HiFi & Professional Audio Forum  

Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Post by DejanM » 05 Jan 2014, 17:45

Inace sinoc sam stavio originalni mat i slusao malo sa njim. U poredjenju sa ovim koji je prikazan na slici, orioginalni, gumeni mat daje nesto bolji bas ali dosta muljaviju zvucnu sliku. Ono sto me je medjutim iznenadilo jeste dosta jasna razlika koja se pri tome cuje.

Gramofoni traze dosta truda ( a i sredstava) dok se iz njih ne izvuce maximum.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 08 Jan 2014, 16:15

Déjà vu :D

Cestitke :o:o

Kao test LP moze i ovaj (50% od tvoje cijene):
http://snvinyl.co.uk/HifI-News-Test-LP- ... Cut-180g-L

A za ostalo moze ovdje:
http://www.analogueseduction.net/

Ovdje imas odlican gotov kabal (BJC LC-1) a da ostanes sa svim bubrezima i zubima :wink:
http://www.bluejeanscable.co.uk/store/audio/index.htm
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Jan 2014, 17:31

Hvala ninja na savetima,

Na zalost test LP sam vec narucio (Clearaudio) i cekam da stigne. Danas je stiglo ovo:

http://www.amazon.de/Pro-Ject-Measure-D ... sure+it+ii

Namestio sam silu na 1,8 gr, podesio na uho azimuth i poceo da slusam. Svidja mi se ono sto cujem ... :)

Inace ova Pro-ject sprava za merenje pritiska igle dobro funkcionise i merenje se vrsi veoma lako. Tacnost je na 4 decimale. Dolazi u drvenoj kutiji, tako da ju je lako cuvati. Medjutim i pored svega toga mi se cini preskupom. U Kini proizvodnja ove sprave ne verujem da kosta vise od 5 eura sa sve kutijom. Ali radi posao ...

Sad pocinjem da usviravam ovu skalameriju i da menjam kablove, podlogu, ....

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 08 Jan 2014, 18:42

Dejane dok ne usviras zvucnicu,zice,phono i sebe ne naviknes malo na analogni zvuk,nemoj donositi nikakve radikalne zakljucke..ACE SLMR je u prvih 50 sati drasticno menjao svoj karakter kod mene svojevremeno..to sto vec sad cujes razlike oko ovih sitnica je dobar znak,ima potencijala u spravi onda :oky ..za podlogu,ako imas ikakve sanse,zidna konzola,tu treba posle videti isto kakav materijal da bude direktno ispod vrtilice:staklo,neki drveni materijal,mramor,svaki od njih ce da menja u neki pravac zvuk,bitno je naci koji ti odgovara licnom ukusu..ja imam Target TT1 pod mojim,sa fabrickom "daskom". :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Jan 2014, 18:50

paja959 wrote:Dejane dok ne usviras zvucnicu,zice,phono i sebe ne naviknes malo na analogni zvuk,nemoj donositi nikakve radikalne zakljucke..ACE SLMR je u prvih 50 sati drasticno menjao svoj karakter kod mene svojevremeno..to sto vec sad cujes razlike oko ovih sitnica je dobar znak,ima potencijala u spravi onda :oky ..za podlogu,ako imas ikakve sanse,zidna konzola,tu treba posle videti isto kakav materijal da bude direktno ispod vrtilice:staklo,neki drveni materijal,mramor,svaki od njih ce da menja u neki pravac zvuk,bitno je naci koji ti odgovara licnom ukusu..ja imam Target TT1 pod mojim,sa fabrickom "daskom". :mr
U specifikaciji za zvucnicu stoji minimum 40 sati. Na to dolazi i phono amp koji je takodje nov. On na izlazu ima BlackGate Nx kondove, koji su nocna mora za usviravanje. Moje iskustvo sa njima je da im treba i do 200 sati pa da to prosvira kako treba - i to pod uslovom da se konstantno uredjaj koristi. Ako se prave duze pauze onda to moze da bude i znatno vise.

Ali i ovako na "prvu loptu" to svira dobro. Ja sam prijatno iznenadjen odsustvom bilo kakvog suma (osim tu i tamo krckanja ploce), zujanja ili bilo cega sto bi ometalo slusanje.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Jan 2014, 09:18

Dejane, tu na Amazonu, na linku koji si poslao, si imao 3 puta jeftinije vagice, sve rade posao isto i na istom mjestu se proizvode :wink:

Za azimuth je ova spravica odlicna, laka je i ne kosta mnogo:
http://www.analogueseduction.net/turnta ... level.html
Stavis je na zvucnicu ili headshell i odmah vidis na koju se stranu naginje, a pokazuje i VTA u isto vrijeme.

