HiFi & Professional Audio Forum  

Interesting reading: TAD C600 preamp

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Interesting reading: TAD C600 preamp

Post by DejanM » 01 Aug 2013, 08:54

Veoma zanimljiv test jednog zanimljivog uredjaja: novi TAD C600 preamp. Ova sprava je interesantna iz vise razloga a prvi je svakako cena: 42.000 USD za preamp !!! Postavlja se naravno pitanje sta sve mora da ima jedan preamp, da bi kostao cetrdeset dve hiljade dolara ?

Kompletan test mozete ovde da procitate:

http://www.stereophile.com/content/tad- ... eamplifier

Meni se cini da Michael Fremer nije bas bio nesto posebvno odusevljen. Ono sto je meni zapalo za oko jeste jedan tehnicki podatak: ponasanje izlazne impedanse. Citat: "

The output impedance at 1kHz and 20kHz was 325 ohms single-ended and 670 ohms balanced, rising at 320Hz to a very high 3155 ohms single-ended and 6827 ohms balanced. This meant that the low frequencies were severely rolled off into the worst-case load of 600 ohms (fig.1, cyan and magenta traces).
"

Sto se tice roll-offa na 600 Ohma - to nije bas realistican scenario i nije od neke posebne vaznosti, jer svi ampovi imaju znacajno vece ulazne impedanse. Medjutim da izlazna impedansa dostize i do 6,8 KOhma ???? Da se radi o lampaskom preampu pa i nekako - ali ovde se radi o solid state spravi. Naravno moze se uvek filozofirati od kolike je to vaznosti po kvalitet reprodukcije - ali ako platite uredjaj 42 hiljadarke onda ocekujete da je ova izlazna impüedansa relativno stabilna i ispod 100 Ohma. Mark Levinson je negde ispod 20 Ohma. To mu dodje neka vrsta standarda za Hi End Preamps danas.

Treba cuti naravno ...

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Interesting reading: TAD C600 preamp

Post by PrekoBare » 08 Aug 2013, 16:46

Meni se cini da su tu radi o tehnicki neispravnom uredjaju, kao sto su mnogi uredjaji sa cenom iznad $10K, pojacala sa izoblicnenjem od 2%, pojacala koja zuje itd.

"High Frequency Roll off" ma ko te pita, vazno je da beskrupulozni prodavci "roll in dough".

A musterije srecne, jer to i nije za slusanje, to sluzi da vlasnik svima pokaze da ima para na bacanje.

Kao zene koje ne znaju ni jaje da isprze a imaju kuhinje od 80 000 eura. Ili satovi od 20 000 eura sa Poljot kalibrom.

Za takvo ultraskupo djubre bi trebalo uvesti novi termin, nesto kao Luksuzna Maketa (LuxProp).

Da me je juce strefio Powerball, mozda bih palio kohibe sa novcanicama od 100 dolara ali sigurno ne bih kupio takvo tehnicki neispravno djubre.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 09 Aug 2013, 11:39

Hvala vam na informaciji,
odustajem od kupovine.

Pozz

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Aug 2013, 14:02

PrekoBare,

Ne bi se to moglo nazvati neispravnim. Ipak to radi i verovatno i ne radi lose. Samo za 42K mora sve da stima. Skoro procitah da npr. Auralic DAC ima tranzistorski izlazni stepen koji radi u A klasi i ima 0,4 Ohma izlaznu impedansu. I kosta deset puta manje.

Zaboravih da pomenem da sam na ovogidsnjem sajmu u Minhenu slusao ovaj preamo. Bio je to kompletan TAD system i to ne svira lose. Ali meni se mnogo vise dopadao kako su TAD zvucnici svirali sa Audionet elektronikom. Sada mi je to zvucalo malo bez emocija.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Aug 2013, 16:40

Evo slike TAD sistema sa zadnjeg sajma:
TAD System.jpg
TAD System.jpg (174.13 KiB) Viewed 1182 times
TAD System.jpg
TAD System.jpg (174.13 KiB) Viewed 1182 times
Ovi TAD mono blokovi su ono sto se meni cini da nije bas ... nesto posebvno.

