HiFi & Professional Audio Forum  

most extreme turntables

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Re: most extreme turntables

Post by sn » 10 Aug 2011, 02:37

Kada sam pomenuo Garrard mislio sam prvenstveno na gramofone te klase, slicne i zastarele konstrukcije koji normalno ne mogu da pruze ni priblizno karakteristike kao gramofoni klase u kojoj je Lenco, koji isto ima idler ali i mnogo bolju konstrukciju. Ne sumnjam uopste u njegov kvalitetan rad, ali ostajem pri prethodnom misljenju na koje je praksa dosta uticala. Ovaj Garrard na slici gore (i slicni) po meni ima smisla samo kao podsecanje na jednu epohu, ali praktican znacaj mali, jer mi je nespojivo spajanje stare i problematicne mehanike sa novom ruckom i glavom, i ocekivati od toga da dobro svira.

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 10 Aug 2011, 11:34

Ne slazem se sa svim ali to nije ni bitno, mislim da procentualno uticaj gramofona bez rucke i glave nije toliko tj mislim da je ispod 30 posto, tako da, gledano u nekim apsolutnim terminima gde i mokra krpa preko zvucnickog kabla utice na zvuk onda je svaki detalj ili detaljcic bitan ali generalno gledano najveci napredak kod gramofona su Lezajevi i materijali koji se koriste jer rezonuju na drugim frekvencijama pa je drugaciji zvuk.Tako da nova rucka stari gramofon samo daje neki benefit po meni bar. Mada ima starih rucki koje novim gramofonima daju bolji zivot.
off topic
Nije sve staro gore niti je sve novo bolje, kod audio tehnike pogotovo jer je tu i faktor srece kao i faktor slucajnog izbora komponenti mozda po nekad i presudan a to se mozda desili i pre 60 godina za neko pojacalo na primer a ne danas. (pa zar nisu svi velikani Amercke SS tehnologije bili najbolji do negde 84 godine a posle sve gore i gore)Ali takodje mislim da treba praviti veliku razliku da kod nas i nema nekih eksperimenata kao sto ih ima izobilje na zapadu tako da hteli ne hteli , bi trebalo da uzmemo da su oni malo vise u pravu jer imaju malo vise iskustva.(ovde ljudi vole da pricaju o necemu sto nisu probali i da "pljuju" onoga koji nesto proba ako se to ne uklapa u njihovu koncepciju a iskustvo je majka mudrosti, zar ne) Nazalost kod nas je novac ogranicavajuci faktor ali ja mislim i generalno u vecini slucajeva i ne zainteresovanost . Ja sam rodjen ovde i zivim ovde ali mi se ne svidja sto ovde nekako se dodje do zakljucka da je Nokia najbolji telefon i onda svi kupuju samo nokiju, samo njoj slabo pada cena, samo se ona lako preproda, i uslovno receno nema interesovanja da se proba i neki drugi, pa ko kupi drugu firmu moze da ga proda na sveti nikad. Isti je slucaj i sa domacom HI fi industrijom a sije za tri duzine mnoge svetske brendove cek je i jeftinija.,, mislim da svhatas sustinu koju vise zelim da izrazim zboh svih ostalih citalaca (nema bas nikakve veze sa tobom ili tvojim komentarima). Mislim da smo iz neznanja isuvise uskogrudi sto je mozda i normalno kada nesto covek nezna on prepisuje ,. ) Ponavljam nema nikakve veze sa predhodnim postom niti zeljom da bilo koga eventualno uvredim, samo mi je zelja da se ljudi malo zamisle nad bar nekim stvarima ili probaju da uticu pozitivno na druge, to je sve, nema nikakvih zadnjih namera

