HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je mrtav High - And???

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Da li je mrtav High - And???

Post by first » 24 Jan 2013, 13:08

Stereophile je objavio zanimljiv tekst, sa pitanjem u naslovu „Da li je mrtav High-And“

http://www.stereophile.com/content/rip-high-end-audio

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Da li je mrtav High - And???

Post by PrekoBare » 24 Jan 2013, 15:59

"We are the problem. We aren't getting the right message out. We aren't effectively communicating the value of high-end audio."

Pa sta vas sprecava? Pohlepa, pokvarenost ili glupost? Nemojte kriviti hobiste za svoje postupke.

Stereophile se pravi lud kao da nema udela u propasti ovog hobija, kao komunjare na partijskim kongresima koje su za svoje promasaje krivile ceo narod. Nismo MI krivi nego banda iz Stereophile i njima slicni koji lazu potencijalne kupce i unistavaju male proizvodjace koji nude vredne proizvode za malo para.

Cinjenica je da americka srednja klasa propada i nema ni za lecenje a kamoli za hi end koji vode kriminalci i lopovi
(pranje para preko investicionih fondova koji poseduju veliki broj hi brendova). Cinjenica je da deca rade za $10 na sat dok studiraju a kad zavrse fakultet rade iste te poslove za $10 na sat od cega treba jos da vracaju studentski kredit od desetina hiljada dolara. Trziste za skupe audio uredjaje je sveca koja gori sa oba kraja.

Danas ako covek hoce da kupi ultraprecizan sat moze to da uradi za malo para, jer je tehnologija napredovala. Ako mu treba pouzdan auto, i to moze da se kupi za malo para. Isto vazi i za odecu, moze da se izgleda pristojno za malo para. Za malo para moze i dobro da se jede. Naravno, ko hoce luksuz, nebo je granica. Samo kriminalci koji vode audio industriju pokusavaju da nas ubede da NEMA dobrog zvuka bez mnogo para tj. da u audio industriji ne postoji luksuzni segment.

Gimme a break. Vecina ljudi ima zdrav razum i vidi da sa audio industrijom nesto nije redu i zato se sklanja od toga, kao sto pristojan covek nece da se smuca po sumnjivim mestima.

Stereophile je glasilo tih lopovskih interesa. Zbog njih 90% populacije slusa uredjaje od kojih curi krv na usi, truje svoj mozak i ugrozava okolinu.

Procitajte recimo u februarskom TAS-u kako su na RMAF-u izbacili coveka koji je dosao na red da slusa Wilson zvucnike jer na njegovo mesto mora da sedne
reviewer iz nekog audio casopisa pa ce vam biti jasno o kakvoj se bagri tu radi. Valjatorima koji pokusavaju da uvale delova u vrednosti od $2000 za $200 000. Narocito je ilustrativna drskost reviewera koji se javio da komentarijse i pravda Wilsonov postupak i pri tome jos javno izvredja coveka koji se zalio na postupak. More mr's bre.

Ako nam je za utehu, bar u necemu da pratimo svetske trendove.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

alex67
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by alex67 » 07 Feb 2013, 18:22

@PrekoBare - lepo receno. Propada zato sto nas smatraju malim majmnima koji ne znaju da otvore poklopac i malo da presaberu cenu ugradjenih komponenti i izvedu konacnu racunicu ko koga ovde...... vuce za nos. Prvo su poizbacivali sve ,, nepotrebne '' funkcije pa danas umesto kompletnog predpojacala morate da kupujete svaku stvarcicu koja vam je potrebna kao poseban uredjaj ( DAC , Phono amp ) , preselili proizvodnju bogu iza nogu , pri cemu cene nisu pale a CEO bonusi odleteli u nebo. Prosecnom coveku je ostalo ili da digne ruke od svega ovog ili da se vrati starudiji i nju odrzava u zivotu...............

Nego
Image

Da li bi ovo danas znali da naprave ( u sta sumnjam bar na hi-end prizvodjace ) i koliko bi po njima ovo moralo da kosta i jos bez problema da radi skoro 30 g od dana kada je sislo sa trake?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Feb 2013, 08:07

alex,

bilo bi lepo kada bi cena delova jednog uredjaja odredjivala i njegovu cenu. To medjutim nikada nije bio slucaj ... Osim toga ne znaci da ako neki HiFi uredjaj ima vise delova da ce i bolje da svira. Cesto je upravo obrnuto slucaj.