Ja imam isto policu na zidu i to Apollo, ali samo sa jednom policom. Mislim da sam ipak trebao uzeti ovu sa dve police onda i RIAA moze da ze stavi vrlo blizu grama, ne kostaju tolko puno a za razliku od Targeta, nose do 45kg:
http://www.analogueseduction.net/apollo-hi-fi.html
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Jan 2014, 10:04

ninja wrote:Dejane, tu na Amazonu, na linku koji si poslao, si imao 3 puta jeftinije vagice, sve rade posao isto i na istom mjestu se proizvode :wink:

Za azimuth je ova spravica odlicna, laka je i ne kosta mnogo:
http://www.analogueseduction.net/turnta ... level.html
Stavis je na zvucnicu ili headshell i odmah vidis na koju se stranu naginje, a pokazuje i VTA u isto vrijeme.
Tu malu libelu sam dobio uz Benz zvucnicu i koristio sam je za nivelisanje gramofona. Pokusao sam i to sto si pomenuo medjutim headshell na Mocartu je takav da ova libela ne moze stabilno na njoj da stoji. Zato sam se oslonio na "odokativnu" metodu. Dobra stvar je sto Mocart omogucava namestanje azimutha za vreme dok ploca svira.
ninja wrote:Ja imam isto policu na zidu i to Apollo, ali samo sa jednom policom. Mislim da sam ipak trebao uzeti ovu sa dve police onda i RIAA moze da ze stavi vrlo blizu grama, ne kostaju tolko puno a za razliku od Targeta, nose do 45kg:
http://www.analogueseduction.net/apollo-hi-fi.html
Polica na zidu jeste najbolje resenje - u to nema sumnje. Moram da razmislim kako i gde da to spakujem s obzirom da se tu u neposrednoj blizini nalazi i TV zakacen na zid. Takodje je bitna i ta stvar koju si pomenuo - a to je da kabl od gramofona do phono ampa treba da bude sto kraci. To moram jos malo da razmislim ...

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Jan 2014, 11:30

Ta libela sto dolazi uz Benc je puno veca, ova je mala minijaturna, i ne vaze ni 1g. Nemoj da te slika zavara.
Namjenjena je da je stavis i mrdas u toku rada a da ne opterecije (puno) zvucnicu.

Ja sam uzeo ovaj sa ebaya, 0.2g :-) ... cijena sa postarinom.
http://www.ebay.co.uk/itm/251416959674

Ja sam narucio cutom made kabal, iz rucke bez prekida do phono, na kraju sa RCA stekerima. Prvi dio samo zice za rucku a drugi dio posle rucke uredno za termo buzorom, sirmom i vanjskim buzurom. Brum koji sam pre imao pri kontaktu je nestao.

Edit: Mala greska, ona od Anlogue Seduction je puno veca i moguce je da je kao i Benzova. Ova sa ebaya je minijaturna.
Image Made in SFRJ
KokBok

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 09 Jan 2014, 14:41

Dejane, cestitke! :)

Uzivaj u novom starom gramofonu! \:D/

Imam jednu malu zamerku... Mogli ste mozda pre upgrade-a da restaurirate/ismirglate/prefarbate izguljenu gornju plocu shasije i sam armboard?

Sta se nalazi unutar subtanjira?
Kroz jednu od rupa viri neki sraf, a kao da je i neka dodatna metalna ploca ispod?

Vidim neku oznaku napravljenu flomasterom za poklapanje polozaja tanjira i subtanjira,
to znaci da je glavni tanjir dodatno balansiran zbog modifikacija na subtanjiru (sraf, ..., itd)?

Pitam, posto na slici glavnog tanjira ne vidim dodatne rupe sa unutrasnje strane napravljene radi balansiranja. Mozda su postojece stare produbljene?

Sto se azimuta tice, libela na zalost nije dovoljna posto cesto same igle nisu montirane pod idealnih 90 stepeni u odnosu na kantliver i telo zvucnice.
Ja sam ga ranije namestao uz pomoc ogledala i jake lupe, kasnije uz pomoz makro fotografija i digitalnog foto aparata,
a sada najbolje rezultate postizem uz pomoc test ploce, prateci kolicinu preslusavanja na levom i desnom kanalu.

.

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 09 Jan 2014, 15:17

Zaboravih, jedan od jednostavnik nacina stimanja azimutha je da ukljucis mono dugme, naravno ako imas.

http://www.audiophilia.com/features/cartridge_setup.htm
Image Made in SFRJ
KokBok

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Jan 2014, 15:55

Hvala vam na sugestijama - trebace mi malo vremena da sve to pazljivo procitam. U principu ja sam namestio gaznu tezinu, azimuth od oka dok je vertikalan polozaj rucice vec bio namesten. Cekam da stigne test ploca a onda cu tacno da napravim plan finih podesavanja rucke.

Sto se tiuce Kujinih pitanja:

- Tacno je da je estetika mogla da bude bolja. Ja medjutim nisam puno insistirao na tome. Pa ni sada mi to ne smeta previse. To je mozda povezano i sa mojom nedoumicom da li da kupujem jos jedan ali nov gramofon ili da ostanem sa ovim mojim starcicem ... To zavisi i od toga koliko cu slusati ploce. Ako budem palio gramofon jednom mesecno onda sve to nema nekog narocitog smisla. Ako ga budem slusao svaki dan, onda su sve opcije u igri ... Zato je moj odnos prema ovom gramofonu vise emotivne prirode - ne znam kako bih to drugacije opisao ...