Povratak na temu, sto se tice motora svi stari su dugovecniji ali jedino takvi kakvi su nisu dovoljno stabilne brzine ocu reci nisu dovoljno dobri ( sto jedan kontroler resava vrlo lako). A sto se tice nacina rada tj Idler, BD ili DD mislim da to uvek vreme najbolje pokaze kada prodju pocetne euforije pronalaska novog nacina. Ipak je istorija najbolji sudija ali i uciteljica, Idler je vladao pa je primat uzeo DD pa on je preuzet od BD, 50-60 godina kasnije u svetu se polako vraca onaj prvi, Da li su ljudi nezadovoljni postojecim ili je to iz vecite teznje za boljim pa iz istog razloga se moraju probati svakakve stvari ja ne znam ali da je procvat DD i Idler gramofona u svetu postojeci da dostisu astronomske cene to je cinjenica. Mozda je to ipak neka svetska zavera ..... [-X :lol: :wb ipak sam ja rodjen ovde (zna se sta je krivac za sve za nas)
Hvala na razmeni misljenja :mr
pozdrav
Najbolje je kada nista ne znas

Joza
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Joza » 10 Aug 2011, 20:57

Nikola,

Moze malo detaljnije ono da su najbolji USA SS ampovi bili najbolji do 84e? Koji i zasto?

Mislim, sad pocinjem da sumnjam u svu tu pricu i o Lenku kao Die Beste...

Pozdrav,

Igor

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 11 Aug 2011, 00:51

Pa ono die beste valjda na nemackom znaci najbolje, ne znam nemacki nasao sam prevod na translatoru, nadam se da je tacno.
Sumnjati u Lenka zbog toga da li je tacno da su Mark Levinson, Krell i Mc Intosh imali najbolje dane 80 godina proslog veka mi je malo da jednostavno kazem bezveze ali nije bitno.
Ovo pisem samo zbog odbrane casti Lenka preko Americkih SS pojacala :o
Ovako stoje stvari, Mark Levinson od kada je otisao iz firme sto je bilo cinimi se 82 godine i to postao Madrigal to vise nije tako dobar uredjaj kao sto je bio. Jeste to u vrhu ili spada u referenc klasu ali svi koji su imali vise primeraka Levinsona kazu da je najbolje dok je bio original i dok su jedno 2 godine radili pojacala po semi gospodina Levinsona da ne elaboriram vise. Krell je imao snagase kako je i sam rekao jednom prilikom najbolje pocetkom osamdesetih godina itd,
Na njihovom sajtu je stajalo da im predpojacala nisu bas u skladu sa imenom firme,zamisli koliko tek onda stvarno ne valjaju
Ja sam misilo sledece u proslom postu: firma treba da napreduje a ne da pravi stvari istog ili goreg zvuka nego sto je pravila.
Masa clanaka na netu od ljudi koji su i kolekcionari i od ljudi koji imaju ili su imali stvari ovih proizvodjaca pricaju isto. Mxintosh se vraca na staru proizvodnju ,pravi reinkarnacije uredjaja za koje smatra da su najbolji od njih, pa to je jos iz 70 godina.
Medju 3 najbolj uredjaja je pojacalo koje prave 45 godina i na tome im svaka cas ali razmisli kao retro, pa oni misle da su svi ovce za sisanje
Da ne govorim da se sve sve ove firme vec duzi niz godina prave u Kini a lepi etiketa USA.Nije bitno sto se pravi u Kini jer Kinezi imaju najsavremenije fabrike na svetu trenutno nego sto se pravi od najeftinih Kineskih delova pa se inzenjerima da zadatak da od toga napave strava spravu pa oni uloze milion sati rada a sat kosta 22 dolara pa da bi se isplatio uredjaj koji kosta da se napravi verovatno ni 1000 eura prodaje se za 20-30 hiljada. Imao sam prijatelja koji je radio kao inzenjer razvoja i Krellu.
Sve ovo sto sam rekao nije tajna vec bar jednu deceniju ako ne i vise.
Sto se Lenka tice, on se brani sam netrebam mu ja.......cak i varijanta Jeana iz Kanade (JN) od ply breze i od original lenko plate-a i jednom recju prevazidjen u Lenco svetu pre 3 godine je u stereophilu stavljen u uper A class recomended listu za ovu godine.
Mislis da je Amerima stalo da bas stari Svajcarski gramofon stave kao 3 u svetu posle dva referentna Kuzmina gramofona i desetine onih od preko 60.000 dolara, pa bas lenka.
Treba citati citati i citati ali i izmedju redova.Ko i malo poznaje kako funkcionise svetska trgovina i proizvodnaja bice mu jasno mnogo toga.
Nadam se da sam odgovorio ali licno mislim da je tema promasena tako da
bilo bi lepo da se vratimo na extremne gramofone :mr :sign
Moracu da izbgavam kvalifikacije ili neke stari koje pisem na stranim forumima jer ovde od toga ili ispadne problem ili se ubi od kucanja, ali ajde rekoh da ne ostane da nisam odgovorio kada me neko nesto pita
Ja sam citao i po 5 sati dnevno svaki dan ( znaci ulozio izuzetan trud zbog ljubavi))sve moguce o HI fi -ju i druzim se sa ljudima iz sveta koji imaju ili su imali skoro sve o cemu ljudi ovde sanjaju tako da imam i bogato slusalacko iskustvo a i mogu za par sati da proverim od nekoga kako nesto radi tj svira i da mu verujem 100posto, pa valjda onda se cudim kako neko nesto ne zna, izvinjavam se zbog toga stvarno nisu svi fanatici kao ja to uvek zaboravim,
izvinjavam se jos jednom
ps
A sta ti to imas jozo pa te zacnuo moj komenta od novije Americke SS amplifikacije ako se sme saznati i mozda koji gramofon kada ja treba da branim cast LENCU