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 09 Aug 2013, 16:45

DejanM wrote:PrekoBare,

Ne bi se to moglo nazvati neispravnim. Ipak to radi i verovatno i ne radi lose. Samo za 42K mora sve da stima. Skoro procitah da npr. Auralic DAC ima tranzistorski izlazni stepen koji radi u A klasi i ima 0,4 Ohma izlaznu impedansu. I kosta deset puta manje.

Zaboravih da pomenem da sam na ovogidsnjem sajmu u Minhenu slusao ovaj preamo. Bio je to kompletan TAD system i to ne svira lose. Ali meni se mnogo vise dopadao kako su TAD zvucnici svirali sa Audionet elektronikom. Sada mi je to zvucalo malo bez emocija.

Dejane,
I meni se jako dopao njihov zvuk i taj sistem sam uvrstio u pet najboljih po mom ukusu,

naravno izuzev dva sistema koj su sami po sebi klasa iznad svega sto sam ja cuo u Minhenu,
MBL njihov najveci i Avantgardeacoustic sa velikim hornama.

Pozz

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 09 Aug 2013, 19:03

Poredjenja radi nova Mecka C300 sa ugradjenom muzikom kosta kao ovo predpojacalo. Ne-pitam-za-cenu-preamp treba da bude "wire with a gain" a ne ekvilajzer koji menja signal i podesava ga prema ukusu. Ako smo kod udovoljavanja ukusu, nekom ce muzika iz mecke sa plavom sekom na prednjem sedistu da bude vece uzivanje,pa ne mozemo da kazemo da Mecka bolje svira :-)

Zbog takvih ekstrema zasnovanih na pohlepi a ne na tehnickim resenjima razumni ljudi su odavno pobegli od audio hobija i slusaju muziku preko ipoda zabodenog u neku fijokicu. Pare ne kvare ljude. Mnogo para i malo para nikog nije pokvarilo. Kvari samo mali visak para koji je veci od pameti. na to racunaju ovakvi "bizMismeni" sto nude konstrukciono neispravne uredjaje.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 10 Aug 2013, 00:28

PrekoBare wrote: Pare ne kvare ljude. Mnogo para i malo para nikog nije pokvarilo. Kvari samo mali visak para koji je veci od pameti. na to racunaju ovakvi "bizMismeni" sto nude konstrukciono neispravne uredjaje.
Kamo dalje rođače,
iz pjeska vire krunisane glave,
što to rade, prd* u prašinu...

čini mi se rođače,
da je standard pokvario ljude,
jedu go*na i sanjare....

- Branimir Džoni Štulić - :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Aug 2013, 09:00

kamen wrote:
DejanM wrote:PrekoBare,

Dejane,
I meni se jako dopao njihov zvuk i taj sistem sam uvrstio u pet najboljih po mom ukusu,

naravno izuzev dva sistema koj su sami po sebi klasa iznad svega sto sam ja cuo u Minhenu,
MBL njihov najveci i Avantgardeacoustic sa velikim hornama.

Pozz
Svira TAD dobro ... medjutim ... Od 2010 se pojavljuju u Minhenu sa sopstvenom elektronikom: prvo sa mono blokovima a nesto kasnije se pojavio i ovaj preamp. Ali ko je imao prilike da cuje TAD zvucnike 2009 sa Audionet elektronikom, .... Namerno kucam tackice jer je tesko nakon toliko vremena dati neku jasnu izjavu o kvalitetu reprodukcije ali meni je taj sistem ostao u secanju i mislim da kasnija TAD elektronika nije uspela da dostigne taj nivo reprodukcije. Evo kako je to izgledalo 2009:
TAD elektronika.jpg
TAD elektronika.jpg (185.7 KiB) Viewed 1067 times
TAD elektronika.jpg
TAD elektronika.jpg (185.7 KiB) Viewed 1067 times
Ovo doduse jeste sumanuta varijanta: najveci Audionet mono blokovi pa jos dva komada po zvucniku !!! Ukupno 4 mono bloka - to moze da osvetli prosecno veliki grad u Srbiji. Preamp je isto bio Audionet. Izvor je bio comp a izgleda da je i DAC bio Audionet. To je sviralo fenomenalno .... Po meni bolje od velikog MBL sistema (sto se Avantgarde Trio horni tice pa sa jos 6 aktivnih bas horni - to je liga i prica za sebe i ne da se tako lako sa bilo cim uporediti).

Post Reply