HiFi & Professional Audio Forum  

STAX Ltd.

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

STAX Ltd.

Post by sn » 02 Oct 2011, 19:28

Image

Image Image
New diaphragm material which raises the resolution of sound.
The thin film of super engineering plastics has been adopted for the diaphragm as a new material. Since an electrostatic type headphone can drive the whole diaphragm surface uniformly, the design concept that gives priority to the exact response to signals over rigidity was possible in its development. After having repeated the trial production and the audition of many diaphragms of different kind and thickness, we adopted the super engineering plastics to obtain high-grade sound suitable for the highest peak model of Λ (lambda) series featuring high-definition tone quality throughout the entire range from rich low-frequencies to delicate high frequencies, and further to secure the high stability against environmental changes of temperature, humidity, etc.
:sign http://www.stax.co.jp/Export/ExportProducts.html

[g2][/g2]

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: STAX Ltd.

Post by Staromodan » 09 Mar 2012, 02:24

Kada sam prvi put vidio ove pravokutnog dizajna, pomislio sam da su to neke stare slušalice iz sedamdesetih koje su tada bile najbolje elektrostatičke, a sada (naizgled) istrošene, prašnjave i upitne kvalitete.

Ove desne će vjerovatno imati nedostižnu cijenu.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 09 Mar 2012, 17:35

Staromodan wrote:Kada sam prvi put vidio ove pravokutnog dizajna, pomislio sam da su to neke stare slušalice iz sedamdesetih koje su tada bile najbolje elektrostatičke, a sada (naizgled) istrošene, prašnjave i upitne kvalitete.

Cijena, prava sitnica. $5200.

Razumem da je nekome $5000 sica u dzepu i da to nije problem ako mu se roba svidja. Mene interesuje nesto drugo.
Ove slusalice imaju radni napon od 580 volti. Da, petstoosamdest volti. Da li iko normalan moze da stavi to na glavu, pa ne znam kako da svira?
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 09 Mar 2012, 20:13

PrekoBare wrote:
Staromodan wrote:Kada sam prvi put vidio ove pravokutnog dizajna, pomislio sam da su to neke stare slušalice iz sedamdesetih koje su tada bile najbolje elektrostatičke, a sada (naizgled) istrošene, prašnjave i upitne kvalitete.

Cijena, prava sitnica. $5200.

Razumem da je nekome $5000 sica u dzepu i da to nije problem ako mu se roba svidja. Mene interesuje nesto drugo.
Ove slusalice imaju radni napon od 580 volti. Da, petstoosamdest volti. Da li iko normalan moze da stavi to na glavu, pa ne znam kako da svira?
Dugo godina sam (sa uživanjem) slušao Gamma. Sada su na pozajmici. Očigledno nisam normal-an... ;)

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 09 Mar 2012, 20:36

Do pre neku godinu gleadasmo i crt tv od po 30KV na ekranu, pa ostasmo zivi..

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 09 Mar 2012, 21:54

sn wrote:Do pre neku godinu gleadasmo i crt tv od po 30KV na ekranu, pa ostasmo zivi..
Zracenje CRT-a uglavnom izlazi kroz vrh "kruske" tj. sa zadnje strane televizora koja je okrenuta zidu. Niko nije nabio svoju glavu tamo. Jedini problem su bile kompjuterske ucionice sa redovima ekrana u kojima je CRT "tukao u potiljak" onog ko sedi ispred njega. Cak i tu je bio kvadrat rastojanja u pitanju jer je obicno bilo oko pola metra rastojanja.

Ovde imamo uredjaj visokog napona koji se naslanja na nekoliko milimetara od mozga. (Debljina lobanje je manje od 2mm u slepoocnom delu i jos toliko koza i potkozni sloj).
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 09 Mar 2012, 22:52

Da, prava sitnica.
Preskupo je to za mene.
A da su i najbolje na svijetu, treba se još upustiti u igru traženja odgovarajućeg pojačala.
Jel netko ima iskustva sa jeftinijim modelima?
Ili je isto kao i kod usporedbe skupljih i jeftinijih senn?

Mislim da sve stax imaju taj napon.

Eh ti crtovi...
Od jeftinijih zaboli glava, a kod kvalitetnijih se čovjek zapita zašto se to prestalo proizvoditi.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Mar 2012, 23:12

Stax je dobar ali dosta skup. Potrebno je imati i Stax pojacalo. Medjutim ove nove Senn HD800 su im se opasno priblizile ... a kostaju ipak manje.

