HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Focal Spirit One

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Focal Spirit One

Post by DejanM » 08 Dec 2012, 22:47

Vec puno puta sam slusao ove Focal sluske ali sam im danas posvetio malo vise paznje.Ovaj put sam ih i direktno poredio u radnji sa Harman Kardon sluskama (250 eura) i Sennheiser HD700 (700 eura). Focal Spirit One kostaju 200 eura.

Spolja izgledaju zbilja mocno ali ono zbog cega pisem ove redove jeste njihov zvuk. A sviraju jako dobro. Iznenadjujuce dobro za te novce. I cini mi se bolje i od Harman Kardon i od Senn HD700. A onako usput na brzinu sam poslusao i AKG K702 i one su mi se ucinile prilicno prigusenog zvuka u odnosu na ove Focale .... Toliko su dobre ...

Ono sto ih izdvaja jeste pre svega njihova dinamicnost - zivost. Odlicna je ekstenzija u visokim i tu deluju veoma energicno. Detalja u obilju i vrlo izrazena otvorenost prema gore ... Tu mogu, sa pojedinim pojacalom, mozda i da budu preostre. U radnji mi se ucinilo u par navrata da je doslo do pojave one toliko nezeljene ostrine u visokim ali sam ubedjen da bi sa pravim pojacalom to radilo mnogo bolje. Recimo sa nekim lampasem ... Donji deo spektra je cvrst i definisan. Srednji jasni, kristalni ...

Jedino sto nisam siguran jeste kako se ponasaju kada ih duze vremena slusate. Ja sam ih u komadu slusao ne duze od petnaestak minuta, tako da nisam siguran kakve su u tom delu ...

Inace su vrlo osetljive, imaju impedansu od 32 Ohma i verovatno vrlo visok SPL na 1 mW. Obratite paznju na ove sluske ako ste u potrazi za novim, ali ih obavezno probajte na svom pojacalu za sluske jer mi se cini da je potrebno povesti malo racuna o uparivanju ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Focal Spirit One

Post by PrekoBare » 11 Dec 2012, 15:57

Meni su testovi za sluske kao testovi za skijaske cipele. Moze da bude najbolja na svetu ali ako zulja sta to vredi. Mora da se proba. I to par dana.

Recimo, meni su AKG K550 perfektne, valjda sto sam glavat pa mi dobro pasuju. Nekom drugom ne valjaju uopste, jer ne dihtuju kako treba.
Mislim da bi jedino resenje bile modularne slusalice iz tri dela - konstantnog (drajveri) + promenljivog (dihtung + drzac za oko glave)

Ja se inace u poplavi novih brendova slabo snalazim. Nekako mi to sve mirise da je ekipa provalila da OEM slusalice jeftino mogu da se nabave u Kini
pa "kad ih krenu karta" - navalise proizvodjaci zvucnika da prave sluske - FOCAL, PSB, B&W, ko zna ko ce jos da se pojavi.
Mozda McIntosh sluske koje svetle plavo u mraku. Eno ga i Marshall. Izgleda da ce svako ime koje je iole povezano sa muzickim hardverom biti iskorisceno.

Sta ih je zadrzavalo sve ove godine da ne prave slusalice? Ja bih rekao da nisu znali kako. Zvucnici su jedno a slusalice drugo. Kod zvucnika svira soba i nas grudni kos a toga kod slusalica nema.

Vrhunske slusalice i mikrofoni su povezani sa akustickim istrazivanjima za sonare za podmornice, i to je velika nauka i vestina, za razliku od zvucnika.

Mene interesuje sta Kinezi sada rade na svojoj opremi za protivpodmornicku borbu.

Zanimljivo stivo koga to zanima:

http://www.intelligencequarterly.com/20 ... e-warfare/

Istina je cesto interesantnija od fikcije. Recimo, Kanada je nedavno od Rusije KUPILA podmorske karte svog Arktika nastale u vreme Hladnog rata. Rusi su sve vreme hladnog rata spartali kanadskim podmorjem, a preciznost tih karata je zapanjujuca - kao iz filma Hunt for Red October. Tom Clancy je izgleda video te karte i oko toga napravio roman.

