HiFi & Professional Audio Forum  

Muzej Gramofona u Pragu

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Muzej Gramofona u Pragu

Post by DejanM » 02 Nov 2010, 08:10

PrekoBare wrote:
DejanM wrote:Mehanizam za pokretanje te osovine je bio mehanicki - citaj: kurbla.
Edison zv.valjak.JPG

Jes' bilo mehanicki ali nije moralo da bude samo na kurblu :-) Moglo je i na paru. Zamisli samo romantiku - ti lozis gramofon a zenska se lozi na tebe

Image
Samo jedan kratak komentar na ovu primedbu .... Zenski deo ekipe koji je posetio ovaj muzej sa mnom je bio odlepio na ove gramofone. Ove stare sprave definitivno imaju sexy karakter ... za muvanje riba dusu dalo :D :D :D

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 02 Nov 2010, 10:37

DejanM wrote:Da li neko zna koliko su ti gramofoni onda bili pristupacni ? Da li neko moze da cenu gramofona dovede u kontekst ondasnjih cena ... ?
Zasigurno znam da takve sprave nisu bile pristupačne običnom narodu. Ne bih znao rang cena u ono vreme, ali što se tiče kataloga antikviteta izdavanih u Z.Evropi devedesetih godina, koje mi je taj moj drugar pokazivao, postojale su procenjene vrednosti za izvestan broj HMV gramofona koji su prodavani po raznim aukcijama. Dakle, dobro očuvan, veliki model (neki sličan onome što je taj drugar posedovao i slušao ovde u komšiluku) je bio procenjen na 30-40 K dojč-maraka, odn. 12-15 K funti sterlinga.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Nov 2010, 10:49

Andrija wrote:
DejanM wrote:Da li neko zna koliko su ti gramofoni onda bili pristupacni ? Da li neko moze da cenu gramofona dovede u kontekst ondasnjih cena ... ?
Zasigurno znam da takve sprave nisu bile pristupačne običnom narodu. Ne bih znao rang cena u ono vreme, ali što se tiče kataloga antikviteta izdavanih u Z.Evropi devedesetih godina, koje mi je taj moj drugar pokazivao, postojale su procenjene vrednosti za izvestan broj HMV gramofona koji su prodavani po raznim aukcijama. Dakle, dobro očuvan, veliki model (neki sličan onome što je taj drugar posedovao i slušao ovde u komšiluku) je bio procenjen na 30-40 K dojč-maraka, odn. 12-15 K funti sterlinga.
To je bila aukcijska cena nekih super modela (i uz to ocigledno retkih) puno godina kasnije. Interesantno bi bilo medjutim znati koliko je recimo HMV bio pristupacan 1920 ili 1930 godine ... ? Ali verovatno su samo bogati tada mogli da kupe ove sprave ....

Inace u ovom muzeju se prodavao npr. jedan osrednje veliki primerak HMV iz 1931 god. za par stotina eura. Radio je i to dobro ... Ploce su bile 2 eura po komadu a pakovanje igli od 300 komada kosta oko 60-70 eura. To nisu neke cifre ali se verovatnol radi o Low Fi resenju ... :D :D :D

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 02 Nov 2010, 10:59

DejanM wrote:
Andrija wrote:
To je bila aukcijska cena nekih super modela (i uz to ocigledno retkih) puno godina kasnije. Interesantno bi bilo medjutim znati koliko je recimo HMV bio pristupacan 1920 ili 1930 godine ... ? Ali verovatno su samo bogati tada mogli da kupe ove sprave ....

Inace u ovom muzeju se prodavao npr. jedan osrednje veliki primerak HMV iz 1931 god. za par stotina eura. Radio je i to dobro ... Ploce su bile 2 eura po komadu a pakovanje igli od 300 komada kosta oko 60-70 eura. To nisu neke cifre ali se verovatnol radi o Low Fi resenju ... :D :D :D
Samo da upozorim: opasno je svirati stare ploče sa starim iglama! Stare igle izuzetno brzo troše ploču, tj. razaraju je posle nekoliko slušanja. To ne kažem ja, već prenosim ono što sam čuo od mog drugara mmilovan-a. Danas bi idealno rešenje bilo da se stari gramofon modifikuje modernijom ručkom i pick-up-om, naravno koji lepo sviraju mono ploče od 78 o/min. I da onda to svira kroz one gusane horne :-({|=

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Nov 2010, 11:07

Da li je neko zbilja uradio tako nesto ?

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 02 Nov 2010, 15:02

Sigurno da jeste, ali nisam imao prilike da slušam. Inače, mmilovan sluša takve ploče na modernom gramofonu, koji je podešen za takvu svirku.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 02 Nov 2010, 15:26

DejanM wrote:[To je bila aukcijska cena nekih super modela (i uz to ocigledno retkih) puno godina kasnije. Interesantno bi bilo medjutim znati koliko je recimo HMV bio pristupacan 1920 ili 1930 godine ... ? Ali verovatno su samo bogati tada mogli da kupe ove sprave ....
U americi su pre kraha berze 1929 ploce dostizale tiraze i po milion komada i to one sa "race music", sto znaci da su bile vrlo pristupacne za "siroke narodne mase".

Mislim da je MMilovan negde postirao katalog neke nase trgovacke firme iz 1930 i neke i da su tamo bile cene. Moji stricevi su bili momci u to vreme i nisu imali gramofone, ali su obojica imali radio. Koliko sam shvato radio je tada bio veca fora nego gramofon, zbog radijskih koncerata uzivo.

