HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Pomoc oko izbora JBL 2.0

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Pomoc oko izbora JBL 2.0

Post by Rakic90 » 07 Sep 2013, 18:04

Pozdrav, nov sam u Hi-Fi-u, pa cu postavljati malo noob pitanja.

Imam risiver Yamaha RX-V 473, a kupio sam i JBL 180, tako da je setup 2.0. Kada sam ih slusao danas i juce, uopste nisam bio zadovoljan kako se cuju, jer su bili dosta "tihi", a kada se pojaca do nekih -10dB, tek krene onaj zeljeni Hi-Fi zvuk. Mislim, bas bez veze, nista nesto drasticnije bolje od npr nekog dobrog kompjuterskog Logitech-a. Vec do Max-a (0dB), pocne da se javlja distorzija. Takodje, iz tvitera je dolazio i staticki hum, vrlo tih, primecuje se tek kada se pridje tviteru. Stvarno razocaravajuce. Elem, otkrijem ja da na pojacalu postoji Direct mode, koji salje signal samo za 2 kanala i WOW. Zvuk od tada nema veze sa onim prethodnim. Bas je vrlo jak, ne bas TOLIKO dubok kao da imam neki dobar sub, a visoki tonovi se cuju prelepo. Nije valjda da sva ta elektronika u risiveru toliko unisti kvalitet zvuka i da oni do izrazaja dolaze tek kada se sva ta suvisna cuda pogase. Cuo sam Yamahu ns 555, i odusevljen sam, 180 je u direct modu za nijansu slabiji od te yamahe. Poslusajte (arp 101 x elliott yorke - fluro black).
Nisam ni probao da pojacam vise od -20dB. Jos uvek su novi i nisu izgoreli (kupio sam ih juce), pa se plasim da se nesto ne desi. Takodje, staticki noise se smanjio sigurno za 80%, mada i dalje postoji, ali se cuje vrlo, vrlo tiho. Nemam ideju kako da ga resim.

Morao sam ovo da kazem, jer sam se bas odusevio, a nije da bas nema neke veze sa onim sto hocu da pitam.

Posto nisam imao "bas", logicno da mi je palo napamet da kupim neki sub i verovatno resim problem. Neki dobar sub ne bi bio ispod 200eur. Ali, kada se konektuje sub na risiver, taj Direct mode se samim tim i gasi jer on sluzi samo za 2.0

Dakle, pitanje: S obzirom da ih imam 1 dan, dakle, da li mislite da je bolje da ih vratim i doplatim jos 150eur za Studio 190, imaju jos jedan niskotonac, ali ne znam sta je jos tu bolje na njima od 180. Na raznim forumima svi su odusevljeni 190-icom, a samo jedan dobar review sam pronasao za 180. Nijedan tipa 180 vs 190 sto meni treba. Time bih dobio jos jaci bas, a ne bih morao da kupujem dodatni sub i verovatno bih zauvek ostao na 2.0 sistemu, dok ne skupim para za neki mnogo bolji 5.1.

P.S. risiver je 525W, e sada po kanalu u manuel-u kaze da ima output 115W, ali (sada to meni nije jasno) ako su 2 kanala onda 80W. O.o Sta to znaci? Takodje, da li je taj risiver dovoljno dobar za 180, verovatno da, a da li ce biti za 190?

P.P.S. 1) U kutiji sa risiverom nije bila FM antena, samo AM. Gde mogu da nabavim finu FM antenu?
2) Vredi li nesto to YPAO podesavanje ili da ne radim to, s obzirom da se sada super cuje, pa da se nesto ne poremeti?

