HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Monoblokovi i duzina zvucnickih kablova

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Monoblokovi i duzina zvucnickih kablova

Post by PrekoBare » 27 Jul 2012, 20:02

E, sad da vas vidim majstori.

Audiofilski stav je da se kod stereo pojacala koristi zvucnicki kabl iste duzine za oba kanala,
cak i u slucajevima kad na jednoj strani mora da bude ohoho viska.

Objasnjenje je da u slucaju da je duzina kablova razlicita moze doci do negativnih efekata, pre svega zbog pada napona na duzem kablu. Kasnjenje signala je u kucnim uslovima zanemarljivo.

Ja se sa ovim slazem, jer stereo pojacala uglavnom imaju jedan trafo i razliciti rezim rada levog i desnog kanala moze dovesti do pojacanog preslusavanja signala i kvarenja stereo slike.

Ono sto ne znam je u kolikoj meri visak od recimo 2 ili 3m na jednoj strani smotan u klupce pravi kalem i unosi problem u sistem, ali ajde.

Medjutim, sta valja ciniti kad se koriste monoblokovi?

1. Ako se monoblokovi nalaze blizu zvucnika (DUGACKI INTERKONEKT, Kratak zvucnicki) , da li je neophodno da i signalni kablovi (nebalansirani, balansirani, svejedno) takodje budu iste duzine. Ako jeste, zasto? Ako nije, zasto?

2. Ako su monoblokovi blizu predpojacala (kratak interkonekt, dugacak zvucnicki), da li zvucnicki kablovi moraju da budu iste duzine ili ne? Svako pojacalo radi u svom rezimu i nema preslusavanja signala i kvarenja stereo slike.

Dakle, ako ne mora iste duzine, zasto, a ako mora, zasto.

Moj stav je da u kucnim uslovima tj. duizinama od 3-5m je moguce korisiti signalne i zvucnicke kablove razlicite duzine ako se koriste monoblokovi, kvalitetni signalni i zvucnicki kablovi dovoljnog preseka (recimo 14 ili 12 ga)

Sta Vi kazete?
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Monoblokovi i duzina zvucnickih kablova

Post by DejanM » 27 Jul 2012, 21:26

U principu u HiFi je neko nepisano pravilo da analogni kablovi treba da budu istih duzina, da se ne bi unosile razlike u zvuku po kanalu. Koliko su velike te razlike u slucaju da kablovi nisu istih duzina ? Da budem iskren, nemam nikakvo iskustvo sa tim jer sam se uvek trudio da mi analogni kablovi budu istih duzina. Predpostavljam stoga da i te razlike, ako postoje, zavise i od samih uredjaja kojima su povezani. A to je ona vecna prica o kablovima gde je poznat fenomen da jedan te isti kabl moze u razlicitim sistemima da da razlicit rezultat. Zato je najbolje probati u konkretnom sistemu pa onda na osnovu tog iskustva doneti odluku.

U principu, vi mozete da stavite ne samo kablove razlicitih duzina vec i potpuno razlicite kablove za levi i desni kanal. Ja ne verujem da ce se nesto dramaticno pri tom desiti, ali ce verovatno neka nijansa, neka boja zvuka biti time promenjena. Ljudi koji su dosta vremena posvetili usavrsavanju svog HiFi sistema, koji su potrosili dosta vremena na uskladjivanje, podesavanje, tuniranje, doterivanje svake sitnice, obicno uopste nemaju dilemu da li stavljati kablove razlicitih duzina ili ne. Ali ako je iz nekog razloga to neophodno uraditi, mislim da nema nekog posebnog tehnickog razloga da se onda to i ne uradi. Ali je moguce da ce pri tom doci do manjih ili vecih promena u ukupnoj zvucnoj slici.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 28 Jul 2012, 01:23

PrekoBare wrote: ....
Moj stav je da u kucnim uslovima tj. duizinama od 3-5m je moguce korisiti signalne i zvucnicke kablove razlicite duzine ako se koriste monoblokovi, kvalitetni signalni i zvucnicki kablovi dovoljnog preseka (recimo 14 ili 12 ga)
Mooj stav je suprotan, jer sam se nekoliko puta uverio da isti kabl razlicite dužine može na nekim delovima
spektra malo drugačije da zvuči. E sad, drugo je pitanje da li i tako mala razlika nekome zaista može da smeta
i koliko se insistira na perfekciji da bi sistem svirao što bolje.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 28 Jul 2012, 05:36

First, ja sam cuo razlicite rezultate kad se koristi energetski kabl razlicite duzine a iste geometrije. Ako isti zvucnicki kabl zvuci razlicito
zavisno od duzine, to je tek zeznuto.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Jul 2012, 09:21

Jos jedno nepisano pravilo u HiFi - ako imas mono blokove onda je najbolje staviti ih blizu zvucnika sa sto kracim zvucnickim kablovima a ici sa vecom duzinom interconnecta koji onda treba da bude balansiran. Ali kao i sve ostalo u HiFi: "moze da bidne al' ne mora da znaci".

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 28 Jul 2012, 12:31

PrekoBare wrote:First, ja sam cuo razlicite rezultate kad se koristi energetski kabl razlicite duzine a iste geometrije.
Ne moraju uopšte da budu različite geometrije. Isprobao sam gomilu energetskih kablova, a nekoliko puta sam testirao potpuno
iste kablove sa identičnim konekcijama, ali su bili različite dužine. Opet su postojale zvučne razlike među njima na određenim
delovima frekvenznog opsega. Napominjem da su u pitanju suptilne razlike, ali se ipak mogu čuti. Neko slično iskustvo imam i
sa interkonektima.
PrekoBare wrote:Ako isti zvucnicki kabl zvuci razlicito zavisno od duzine, to je tek zeznuto.
Priznajem da nisam tako isprobavao i zv. kablove, ali mi zbog gore navedenih primera deluje sasvim logično da bi oni trebali
da budu iste dužine. Opet napominjem da cela problematika mnogima može izgledati besmisleno jer su u pitanju male razlike.
A gde su tek oni koji tvrde da kablovi nemaju nikakav uticaj na kvalitet zvučne reprodukcije? Kako tek njima ovo izgleda?
Dakle, sve je podložno diskusiji i samo je pitanje do kog nivoa se insistira na rešenjima koja nude bolji zvučni rezultat.

Post Reply