Ali vreme je onda bilo kao i sada, sa vrlo neproporcionalnim cenama pa je tesko dobiti neku jasnu sliku.

Za mene je za poredjenje jedino merilo cena u zlatu. Recimo, osamdesetih-devedesetih je CD kostao 1 gram zlata, sto bi po danasnjoj ceni zlata bilo oko 40 dolara.

Pogledajte svoju kolekciju cd-a pa izracunajte vidite pravu cenu bavljenja ovim hobijem :-(
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Nov 2010, 22:05

PrekoBare,

Svi cemo mi jednog dana biti prah i pepeo ... Trag koji cemo ostaviti za sobom ce biti zanemarljiv i neprepoznatljiv. Ili sto bi se reklo: jednom se zivi ... J***s zlato ... slusaj CDs (ili LPS ili sta li vec) ...

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 09 Nov 2010, 02:14

Eto i mene. Hvala na lepom vođenju kroz ovaj interesantan muzej. Zadivljujuće je videti sve te primerke, a posebno fascinira stanje očuvanosti. U Srbiji sam retko viđao ovako dobro sačuvane gramofone, obično je ili nefunkcionalno ili olupano u beskraj. Ovde nisu prikazani električni gramofoni koji su već negde tridesetih bili "realnost" na tržištu (pa i domaćem - videh u Beogradu jednog Thorensa iz cca 1936. ili slično).

I malo podsećanje - stare ploče ne bi trebalo:
- svirati na starom gramofonu sa čeličnom, hromiranom ili bilo kakvom drugom iglom, osim eventualno iglom od bambusa (koja se poprilično teško može nabaviti). Gazna sila ovakvog gramofona prelazi granice od desetina grama (to je činjeno da bi se postigao kakav takav tracking) i veoma lako, samo za par slušanja igla ostruže korisnu informaciju. Mnogo je pametnije ploču slušati savremenim gramofonom koji ima adekvatnu iglu i zvučnicu i potrebni a konstantni broj obrtaja. Možda bi se, ukoliko nekom srce baš toliko gori, za demonstraciju mogao upotrebiti duplikat neke ploče, a original sačuvati za dalje;
- čistiti bilo kakvim alkoholima i rastvaračima. Neke ploče (često Columbia, Edison Diamond Disc, acetatni masteri) ne bi trebalo čistiti ni vodom sobzirom na njihovu prirodu.

Stare ploče NIKAD se ne smeju svirati "mokre"!
Lično sam ostao bez teksta!

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Nov 2010, 05:50

mmilovane,

Ako bi se koristio laserski gramofon, da li bi on bio u stanju da "cita" i te stare ploce ? I to bez krckanja (s obzirom da on svojim laserskim snopom moze da pristupi delu zapisa kom igla ne moze da pristupi) ?

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 09 Nov 2010, 16:39

Može da čita samo crne ploče rezane po "horizontalnom" standardu. Sve ostale "boje" ne čita, niti čita ploče koje su "vertikalno" rezane, kao što ne čita kolorne, translucentne, obojene i ploče sa slikom.

Ovde želim da razbijem zabludu o superiornosti laserskog čitača naspram mehaničkog reprodukovanja. Ako bude interesovanja mogu da postavim primere. Njih je reprodukovao moj prijatelj, Bugarin koji radi u audio arhivu jedne veće institucije u Bugarskoj i koja je za sopstvene potrebe nabavila jedan laserski gramofon. Ispostavilo se da je reprodukcija mehaničkim putem imala znatno niži nivo smetnji nego laserskim zrakom.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Nov 2010, 16:51

Interesovanje postoji - pa ako te ne mrzi postavi te primere .... To jeste malo akademska diskusija zbog toga sto laserski citaci LPs nisu zaziveli i malo ko ih zbilja koristi, ali je interesantno nauciti nesto novo ...

Moje pitanje se zapravo moglo i drugacije postaviti - da li te stare igle toliko razruju brazde, da nista od snimka ne ostane, ili ipak postoji jedna oblast brazde gde ni ovi plugovi ne mogu da dopru ? U slucaju da stare igle takodje ne mogu da uniste kompletan snimak, onda je teoretski moguce, koriscenjem laserskog gramofona, ponovo dobiti reprodukciju na osnovu originalnog zapisa. To opet nema gotovo nikakve prakticne vrednosti osim sto neke prastare snimke moze da ozivi na jedan nov nacin - ali to opet ima nekog svog sarma ... :nic

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 17 Nov 2010, 15:12

Uf, nešto sam se razboleo gadno ovih dana, pa da ne pomisliš da neću odgovarati... nastavak sledi...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 17 Nov 2010, 17:51

mmilovan wrote:Uf, nešto sam se razboleo gadno ovih dana, pa da ne pomisliš da neću odgovarati... nastavak sledi...
Želim Vam što brže ozdravljenje. Šta je to sa Vama svima, nije li i DejanM bolestan...? Svima brz oporavak!

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 14 Dec 2010, 19:04

Evo, ispunjavam obećanje dato DejanM. U pitanju je uporedni digitalizovani snimak stare ploče na 78 obrtaja izveden mehaničkim i ELP gramofonom:

http://files.mail.ru/3FBXT2

Svako može da, sam za sebe proceni kvalitet i mane reprodukcije.

Post Reply