HiFi & Professional Audio Forum  

Y kabel

Hi-Fi komponente, iskustva, pitanja, saveti, komentari..
Post Reply

Topic author
Mare_87
Nov korisnik
Nov korisnik

Y kabel

Post by Mare_87 » 20 Mar 2014, 19:08

Pozdrav ljudi, imam jedno konkretno pitanje, koje glasi.
Izlaz na pojacalu mi je 4 ohma,(samo jedan izlaz imam, u pitanju je bass pojacalo) e sad ako bi sa Y kablom povezao, dva kabineta (identicna) od po 8 ohma, da li bi pojacalo to videlo kao 4 ohma?
I da li je dozvoljeno takvo povezivanje u ovom slucaju, mislim da li ce necemu skoditi, da li ce se gubiti na necemu: kvalitetu, snazi...?
Mislim onaj jedan stereo jack u pojacalo a druga dva mono jacka u kabinete.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: Y kabel

Post by sn » 20 Mar 2014, 21:06

Ako je to bas pojacalo onda ono ima mono izlaz tako da moze da se desi da ti ne radi jedna kutija - ako ubadas stereo trs (na Y kablu) jedan pin (srednji) je onda u 'vazduhu'. - Da, videce ga kao 4 oma. Ako je ozbiljnije (snaznije) pojacalo nece mu smetati 4 oma.

Topic author
Mare_87
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Mare_87 » 21 Mar 2014, 00:03

Da pojacalo je za bas gitaru, u pitanju je Eden E300. 300w na 4 oma.
Cekaj cekaj, ne razumem sad bas najbolje.Kazes ako je mono izlaz onda jedna kutija nece raditi, to kapiram, ali kako ce ga onda opet videti kao 4 oma, zar ne bi u tom slucaju ako jedna kutija ne radi, zar ne bi trebalo da tada vidi kao 8 oma, jer je svaka kutija pojedinacno na 8 oma. / :-k
A ako je stereo izlaz, da li to znaci da mogu bez problema da povezem tako sa Y kablom i radice obe kutije od po 8 oma, kao jedna od 4 oma?

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 21 Mar 2014, 08:05

Proveri, ali najverovatnije da izlaz za zvučnik na tvom bas pojačalu nije stereo, već mono.
Može se napraviti Y kabl sa mono utikačima na obe strane ali tako da se zvučne kutije povežu u paraleli. Dva zvučnika od 8 oma vezana u paraleli daju ukupno 4 oma, gledano sa strane pojačala.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Mar 2014, 08:15

Mislim da nemas problem sa Y kablom - trebalo bi to da radi.

Obrati paznju medjutim na impedansu tih zvucnika koje kacis, odnosno na ponasanje impedanse u zavisnosti od frekvencije. Kada se kaze da zvucnik ima impedansu od 8 Ohma onda se misli na vrednost impedanse na odredjenoj frekvenciji (obicno 1 KHz). Ponekad se to odredjuje kao "otprilike" ponasanje impedanse. U stvarnosti ta impedansa varira u odnosu na frekvenciju. Ponekad te varijacija znaju da budu znacajne tako da kad se kaze da zvucnik ima impedansu od 8 Ohma ili 4 Ohma - to ne mora puno da znaci. Kriticna je minimalna vrednost impedanse. Ako stavis dve iste kutije u paralelu onda ce se vrednost te minimalne impedanse prepoloviti. Ako je vec bila niska, recimo ispod 3 Ohma, onda bi mogao da imas problem ....

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 21 Mar 2014, 08:34

samo mala opaska, radi se o pojačalu za instrument - bas gitaru, nije Hi-Fi i nije toliko zavisno od frekvetnog opsega koji je u ovom slučaju podosta limitiran.
Bitno je da Y kabl ne bude stereo varijanta na strani pojačala jer onda jedan od zvučnika neće biti vezan na pojačalo i pojačalo će videti samo jedan zvučnik od 8 oma.
Mada ne znam zašto uopšte sva ova kombinacija, jer većina pojačala koja mogu da teraju zvučnike od 4 oma, mogu da teraju i zvučnike od 8 oma samo sa nešto manjom snagom, ali će se zato i manje grejati i biti manje opterećeno.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 21 Mar 2014, 10:52