Joza
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Joza » 11 Aug 2011, 08:33

Joooj,

Trebao sam da turam smajlije pa to sve ne bi tako doziveli ali ih nisam imao u editoru kao sada :-s

Inace, Mark Levinson nije konstruisao svoja prva pojacala, nije li to bio John Curl? I sta sad, covek posle 30 godina ne moze da napravi bolju (pre)amplifikaciju? Naravno da moze i jeste. Blowtorch je napravljen posle 90ih :mr a i JC1

Mislim da neko tehnicki potkovaniji moze da objasni zasto bi moderna pojacala trebala biti bolja (kvalitetniji delovi, nova saznanja u topologiji ampova, bla bla bla...)

Sorry na uznemiravanju...nisam trebao!

:wb

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 11 Aug 2011, 08:51

Mogu samo da kazem svaka cast na postignutim rezultatima. :D
I ogromnoj kolicini ulozenog rada i volje... =D>
.
Slucajno sam imao jednog Lenca mislim da je bio L75
u originalom kucistu od drveta. Nazalost rucka nije imala kontrategove
pa nisam mogao da ga poslusam.
Poklnio sam ga prijatelju.
Malo samga pogledao i naravno ukljucio da vidim da li radi.
Idler je bio jako dobro ocuvan skoro nov i neistrosen
a guma jos uvek elasticna i vitalna.
.
Mislim da taj "mali" transport ima najvecu masu u odnosu na velicinu?
(izuzimajuci onaj mali moj omiljeni Kuzmin model...)
Zaprepastio sam se koliko tu ima mase u toj maloj zapremini?
mehanizam koji prensi kretanje na disk je jednostavan
i solidan, a reseje sa idlerom pod 90deg je dobro i kontaktna povrsina
je mala pa manje prenosi eventualne vibracije...
Nisam siguran ali mislim da je motor fiksiran za sasiju koja je celicna, dobra i masivna
pa jedino to moze da bude problem jer motor prenosi 50Hz mreze na mehanizam
pa to dolazi u signal?
(To je bio slucaj sa thorensom TD160MK2 koji sam imao i posle izmestanja
motora sa sasije na drveni nosac, sve je bilo savrseno...
takodje sam dodao 2 mala mrezna transformatora 220:12 i 12:220 da galvanski odvojim motor od mreze
pretpostavljam da je to validno za sve tipove kod kojih je motor AC/Hz?
Mali Lenco je cak i sa nasom mrezom sa sumnjivih 50Hz obrtao dobrom brzinom
posto vec ima odstampan kontroler na disku, veoma korisna stvar.
.
Primetio sam jos jednu stvar koja bi mogla da se koriguje
Chasis ground rucke i chasis ground nosaca su spojeni u jednu tacku
kod 99.9% gramofona je to slucaj,
a to nije onako kako bi trebalo da bude.
To su potpuno 2 rzlicite ground tacke i ne bi trebalo d aimaju dodira
jer u protivnom dolazi do groung loopa
i gramofon spojen na gnd mreze i preamp spojen na gnd mreze
.
Signal iz zvucnice je kvazi-balansirani ustvari a ne SE kako se cini
izlazi sa zvucnice su balansirani + i - a 0 je ground rucke
a mnoge zvucnice imaju i kontaktnu povrsinu koja naleze na rucku
upravo iz tog razloga...
.
Izvinjavam se na malom off-u i preopsirnom postu
ali bio sam inspirisan ovima lepim fotografijama
i ujedno i fasciniran time da se kod nas neko uopste bavi tim
cheers :mr

