HiFi & Professional Audio Forum  

Muzej Gramofona u Pragu

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Muzej Gramofona u Pragu

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 20:49

U Pragu, u jednoj maloj sporednoj ulicici u samom centru grada, postoji muzej gramofona, koji pokriva razdoblje razvoja ovih svirajucih masina od 1898 do 1938 godine. Muzej je istovremeno i prodajni prostor, tako da je moguce kupiti jedan deo eksponata. Cene se krecu od jeftinijih i manjih gramofona sa cenom oko 200 eura, pa do nesto skupljih poput ovog Regal modela iz 1912 koji kosta 635 eura.
Regal 1912.JPG
Regal 1912.JPG (108.9 KiB) Viewed 1437 times
Regal 1912.JPG
Regal 1912.JPG (108.9 KiB) Viewed 1437 times
Pored gramofona moguce je kupiti i stare ploce (po ceni od 50 ceskih kruna sto je negde oko 2 eura po komadu) ili recimo gramofonske igle u pakovanjima od 200 do 300 komada.
Gramofonske Igle.JPG
Gramofonske Igle.JPG (115.98 KiB) Viewed 1437 times
Gramofonske Igle.JPG
Gramofonske Igle.JPG (115.98 KiB) Viewed 1437 times
Ovi stari gramofoni nisu imali mogucnost podesavanja glasnoce ali su postojale tri vrste igala za gramofon: one koje su bile tihe, srednje glasne ili jako glasne. Prostom zamenom igle mogli ste da promenite glasnocu kojom je vas gramofon u ono vreme svirao. Inace zamena igle je bila jednostavna - momak koji nam je pokazivao eksponate je zamenio iglu na jednom His Master Voice za svega nekih 10-tak sekundi !!!

Na slici mozete, izmedju ostalog, da vidite i Herold (Zukunfts-Nadeln) pakovanje od 300 igala, srednje glasnoce, po ceni (danas) od 1150 kruna (kurs je otprilike 24 krune za 1 euro).

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Muzej Gramofona u Pragu

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 20:55

Bilo mi je posebno zadovoljstvo sto sam imao prilike da slusam Edisonovu pretecu gramofona, koja je koristila zvucne cilindre umesto ploca. Cilindri su bili napravljeni od slicnog materijala kao i ploce kasnije, i imale su brazde po svojoj povrsini, pri cemu se mehanizam sa iglom za ocitavanje pomerao horizontalno. Sam cilindar se stavljao na cev standardnog preseka, koja se okretala. Mehanizam za pokretanje te osovine je bio mehanicki - citaj: kurbla.
Edison zv.valjak.JPG
Edison zv.valjak.JPG (112.09 KiB) Viewed 1436 times
Edison zv.valjak.JPG
Edison zv.valjak.JPG (112.09 KiB) Viewed 1436 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 21:06

LP.JPG
LP.JPG (110.42 KiB) Viewed 1433 times
LP.JPG
LP.JPG (110.42 KiB) Viewed 1433 times
Nakon svirajucih cilindara su se pojavile ploce i gramofoni koji podsecaju na ono sto mi pod tim pojmom danas podrazumevamo. Bilo ih je raznih velicina ali ovako veliku plocu kao na slici jos nikada nisam video u zivotu. Inace, slusajuci povrsno par ovih starih gramofona, nisam primetio neko dramaticno poboljsanje u kvalitetu repürodukcije u odnosu na Edisnove valjkove ... :D

Trube gramofona su se pravile od raznih materijala, raznih velicina i oblika. Najvece i najraskosnije ukrasene trube su bile kod modela koji su bili predvidjeni da rade kod kuce. ALi bilo je puno modela gramofona koji su stajali u koferu, i tako su se mogli prenositi sa jednog mesta na drugi. To su bili portabilni modeli. I njih je bilo raznih velicina: od vecih do sasvim malih.
Portabl Gramofoni.JPG
Portabl Gramofoni.JPG (119.46 KiB) Viewed 1433 times
Portabl Gramofoni.JPG
Portabl Gramofoni.JPG (119.46 KiB) Viewed 1433 times
Zamislite kako izvedete svoju draganu u park ili negde na neku poljanu i uz piknik korpu ponesete i jedan ovakav gramofon !? \:D/ Dok jedete sendvice, mogli ste da slusate ploce i udvarate se svojoj voljenoj ... to sa danasnjim gramofonima nije moguce ! Ali ono sto je interesantno jesu inovacije koje su primenjivane da bi se izbegla upotreba velike i neprakticne trube.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 21:14

Jedna od takvih inovacija jeste bila upotreba "lepeza" umesto truba. One nisu bile narocito prakticne jer su takodje bile velike, ali su navodno imale neke prednosti.
Lepeza.JPG
Lepeza.JPG (116.38 KiB) Viewed 1428 times
Lepeza.JPG
Lepeza.JPG (116.38 KiB) Viewed 1428 times
Inace i ovaj gramofon sa slike, kao i vecina drugih eksponata, je bio u funkcionalnom stanju i to smo iskoristili slusajuci celu jednu plocu na njemu. Daje onaj predivni, nostalgicni zvuk, ozivljavajuci davno zaboravljene snimke ... cineci da komadi istorije ponovo, bar za trenutak, ozive i podsete nas na svoje davno zaboravljeno postojanje. Ja ali i moji prijatelji koji su bili sa mnom, smo bili fascinirani ovim zvukom ...