Problem sa Hi Endom lezi u cinjenici da je zadnjih decenija doslo do dramaticnog raslojavanja drustva na zapadu. Pojavio se sloj super bogatih ljudi i njihov broj je presao neku kriticnu granicu, koja je omogucila stvaranje posebnog trzista za super bogate. Armani kaput za 10.000 USD, zenske tasne za 20.000 USD, auti sa cenama i do milion USD, jahte, privatni avioni .... samo nebo zna granicu. U Americi samo 5% stanovnistva raspolaze sa 95% bogatstva zemlje. Srednja klasa je pod pritiskom (ona jedino placa poreze) i polako iscezava. Svedoci smo nastajanja drustva u kom postoji mala grupa super bogatih koji drze svu moc u svojim rukama i ogromne vecine robova, koji prezaduzeni kod banaka, rintace svaki dan ne bi li nekako preziveli.

Tako se onda i u Audiu stvorio taj segment koji je namenjen upravo tim super - bogatim. Ti uredjaji jesu kvalitetno uradjeni, delovi koje koriste su super, neki od njih imaju cak i veoma inovantivna resenja. Medjutim, kada gadjate taj najvisi segment trzista, onda ne mozete da prodajete (kao recimo Burmester) HiFi za jahte i da trazite za sistem 1000 eura. Jahte koje imaju svoje ugradjene HiFi sisteme na primer imaju cenu od 10 miliona pa navise, i onda je logicno da ce i Burmester HiFi sistem za jahte da kosta odgovarajuce puno - toliko da ce prosecni stanovnik ove planete sa nevericom da broji nule. Problem je i u tome sto super bogati uglavnom ne kupuju jeftine stvari - to je neka vrsta potvrda statusa, nesto sto im dokazuje da su "uspeli". Ima i medju njima jako inteligentnih i pametnih ljudi koji se ne ponasaju po ovoj semi, ali su uglavnom to ljudi koji nemaju vremena mnogo da se bave pojedinostima koje nisu direktno vezane za njihov posao, pa onda kupuju po preporuci i od onih koji imaju ime na trzistu.

Znaci nije problem samo u HiFi - problem je mnogo sire prirode i predstavlja jedan od sustinskih problema drustva danas.

zika
Moderator
Moderator

Re: Da li je mrtav High - End???

Post by zika » 08 Feb 2013, 09:33

Kao što često biva, pitanje je loše postavljeno... Kada se pitanje loše postavi nema jasnog odgovora...
Da li odgovarate na pitanje
1. Da li danas (zaista, zvukom) postoji Hi-End?
2. Da li je danas Hi-End dostupan hobby-stima?
3. ...
Kukati zbog stanja tržišta koje nekome (ličn) ne odgovara nema veze sa postojanjem ili nepostojanjem nečega... Ako company može da opstane i stvori profit, radi dobro i to je to... Očekivati da će i dalje postojati ljudi koji će voditi računa i o onima koji zaista vole kada kupuju ono što ti ljudi proizvode je pomalo naivno... Zar se nismo (uz ozbiljan vatromet) odrekli takvog načina razmišljanja popljuvavši ga...? :)
DejanM wrote:alex,
bilo bi lepo kada bi cena delova jednog uredjaja odredjivala i njegovu cenu.
Pa toga nema ni kod 'leba da ne idem dalje... Zašto bi i bilo...? Takvim zahtevom svako ko je oko ičega zagrejao stolicu, svaki zanatlija pa dalje bacao bi sve svoje uloženo vreme u obrazovanje, napredak, k'o biserje pred... Zaista... Da li biste pristali da tako i Vas plaćaju... Nekada smo to zvali „uravnilovka“ i borili se protiv toga...

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Feb 2013, 09:58

Ja licno mislim da postoji High End. Mislim da postoji i DIY High End. Ali da prvo kazem sta podrazumevam pod High Endom u Audiu ...

Za mene je High End onaj Hi Fi uredjaj gde je o svemu vodjeno racuna: design koji se razlikuje po inovativnosti od standardnih resenja, kvalitet izrade, kvalitet delova, izgled, komfor, sigurnost, merne vrednosti tehnickih prametara koji moraju da budu iznad prosecne i na kraju (ali ne kao najmanje vazno) jeste i kvalitet reprodukcije. Ne obracanje paznje na samo jedan od ovih aspekata cini da jedan uredjaj nije kompletan i ne zasluzuje titulu High Enda.

