HiFi & Professional Audio Forum  

stari konektori

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

stari konektori

Post by NikolaK » 10 Nov 2010, 10:19

Koji su kvalitetniji konentori, DIN ili RCA?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: stari konektori

Post by DejanM » 10 Nov 2010, 10:27

DIN.

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 10 Nov 2010, 10:53

Hvala na brzom odgovoru.

I meni se činilo da su oni bolji po kvaliteti zvuka i po praktičnosti.
Znači ovo je još jedan dokaz o "napretku kvalitete" uvođenjem RCA konektora u većinu potrošačkih novijih uređaja (zadnjih dva-tri desetljeća).

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Nov 2010, 11:04

NikolaK wrote:Hvala na brzom odgovoru.

I meni se činilo da su oni bolji po kvaliteti zvuka i po praktičnosti.
Znači ovo je još jedan dokaz o "napretku kvalitete" uvođenjem RCA konektora u većinu potrošačkih novijih uređaja (zadnjih dva-tri desetljeća).
Ako se dobro secam RCA je bila opcija francuske HiFi industrije koja je sticajem okolnosti odnela pre tih 20-30 godina prevagu nad drugim standardima. Ne secam se vise detalja i sta se tacno tada desavalo ... ali znam da je Naim tvrdoglavo odbijao godinama da prihvati RCA kao standard. U svakom slucaju, RCA je bio, posmatrano tehnicki, najgora opcija. Posmatrano sa tacke prakticnosti, jednostavnosti i cene, RCA je bio najbolja opcija. Tako da to verovatno ima neke veze sa odukom ...

Ali to se menja ... zadnjih godina balanisrana veza postaje sve prisutnija i XLR konektori pocinju da se koriste sve vise.

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 10 Nov 2010, 11:18

Mislio sam da su bolji i po praktičnosti, jer se nije morao premještati kabel kada bi se snimalo/puštalo muziku, nego je sve išlo preko jednog konektora.

Ja čekam dan kada će se XLR pojaviti na (većini) potrošačkim uređajima.
Primijetio sam da je i TRSova sve više.

Čitao sam neke komentare, pa sam našao da neki kažu da je DIN bolji od XLR, jel to istina?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Nov 2010, 11:30

NikolaK wrote:Mislio sam da su bolji i po praktičnosti, jer se nije morao premještati kabel kada bi se snimalo/puštalo muziku, nego je sve išlo preko jednog konektora.
To je tacno ali i kod DIN kao i kod XLR konektora postoje razne varijante rasporeda pinova. Neki stave signal na pin 2 a neki na pin 3 kod XLR; kod DINa je bilo konektora sa razlicitim brojem pinova, itd. Tako da je bilo problema zbog usaglasavanja razlicitih varijanti u okviru istog standarda. Zbog jednostavnosti konstrukcije, tih problema nije bilo kod RCA.
NikolaK wrote:Ja čekam dan kada će se XLR pojaviti na (većini) potrošačkim uređajima.
Primijetio sam da je i TRSova sve više.

Čitao sam neke komentare, pa sam našao da neki kažu da je DIN bolji od XLR, jel to istina?
Ne znam. Nikada ih nisam direktno poredio. Glavna razlika je u tome kako se masa prenosi. Kod DIN standarda je masa zajednicka dok se kod XLRa prenosi pomocu dve odvojene zice - za svaki kanal po jedna. Cini mi se da bi DIN tu trebao da ima prednost - ali kao sto rekoh, nikada nisam imao prilike da direktno poredim ta dva konektora, tako da mogu samo da predpostavljam ...

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 10 Nov 2010, 11:35

Mnogo hvala na odgovorima.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 10 Nov 2010, 20:52

Jel to neko ima problema sa povezivanjem Bang & Olufsen-a? :)
Ako uporedimo standardni petopolni ili tropolni din konektor (5/180° i 3/180°) sa rca i xlr videcemo sledece;
Da je mehanicka veza kod din-a dosta losija (cesto je labava konekcija samog konektora kao i pojedinacnih pinova), veza sa kablom se ostvaruje uglavnom lemljenjem, a velika blizina pinova zahteva precizno lemljenje, jer se ponekad rasplete neki od kablova i napravi spoj. Sa elektricne strane takodje ima problema; zenski deo konektora u vecini slucajeva steze pin samo sa dve strane, sto ne obezbedjuje dobar kontakt i posle duze upotrebe pocne da prekida/krci. Neke kvalitetne (i deblje) int.kablove je skoro nemoguce ugurati u petopolac, a takodje imamo u manjoj meri i porast kapacitivnosti i preslusavanja zbog velike blizine pinova.. Xlr i rca su susta suprotnost ovoga; bolja konekcija, naleganje (zbog vecih povrsina), kontakti (bolje i kvalitetnije naleganje pinova), moze i da se srafi kabl... to bi bilo moje vidjenje (iskustvo) ovako na brzinu.

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 11 Nov 2010, 13:24

Ne, nego proučavam dosta starije uređaje.
Čuo sam negdje da je netko rekao da je sve poslije šezdesetih shanje.
Iz tog doba su dostupni jedino potrošački uređaji, pa ih uspoređujem sa novijima.
Te uređaje je jako ugodno slušati kada je hladno.
Osjeti se toplina zvuka i toplina koja izlazi iz uređaja, pa je onda i duši i tijelu toplije.
Još kada prorade sjećanja...

No, dobro, da se vratim na temu.

Pregledavam kablove i konektore, da na kraju bude što jednostavnije (naravno i jeftinije) složena kombinacija komponenti i kabela.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 11 Nov 2010, 16:16

Skoro me jedan dobar prijatelj zamolio da mu uradim jedan kabl za gramofon, razgovor je otprilike ovako tekao;

- Ajd' da mi zakrpis onaj kabl na Dualu, prekida na sve strane.

- Sto ce ti? ionako ti stoji u spajzu, onaj tanjir je predvidjen za ploce, a ne da stoji ajvar i paprike po njemu.

- Ma izvadio sam ga, ocistio i sad ocu da ga sredim da odslusam nesto; ajde casticu te pivom!

- Pivom? Ne mislis valjda da cu se prodati za jedno pivo! Za to mi treba vremena, pa nabavka konektora, nov kabl, guzva u gradu...

- Dobro, a dva piva?

- Moze.

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 11 Nov 2010, 16:22

A znači tako to ide, dobro, znači trebam se opskrbiti hajnekenom kada budem trebao neku uslugu. :)

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Nov 2010, 16:37

sn je mislio na ovako nesto:

http://www.youtube.com/watch?v=S1ZZreXEqSY

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 11 Nov 2010, 16:48

Aaaaaaaaaa!!! :yahoo

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 11 Nov 2010, 17:39

DejanM wrote:sn je mislio na ovako nesto:

Moram da vas razocaram, sto se tice alkohola ipak sam jači na recima nego u praksi. Vise bih voleo da su ti plakari gore popunjeni nekim komponentama nego tolikim pićem. :nic

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Nov 2010, 23:14

sn wrote:
DejanM wrote:sn je mislio na ovako nesto:

Moram da vas razocaram, sto se tice alkohola ipak sam jači na recima nego u praksi. Vise bih voleo da su ti plakari gore popunjeni nekim komponentama nego tolikim pićem. :nic
sn, ti si odavao utisak jedinog normalnog ovde ... :D A sad ovako nesto ... :-k

Post Reply