Da li su ove Focal otvrorene ili zatvorene?
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Dec 2012, 16:13

Tacno je - sluske moraju da budu udobne i ove Focal mi deluju kao takve. U pravu si i za duze slusanje - to je jako bitna stvar i ja nisam imao prilike bas dugo da ih imam na glavi.

Focal Spirit One su sluske zatvorenog tipa.

A sto se tice tvog komentara na provalu novih sluski ... Razlog tome lezi u eksploziji MP3 playera. Klinci su poceli da trose sluske u ogromnim kolicinama. Kada bi samo znao koliko sam samo svojim klincima do sada kupio sluski koje su oni unistili, pogubili, itd. To znaci da je trziste sluski znacajno naraslo a samim tim je porastao i zahtev za kvalitetom, jer su mobilni uredjaji takodje postali kvalitetniji. Zato su onda svi tu nagrnuli - jer je trziste naraslo pa svako hoce da otkine deo kolaca za sebe. Tako i neki proizvodjaci zvucnika poput Focala ali i Quad (opasno dobre elektrostaticke sluske) ili B&W sada imaju svoje proizvode kojima zele da naprave profit. Izgleda da im to i uspeva, jer neprekidno pristizu novi modeli i konkurencija je sve jaca.

Pogledaj i kako se pojavljuju novi pojacavaci za sluske ... nicu kao pecurke posle kise, jer gde ima sluski trebace i pojacala za sluske. Pa onda kombinacije: DAC+ amp za sluske; ili preamp + amp za sluske; ... .itd. itd.

Inace zadnji krik mode jeste pojava veoma kvalitetnih bubica - sluski koje se ubacuju u usi - koje su ranije kostale desetak eura. Musical Fidelity npr. ima model koji kosta 200 eura !!!??? Za bubice ... Ali su napravljene od titanijuma ili ne znam od cega vec ....

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 11 Dec 2012, 17:47

DejanM wrote:Tacno je - sluske moraju da budu udobne i ove Focal mi deluju kao takve. U pravu si i za duze slusanje - to je jako bitna stvar i ja nisam imao prilike bas dugo da ih imam na glavi.

Focal Spirit One su sluske zatvorenog tipa.

A sto se tice tvog komentara na provalu novih sluski ... Razlog tome lezi u eksploziji MP3 playera. Klinci su poceli da trose sluske u ogromnim kolicinama. Kada bi samo znao koliko sam samo svojim klincima do sada kupio sluski koje su oni unistili, pogubili, itd. To znaci da je trziste sluski znacajno naraslo a samim tim je porastao i zahtev za kvalitetom, jer su mobilni uredjaji takodje postali kvalitetniji. Zato su onda svi tu nagrnuli - jer je trziste naraslo pa svako hoce da otkine deo kolaca za sebe. Tako i neki proizvodjaci zvucnika poput Focala ali i Quad (opasno dobre elektrostaticke sluske) ili B&W sada imaju svoje proizvode kojima zele da naprave profit. Izgleda da im to i uspeva, jer neprekidno pristizu novi modeli i konkurencija je sve jaca.

Pogledaj i kako se pojavljuju novi pojacavaci za sluske ... nicu kao pecurke posle kise, jer gde ima sluski trebace i pojacala za sluske. Pa onda kombinacije: DAC+ amp za sluske; ili preamp + amp za sluske; ... .itd. itd.

Inace zadnji krik mode jeste pojava veoma kvalitetnih bubica - sluski koje se ubacuju u usi - koje su ranije kostale desetak eura. Musical Fidelity npr. ima model koji kosta 200 eura !!!??? Za bubice ... Ali su napravljene od titanijuma ili ne znam od cega vec ....
Valjda STAX :mr

Quad nikada nije proizveo slusalice.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Dec 2012, 18:13

Jeste. Idi na post o ovogodisnjem beckom sajmu i tamo ces videti kako izgledaju. Neobicno su napravljene- ne stoje direktno na usima nego su nesto od njih odmaknute. Sviraju dobro ...

