HiFi & Professional Audio Forum  

Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Post by DejanM » 18 Apr 2013, 09:30

Interesuje me koje gramofone, rucke i zvucnice koristite i kakva su vam iskustva .... Takodje me zanimaju vasa iskustva sa phono preampovima ....

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Post by PrekoBare » 18 Apr 2013, 16:25

Dejane, evo sta ja imam:

1. Stok Micro Seiki DD-40 sa SA-505 ruckom i Denon DL-103 glavom. Jedina modifikacija je sto ne koristim poklopac. Fenomenalan gramofon kome nista ne fali i moze da se nosi sa wannabe hi-end gramofonima kao od sale.

Rucka ima mogucnost podesavanja VTA u toku sviranja sto je fenomenalno kad se slusaju vinili razlicite debljine.Ja to zovem "stelovanje na uvce". Pokazi to ponosnom vlasniku LP-12 ima da zine ko pegla, a da o rega dascicama ne govorim.

Osnovni problem je sto nije lako naci ovaj gramofon. Ja odavno trazim da kupim jos jedan za rezervu.

2. Stok Technics SL-10. Ovaj tangencijalni gramofon je cudo tehnike. Problem je samo naci valjane P-mount glave. Ja koristimShure V-15P. Glavna fora je sto moze da radi na akumulator 12V, nisam jos probao ali vazno da je opcija tu. Za ovaj gramofon se znalo da je zver jos u vreme kad se pojavio, pa se na to zaboravilo. Nazalost, tekst u nekom engleskom casopisu je otkrio ovu tajnu pa SL-10 vise nije jeftin.

3. Modifikovani Technics SL-1200MKII sa Jelco 750D rucicom i 103R glavom. Stok 1200 je cista konfekcija, ali kad se iskoristi kao transport postaje ljuta masina. Tako nabudzen svira otprilike kao DD-40 stok ali je lak za odrzavanje u narednih 30 godina, sto sa DD-40 nije slucaj.

4. Da, imam i Thorens TD-320, tek da se podsetim koje je to mucenje oko stelovanja.

Kao phono preamp koristim lampaski Pro-Ject Tube Box sa Telefunken ECC83. Moze lako da se nadje. Da se kupi nesto bolje treba da se potrosi 3x vise.

Hteo bih da napomenem da kao celinu treba posmatrati ceo put signala tj. GLAVA-hedsel-rucka- ozicenje rucke-phono preamp. To je narocito vazno kad se koristi MM. MC je manje vise neosetljiv na razlicitu kapacitativnost zice.

Ako te interesuje da kupujes nesto novo i ozbiljno, samo jedna rec: TRANSROTOR. Razmotrio bih upotrebu 12" rucke.

Za najbolju kupovinu svih vremena je nazalost prekasno, kad su radio stanice prodavale za dz svoje SP-10. Danas je naci ispravan SP-10 cista lutrija jer
se prodaju uglavnom osteceni primerci.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Apr 2013, 21:18

Mislis da je odgovarajuci Transrotor bolji od SME ?

Ja sam slusao nekoliko Transrotora i bio odusevljen samo sa onim koji su basnoslovno skupi. Ovi jeftiniji, ZET1 ili recimo ZET 3 ili Fat Bob ... hmmmm, .... Nisam siguran jer zapravo se nikada ne slusa gramofon nego ceo sistem pa je zbog toga, bez posebnih testova, jako tesko reci kako nesto zaista svira.

Jesi li imao prilike da "slusas" Mozart rucku sa recimo nekim Benzom ?

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 18 Apr 2013, 22:10

Dejane, ne smatram da je Transrotor bolji od SME, ali je meni SME u 'cost no object" zoni. 30 je oko $25K a 20 oko $10K+ sa SME ruckom.

Transrotor je no-nonsense. Jedna od firmi koja se ne spominje, pogotovo od konkurencije, da potencijalnim kupcima ne daju ideju.

Moj prijatelj je sklopio nabudzeni ZET3 od novih i polovnih delova, sa SME V ruckom, za pare za koje ne moze ni da se pomislja cak ni o SME 20 gramofonu sa SME V ruckom. Na ZET3 moze lako da se doda jos jedan motor za malo para i to ga dize na drugi nivo.

