HiFi & Professional Audio Forum  

Trajanje glave na magnetofonu

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Trajanje glave na magnetofonu

Post by NikolaK » 24 Nov 2010, 15:23

Ostalo je još jedno što me interesiralo (ostalo mi je većinom jasno):

koji magnetofoni imaju najtrajnije glave i koja ih je firma proizvodila (ili još proizvodi)?

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Trajanje glave na magnetofonu

Post by PrekoBare » 24 Nov 2010, 22:07

oni koji koriste odgovarajucu traku.

Traka namenjena upotrebi u profi uslovima moze brzo da izriba glavu na magnetofonu namenjenom kucnoj upotrebi.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 26 Nov 2010, 13:36

Hvala na odgovoru.

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 14 Dec 2010, 19:02

Glass feritne glave po pravilu su dužeg trajanja...
Lično sam ostao bez teksta!

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 14 Dec 2010, 19:34

mmilovan wrote:Glass feritne glave po pravilu su dužeg trajanja...
O kom redu veličine (trajanja) govorimo...?

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 15 Dec 2010, 01:38

Iskren da budem, nikada nisam nešto posebno razmatrao koliko su trajnije, jer ih, nažalost, nikada nisam imao niti mogao sebi da priuštim.

Ali, po koliko sam kupio informaciju po toliko je i prodajem. Teac je, recimo, imao trakaše uz koje je po želji mogao da se menja set glava i da se umesto običnih stave te glass feritne.

Sa druge strane čuo sam glasine da ni one nisu nešto posebno trajne, a ko zna da li ta tehnologija uopšte još postoji...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 15 Dec 2010, 09:18

Ne, nisam mislio na poređenje. Mislio sam na to koliki je red veličine trajanja glave in general...
Koliko im sati (kako Vam drago) treba do prvih znakova „posustajanja“...?

mmilovan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by mmilovan » 15 Dec 2010, 15:36

Hm, ja sam to uvek vizuelno posmatrao, a i čuje se. Čim glava dobije "ris", već počinje da opada kvalitet reprodukcije, javlja se disbalans kanala i tome slično. Koliko se sećam, kod dekova je važila priča da glave najviše "stružu" metalne trake... Na jednom mestu sam pročitao da se oštećenja glava primećuju već posle 40 sati upotrebe.

Skup sport.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 15 Dec 2010, 17:00

Baš zato što sam čuo takva svedočenja (čuo=slušao čoveka dok (mi) to priča) htedoh da upitam tj. da dobijem second-opinion... Pogotovu što znam koga pitam... Hvala.

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 08 May 2011, 14:50

Znači staklene glave su kvalitetnije.
Na prvoj stranici koju sam pronašao na tražilici u vezi toga tvrde drukčije, ali mislim da to sve još ovisi i o brzini kretanja trake preko glave.
Možda je na sporijim brzinama drukčiji rezultat.

Još nekoliko pitanja:

Proizvode li se još uopće glave za magnetofone i kazetofone?
Mislim da sam prije nekoliko mjeseci našao podatak da neka firma sa početnim slovom "o" još proizvodi.

i

Mogu li se glave ugrađivati na bilokoji magnetofon ili baš mora biti odgovarajući model?
Pri tome ne mislim na broj tragova, nego može li se glava staviti na svaki utor u magnetofonu.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 08 May 2011, 18:45

Kombinacija ferit-staklo je najbolja. Glave traju vise godina, a da se i ne primeti ostecenje od habanja (nisu izrisovane). Pre svega tvrdoca glave je tu jako bitna, jer sa porastom brzine kod obicnih glava raste i habanje; kvalitet zvuka pre svega visokih tonova, takodje raste sa povecanom brzinom trake. Metalne glave moraju povremeno da se demagnetizuju, jer pocnu da prave problem i pri snimanju i reprodukciji, dok kod feritnih uglavnom nema problema sa zaostalim magnetizmom.
Recimo ovaj tip glave nikad nisam video da se pohabao (Akai - GX glass and crystal ferrite):

Image
The Akai Super-GX combo head assembly model RP4-5 is a second generation Super-GX head that is compatible with type IV (Metal position) Compact Cassette recording tapes, and are magnetic head designs which evolved from prior generations of GX heads and Super-GX heads used for Compact Cassette recording applications in Akai cassette decks. This second generation Super-GX head was specifically developed for metal tape recording and playback, and continues to use Akai's famed GX glass and crystal ferrite structure for wear free head characteristics that yields a useful head life of 150,000 hours, or 17.5 years of continuous 24 hours daily use. http://www.vintagebrochures.com/DETAIL/AKAI/RP4-5I.HTM
Postoji vise tipova glava i standarda. Neke glave mogu da se zamene, ali uglavnom mora odgovarajuci model da se stavi, jer postoje bitne elektro/mehanicke razlike medju njima. I dalje se proizvode, ali u daleko manjem obimu nego ranije.

:sign http://www.vintagecassette.com/

Topic author
NikolaK
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NikolaK » 09 May 2011, 17:08

Hvala na detaljnom odgovoru.

Post Reply