HiFi & Professional Audio Forum  

Martion Bullfrog (Aktiv)

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Martion Bullfrog (Aktiv)

Post by DejanM » 21 Jun 2013, 17:45

U poslednjem broju nemackog HiFi casopisa Stereoplay (07/2013) pojavio se test najnovije inkarnacije Martion Bullfrog zvucnika. Nova verzija znaci da ce se ubuduce Bullfrog praviti samo u aktivnoj varijanti. To prakticno znaci da pored zvucnika dobijate i DSP IMG Stageline DSM 240 kao i 4 tranzistorska pojacala smestena u jedno kuciste ukupne snage od 1600 W. SVaki zvucnik ima dva drivera, i visokotonce pokrecu pojacala od po 10W koja rade u klasi A dok je ostala snaga zaduzena za pokretanje mid-bas horni. Pored toga za cenu od 6600 eura se dobijaju i kablovi za vezu izmedju pojacala i zvucnika (sa Neutrik Speakon konektorima). Osijm toga Martion licno svakom kupcu namesta pomocu isporucenog DSPa zvuk u prostoriji gde ce se zvucnici nalaziti. To namestanje je uracunato u cenu.

Sami zvucnici su kockastog oblika, dimenzija: 45 x 45 x 45 cm. Daju se postaviti i uz sam zid. Treba da stoje na stalcima i Martion pravi posebne stalke za ove zvucnike.

Merenja u Stereoplay su pokazalo nekoliko interesantnih stvari. Prvo, izoblicenja samog zvucnika su izuzetno niska. Zaprepascujuce niska. Cak i opterecen (100 dB) pokazuje vrlo niska izoblicenja. Frekventni odziv je dosta linearan s tim sto zvucnik u visokim ide do 30 KHz dok se u bas podrucju spusta do 73 Hz (- 3 dB) odnosno 55 Hz (- 6 dB). Na prvi pogled izgleda tanak u basu ali u stvarnosti nije tako. Taj bas je brz i odlicno definisan - sto je mnogo vaznije od Hz koje moze da dostigne. Max. izmerena glasnoca iznosi 116 dB.
Martion Bullfrog.jpg
Martion Bullfrog.jpg (152.71 KiB) Viewed 1323 times
Martion Bullfrog.jpg
Martion Bullfrog.jpg (152.71 KiB) Viewed 1323 times
Ja sam slusao ove zvucnike za vreme sajma u MInhenu ove godine i ostao zatecen kvalitetom reprodukcije. Ovi zvucnici su jako osteljivi, brzi, prakticno bez izoblicenja pa ih je moguce "odvrtati" do mile volje - dobija se eksplozivna smesa detalja, dinamike i prostornosti. Otvorenost i brzina horni kombinovana sa odsustvom artefakata koji boje zvuk. Zvucni prikaz koji se dobija iz ovog sistema je prirodan, neutralan i nadasve poletan (dinamican, svez). Ima i ono "nesto" sto vas uvlaci u zbivanje i ne da vam da prestanete da slusate muziku. Ja sam zeleo samo na brzaka da poslusam kako ovi zvucnici sviraju a ostao sam skoro dva sata. Bila je to seansa koju sigurno necu tako brzo zaboraviti - a verujem da je nikada necu zaboraviti ... toliko je to dobar sistem.

Pre jako puno godina, ako se dobro secam tamo negde u drugoj polovini devedesetih, isti ovaj casopis, Stereoplay, je bio prvi koji je testirao prvu verziju Martion Bullfroga. Tada su ga, bez imalo ustrucavanja, proglasili najboljim zvucnikom za stalke na trzistu. Ovaj put je ta pohvala izostala, ME Geithain RL930k su proglasili za jos boljim zvucnikom (takodje aktivna varijanta), ali i pored toga nisu stedeli reci hvale za ovaj izuzetan proizvod.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Martion Bullfrog (Aktiv)

Post by DejanM » 22 Jun 2013, 08:49

Jedna od kljucnih caka u ovom aktivnom sistemu jeste koriscenje IMG Stageline DSM 240 - sto je oficijelno Speaker Management system a u stvari je aktivna skretnica, Peak limiter, equalizer, delay, RMS compresor i A/D - D/A konvertor u jednom.

Ja moram da priznam da ovakve sprave koje dolaze iz profi segmenta nikada nisam ozbiljno shvatao. Ali ovaj Martion System jasno pokazuje da se sa njima mogu postici zavidni rezultati. To moze da bude resenje za probleme sa sobnom akustikom ali i mogucnost finog tuniranja zvuka HiFi systema.

Kada sam pitao Martiona zasto je presao na aktivnu varijantu i zasto vise ne pravi pasivni Bullfrog, nisam dobio bas jasan odgovor. Ali izgleda da je bilo problema kod pojedinih musterija, zbog velike osetljivosti zvucnika. Naravno da je onda uparivanje sa pojacalom tema ... a kod tako osetljivih zvucnika je uvek i pojava suma (pa i bruma) moguca. To nisu neresivi problemi ali izgleda da su se neki kupci bunili zbog toga. Zato ova varijanta - gde vi uz zvucnike dobijete prakticno ceo sistem koji onda nije toliko zavistan od kvaliteta struje, same akustike prostora ili recimo kablova - predstavlja i za kupca i za porizvodjaca sigurniju varijantu.

Inace cena ovog IMG Stageline DSM 240 je oko 340 eura. Pitam se onda da li se uopste isplati u nekoj DIY varijanti zvucnika uopste praviti pasivne skretnice ?