Hvala unapred svima koji mogu i zele da daju odgovor na moju temu.

first
Audio Expert
Audio Expert

Re: Pomoc oko izbora JBL 2.0

Post by first » 07 Sep 2013, 18:56

Rakic90 wrote: P.S. risiver je 525W, e sada po kanalu u manuel-u kaze da ima output 115W, ali (sada to meni nije jasno) ako su 2 kanala onda 80W. O.o Sta to znaci? Takodje, da li je taj risiver dovoljno dobar za 180, verovatno da, a da li ce biti za 190?
Za Yamahu u prvom slučaj piše ovako ..... 115W x 5 (6 ohms, 1 kHz, 0.9 % THD, 1 ch driven)
A u drugom slučaju ovako .................. 80W x 5 (6 ohms, 20 Hz-20 kHz, 0.09 % THD, 2 ch driven)

Tako je proizvođač deklarisao snagu tvog risivera i to pri nominalnoj impedansi od 6 oma. Obzirom da tvoji zvučnici
imaju nominalnu impedansu 8 oma, onda Yamaha u dvokanalnom režimu ne može da isporuči ni tih 80 W, verovatno može nekih 60W (jadnih)

E sad, proizvođač zvučnika (JBL) u specifikacijama navodi sledeće.... Power Handling (Recommended) 90 watts

Drugim rečima, nisi dobro upario komponente, a JBL 190 bi samo još više namučili tu Yamahu. Ako već nešto hoćeš da menjaš, onda zameni
tu Yamahu i uzmi RX-V675, a zvučnike zameni za model JBL 130. To će biti bolje rešenje, mada je najbolje da uzmeš neko stereo pojačalo,
ako već želiš da slušaš stereo muziku.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 07 Sep 2013, 19:35

Jasno, ali meni pise na risiveru da je on 8 ohms po defaultu i da mogu na podesavanjima da ga stavim na 6. I na stikeru na poledjini risiviera pise 8 ohm. O.o

http://usa.yamaha.com/products/audio-vi ... 3_black_u/

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Sep 2013, 20:25

Rakic90 wrote:Jasno, ali meni pise na risiveru da je on 8 ohms po defaultu i da mogu na podesavanjima da ga stavim na 6. I na stikeru na poledjini risiviera pise 8 ohm. O.o

http://usa.yamaha.com/products/audio-vi ... 3_black_u/
Sve je to uredu, ali snaga nije ista pri različitoj nominalnoj impedansi.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 07 Sep 2013, 20:27

Ma bre. :P Gde pise da je razlicita nominalna impedansa?

Impedansa zvucnika je 8 oma, impedansa AVR je 8 oma. Dakle, posto je slabo, trebam da zamenim ovaj risiver, zamenicu ga za HK AVR 170 i uzecu ove 190 i kraj.

Hvala ti na odgovorima. :)

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Sep 2013, 20:40

Dobro, za svoje pare možeš da radiš šta ti volja.
Nije mi samo jasno što si tražio pomoć kad već sve znaš.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 07 Sep 2013, 21:23

Pa konkretno pitanje je bilo da li 190 kao 2.0 ili 180 kao 2.1 setup.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Sep 2013, 22:35

Rakic90 wrote:Pa konkretno pitanje je bilo da li 190 kao 2.0 ili 180 kao 2.1 setup.
Konkretan odgovor ti je bio da ni JBL 190, ni 180 nije dobro rešenje za te risivere koje pominješ, a ti sad radi kako hoćeš.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 07 Sep 2013, 22:48

Jasno, podrazumeva se da cu morati da promenim risiver. Videcu taj HK AVR 170, on ima output 100W.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Sep 2013, 23:06

Ajde još jednom da ti ponovim, JBL 190 nisu dobro rešenje za tu klasu risivera, znaci ni za taj HK AVR-170.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 07 Sep 2013, 23:40

Ok, mozes li da mi preporucis risiver koji bi po tebi bio dobar, a da kosta do 600eur?

Za 180:

Za 190:

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Sep 2013, 11:23

Zvučnici na kojima insistiraš (JBL 180, 190) nemaju problem sa nedostatkom basa (imaju ga čak i više nego što je to poželjno),
ali ga kod tebe nema dovoljno jer nemaš dobro pojačalo za te zvučnike. Nije ovde u pitanju samo snaga pojačala koju vidiš
u specifikacijama, a koju proizvođači iskazuju na čudan način kako bi prikazali što veću snagu (koja je u realnosti dosta manja).