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 12 Mar 2012, 06:07

Senn nekako bolje funkcionira s lampašima, od ostalih (kod ofarbanog zvuka).

Zanimala me razlika u zvuku između elektro -statičke i -dinamičke tehnologije, u praksi.
Shvaćam teoriju, ali iskustvo me naučilo da je bolje sve provjeritii.
Izdvojiti toliku svotu novca za nešto čime možda neću biti zadovoljan je neisplativo.
Zato sam mislio probati s (naj)jeftinijima.
Mislio sam da se može koristiti na ostalim pojačalima pomoću adaptera (kakav sam vidio u brošuri iz osamdesetih).
Znači, trebao bih izraditi pojačalo za njih, a shema lampaša nema.
Tom logikom imam osjećaj da su one namijenjene više za vrhunsko digitalno / realno / neofarbano slušanje.
Jesam li u pravu?

Jel bi one bile dobre za namjenu koju imaju studio monitori, ako nema okolne buke u prostoriji?

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 12 Mar 2012, 08:24

Staromodan wrote:Senn nekako bolje funkcionira s lampašima, od ostalih (kod ofarbanog zvuka).

Zanimala me razlika u zvuku između elektro -statičke i -dinamičke tehnologije, u praksi.
Izdvojiti toliku svotu novca za nešto čime možda neću biti zadovoljan je neisplativo.
Mislio sam da se može koristiti na ostalim pojačalima pomoću adaptera (kakav sam vidio u brošuri iz osamdesetih).
Tom logikom imam osjećaj da su one namijenjene više za vrhunsko digitalno / realno / neofarbano slušanje.
Jesam li u pravu?

Jel bi one bile dobre za namjenu koju imaju studio monitori, ako nema okolne buke u prostoriji?

Imao sam prilike da slusam Stax (uvek u kombinaciji sa Stax pojacalom) elektrostaticke sluske (kao i elektrostaticke slusalice drugih proizvodjaca) i nisam stekao utisak da je njihova namena specificne prirode. Hocu da kazem, da sa njima mogu da se slusaju sve vrste muzike kao i da se koriste sve moguce vrste izvora: digitalni i analogni. One imaju prednosti u odnosu na dinamicke pre svega zbog daleko manjih izoblicenja koje proizvode, sto u krajnjem slucaju treba da pruzi vernije zvucnu sliku.

Medjutim zbog nacina njihovog rada elektrostaticke slusalice traze dosta jaca pojacala nego sto je to slucaj kod pojacala za dinamicke sluske. Zbog toga se tu ne radi samo o konektoru koji se koristi, tako da u velikom broju slucajeva (ne znam da li bas u svim) neces moci da koristis obicno pojacalo za slusalice sa odgovarajucim adapterom nego ce ti trebati pojacalo koje je pravljeno da pokrece elektrostaticke sluske.

Ta pojacala su dosta slozenije konstrukcije u odnosu na prosecno pojacalo za dinamicke slusalice (koja mogu da budu cak i krajnje jednostavna) i zbog toga imaju opravdano vecu cenu. Da li ta cena bas mora da bude po 4-5K eura je naravno jedna sasvim druga prica. Ako se ide na DIY varijantu, onda na netu ima dosta sema a prva adresa gde treba pogledati jeste HeadWize stranica.

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 26 Mar 2012, 20:35

Hvala na detaljnom odgovoru.

Koliko vidim, sve stax u ponudi su sa 5 pinova na 580V DC, pa sam počeo proučavati šemu havaja.
Vjerojatno ću probati ove retro izgleda, jer mi se ne sviđaju one šta se stavljaju u uši, tj. ne sviđa mi se naknadno zujanje u ušima, a one modernije su mi preskupe.

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 08 Apr 2012, 04:20

Staromodan wrote:Senn nekako bolje funkcionira s lampašima, od ostalih (kod ofarbanog zvuka).

Jesam li u pravu?