S obzirom da je taj model deklarisan na 300W 4 oma (http://www.edenamps.com/products/eseries/amps/E300.html) onda nije problem da vezes dve kutije po 8.
Proveri samo taj stereo TRS na Y kablu (odsrafi ga) da li je srednji izvod vezan na masu ili je slobodan, a plusevi oba kabla zalemljeni na vrh kao i njihovi zaj. minusi na masu trs-a.
E300.jpg
E300.jpg (51.91 KiB) Viewed 1592 times
E300.jpg
E300.jpg (51.91 KiB) Viewed 1592 times

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 21 Mar 2014, 11:28

Evo šta piše u manualu za taj amp:
The E300 produces 300 watts of pure power into 4 ohms (175 watts into 8 ohms) with 3dB of dynamic headroom.

Znači da slobodno možeš da povežeš i jednu kutiju od 8 oma ili da povežeš dve kutije od 8 oma u paraleli da bi dobio ukupnu impedansu od 4 oma.

Topic author
Mare_87
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Mare_87 » 21 Mar 2014, 12:41

Ljudi prvo hvala vam na pomoci koju mi ukazujete.Izvinite ako smaram , ali smatram da smo svi ovde radi korisne diskusije i medjusobne pomoci.
Razlog zasto se ovoliko raspitujem je sledeci:
Imam bass box Behringer BA410 na 4 oma, koji kacim na ovaj Eden E300 i radi hvaala Bogu besprekorno.
Nego problem mi je transport ovog boxa, mnogo je veliki, hocu reci preveliki.Ne mogu normalno u auto da ga uguram.
Zato se raspitujem kako i sta, jer imam u planu da od tog boxa sa 4x10" napravim dva boxa sa 2x10".Posto su u ovom boxu 4x10" zvucnici od 4 oma, (svaki zvucnik pojedinacno je na 4 oma).
E sad, kad bih dva zvucnika koja planiram za box 2x10" vezao serijski, dobio bih na ulazu u box 8 oma.I tako bih isto uradio i sa drugim boxom.Znaci dobio bih dva boxa 2x10" na 8 oma svaki pojedinacno.
I to bih za vece svirke kacio na pojacalo sa Y kablom, jer bih tada dobio 4 oma, a od pojacala bih u tom slucaju dobio vecu snagu (oko 300W) koja mi je potrebnija za vece svirke.
A za manje svirke i probe, koristio bih samo jedan box 2x10" koji bi bio na 8 oma u tom slucaju bih dobio manju snagu od pojacala (oko 175W), sto mi je za probe i manje svirke vise nego dovoljno.
Hocu samo jos ovo da pitam, zanci u ovom slucau koji sam gore naveo,da bih ova dva boxa od po 8 oma povezao sa Y kablom i pojacalo to prepoznalo kao 4 oma, trrebalo bih da koristm MONO Y kabel?

zek
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by zek » 21 Mar 2014, 14:47

Tačno tako, ti u stvari sečeš postojeći box na dve kutije.
Pogledaj kako su povezani zvučnici u velikoj kutiji. Sigurno su dva i dva i seriji (4+4 = 8 oma), pa onda ta dva para u paraleli daju 4 oma kao cela kutija.
Znači da možeš da napraviš manje kutije sa dva zvučnika u seriji sa ukupno 8 oma i da ih koristiš po volji, ili jedan ili dva u paralelnoj vezi sa mono Y kablom, što znači na mono utikaču u pojačalo na masu vežeš oba - kraja od kutija, a na sredinju kuglicu vežeš oba + kraja od kutija.

Uživaj u svirci. :band

Topic author
Mare_87
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Mare_87 » 21 Mar 2014, 20:06

Tako je, secem ovaj box i napravicu dva manja.Bice mi lakse zbog transporta...Za manje svirke koristim jedan a za vece ponesem oba.
Verovatno su vezani tako kako si naveo, ali meni je svejedno, ja cu ih vezati u seriji, da bih dobio 2x10" na 8 oma.A posle kad hocu oba, povezem ih onim MONO Y kablom i dobicu 4 oma.Vuci siti a sve ovce na broju.
Ma necu da se mlatim da lemim, kupicu gotov MONO Y kabl.
Volim tako dobro da se raspitam da budem 100% siguran pre nego sto krenem da rasturam postojeci box.Drzim se onoga 2x meri 1 seci.
Hvala prijatelju.

Post Reply