Druga inovacija su bili prakticno male horne koje su implemetirane u kucistima portabilnih gramofona umesto trube. Evo kako je to izgledalo:
Gramofon-Zvucnik.JPG
Gramofon-Zvucnik.JPG (112.24 KiB) Viewed 1428 times
Gramofon-Zvucnik.JPG
Gramofon-Zvucnik.JPG (112.24 KiB) Viewed 1428 times

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Nov 2010, 21:19

DejanM wrote:Mehanizam za pokretanje te osovine je bio mehanicki - citaj: kurbla.
Edison zv.valjak.JPG

Jes' bilo mehanicki ali nije moralo da bude samo na kurblu :-) Moglo je i na paru. Zamisli samo romantiku - ti lozis gramofon a zenska se lozi na tebe

Image
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 21:20

Ali jedan od najfascinatnijih eksponata jeste bio ovaj minijaturni, portabilni gramofon:
Portable gramofon.JPG
Portable gramofon.JPG (115.6 KiB) Viewed 1426 times
Portable gramofon.JPG
Portable gramofon.JPG (115.6 KiB) Viewed 1426 times

Znaci nekih 100 godina pre nego sto je Sony izumeo Walkman, postojale su minijaturne svirajuce sprave ! Te sprave su bile pokretane mehanickim mehanizmom, sto znaci da im nisu trebali punjaci, baterije, .... Truba je bila na "guzvanje" a ploce su bile od 7 incha (zapravo koliko mogu da vidim to je bila neka vrsta cilindra).
Last edited by DejanM on 01 Nov 2010, 21:29, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 21:28

Na kraju mogu samo da kazem da sam uzivao u ovoj poseti ... Nisam mogao ni da predpostavim da su gramofoni od pre stotinu godina prolazili kroz razne faze intenzivnog razvoja i inovacije. Bilo je puno firmi koje su proizvodile gramofone, ploce, gramofonske igle,... bilo je puno razlicitih modela i to od onih koji su bili ekskluzivni pre svega po svom designu i kvalitetu izrade pa sve do onih koji su zbilja bili inovativni u nacinu reprodukcije zvuka za ono vreme ...
Gramofon.JPG
Gramofon.JPG (106.38 KiB) Viewed 1425 times
Gramofon.JPG
Gramofon.JPG (106.38 KiB) Viewed 1425 times
I kao sto i post PrekoBare pokazuje, nivo inovacije u ono vreme je bio frapantan. Na zalost vecinu toga, tih ideja i implementacija, je prekrio veo zaborava i prasina istorije ...

Da budem iskren, ni sam ne znam kako sam izasao iz ovog muzeja a da nisam kupio jedan od ovih starih svedoka ljudske strasti za snimanjem i reprodukovanjem zvuka ....

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 01 Nov 2010, 21:40

Kad je moj tata bio mlad i onda su se pravile dobre žurke (hm, kao u moje vreme :oops: ), ali, onda je bio običaj da se obavezno pozove neparan broj gostiju. Pogađate li? Jedan dečko je uvek bio zadužen da navija gramofon :-({|= E sad, da li je era električnih motora koji su ugrađivani u gramofone (često naknadno, umesto federa) donela demokratiju ili ubila romantiku, ne znam, tek vreme Bala na vodi se više neće vratiti.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 21:46

Andrija wrote:Kad je moj tata bio mlad i onda su se pravile dobre žurke (hm, kao u moje vreme :oops: ), ali, onda je bio običaj da se obavezno pozove neparan broj gostiju. Pogađate li? Jedan dečko je uvek bio zadužen da navija gramofon :-({|= E sad, da li je era električnih motora koji su ugrađivani u gramofone (često naknadno, umesto federa) donela demokratiju ili ubila romantiku, ne znam, tek vreme Bala na vodi se više neće vratiti.

Ispade da je struja ubila romantiku :D

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 01 Nov 2010, 21:51

DejanM wrote:
Andrija wrote:Kad je moj tata bio mlad i onda su se pravile dobre žurke (hm, kao u moje vreme :oops: ), ali, onda je bio običaj da se obavezno pozove neparan broj gostiju. Pogađate li? Jedan dečko je uvek bio zadužen da navija gramofon :-({|= E sad, da li je era električnih motora koji su ugrađivani u gramofone (često naknadno, umesto federa) donela demokratiju ili ubila romantiku, ne znam, tek vreme Bala na vodi se više neće vratiti.