Evo ovde i linka:

http://www.quad-musik.de/html/jecklin1.html

Prodaju se pod imenom Jecklin ali ih pravi Quad. Mogu da se direktno i kupe od Quada ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 11 Dec 2012, 21:14

DejanM wrote:Jeste. Idi na post o ovogodisnjem beckom sajmu i tamo ces videti kako izgledaju. Neobicno su napravljene- ne stoje direktno na usima nego su nesto od njih odmaknute. Sviraju dobro ...

Evo ovde i linka:

Prodaju se pod imenom Jecklin ali ih pravi Quad. Mogu da se direktno i kupe od Quada ...
Ma gde si to uopšte pominjao,.... sada gosn. Peca neće imati mira dok i na uši ne nabaci Quad-ove. :oky

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Dec 2012, 21:49

a meni neka proda Senn HD800 .... :D

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 11 Dec 2012, 23:08

DejanM wrote:Jeste. Idi na post o ovogodisnjem beckom sajmu i tamo ces videti kako izgledaju. Neobicno su napravljene- ne stoje direktno na usima nego su nesto od njih odmaknute. Sviraju dobro ...

Evo ovde i linka:

What a mistake to make :nic

Ohne obzir ovo ipak bez obzira na moju :yahoo prema Quad-u ne bih drzao na glavi...a i cijena sa napajanjem je za #-o

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Dec 2012, 23:46

Interesantno su to napravili ... cela konstrukcija deluje neobicno ali same slusalice stoje stabilno, mozda nekih 5 cm udaljene od usiju. Svira to dobro. A napajanje je izgleda cestito uradjeno.

Prodas Senn HD800 (meni) i onda samo doplatis razliku :-({|= :innoc :yahoo

Uzgred, Sennheiser je izbacio i dva modela pojacala za slusalice. Manji kosta 1300 eura a onaj veci je negde oko 1700 eura ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 12 Dec 2012, 15:32

ove nove jecklin slusalice su izgleda iste kao stare koje su kostale $200 krajem 1980-tih. Sa sve valutnim tumbanjem, to je onda bilo 500 maraka ili 250 eura.

Da isti proizvod sada kosta 1300 eura nema blage veze. Kao cena Omega satova danas i nekad,, nezajazljivo otimanje, nabi cenu jer ima onih koji milse da ako nije skupo nije ni dobro.

Stare Jecklin se obicno prodaju za 100-150 dolara. malopre sam izguglao da ih neka firma u svabii osvezava.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Dec 2012, 16:10

PrekoBare wrote:ove nove jecklin slusalice su izgleda iste kao stare koje su kostale $200 krajem 1980-tih. Sa sve valutnim tumbanjem, to je onda bilo 500 maraka ili 250 eura.

Da isti proizvod sada kosta 1300 eura nema blage veze. Kao cena Omega satova danas i nekad,, nezajazljivo otimanje, nabi cenu jer ima onih koji milse da ako nije skupo nije ni dobro.

Stare Jecklin se obicno prodaju za 100-150 dolara. malopre sam izguglao da ih neka firma u svabii osvezava.
Nisam bas siguran da je 500 DEM u 80-tim bilo manje para nego danas 1300 eura...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 12 Dec 2012, 17:32

Nisam bas siguran da je 500 DEM u 80-tim bilo manje para nego danas 1300 eura...

Poredi recimo cenu golfa dvojke 1988 i sestice danas.

Da li je cena danasnjeg Golfa 5.5x veca od cene iz 1988? Nije.

Golf CL
Preise 1990: 18.820 DM (40 kW (55 PS) mit 4-Gang-Schaltgetriebe) bis 22.635 DM (66 kW (90 PS) mit Automatik-Getriebe), jeweils ohne Sonderausstattungen.

Znaci, onda si za jednog najjeftinijeg golfa mogao da kupis 36 Jecklin slusalica, a danas mozes da kupis 15. Prica o tome da su danasnje Quad slusalice naprednije od nekadasnjih Jecklin pada u vodu jer je i Golf VI svemirski brod u odnosu na dvojku.

Volter

Post Reply