to
izgledalo kao još jedna od voodo magija u ovom hobiju, ali sam se nekako ipak nakanio da probam na strujnom kablu.
... Ako sam dobro razume ove uvodnice koristis umesto polova strujnog utikaca ili?
Ne. Napisao sam da se na ogoljenom kraju kabla (tamo gde si skinuo parče izolacije) postavi uvodnica
odgovarajućeg prečnika i potom se krimpuje kleštima. Dalje se sve radi po uobičajenoj proceduri.

matan
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by matan » 29 Jul 2012, 01:42

sn wrote:Verovatno je mislio na hilzne - koje se stegnu posebnim kljestima, i zatim se ubace u uticnicu i stegnu zavrtnjima. Ima ih vise dimenzija i tipova u zavisnosti od preseka kabla. U ozbiljnijim kablovskim instalacijama ovo je obavezan deo.

Image  Image
Sad mi je jasno. Pozdrav.

Post Reply