Kvalitetan stereo zvuk od av risivera osnovnog cenovnog ranga nije realno očekivati, a pogotovo ne ako na takav risiver
nakačiš zvučnike kakve si ti odabrao. Može, ako ti je dovoljno da svira kako tako, ali ukoliko želiš da svira pristojno,
sa dobrom dinamikom i rasponom, transparentno i bez izobličenja, onda ćeš morati sa nekom logikom da sastaviš taj sistem.

Ako si već limitiran budžetom za AV risiver, onda potraži neke zvučnike koje takav risiver može lakše da pokreće. Ukoliko ipak
insistiraš na zvučnicima JBL 190, onda spremi više para za av risiver. Predložio sam ti rešenje još u prvom postu, ali vidim da
ti to nećeš ni da razmatraš, već guraš neku svoju ideju sa kojom na kraju opet nećeš dobiti ono što tražiš.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 08 Sep 2013, 13:45

U redu. Problem je u tome sto nece da mi vrate pare za zvucnike, a mogu da doplatim za bolje pojacalo/risiver. Drugo, hocu da imam bolje zvucnike, a ne slabije Studo 130. Dakle, da zanemarimo cenu, ali da ne idemo u nebesa, koje bi ti pojacalo/risiver kupio da hoces da slusas JBL 180, 190?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Sep 2013, 15:28

Rakic90 wrote:U redu. Problem je u tome sto nece da mi vrate pare za zvucnike, a mogu da doplatim za bolje pojacalo/risiver. Drugo, hocu da imam bolje zvucnike, a ne slabije Studo 130.
Ako hoćeš bolje zvučnike, onda zameni te 180 za JBL studio 530. To su bolji zvučnici od studio 180, a koštaju tek
malo više od njih. Taj av risiver zameni za neko stereo pojačalo sličnog cenovnog ranga (Marantz PM6004) i dobićeš mnogo
bolji zvuk nego što ga imaš sada u postojećoj kombinaciji. Kupovinu av risivera odloži za neko buduće vreme kada budeš
imao na raspolaganju više para.
Rakic90 wrote: Dakle, da zanemarimo cenu, ali da ne idemo u nebesa, koje bi ti pojacalo/risiver kupio da hoces da slusas JBL 180, 190?
Opet moram da ti ponovim, zamenom 180 za 190 sebe samo obavezuješ na još veći izdatak za av risiver (pojačalo),
ako hoćeš da to pristojno svira, a koliko mogu da vidim budžet za pojačalo ti nije neograničen. Može se izvući bolji bas
i od tih JBL 180 uz neki bolji av risiver. Nije sad toliko bitan model, koliko su bitne njegove mogućnosti. Recimo da bi to
trebalo da bude neki uređaj sa dobrim napajanjem, koji podržava bi-amping povezivanje i tako ga onda i povezati sa
zvučnicima, što znači da bi to mora da budei neki 7.2 model, poželjno sa pre-out izlazima zbog budućeg apgrejda.
Takvi av risiveri koštaju oko 1000 evra i više, ali to jedino liči na neku smislenu kupovinu. Rekoh da može i tako kako
si ti započeo, ali onda spusti kriterijume po pitanju zvučnih kvaliteta, sviraće onoliko koliko može.

Topic author
Rakic90
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Rakic90 » 08 Sep 2013, 17:04

Hvala ti puno. Taj Marantz ne mogu da nadjem po nekoj normalnoj ceni, ali Yamaha A-S500 mogu da nadjem za nekih 300eur. Da li je ona OK? Isto tako, mogu da nadjem po dobroj ceni i A-S700, ali ne znam da li je ona znatno bolja? Jedino sto ima Pure Direct.

Ili cu uzeti neki od tih Amp-ova, ukljucujuci i Marantz ako ga nadjem jeftino, ili bi druga solucija bila da doplatim npr. za Yamaha RX-V775 koja ima pre-amp, pa da posle dokupim amp?

Hvala jos jednom.

Post Reply