HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Playstation 1 kao audiofilski CD plejer

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Playstation 1 kao audiofilski CD plejer

Post by PrekoBare » 06 Dec 2011, 18:15

Posle duzeg vremena traganja u ruke mi je dospeo ispravan SCPH-1001, prvi model Playstation 1. Oko ovog modela se pre nekoliko godina diglo dosta prasine, cak je i Sterophile pisao o njemu. Navodno, bolji je od nekih $6K plejera. Kakvog sve djubreta ima za hiljade dolara, mozda i nije nemoguce.

U Evropi, narocito u Nemackoj je podstakao mnoge da ga koriste kao platformu za modifikacije. (model SCPH-1002). Ova sprava je bila revolucionarna u svoje vreme, ali je niko onda nije koristio kao CD plejer jer je ciljno trziste bilo drugacije. Prodate su stotine hiljada komada ali je vecina zavrsila na djubretu, pa ispravan SCPH-100x nije bas lako naci. Na internetu se prodaje za $20-100

O cemu se radi? Ovaj prvi model Plejstejsna je imao AKM DAC-u 4309 ali to je izgleda samo deo price. Tesko se nazire odgovor, ali izgleda da je video cip koriscen na neki nacin kao clock za AKM DAC. (???) pa je jitter vrlo nizak. Ako to stvarno funkcionise, cudo kako se niko drugi nije setio da primeni takvo resenje.

Preporuka onih koji su pravili modifikacije je da se prvo isproba stock sa razlicitim interkonekcijskim kablovima i uz pomoc C8 adaptera koristi neki ozbiljniji energetski kabl.

Receno, ucinjeno. Playstation stavljen na javorov kasapski panj, povezan srebrnim kablovima i DIY energetskim kablom debelim kao vodovodna cev. Ostavljen
da se greje i da svira na prazno jedno 24 sata pre slusanja.

Po ruznoci SCPH-1001 nadmasuje uzore dizajna kao sto su NAIM, NAD i drugi Englezi, pa mu to odmah daje neki "ostrvski audiofilski" pedigre.
Sa prikljucenim joystickom u sistemu izgleda onako bas idiotski, kao igracka, bas kao i Rega gramofon.

A kako svira?

Huh. Tesko pitanje. Svira drugacije od bilo kog CD plejera, svira pre kao osrednji kaset dek nego kao CD plejer.

Muzickom serveru nije ni do kolena. Ako je to nekom bolje nego $6K CD plejer, nek mu bude.

Acid test je dosao na kraju. Moja bolja polovina koja ima neuporedivo bolji sluh od mene ga je negativno ocenila posle 15 minuta slusanja.

Rekla mi je da je gornji registar neprirodan i da joj para usi.

Sve u svemu, interesantno iskustvo, ali nije neko resenje po mom misljenju.

S druge strane, kad vidim na youtube da su ljudi potrosili par stotina eura na novo kuciste, napajanje, mozda tu ipak ima nesto.

Pre toga bi trebalo da promenim sve kondenzatore na putu signala.

Ako je nekom zelja da napravi svoj sopstveni CD plejer, mislim da je SCPH-100x kao izvor delova najbolje resenje.

Da li jos neklo ima iskustva sa ovom spravom?
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

alex67
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: Playstation 1 kao audiofilski CD plejer

Post by alex67 » 29 Jan 2012, 18:37

Ja sam jednom prilikom ( cini mi se da sam i pisao o ovome ) kacio PS 1 i PS 2 , koja su slucajno bila u kuci na sistem. Isti zakljucak kao sto si sam napisao - u rangu jeftinih starih CD player-a . Zali boze vremena provedeno na taj eksperiment.

Topic author
PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Playstation 1 kao audiofilski CD plejer

Post by PrekoBare » 31 Jan 2012, 18:43

Hey Alex, nema te odavno ovde. Mene je cela ova prica sa PS1 zacudila sto se pitam da li u ovom hobiju ima onih koji su
"tvdi na usi" pa im PS1 valja (Stereophile) ili je to sve neko morbidno zezanje tipa - ajde da pustimo buvu pa da vidimo kako se budale pale. Kao kad smo bili klinci pa na najlon vezemo 100 dinara pa zezamo pijance.

Opet, ne mogu da shvatim one tipove koji uloze silno vreme i par stotina eura u modifikovanje PS1.

Ja sam uvek otvoren da probam bez obzira koliko glupo zvuci, cak i ako izgubim vreme, ali ne vidim poentu da se zamazuju ljude oko necega u cemu nema finansijske koristi - od prodaje PS1 se niko nece ovajditi.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Post Reply