Ispade da je struja ubila romantiku :D
Ne znam ... kažem: možda!?!

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 01 Nov 2010, 21:58

Da li u tom praškom muzeju ima onih ogromnih HMV gramofona - na kurblu ili na struju, svejedno - koji su bili kao ogromni trpezarijski bife, imali po dve, tri ispresavijane horne od gusa i bili teški po 300 kila?

Malo sam guglao i pronašao par slikica, iako ovo što sam okačio ne spada u te najveće modele.
Attachments
HMV mala gusana horna.jpg
HMV mala gusana horna.jpg (31.93 KiB) Viewed 1414 times
HMV mala gusana horna.jpg
HMV mala gusana horna.jpg (31.93 KiB) Viewed 1414 times
HMV spreman za svirku.jpg
HMV spreman za svirku.jpg (41.3 KiB) Viewed 1414 times
HMV spreman za svirku.jpg
HMV spreman za svirku.jpg (41.3 KiB) Viewed 1414 times
HMV otvoren na livadi.jpg
HMV otvoren na livadi.jpg (43.28 KiB) Viewed 1245 times
HMV otvoren na livadi.jpg
HMV otvoren na livadi.jpg (43.28 KiB) Viewed 1245 times

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 01 Nov 2010, 22:09

Ovaj HMV koji sam iznad prikazao ne spada u najveće modele. Verovatno slika teško može da se pronađe. Viđao sam u Beogradu mnogo veće i to je tako lepo sviralo, da se čovek oseti kao da je vremeplovom odleteo u neko drugo vreme.

Moj drugar, Mirko sa Vračara, je imao jedan od najvećih modela, a doneo ga je povećim kamionom iz Sombora ili Subotice ... pazario od neke stare vojvođanske porodice koja je rasprodavala svoje vekovima staro imanje tužnih devedesetih. Kako su zvučale neke ploče sa snimcima operskih majstora iz dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka, to je za priču. Nažalost, čovek se odselio i nismo se dugo videli ... pitanje je šta se desilo sa gramofonom. Inače, ta starina godišta dvadeset i nekog je bila baš kao pravi, veliki bife, sav u duborezu; širok oko 2-2,5 metra, visok oko metar i po, dubok sigurno oko metar; tri "folded" horne od gusa, isprepletane u tom prostranstvu od drveta i metala - čista engleska mehanika.

Eto, sad oni koji imaju velike kutije za današnje pojmove, a i sam spadam u takve, mogu da zamisle kako svira nešto što je po masi i zapremini veliko kao polu-koncertni klavir.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Nov 2010, 23:11

Nije bilo tako velikih primeraka ali je bilo lepih kucnih komada, koji su izgledali kao komoda, kao komad kucnog namestaja. Ocigledno je da je zbog svoje velicine bilo potrebno gramofon uciniti lakse prihvatljivim za integraciju u postojeci kucni ambijent. Mi to danas nazivamo: WAF. Evo ovde recimo jednog finog primerka, proizvedenog u Engleskoj:
Ormaric.JPG
Ormaric.JPG (58.38 KiB) Viewed 1240 times
Ormaric.JPG
Ormaric.JPG (58.38 KiB) Viewed 1240 times

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 02 Nov 2010, 00:09

Interesantno je da su ti džinovski gramofoni iz dvadesetih toliko retki da ih nema ni na slikama, čak ni na internetu! Pokušao sam da nađem neku slikicu i ništa. Voleo bih da još koji put čujem taj najveći sa tri horne, ali ne znam da li će se to ikada ostvariti.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Nov 2010, 07:42

Andrija wrote:Interesantno je da su ti džinovski gramofoni iz dvadesetih toliko retki da ih nema ni na slikama, čak ni na internetu! Pokušao sam da nađem neku slikicu i ništa. Voleo bih da još koji put čujem taj najveći sa tri horne, ali ne znam da li će se to ikada ostvariti.
To je izgleda bio neki Hi End model tog doba. :D Ako je imao 3 horne to znaci da je neko dobro razmislio kako moze da unapredi zvuk tadasnjeg gramofona, koristeci tada poznate tehnike. I to je ono sto je mene fasciniralo, iako je cinjenica banalna: da su i onda ljudi itekako razvijali postojece tehnike, umapredjivali ih, inovirali ih a sa ciljem postizanja boljeg zvuka. Neka od tih resenja izgleda uopste nisu bila niti jednostavna niti naivna.

Da li neko zna koliko su ti gramofoni onda bili pristupacni ? Da li neko moze da cenu gramofona dovede u kontekst ondasnjih cena ... ?

Post Reply