Kao i svaka definicija i ova moze da se kritikuje u zavisnosti od toga na sta se stavlja akcenat. AKo je akcenat na cistoj reprodukciji zvuka, onda postoje i uredjaji koji zbilja dobro sviraju ali nemaju recimo neki komfor, ruzni su dok je kvalitet delova u uredjaju prosecan. Ja licno ne bih takav uredjaj nazvao High Endom - on moze da bude dobar Hi Fi ali nije High End. High End MORA da ispunjava najvise standarde u svim oblastima: pocevsi od vrste srafova koji se koriste za srafljenje kucista (Soulution Audio uopste i nema srafove vec je pravljen od alu blokova) pa sve do zice koja se interno koristi za povezivanja. One stare price kako ovo ili ono nije bitno za kvalitet reprodukcije ne vaze za High End - tu mora da bude sve vrhunski uradjeno.

Problem su medjutim cene High End uredjaja koje su dostupne jako malom broju ljudi. Ali o tome je vec bilo reci ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 08 Feb 2013, 10:07

DejanM wrote:Problem su medjutim cene High End uredjaja koje su dostupne jako malom broju ljudi.
Uvek bilo i biće... Eh, da je to najveći problem... I zato... :innoc

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Feb 2013, 10:34

A sta je veci problem ?

alex67
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by alex67 » 08 Feb 2013, 16:40

DejanM wrote:Ja licno mislim da postoji High End. Mislim da postoji i DIY High End. Ali da prvo kazem sta podrazumevam pod High Endom u Audiu ...

Za mene je High End onaj Hi Fi uredjaj gde je o svemu vodjeno racuna: design koji se razlikuje po inovativnosti od standardnih resenja, kvalitet izrade, kvalitet delova, izgled, komfor, sigurnost, merne vrednosti tehnickih prametara koji moraju da budu iznad prosecne i na kraju (ali ne kao najmanje vazno) jeste i kvalitet reprodukcije. Ne obracanje paznje na samo jedan od ovih aspekata cini da jedan uredjaj nije kompletan i ne zasluzuje titulu High Enda.

Kao i svaka definicija i ova moze da se kritikuje u zavisnosti od toga na sta se stavlja akcenat. AKo je akcenat na cistoj reprodukciji zvuka, onda postoje i uredjaji koji zbilja dobro sviraju ali nemaju recimo neki komfor, ruzni su dok je kvalitet delova u uredjaju prosecan. Ja licno ne bih takav uredjaj nazvao High Endom - on moze da bude dobar Hi Fi ali nije High End. High End MORA da ispunjava najvise standarde u svim oblastima: pocevsi od vrste srafova koji se koriste za srafljenje kucista (Soulution Audio uopste i nema srafove vec je pravljen od alu blokova) pa sve do zice koja se interno koristi za povezivanja. One stare price kako ovo ili ono nije bitno za kvalitet reprodukcije ne vaze za High End - tu mora da bude sve vrhunski uradjeno.

Problem su medjutim cene High End uredjaja koje su dostupne jako malom broju ljudi. Ali o tome je vec bilo reci ...
Hm , slabo mogu da se slozim sa ovim svim gore navedenim- jedini kriterijum da li je nesto High End ili ne je zvuk - da li su stavljali zardjalu ili srebrnu zicu - sta me se tice - interesuje me kako to svira. To sto je High End postao merna jedinica ciji je duzi je dovela da ga ljudi polako napustaju. Od nekog ko je ranije ponekad odlazio na HiFi manifestacije , sve sto se dogadjalo na njima i sta se sve reklamira dovelo je do toga da ne odlazim , ne pratim stampu a i forume sam poceo da izbegavam. I znas sta je rezultat - sa daleko vise zadovoljstva slusam muziku , vise se ne opterecujem glupostima / koji mi je zvucnicki kabl kada razliku vec za dva dana zaboravim/ , svestan sam da ni HiFi pa ni High End nece nikad ni blizu zvucati kao live izvodjenje zbog milion stvari ..........Sto se tice inovacija - veruj mi , kada bi se dobro zagrebalo ispod povrsine ubedjen sam da su to pokupili vec od tehnike iz ranijih perioda ( osim donekle digitalije jer tada nije ni postojala) . Ili stvarno verujes da jedan konstruktor moze sebi vise da obezbedi i omoguci od inznjerskih timova nekadasnjih velikih kompanija? Ako smatras da 20 -30 godina nisu znali cake sa komponentama i koje one promene u rad uredjaja unose , debelo se varas. Restauracija Nakamichi-ja ZX 7 se pokazala gotovo nemoguca misija jer nista sto se stavi na Dolby plocu osim originalnih Shoei kondenzatora ne radi posao ( ovde nema trimera sa cime bi se mogli igrati ) - ovo mi se nikad nije dogodilo sa pojacalom , tjunerom ili CD-om , mogao sam da se igram da mu menjam zvuk ali ne i da nece da radi kako treba. Tak kada zaglavis u ovakva sr..nja postanes svestan koliko su tada znali da tjuniraju kola da su ovi danas mala deca za njih ( magnetni snimaci su za mene uredjaji koji su 3-4 klase slozeniji od bilo cega u audiju i koje je najteze dovesti da daju prihvatljiv zvuk jer je broj kompromisa koji se moraju resiti veci nego bilo gde drugde ). I onda dodju pa me zamajavaju plavim LE diodama , pozlacenim nozicama - mani me se tih prica.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 08 Feb 2013, 17:43