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 11 Aug 2011, 13:05

Joza wrote:Joooj,

Trebao sam da turam smajlije pa to sve ne bi tako doziveli ali ih nisam imao u editoru kao sada :-s

Inace, Mark Levinson nije konstruisao svoja prva pojacala, nije li to bio John Curl? I sta sad, covek posle 30 godina ne moze da napravi bolju (pre)amplifikaciju? Naravno da moze i jeste. Blowtorch je napravljen posle 90ih :mr a i JC1

Mislim da neko tehnicki potkovaniji moze da objasni zasto bi moderna pojacala trebala biti bolja (kvalitetniji delovi, nova saznanja u topologiji ampova, bla bla bla...)

Sorry na uznemiravanju...nisam trebao!

:wb
Doslo je do nesporazuma, i nisi svhatio recenicu o svetskoj trgovini,
Nije da ne moze da se napravi i tacno je da su delovi bolji ali je tacno i to da ti velikani gledaju iskljucivo da maximalno zarade, znaci pitanje je da li hoce a da moze bolje uvek moze bolje bar kada je zvuk u pitanju. Jako bitno rec je o 3 do 4 USA firme i nismo pricali o firmama koje su kasnije 90 ili danas prave odlicne stvari u Americi....
Ne samo ti velikani nego skoro sve velike industrije danas u audio ( Accuphase je mozda jedini izuzetak ali videcemo dokada). Zato zadnjih 10 godina ima procvat malih serija, rucni rad, jer ako su ozbiljni ljudi i drze do svog imena i prezimena onda su te stvari najcesce mnogo kvalitetnije u svakom pogledu.
Drugo veliki je problem sto su ovde ljudi u najvecem broju bili okrenuti Engleskim ili evropskim uredjajima jer smo imali Engleske casopise i citali samo njihove recenzije a tek zadnjih godina se ljudi zbog interneta informisu na vise strana pa smo svi videli firme iz Japana naprimer za koje nismo znali ni da postoje
Ali svhatamo se nas dvojica predpostavljam i u mnogo cemu slazemo samo bi trebali mozda malo duze da porazgovaramo uzivo ipak je tesko sve sto mislis napisati
prijateljski pozdrav
meni je drago da diskutujemo o necemu jer na drugom forumu je to nemoguce , tamo samo neka zezancija kao da su u kaficu tako da ovo je super, slaze se sa mojim poimanjem pojma i svrhe postojanja foruma uopste

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 11 Aug 2011, 13:19

Evo što o autoru tog sitea koji daje "vrhovne preporuke" :lol: misli Charles Hansen, inače audio konstruktor u firmi Ayre. Da ne komentiram osobno koliko su njegove preporuke smiješne.

