HiFi & Professional Audio Forum  

Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Post by DejanM » 02 Nov 2013, 09:55

Isporuka je pomerena za Novu Godinu. Doslo je do "nepredvidjenih" okolnosti koje se ticu izrade pod-tanjira.

Znas ti nas ....

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 02 Nov 2013, 20:30

DejanM wrote:Isporuka je pomerena za Novu Godinu. Doslo je do "nepredvidjenih" okolnosti koje se ticu izrade pod-tanjira.

Znas ti nas ....
a dobro(nije dobro :)),oce to kod DIY projekata da se dese neke nepredvidive stvari...bitno work in progress :yh

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Jan 2014, 13:08

Gramofon je stigao sa restauracije. Instalirao sam ga i sada upravo svira ....
Gramofon 1.jpg
Gramofon 1.jpg (179.08 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 1.jpg
Gramofon 1.jpg (179.08 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 2.jpg
Gramofon 2.jpg (194.36 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 2.jpg
Gramofon 2.jpg (194.36 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 3.jpg
Gramofon 3.jpg (186.38 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 3.jpg
Gramofon 3.jpg (186.38 KiB) Viewed 1480 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Jan 2014, 13:12

Gramofon 4.jpg
Gramofon 4.jpg (159.87 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 4.jpg
Gramofon 4.jpg (159.87 KiB) Viewed 1480 times
Tanjir.jpg
Tanjir.jpg (167.13 KiB) Viewed 1480 times
Tanjir.jpg
Tanjir.jpg (167.13 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 5.jpg
Gramofon 5.jpg (166.46 KiB) Viewed 1480 times
Gramofon 5.jpg
Gramofon 5.jpg (166.46 KiB) Viewed 1480 times

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 03 Jan 2014, 17:29

mashala.. pluta znaci.. a cime si oblepio tanjir iznutra, deluje kao da ce da se odlepi ona traka (pri dnu slike)..?

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 03 Jan 2014, 17:46

@Dejane:nice :mr ..nego koliko vidim plutom su lepili i donji deo glavne nosece ploce (nosac osovine,motora itd)?..plutani podmetac je kako uradjen:one tackice/kruzici su nalepljene odgore,na onu vecu plutu?..kolika je debljina te plute na tanjiru?..obod (unutrasnji) tanjira je lepljen onim samolepljivim gumenim trakama za zaptivanje (vrata/prozori)?

Kad si usvirao sve to malo,poigraj se sa tim podmetacima na tanjiru,vredi..BTW danas ovde na jednom lokalnom gramofonistickom forumu pala izjava,da pluta ni u kakvoj varijanti,ne moze da nadsvira filc :oky ..da ti reknem,koristim 2 varijante plute na toj poziciji,i nekad izvadim i originalni,onako iz zezancije radi.... :wll

:yhi

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 03 Jan 2014, 20:55

..obod (unutrasnji) tanjira je lepljen onim samolepljivim gumenim trakama za zaptivanje (vrata/prozori)?
samo se nadam da je kvalitetna.. ove domace se odlepe posle nekog vremena.. mada ako stalno bude radio drzace je centrifugalna sila.. :D

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Jan 2014, 00:11

sn wrote:mashala.. pluta znaci.. a cime si oblepio tanjir iznutra, deluje kao da ce da se odlepi ona traka (pri dnu slike)..?
Prvo da kazem da ja ovde nisam nista uradio - osim sto sam montirao zvucnicu. Sve je odradio Nebojsa Maricic. Cak sam i sve odluke prepustio njemu jer se on u gramofone daleko bolje razume od mene. Ja uostalom nisam u ovoj gramofon prici prakticno vec tridesetak godina ....

Ta traka sa unutrasnje strane tanjira deluje kao jeftina i ne uliva neko narocito poverenmje. Ali videcemo da li ce da drzi ....
Last edited by DejanM on 04 Jan 2014, 00:16, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Jan 2014, 00:15

paja959 wrote:@Dejane:nice :mr ..nego koliko vidim plutom su lepili i donji deo glavne nosece ploce (nosac osovine,motora itd)?..plutani podmetac je kako uradjen:one tackice/kruzici su nalepljene odgore,na onu vecu plutu?..kolika je debljina te plute na tanjiru?..obod (unutrasnji) tanjira je lepljen onim samolepljivim gumenim trakama za zaptivanje (vrata/prozori)?

Kad si usvirao sve to malo,poigraj se sa tim podmetacima na tanjiru,vredi..BTW danas ovde na jednom lokalnom gramofonistickom forumu pala izjava,da pluta ni u kakvoj varijanti,ne moze da nadsvira filc :oky ..da ti reknem,koristim 2 varijante plute na toj poziciji,i nekad izvadim i originalni,onako iz zezancije radi.... :wll

:yhi
Jeste, gramofon je dampovan i sa unutrasnje strane (zamenjene su i opruge).