Pozravljam ucesnike i da dam mali prilog.
kao dugogodisni korisnik Stax slusalica, imam i prilicno iskustvo sa detaljuma u vezi sa njima. nije stax sve na cemu pise Stax :ded Vise od 60% zvuka je zvuk energizera-pojacala....imao sam kuci na testiranju 2.top model solid-state energizera, potom i najbolji, ali je sve vreme nedostajalo one vazdusne lakoce zvka i prirodne lokalizacije prostora, kao i one prave, lepe plasticnosti, boje, sitosti zvuka. Sve se to naravno pojavilo kada sam se vratio lampama...2.najvisi model 006mkII je sve postavio na mesto i izbacio potrebu za top modelom...Ali paznja, izvor zvukai kablovi...tu je ono, na sta treba voditi racuna, jer kao nekompromisna komponenta ne oprastaju i "cuju" sve. Moj savet je dobar power cord, srebrni ili top produkcija bakra-interkonekt, kimber selekt u bakru je bio nedovoljno otvoren, mozda sa solid-state,mozda..... tako da je jedini izbor bilo ,otvoreno,srebro,nikako ostro, naravno i power kod izvora..jos ako neko ima i filtraciju struje, posao je definitivan.....Za30 god mi je proslo sve kroz ruke, AKG, Zen?Jackin...ali slobodno mogo da kazem, tu se prestaje..cuje redove u horu, izuzetan tajming, drugi glas, terca, vokali,jazz,anbijent, prosto pogodjeno sve kako treba...boja prava prirodna...ISTA PLANETA - DRUGA DIMENZIJA realnosti..... :innoc

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 11 Apr 2012, 21:03

Koja je razlika između lambda serije, tj. jel velika razlika između SR modela 307, 407 i 507, ako se koristi na istom pojačalu srednje-visoke klase?

407 je za 100e skuplji od 307, a 507 više nego duplo.
Jel takva i kvaliteta zvuka, ili manja?

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 13 Apr 2012, 20:28

Staromodan wrote:Koja je razlika između lambda serije, tj. jel velika razlika između SR modela 307, 407 i 507, ako se koristi na istom pojačalu srednje-visoke klase?

407 je za 100e skuplji od 307, a 507 više nego duplo.
Jel takva i kvaliteta zvuka, ili manja?
Ne znam sta smatras za pojacalo vise srednje klase, kod Staxa je to jednoznacno solid-state ili lampe, naravno, zavisi i koju muziku zelis da slusas. Izmedju 307 i 507 je razlika u vrsti i kvalitetu membrane. Najpre bih rekao, da je 407 najbolja kupovina, a 507 je lagani upgrade 404 Signature-a, s tim, da su nesto cvrsce i kompaktnije, a proizvodjac je tvrdio da to ne bi trebalo ni da ima previse uticaja na zvuk. Mislim da 507 vec ima obavezno posrebreni najkvalitetniji bakar na kablu, dok prethodna generacija to nije imala, vec je ceo zvuk bio na kablu sa najkvalitetnijim bakrom. Naravno da mozes prakticno da kupis jeftiniju 404 Signature i odmah instaliras posrebreni kabl uz neku doplatu. Ali, sve ti to zavisi od energizera i muzike. Solid-state ce te odvuci ka ostrini sa puno detalja, ali ni slucajno blizu kvaliteta lampi. Imas prakticno samo 3 kvalitetna lampaska energizera, tu bi posrebreni kabl mozda mogao da odigra vaznu ulogu. Razmisljao sam i sam da ga zamenim, mada je i ovaj postojeci savrsen. A ako pitas za savet, idi kod prodavca, koji ce ti prodati nesto kao paket. Tu imas ogromnu ustedu. Kada kazem paket, mislim energizer + slusalice. Konstruktori su vec smislili neke pakete, mislim da ih je 4-5, gde se eventualno mogu dokupiti bolje slusalice. Ni staru ni novu 3-- seriju ne bih kupovao, znaci serija 4-- je verovatno najbolja kupovina i to sa lampama. Mislim da sada imaju limited edition energizer model 600, koji ima jako dobre lampe, a daju se zameniti jako jeftinim slovackim JJ, ili ruskim 6N6P. Pa srecno.

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 15 Apr 2012, 12:56

Krivo sam se izrazio,
mislio sam na srednju do visoku klasu (usporedba slušalica na srednjoj i visokoj klasi pojačala),
jer neke jednako zvuče na srednjoj klasi, a nijanse boljih slušalica se osjete tek na visokoj klasi pojačala.
Mislio sam na originalna stax pojačala i ona kućne izrade, ovisno o tome koja je tko imao prilike testirati.

Najvažnije mi je da vokal, tj. glas bude što prirodniji.

Post Reply