HiFi & Professional Audio Forum  

Pioneer SX400L

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Pioneer SX400L

Post by DejanM » 09 Jan 2011, 16:02

Kod kuma u Beogradu sam imao prilike da poslusam ovaj Pioneer receiver, koji se proizvodio u periodu od 1971 do 1979. Radio je sa novim Tannoy DC8T zvucnicima i moram priznati da sam bio iznenadjen kako je ovaj starcic dobro odradjivao posao - bolje od nekih momcica sa poznatim imenima.

Interesantno je i kako je napravljen unutra. Ima predimenzioniran trafo za napajanje sa samo 2 Elkos od po 4700 uF. Samo pojacalo se nalazi u metalnom kucistu i nosi oznaku SKU (ili tako nesto) pa onda neki broj. Ima preko 100W na izlazu. Sam tuner zahvata vise od pola kucista i uradjen je sa prilicno utroska i u delovima, i u designu. Tuner radi odlicno sa beogradskim FM stanicama (prijem je preko antene koja se nalazi na krovu kuce) i sigurno je u klasi Denona 1500 - kog smo takodje imali prilike da slusamo ali nismo ih direktno poredili.

Iako ima vise od 30 godina, ovom pojacalu se one ne vide. Treba mu ciscenje, mozda i zamena elektrolita, ali to radi skroz OK.

Na eBay moze ponekad da se nadje za smesne pare: petnaestak eura !

Na internetu sam pronasao slike:

http://vintageaudioworld.com/data/stora ... 0395fb.jpg

http://www.radiomuseum.org/r/pioneer_sx_400sx40.html

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Pioneer SX400L

Post by paja959 » 09 Jan 2011, 18:10

:good ..da sustina nije mozda u tim DC8T-ima? :oky ..salu na stranu,nedavno sam slusao starije Tannoy 12" sa Pioneer A300X,Philips 204 cd plejer,no name zice,sviralo je iznenadjujuce dobro :yhi

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Jan 2011, 22:43

Taj Tannoy su zbilja dobre kutije. Tu nema sumnje ... Ali opet je ovaj starcic iznenadjujuce lepo sve to spakovao i vozao ...

beast
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by beast » 10 Feb 2011, 12:34

Jel može još malo o tim Tannoy kutijama? Kako zvuče i da li su zahtevne za pozicioniranje ( koliko su odmaknute u tom sistemu od zida)?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Feb 2011, 12:46

beast wrote:Jel može još malo o tim Tannoy kutijama? Kako zvuče i da li su zahtevne za pozicioniranje ( koliko su odmaknute u tom sistemu od zida)?
Kutije su zbilja dobre ! Nalazile su se dosta blizu zida. Slusali smo ih sa ovim Pioneer Receiverom i to je radilo dobro. Ampino recimo nije imao dovoljno snage da ih pokrece. Musical Fidelity 3i takodje. Znaci treba im onako grubo i od oka preko 100W da bi radile dobro. Moj kum je uzeo u medjuvremenu Bladelius Thor MKIII i kaze mi da je sada potpuno zadovoljan kako to zvuci. Izvor je SB Touch.

I ovaj Tannoy ima pozadi bi-wire konektore za zvucnicke kablove kao i dodatni 5-ti konektor koji treba vezati za masu. Medjutim ta operacija (vezivanje na masu) nije donela neki cujni pomak - kum je ipak ostavio tu vezu. Zvucnicki kablovi su QED Silver Aniversary bi-wire.

beast
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by beast » 10 Feb 2011, 14:39

DejanM wrote:
Nalazile su se dosta blizu zida.
Hvala na odgovoru, ovaj detaj mi je od značaja.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 10 Feb 2011, 15:07

DejanM wrote: Kutije su zbilja dobre ! Nalazile su se dosta blizu zida. Slusali smo ih sa ovim Pioneer Receiverom i to je radilo dobro. Ampino recimo nije imao dovoljno snage da ih pokrece. Musical Fidelity 3i takodje. Znaci treba im onako grubo i od oka preko 100W da bi radile dobro.
Obzirom da sam Tannoy DC8T imao jedno kraće vreme u svom sistemu, ipak bih iskomentarisao ovu poslednju rečenicu.
Nije da ih je tek tako lako pokrenuti, ali nisu uopšte tako zahtevne kutije i daleko od toga da im je potrebno preko 100W da bi dobro radile.
Slažem se da je Ampino za njih slabašan, a i sam proizvođač preporučuje za njih pojačalo od minimum 30W pa nije ni čudo.

To su zaista odlični zvučnici i za njih će sasvim biti dovoljno pojačalo od min. 50W koje je pri tome dobro strujno napojeno. Kod mene je to prvo
radilo sa Krell-om S-300i koje ima 150W/8 oma, ali su mnogo bolje svirali sa pojačalom Leema Pulse koje ima 80W/8 oma. O tome može
nešto da kaže i kolega sdanicic koji je baš prisustvovao toj demonstraciji kada smo na ovim zvučnicima upoređivali ova dva ampa.

Post Reply