DejanM wrote: High End MORA da ispunjava najvise standarde u svim oblastima: pocevsi od vrste srafova koji se koriste za srafljenje kucista (Soulution Audio uopste i nema srafove vec je pravljen od alu blokova) pa sve do zice koja se interno koristi za povezivanja.
.
Zaboravio si samo jedan detalj - najvisi standard u reprodukciji zvuka. A to cesto u `hiendu`nije slucaj. Zato i dolazimo do situacije da se u `HiEnD`kutiju od $5000 turi Blu ray plejer od $400, da imamo pojacala sa izoblicenjem od nekoliko PROCENATA, da uzemljenje nije uradjen kako treba i mnoge druge neverovatne stvari.

Meni licno ne smeta da li ce neki proizvodjac da ceni svoj gramofon $80K ili $800K i da li ce neko to da kupi. Ali mi itekako smeta kad prodaju kojekakve daske sa DIY motorcicima i za to traze $2000 i kazu pa sta hoces, ne moze da se kupi vrhunski gramofon za $2000. Drugim recima, kad se stvara privid da pristojna oprema MORA jezivo da kosta, a ako nemas te jezive pare, ti si stoka i za tebe je djubre, cuti i trpi. Ja ne znam ni za jednu drugu komercijalnu oblast u kojoj vazi ovakav prevarantski model poslovanja. Zamisli da se ovaj model prenese u modnu industriju. Da se spomenuti kaput od $20,000 postavi kao norma cene za kvalitet, a da za $2000 moras da kupis nesto sasiveno od otpadnog materijala sto ne greje. Pa da ti kazu, e, ako hoces topao kaput, moras da potrosis $20,000, za te pare ovaj ti je odlican.

Mozda bi odgovor bio u uvodjenju novog termina ``Hi SWINDLE`` pod koji bi potpalo 80% onog sto se danas zove Hi End.

Mi stare kajle imamo iskustva pa nadjemo resenje, mladi narastaji su prigrabili drugo - ignorisu dobru reprodukciju zvuka, kao da to jos nije izmisljeno.

E, to je ono sto brine lopove, bogati nisu blesavi a sirotinja ne samo sto nema para za to, vec je i ne interesuje.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Feb 2013, 19:37

Pa rekoh da ako nesto nije uradjeno kako treba ne moze ni biti High End. Druga je stvar ako neko pokusava da se ubaci u taj segment samo sa cenom koju trazi za svoj uredjaj. Cena uredjaja ne odredjuje njegov kvalitet. Ona je samo indikacija ...

I nisam zaboravio kvalitet reprodukcije - ako jos jednom procitas videces da sam ga naveo kao jedan od uslova. Vic sa kvalitetom reprodukcije jeste da su razlike sve manje sto su uredjaji kvalitetniji. One postoje ali postaju cesto veoma male. Generalni inzinjerski pristup problemima jeste da se svako tehnicko resenje posmatra u odnosu na to koliko kosta. Pravljenje kompromisa je nesto sto je sastavni deo inzinjeringa. High End nije inzinjerska disciplina - to je oblast gde cena ne igra nikakvu ulogu. I to je ponekad dobro - zahvaljujuci takvom pristupu moguce je praviti veoma egzoticne uredjaje, cija tehnologija kasnije moze u nesto jednostavnijoj varijanti da se primeni u masovnim uredjajima.

Imajuci to u vidu meni je licno postalo veoma interesantno tragati za resenjima koja nisu basnoslovno skupa a opet pruzaju visok nivo reprodukcije. Nije High End ali svira dobro. Shiit Audio recimo ...

Post Reply