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 22 Jun 2013, 11:24

Deki, taj Martion uopšte nema pasivnih skretnica? Ukoliko sve ide preko IMG-a onda sigurno ima dosta nedostataka. Na prvom mestu lošiji kvalitet reprodukcije analognih izvora gde se radi prvo A/D pa potom D/A konverzija. Za digitalne izvore postoji ograničenje odnosno upotreba samo tog dac-a iz skretnice koji i nije nekog kvaliteta. Možda najveći nedostatak je upotreba aktivne skretnice na srednje/visokom području, tu je definitivno bolji izvor pasivna skretnica itd.

Da li bi mogao da pojasniš šta se nalazi u toj širokoj beloj kutiji između zvučnika?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 22 Jun 2013, 11:54

prophet wrote:...Da li bi mogao da pojasniš šta se nalazi u toj širokoj beloj kutiji između zvučnika?
Niskotonska ugaona horna sa dinamičkim drajverom od 18 inča. :ovo

Obrati pažnju na sličice ispod.....
ORGON HH.jpg
ORGON HH.jpg (151.44 KiB) Viewed 1272 times
ORGON HH.jpg
ORGON HH.jpg (151.44 KiB) Viewed 1272 times
Attachments
Basseinhorn.jpg
Basseinhorn.jpg (49.12 KiB) Viewed 1270 times
Basseinhorn.jpg
Basseinhorn.jpg (49.12 KiB) Viewed 1270 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Jun 2013, 12:49

Ta kutija dole je bas jedinica koju Martion stavlja u Orgon. Prodaje je medjutim i odvojeno i moze da se instalira sa Bullfrogom. Kada sam ja slusao Bullfroga, ova bas jedinica nije bila koriscena.

Sto se tice skretnice - tvoje pitanje je dobro i moram pogledati da li mogu nesto o tome da nadjem. U svakom slucaju za vreme demonstracije je Martion koristio Comp. Ali ostatak sistema nisam video tako da ne znam da li je imao neki odvojeni DAC ili je koristio ovaj iz ovog Speaker Management Systema.

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 22 Jun 2013, 17:10

Hvala obojici na pojašnjenju. :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Jun 2013, 18:29

Pogledao sam u Manual za IMG Stageline DSM 240 i moram priznati da nisam nasao nista posebno u njemu izuzev da postoji dosta mogucnosti za namestanje zvuka. Manual moze ovde da se procita:

http://www.monacor.de/de/FLE/DSM240_D,GB,I.pdf

Tako da predpostavljam (posto u testu u Stereopoay ne pise nista o tome) da nema pasivnih skretnica i da sve ide preko ove sprave. E sad, na papiru ona u digitalnom domenu zbilja ne izgleda nesto posebno: 48 KHz 24 Bita SPDIF ulaz itd. Ali to radi ... i to radi izuzetno. E sad u cemu je fazon ? Ne znam tacno, ali predpostavljam da je namestanjem raznoraznih parametara zvuka moguce postici izuzetnu reprodukciju iako se pri tom ne radi sa 64 Bita i recimo 384 KHz. Ali to je samo moja predpostavka ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Jun 2013, 09:11

Kontaktirao sam Martiona po pitanju ovog DSPa i dobio sledece odgovore:

- Stageline DSP ima odlican DAC u sebi i to rado jako dobro. I pored toga oni su tu spravu upgrade-ovali, tako da ono sto se dobije nije originalna verzija. Npr. Upgrade verzija funkcionise sa 96 KHz na SPDIF ulazu.
- Koristi se samo skretnica u ovom DSP - nema pasivnih skretnica
- Popravili su i A/D konvertor koji se nalazi u ovom DSP
- Ono sto sam ja cuo u Minhenu jeste ono sto oni isporucuju serijski: znaci modifikovan ovaj DSP. Sistem je bio: comp preko SPDIF ulaza u ovaj DSP a iz njega onda u 4 ampa. Ne znam koju je karticu imao na compu.

Eto, ovo pojasnjava stvari ...

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 26 Jun 2013, 11:45

DejanM wrote:Kontaktirao sam Martiona po pitanju ovog DSPa i dobio sledece odgovore:

- Stageline DSP ima odlican DAC u sebi i to rado jako dobro. I pored toga oni su tu spravu upgrade-ovali, tako da ono sto se dobije nije originalna verzija. Npr. Upgrade verzija funkcionise sa 96 KHz na SPDIF ulazu.
- Koristi se samo skretnica u ovom DSP - nema pasivnih skretnica
- Popravili su i A/D konvertor koji se nalazi u ovom DSP
- Ono sto sam ja cuo u Minhenu jeste ono sto oni isporucuju serijski: znaci modifikovan ovaj DSP. Sistem je bio: comp preko SPDIF ulaza u ovaj DSP a iz njega onda u 4 ampa. Ne znam koju je karticu imao na compu.

Eto, ovo pojasnjava stvari ...
Deki, dobar D/A konvertor nema teorijske šanse da stane u tu kutiju. Samo DAC, a tu su spakovali i A/D i DSP i actove XOVER. To sigurno svira korektno, aktiva ima dosta prednosti. Ipak i dalje mislim da su trebali samo basove da pogone preko aktivne skretnice a ostatak preko pasivnih.

Naravno, u skladu sa standardom života ovde se za 6K eur očekuje ljut HiEnd. Na zapadu je to verovatno neko osrednje rešenje.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Jun 2013, 11:56

Da to se ne smatra ljutim Hi Endom .... Mozda neka visa srednja klasa. Ipak je puno toga uracunato u tom paketu.

Medjutim to svira dobro - bar za neki moj ukus. Da nisam cuo, slozio bih se odmah sa tobom. Ali to svira ...

Post Reply