http://www.audioasylum.com/audio/digita ... 33060.html

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 11 Aug 2011, 13:40

dioklecijan wrote:Evo što o autoru tog sitea koji daje "vrhovne preporuke" :lol: misli Charles Hansen, inače audio konstruktor u firmi Ayre. Da ne komentiram osobno koliko su njegove preporuke smiješne.

http://www.audioasylum.com/audio/digita ... 33060.html
procitao sam , pa text je uglavnom misljenje jednog coveka o drugom ali nekim drugim povodom ne Lenko ali i da je lenko nema veze ima te na mnogoooooo mesta na netu pogotovo na forumima zasto ljudi prodaju svoje dotadasnje miljenike a Lenko bilo PTP bili samo sredjen zauzima centralno mesto u polici.
Ali o ukusima se ne raspravlja pa necu ni ja, ja sam jako zadovoljan onim sto imam a kada naletim na bolje (coast no object) ja cu gledati da uzmem to bolje. Ja nisam ljubitej ni jedne firme posebno, mene zanima samo kvalitet zvuka pa nek se zove kako hoce kao i nek bude odakle hoce.
prijateljski pozdrav
Last edited by nikolazec on 11 Aug 2011, 20:00, edited 1 time in total.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 11 Aug 2011, 16:41

Mnogo je danas urbanih legendi tipa Fićo, Buba, Spaček pa čak i Yugo, tako da ni audio svijet nije toga pošteđen.
Osobno mislim da bi moj trenutni gramofon http://www.soundstage.com/vinyl/vinyl200511.htm puno prije mnogi poželjeli imati ili vidjeti u temi ekstremni gramofoni iako ga ja i ne smatram nešto posebno ekstremnim. Dapače, smatram ga samo lijepo zanatski urađenim.

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 11 Aug 2011, 17:28

dioklecijan wrote: Osobno mislim da bi moj trenutni gramofon http://www.soundstage.com/vinyl/vinyl200511.htm puno prije mnogi poželjeli imati ili vidjeti u temi ekstremni gramofoni
Ovo je ipak samo jedno misljenje. =;

Zakljuci cu debatu tako sto cu reci, zamislite da za jedno godinu dana neko ovo cita i kaze jer vidis sta je onaj o onome rekao pa to uzmu kao referencu da li je nesto dobro ili je mnogo dobro ili nevalja. :-k :-k
Urbane legende su ipak legende :nj a ovde smo ipak govorili o stvarima koje neko od vas ili nas ima kod kuce (nisu legende)
Prijateljski pozdravi i uzivaj u gramofonu jer na kraju najbitnije je da slusamo muziku :-({|= a svaki gramofondzija je moj veliki prijatelj pa tako i ti
poz :mr
ps
Ucio sam kakav je Dioklecijan bio vladar :-#
Bio je metodičan vojskovođa koji je tražio pobjedu, a ne slavu.