O Mozartu sam mnogo citao ali je nisam nikad cuo i to mi je zao.

Sto se glava tice, da podelim jos jednu tajnu koju prevaranti kriju. Kvalitet dijamanata za igle nije isti. Neki traju jedva 1000 sati, a neki traju ceo zivot ako se koriste ciste ploce. Meni je to zapalo za oci da japanski audifili vrlo cesto koriste neke prepotopske MC glave. Pitao sam se pa kako se to do sada nije potrosilo. Uz pomoc gugl translatora sam dosao do odgovora - to traje i traje i moze samo da se nepaznjom polomi. Zbog toga kad se preracuna po satu voznje, neuporedivo je jeftinije kupiti neki Koetsu za $2000 nego recimo Ortofon za $600.

Jedna po svemu tuzna vest - po svemu sudeci Denon je prestao da proizvodi obican 103, sve sto ima na netu su stare zalihe. pa koga interesuje, neka ne okleva.

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Apr 2013, 23:52

DejanM wrote:Interesuje me koje gramofone, rucke i zvucnice koristite i kakva su vam iskustva .... Takodje me zanimaju vasa iskustva sa phono preampovima ....
Ja odavno već nemam gramofon... :ovo
...pa ne mogu da pišem šta koristim, kad ništa ne koristim. :dev

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 24 Apr 2013, 20:39

Da li neko od vas ima stari modifikovani idler gramofon ? Nesto poput Garrarda, Lenco ili Thorens TD 124 ?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Apr 2013, 06:34

DejanM wrote:Da li neko od vas ima stari modifikovani idler gramofon ? Nesto poput Garrarda, Lenco ili Thorens TD 124 ?
A ovo je razlog mog pitanja:

http://www.high-endaudio.com/RC-Lenco.html

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 25 Apr 2013, 10:05

DejanM wrote:
DejanM wrote:Da li neko od vas ima stari modifikovani idler gramofon ? Nesto poput Garrarda, Lenco ili Thorens TD 124 ?

Nikola je ranije predstavio svoj uradak:

http://audiohard.com/phpBB3/viewtopic.p ... nco#p19468

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Apr 2013, 13:01

prophet wrote:
DejanM wrote:

Nikola je ranije predstavio svoj uradak:

http://audiohard.com/phpBB3/viewtopic.p ... nco#p19468

Auuuu, ovo je vrh. Skroz mi je promakla ova Nikolina serija postova. Steta samo sto vecine slika vise nema ali ono sto se vidi je impresivno.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 26 Apr 2013, 10:12

Posle vrteske sa masom gramofona, gdje mi je predzadnji bio Orbe sa SME 309 ja sam se vratio na ono sto sam imao pre par godina, Opus3 Continuo sa Cantus ruckom. Fenomenalan gramofon sa mehanickom tangencijalnom ruckom koji moze da se kupi danas nov, kompletan, za 15000 sek (a sa malo srece i 10000 sek).

Sada ja na njemu Benz Ryby Zebra L a Xono (nagard ploca dioklecijan uradak) je RIAA. Imao (imam) D103R + par MM.

http://www.continuo.se/
http://hifi-punkten.se/info.asp?ID=3894

Moj u akciji:

Sa Denonom:

Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 26 Apr 2013, 10:17

Jedna vrlo zanimljiva RIAA je NLE 22 (a i starija varijant NLE 17).

Prevedi sa Google:
http://www.hifi4all.dk/brugeranm/Anmeld ... tel=NLE+22
audiofidelity.no/comlete_mags/Fidelity49.pdf
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 26 Apr 2013, 15:45

Dejane, idler drive je haos od gramofona pod uslovom da se sve odradi kako treba. Ko ume sam kao Nikola, pa jos ako ima pristup CNC masini, to je najkraci i najbezbolniji put do vrhunskog gramofona. Ja verujem da je to fantasticno zadovoljstvo da znas da si svojim rukama napravio nesto sto ni neki seik ne moze parama da kupi, osim od tebe.