Mat od plute je debeo nekoliko mm ali su kruzici uradjeni od filca. Ta prica sa matovima izgleda nema kraja .... :D

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 04 Jan 2014, 08:56

Ta prica sa matovima izgleda nema kraja ....

ma vidim ja da je taj gramofon pripremljen ne samo sa promenu podmetaca na osnovu one slike zadnje stranice :D sve to treba probati natenane plutu,filc,gumu,kozu itd.,pa ostaviti sto se najvise svidja,dosta su to dobra sredstva za fine tuning :yh

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Jan 2014, 13:17

Kupio sam Dayens Godo phono amp. Radi se o proizvodu koji niej oficijelan Dayens proizvod i ne moze se naruciti. Dejan Dobrin je naravio nekoliko primeraka za svoje prijatelje pa sam se onda i ja ukljucio u tu pricu. Ime je dobio zbog toga sto su ti prijatelji poprilicno dugo morali da cekaju da on sve zavrsi.

U svakom slucaju radi se o tranzistorskom phono ampu koji nema nikakve mogucnosti podesavanja ulazne impedanse. Ona je fiksirana upravo za Benz Micro Glider MC zvucnicu (nesto preko 120 ohma). Na taj nacin sam se i ja fiksirao za Benz Micro Glider, sve dok budem koristio ovaj phono amp.

Moja verzija je nesto poboljsana u odnosu na prethodne zbog koriscenja Amplimo trafoa za napajanje, WBT srebrnih konektora, Furutech IEC uticnice, Mundorf elektrolita u napajanju.
Dayens Godo odgore.jpg
Dayens Godo odgore.jpg (189.09 KiB) Viewed 1221 times
Dayens Godo odgore.jpg
Dayens Godo odgore.jpg (189.09 KiB) Viewed 1221 times
Dayens Godo otpozadi.jpg
Dayens Godo otpozadi.jpg (173.28 KiB) Viewed 1221 times
Dayens Godo otpozadi.jpg
Dayens Godo otpozadi.jpg (173.28 KiB) Viewed 1221 times
Dayens Godo spreda.jpg
Dayens Godo spreda.jpg (159.1 KiB) Viewed 1221 times
Dayens Godo spreda.jpg
Dayens Godo spreda.jpg (159.1 KiB) Viewed 1221 times

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 05 Jan 2014, 13:54

@DejanM
Fino, fino, nego me zanima kakve su zvučne impresije i da li je to ono što si očekivao da čuješ u svom sistemu od tako
tjuniranog gramofona. Pretpostavljam da se ovo gospođi veoma dopada, ali je red da čujemo i tvoje utiske... :wink

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Jan 2014, 14:00

first wrote:@DejanM
Fino, fino, nego me zanima kakve su zvučne impresije i da li je to ono što si očekivao da čuješ u svom sistemu od tako
tjuniranog gramofona. Pretpostavljam da se ovo gospođi veoma dopada, ali je red da čujemo i tvoje utiske... :wink
Jos je rano za utiske. Hocu sistem da namestim pomocu osciloskopa a za to mi treba prijatelj koji nije jos dosao sa odmora. Drugo, treba sve da se usvira a za to treba jedno stotinak sati. Trece treba videti sta raditi sa kablovima - treniutno sam zakacio Kimber Timbre. Cetvrto treba videti sta uraditi sa podlogom ispod gramofona. Jos nisam ni poceo kriticki da slusam ....

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 05 Jan 2014, 17:03

DejanM wrote:
first wrote:@DejanM
Jos je rano za utiske. Hocu sistem da namestim pomocu osciloskopa a za to mi treba prijatelj koji nije jos dosao sa odmora. Drugo, treba sve da se usvira a za to treba jedno stotinak sati. Trece treba videti sta raditi sa kablovima - treniutno sam zakacio Kimber Timbre. Cetvrto treba videti sta uraditi sa podlogom ispod gramofona. Jos nisam ni poceo kriticki da slusam ....
http://www.russandrews.com/category.asp ... INTETONARM

Dejane,na Kimber listi taj Timbre ne figurira kao tonearm kabl,cak i PBJ varijanta dobija extra sirm za analogisanje,mimo toga PBJ se ne preporucuje za MM..dobro ti imas MC koji je inferioran na neke kablovske parametre u odnosu na MM,ali vrag ne spava..nadji za pocetak jeftine mikrofonske kablove koji su niskog kapaciteta (Belden,Klotz,Mogami itd.)..mozda i radi na toj poziciji,al obavezno probaj tu i nesto drugo mesto Kimbera...slabo te njihove pletenice vidjam na tom prvom koraku do phono amplifikacije u analognom svetu da su u upotrebi..just my 2 cents..

8)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Jan 2014, 17:33

Radim na tome ... Kimber ima poseban kabl za tu vrstu upotrebe. Problem je sto ima toliko toga ... gramofon nije CD Player, koji kupis, ukljucis u struju, stavis disk i slusas. Ovde ima toliko dodatne ------ koja je spojena naravno sa troskovima. Pricali smo vec o matovima, pa zatim clamp, pa pomenuto podnozje, pa mi treba test LP ako zelim da fino tuniram sistem (samo taj LP kosta 50 eura), ....

Post Reply