HiFi & Professional Audio Forum  

STAX Ltd.

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: STAX Ltd.

Post by Avirex » 25 Apr 2012, 23:55

Staromodan wrote:Krivo sam se izrazio,
mislio sam na srednju do visoku klasu (usporedba slušalica na srednjoj i visokoj klasi pojačala),
jer neke jednako zvuče na srednjoj klasi, a nijanse boljih slušalica se osjete tek na visokoj klasi pojačala.
Mislio sam na originalna stax pojačala i ona kućne izrade, ovisno o tome koja je tko imao prilike testirati.

Najvažnije mi je da vokal, tj. glas bude što prirodniji.
Da, to je ok, poenta Staxa i jeste u tome, da zvuk, a to znaci vokal ili instrumenti, prostor, imaju sto prirodniju boju, dimenziju, prosto, to je Stax. Mozda sam ja jos staromodniji :) Ali, posle 3 decenije iskustva u slusanju i produkovanju muzike, i 100ne raznih komponenata, koje su mi prosle kucom, kancelarijom, studiom, a govorim o Staxu, mogu da kazem samo jedno - Stax je Stax, ukoliko govorimo samo o KOMPLETU, Stax energizer + Stax slusalice. Nikad nisam cuo Stax slusalice u bilo kakvoj uspesnoj kombinacii sa preradjenim ili DIY pojacalom. Sva Stax pojacala sviraju prakticno u A klasi, a razlika je u shvatanju muzike i preferencijama. Neko to vise voli brzo, zestoko, detaljno, resko, neko toplo, ispravne boje isl.. Ono sto sam isprobao i znam, je da serija 4xx uvek svira bolje od serije 3xx na istom energizeru. Serija 5xx je upgrade stare 4xx, recimo uspeli. Serija 2xx je nesto, sto ja ne bih kupovao, prosto, zato sto ne doseze kvalitet serije 4xx isl.. Jednoznacno 4xx svira bolje nego 3xx na istom energizeru, pa ma koji bio, solid state ili lampe. Dozvoljavam mogucnost da je neko sposoban da napravi dobro pojacalo, koje bi imitiralo Staxa, jer danas vec nije problem nabaviti scheme i delove, ali pitanje je da li ce to svirati isto ili slicno, jer Stax je prosto Stax, a ja imam najbolja iskustva kada sam izvor zvuka spajao XLR kablom, gde je bilo puno lepe dinamike, prostora, svega. Ako neko drugi zaista zeli elektrostate, a da "ne baca" pare na Stax pojacala isl., zasto jednostavno ne kupi neke ispravne AKG 1000, koje se spajaju na izlaz za zvucnike i sviraju jako dobro? To je verovatno najkraci put do dobrog zvuka, a da se pri tome zadrzi vec postojeca tehnika, moze se malo poigrati kablovima, zasto da ne - kad moze da ih ima David Chesky u svom New Yorkskom studiu, zasto te slusalice ne bi svirale dobro i kod nekoga kuci (a David je sigurno covek, koji ima dovoljno para da kupi bilo sta, nije tajna da mu sviraju sve najskuplji uredjaji u studiu i privatno)? Zato, jos jednom: ako Stax, onda Stax kako treba, ako neka medju varijanta, onda AKG 1000 ili sl.. Pre vise od 20 godina, Sennheiser se trudio da napravi zvuk Staxa, pravio je i lampaska pojacala uz slusalice za neke ludacke pare. Zato, mislim da i dalje "skupi Stax" nije toliko preskup, ako se dobro kupi, za ono sto pruza. Dalje ostaje samo muzika.

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 28 Apr 2012, 21:49

Hvala na detaljnim odgovorima.

Nakon dužeg prisjećanja šta sam sve pregledavao i slušao, razmišljao sam i donio odluku da odustajem od elektrostatičkih slušalica i njihovog prirodnog zvuka, bar u skorije vrijeme.
Preskupo je to sada za mene.

Avirex
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Avirex » 02 May 2012, 02:00

Staromodan wrote:Hvala na detaljnim odgovorima.

Nakon dužeg prisjećanja šta sam sve pregledavao i slušao, razmišljao sam i donio odluku da odustajem od elektrostatičkih slušalica i njihovog prirodnog zvuka, bar u skorije vrijeme.
Preskupo je to sada za mene.
Drago mi je ako ti je moje pisanje makar koliko pomoglo, ne znam kojim fondom raspolazes, ali jedan dalji poznanik upravo prodaje crni energizer 323 mkII, sa odlicnim slusalicama SR-404 Signature. Sve je u jako dobrom stanju, necelih godinu dana staro, prva ruka, i jos neki kablovi - sve zajedno za 1000€. Ne znam da li ti je to skupo, ja mislim da je cena dosta korektna. Imao sam nekad mogucnost da slusam kuci taj sistem, i mislim da spada u jednu od boljih kupovina branda Stax.

Pozdrav i puno lepe muzike

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 02 May 2012, 12:23

Prije pravog istraživanja elektrostatičkih slušalica, htio bih dovršiti ideje koje planiram (i po potrebi vršim korekcije) već nekoliko godina, a uvijek nešto ispadne što me spriječi da dovršim.

Iako djeluje dosta usporeno i bez odgovora, na ovom forumu sam uspio dobiti stručnije odgovore, a svidjelo mi se što nema zahebancije u tolikoj mjeri kako je to drugdje.

Pozdrav

Post Reply