A ko ne ume sam, nego mora da plati nekom da mu napravi, na prvi pogled je takodje plan bez greske, za $6K dobijes nesto sto je bolje nego $60K u radnji.Ali ko ne ume sam, to moze da na kraju ispadne vrlo skupo i vrlo bolno. Ako/kad nesto crkne, imas u rukama DIY od par tisuca koji ne radi. A majstor koji ti ga je pravio moze tada vec da mirise cvece odozdo.

Takodje, u samogradnji modifikacije dok se ne potrefi pravi ukus mogu da odnesu mnogo para.

Za nas matorije mislim da treba uzeti u obzir savet POJEDNOSTAVI ZIVOT.
Ja recimo od skora bez naocara za citanje ne mogu ni zicu da zalemim, a za sitnije moram da koristim sajdzijsku lupu. Ide vreme da platis nekom da ti popravi, nemas kome, a da popravljas sam ne vidis.

Ko je mladji, modifikacija LENCO 75 ili slicnog je odlicna stvar. Kupe se rezervni delovi i vozi misko.

kad sam bio klinac secam se da je Lenco u beogradu zastupala neka firma koja je imala kancelariju u Nusicevoj ulici.Mogli su da se kupe na nevidjeno. bili su na ceni kod poznavalaca. Znao sam da ima nesto posebno oko njih ali niko onda nije spominjao da on ima pogon na zamajac.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Apr 2013, 16:26

Skoro je u Sapcu izvrseno poredjenje prepravljenog Lenco 75 vs. Thorens TD126 MKIII. Prepravke je vrsio isti covek a rucke i zvuicnice na oba gramofona su bile iste: Mocart sa Benz Glider. Phono predpojacalo je takodje bilo isto kao i ostatak sistema. Lenco je pocistio Thorensa - a to mi prica vlasnik Thorensa. Jedan drugi priojatelj, koji je tu bio prisutan i koji je smatrao da je gramofon prevazidjena tehnologija i nije mu ni na kraj pameti padalo da se upusta u tako nesto, narucio je polovnog Lenca i priprema se za prepravku.

Ja na zalost nisam bio prisutan ...

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 26 Apr 2013, 19:48

DejanM wrote:Skoro je u Sapcu izvrseno poredjenje prepravljenog Lenco 75 vs. Thorens TD126 MKIII. Prepravke je vrsio isti covek a rucke i zvuicnice na oba gramofona su bile iste: Mocart sa Benz Glider. Phono predpojacalo je takodje bilo isto kao i ostatak sistema. Lenco je pocistio Thorensa - a to mi prica vlasnik Thorensa.

Ja na zalost nisam bio prisutan ...
sve ce to ipak biti pitanje ukusa i licnih preferenci..sa 126-com se cisti pod i vec sa 1200/1210 i sa stock formama L-75(prema nekima),mozda vec i sa NAD 5120,a neki vlasnici Roksan Xerxes/Artemiz kombinacija skrecu paznju da i 126-ca ima traziti sta pored Xerxes-a vlasnicima 126-ca...neko proda Kuzmu pa slusa 126-cu..odavde ni Xerxse,Kuzma ne valja 3 qrca,trla baba lan sa Zan Nanteom,samo treba uzeti sto vecu metlu :oky ,i slusati i dalje digitaliju :yhi

Amin :yahoo

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 26 Apr 2013, 20:42

Znao sam da imas radar za 126ice :-)

Meni su zanimljive ove price sa Lencom i Garrardom i donekle sa 1210:om koji se spominju a niko osim vlasnika ne bi pogodio od kojeg je grama modifikacija pocela .... a zavrsila se u nesto sto nema nikakvih zajednickih tacaka sa originalom osim koncepcije.

Drugo zanimljivo pitanje je koliko su ti gramovi kostali kad su se pojavili i koliko je to u danasnjoj krvi. Nijedan (osim mozda 1210 ... a ni on ) nije bio budzet varijanta. A da ne pricamo o Mikro Seki :-) i toj rucki na njoj(emu).
Image Made in SFRJ
KokBok

Post Reply