HiFi & Professional Audio Forum  

Prilog Teoriji Neodredjenosti ...

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Prilog Teoriji Neodredjenosti ...

Post by DejanM » 16 Feb 2013, 12:03

Ziko,

To i jeste ono sto sam tvrdio ... Mi danas mozemo pomocu Furijeove analize da utvrdimo da li signal ima dominantan recimo drugi ili treci harmonik. Iz iskustva mi mozemo cak i da ukazemo na neka svojstva zvuka kojim dominira drugi odnosno treci harmonik. Ali mi ne mozemo da jasno i precizno merimo recimo boju zvuka. To se nalazi van domasaja Furijeove analize. Razlog tome lezi pre svega u cinjenici sto mi i nismo definisali sta je to tacno boja zvuka pa samim tim ne mozemo ni da je merimo. Postoji jos parametara zvucne reprodukcije koje mi koristimo u dnevnoj upotrebi ali cija definicija ne postoji a jos manje je poznat nacin njihovog egzatnog merenja. Zbog toga i postoji pokret pri AES (ali ne samo tu) da se potpuno redefinisu merenja u audio tehnici a pre svega da se pokusaju definisati, mnogo jasnije, sami parametri zvuka. Koliko je meni poznato, tu se medjutim ne desava puno toga ...

Za sada se nalazimo u jednoj sivoj zoni kada koristimo izraze kao sto su: bolji fokus zvuka; nesto toplija zvucna prezentacija; ili recimo: odlicna transparentnost zvuka .... Mi svi odprilike znamo sta se pod tim podrazumeva ali to su sve pojmovi koji nisu jasno definisani pa samim tim nisu ni merljivi. Princip neodredjenosti ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 16 Feb 2013, 16:10

DejanM wrote:Ziko,

To i jeste ono sto sam tvrdio ... Mi danas mozemo pomocu Furijeove analize da utvrdimo da li signal ima dominantan recimo drugi ili treci harmonik. Iz iskustva mi mozemo cak i da ukazemo na neka svojstva zvuka kojim dominira drugi odnosno treci harmonik. Ali mi ne mozemo da jasno i precizno merimo recimo boju zvuka. To se nalazi van domasaja Furijeove analize. Razlog tome lezi pre svega u cinjenici sto mi i nismo definisali sta je to tacno boja zvuka pa samim tim ne mozemo ni da je merimo. Postoji jos parametara zvucne reprodukcije koje mi koristimo u dnevnoj upotrebi ali cija definicija ne postoji a jos manje je poznat nacin njihovog egzatnog merenja. Zbog toga i postoji pokret pri AES (ali ne samo tu) da se potpuno redefinisu merenja u audio tehnici a pre svega da se pokusaju definisati, mnogo jasnije, sami parametri zvuka. Koliko je meni poznato, tu se medjutim ne desava puno toga ...

Za sada se nalazimo u jednoj sivoj zoni kada koristimo izraze kao sto su: bolji fokus zvuka; nesto toplija zvucna prezentacija; ili recimo: odlicna transparentnost zvuka .... Mi svi odprilike znamo sta se pod tim podrazumeva ali to su sve pojmovi koji nisu jasno definisani pa samim tim nisu ni merljivi. Princip neodredjenosti ...
Nije „princip neodređenosti“ jer, sva je prilika, to nisu vezane (spregnute) promenljive...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Feb 2013, 18:40

Inace kada je vec rec o Beethovenu ... On je napisao i 5 klavirskih koncerata. Izuzetna dela. Ja sam godinama slusao te koncerte u izvodjenju Berlinske Filharmonije pod vodjstvom Karajana i to je zbilja referenca za Beethovena. Odlicni snimci i gotovo savrsena izvodjenja.

Skoro mi je do ruku medjutim doprlo ovo:

http://www.amazon.de/Die-Klavierkonzert ... 895&sr=8-4

Simon Rattle je postao poznat narocito kada je preuzeo vodjstvo Berlinske Filharmonije. Alfred Brendel je profesor na beckom konzervatorijumu i jako je priznat pijanista (prestao je da nastupa 2010 zbog godina ali je jos uvek aktivan na konzervatorijumu). Moram priznati da sam ostao iznenadjen kvalitetom izvodjenja Beethovenovih klavirskih koncerata. Brendel ne spada u tu prvu ligu star pijanista za Beethovena ali po kvalitetu izvodjenja rekao bih da mu je tu ipak mesto. Mislim da je bolje odsvirao ove koncerte nego Weissenberg, cije snimke sa Karajanom posedujem. Topla preporuka ... Njegovo sviranje sa Beckom Filharmonijom je Rattle zbilja ucinio posebnim.

Sada sam u potrazi sa Brendelovim izvodjenjem Beethovenovih klavirskih sonata ...

beast
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by beast » 23 Feb 2013, 08:03

DejanM wrote:Ovo mogu da preporucim:

http://www.amazon.de/Gilels-Spielt-Beet ... 763&sr=8-1

Snimak je odlican (Deutsche Gramophon) i vecinu sonata Gilels svira zbilja sjajno. Mesecevu mozda za tik prebrzo za moj ukus ... ali tu se koplja lome i postoji puno raznih misljenja na tu temu. Ako ti je skupo da das 58 eura za celu kolekciju, imas i manjih izdanja poput ovog:
Stiglo juče sa Amazona.
EG B.jpg
EG B.jpg (159.82 KiB) Viewed 782 times
EG B.jpg
EG B.jpg (159.82 KiB) Viewed 782 times
Nisam baš kompetentan da ocenjujem (ima vremena mlad sam :D ), ali ovo što sam do sada čuo rekao bih da je odlično.
U svakom slučaju želim još jednom da ti se zahvalim.

:yh

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Feb 2013, 11:48

Molim, molim ...

Snimak je zbilja odlican, klavir takodje. Gilels je 10 godina snimao ove sonate i radio na njima. Na kraju je preminuo a da nije do kraja doveo ovaj proces - fali par sonata, ali na srecu onih manje bitnih. Ja vec par meseci ne mogu da se odvojim od njih ...

Uzivaj - a kada ovo kazem gotovo sam siguran da ce to uzivanje trajati jako dugo ... :good

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 23 Feb 2013, 12:48

E. Gilels je uživanje za slušanje. Uživanje je i pratiti njegovo čitanje...
Zanimljivo je kako se Wikipedia stranice o njemu razlikuju od jezika do jezika...
https://en.wikipedia.org/wiki/Emil_Gilels

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 23 Feb 2013, 14:04

Mozda dva ekstrema u interpretaciji Meseceve sonate:

Glenn Gould

http://www.youtube.com/watch?v=WD6pGV69fJI

Wilhelm Kempff:

http://www.youtube.com/watch?v=O6txOvK-mAk

Obratite paznju na duzine trajanja ovih snimaka ...

Post Reply