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 11 Aug 2011, 17:50

Stalno zaboravljam jednu stvar,to je valjda zbog godina a to je da gramofone najcesce uporedjuju sa CD-ovima i onda daju neke komentare, preglede i slicno ali retko jako retko bar neki poznati casopisi ( nisam rekao priznati nekgo poznati) uporedjuju gramofone medjusobno a tu nastaje veliki problem jer ja kao zaljubljenik vinila a mislim i objektivno gramofon iako starinska sprava sa sto mana je daleko bolji izvor zvuka i to kao po pravilu 3x jeftiniji gramofon od 3x skupleg CD playera.
A onda dolazi problem da oni testiraju ili uporedjuju nove gramofone jer od toga se zive a ne od starih preuredjenih. Zatim izbila bi blago receno revolucija da se prizna tako javno da je nesto uradjeno u garazi bolje od cele jedne masinerije neke firme,. Razmislite to bi izazvalo raspad firmi pa otpust radnika i eto bedaka.
A ako nesto uspete da napravite u garazi pa je bolje, sto bi kostalo 2 centa kad moze sa cetiri nule i onda i vi postanenete ono sto ja ovde kritikujem,Pa zar nije ocigledno da su cene uredjaja a pogotovu gramofona danas ono ali bukvalno, vredi npr, 4000 eura oni samo dodaju nulu i kosta 40,000,(vredi 2000 kosta 20.000)ali kao da su se svi dogovori pa dodaju po jednu nulu jer danas ispod 10.000 cena je kao pre 5 godina ispod 1000 eura, i sta sada pitanje je
Ovo pisem ne da bi otkrio rupu na saksiji nego da ponovim da ima rupa na saksiji a ona se zove slusati, slusati i samo slusati sebe i svoje uvo i naravno prijatelje kojima verujete a takvih svako od nas ima. Jer inace da bi kupili jako dobre sprave nove treba mozda i 50.000 eura i vise a retki su oni koji to mogu da priuste sebi a i sto bi kada moze da se nadje polovno 10x jeftinije a bolje
Ja tvrdim tj znam za tri najveca proizvodjaca rucki na svetu i 4 proizvodjaca gramofona da kuci i u firmi kao referentni gramofon slusaju starkelje od 40 godina,i na osnovu njihovog zvuka prave nove ali sta je smesno, sto kada ih naprave ne slusaju njih te nove nego i dalje slusaju one starkelje da bi pravili jos novije i tako to ide. Ako ja znam koliko ih tek ima, jer ja sam ipak neobavesten,..ovo je vise onako edukativno za mladje narastaje koji tek krecu u ovaj svet,stari vukovi to znaju.
Ovaj post je onako za dusu, nije atak na nicije razmisljanje, komentar, ne bih da diskutujem o njemu. Jednostavno mi doslo da se izjadam (potakao me pregled koji je dioklecijan stavio da procitam)
Blago onom ko u mladosti poludi zivor mu u veselju prodje, rece Njegos a ja poludeh u starosti ,,,,hahahahahahhahhhhhhh
:o:o
znaci totalno off topic, poceo sam da radim ono sto mrzim (off topic)

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by nikolazec » 11 Aug 2011, 18:19

brzo povratak na temu
Image
i ovo je stvarno EXTREME
Image

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 11 Aug 2011, 19:10

Ovo prvi put vidim; dva tanjira se vrte u suprotnim smerovima.. ili kako sebi zakomplikovati zivot, sto Junji Kimura sigurno bolje zna;

Image

Image

Image

:sign http://www.sakurasystems.com/products/koma.html

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 11 Aug 2011, 19:52

u sto je lep, =D>
barem meni, taj gramofon i nije nesto veliki?
pretpostavljam da su dva tanjira u obrnutim smerovima zbog toga da bi se medjusobno ponistili
razni momenti sile i impulsa kod obrtnog kretanja?
(imam EMT 930ST i poprilicna je robija, jedino sto je super svi delovi i rucka su veliki,
pa se ne bojis da ces nesto slomiti pri rukovanju...)
ali prefriram manje gramofone generalno... :nic
.
inace pokretni sistem sa ruckom je samo jedna komponenta gramofona
druga je recimo glava
treca je RIAA pre-pre (+MC gain)
i cetvrta recimo ploca. Uslovno receno?
.
tako da bih ja tek na taj nacin formulisao gramofon
pokretni mech, je super ali mislim da njegova uloga nije presudna
u formiranju zvucnog materijala?
Mislim pod uslovom da nije bas totalno SH?
dobra riaa peamp u saradnji sa solidnom glavom
i naravno lkoliko toliko podesenim gaznim silama i uglovima
po mom misljenju mnogo vise uticu na finalni rezultat...
.
Altman je tu dao jedno ustvari cinicno resenje
koje mi se dopada... :oky

Post Reply