- Gramofon je iznutra dampiran, promenjene su mu opruge i balansiran je. Ja nisam skidao pod-tanjir bas zbog toga sto nisam zeleo da ga razbalansiram, jer ne znam sta me ceka ispod. Zao mi je ali ne mogu vam dati vise informacija u vezi toga ...

- Sto se azimutha tice - kao sto rekoh sacekacu da stigne Clearaudio Test LP pa cu onda videti kako bi bilo najzgodnije da se sve to fino namesti.

U svakom slucaju prvi sledeci korak, pored finog namestanja sistema, jeste zamena kabla od gramofona do phono ampa. Kabl od phono ampa do preampa cu zameniti nesto kasnije.

Kako nerealno izgleda stavljanje ploce koju sam kupio pre 30 godina (na kojoj stoji jos cena od 9100 dinara - Bob Dylan Desire u izdanju Suzy) na gramofon i njeno slusanje.

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 09 Jan 2014, 16:10

Svaka cast na samokontroli! :) Ja ne bih izdrzao da ne pogledam sta je sve i kako je uradjeno! :)

Mislio sam da ti je Nebojsa M. detaljno objasnio sta je sve tacno radjeno/naplaceno.

Ta metalna ploca i sraf u subtanjiru mi deluju vrlo intrigantno. Verovatno zato sto i sam koristim TD126. ;)

Subtanjir se lako skida, a sa obzirom da je predvidjen da se stalno vrti sve je verovatno dobro pricvrseno,
tako da mislim da ne mozes nista da razbalansiras/poremetis ako pogledas.

Uzivaj! :yh

Mislim da si napravio dobar izbor vrativsi u zivot svoj stari gramofon.

.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Jan 2014, 18:24

Kuja wrote:Svaka cast na samokontroli! :) Ja ne bih izdrzao da ne pogledam sta je sve i kako je uradjeno! :)

Mislio sam da ti je Nebojsa M. detaljno objasnio sta je sve tacno radjeno/naplaceno.

Ta metalna ploca i sraf u subtanjiru mi deluju vrlo intrigantno. Verovatno zato sto i sam koristim TD126. ;)

Subtanjir se lako skida, a sa obzirom da je predvidjen da se stalno vrti sve je verovatno dobro pricvrseno,
tako da mislim da ne mozes nista da razbalansiras/poremetis ako pogledas.

Uzivaj! :yh

Mislim da si napravio dobar izbor vrativsi u zivot svoj stari gramofon.

.

Pod tanjir je zatvoren sistem ispunjen uljem. Taj sraf koji se vidi sluzi da se odvrti da bi se moglo u njega dosipati ulje. Na taj nacin je povecana masa samog pod-tanjira. Receno mi je da nije pozeljno to otvarati.

U svakom slucaju se vidi da motor sa nesto poteskoca pokrece tanjir ali nije nista dramaticno. Vrlo brzo uhvati brzinu sto se vidi na stroboiskop prozorcetu. Jedino moze guma nesto brze da strada - ali to nije problem jer toga ima da se kupi i ne kosta puno.

U principu se cela modifikacija sastoji od uvecanja mase tanjira i dodatnog dampovanja celog gramofona. I naravno nove rucke. Pri tome je sama elektronika nesto obnovljena (zamenjeni elektroliti) dok je motor ociscen i prepakovan. On nije bio u idealnom stanju ali je nakon prepakivanja doveden u priostojno stanje. I da - nove su opruge na kojoj visi konstrukcija.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Jan 2014, 18:31

Danas je strigao Clearaudio Test LP. Ceo dan sam proveo namestajuci rucku pomocu ovog test LPija. Ako nesto ne volim onda je to ovakva vrsta gimnastike ... pobeleo sam danas .... Na kraju sam sve namestio kako treba ali sam zavrsio sa silom pritiska igle od 2,18 gr. A to je malo mnogo. Sacekacu malo da se sistem usvira pa cu onda pokusati da smanjim gaznu silu za oko 0,2 gr tako da bude negde izmedju 1,9 i 2 gr. Inace preporucena vrednosti je 1,8 ali moze da bude i malo vise.

Inace ovaj Test LP je odlican i moguce je podesiti sistem i bez instrumenata.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Jan 2014, 10:12

Danas sam izvrsio prvo poredjenje posto mislim da zvucnica ima tioh nekih cetrdesetak sati sviranja. Za poredjenje sam koristio Album Keith Jarretta My Song. LP je original ECM dok je sa druge strane pusten Album sa diska pomocu Audirvana Plus sa Mac Minija preko optickog izlaza na Emblu, koja je i DAC i preamp. A+ pravi Upsampling na 24/96 dok Embla ima iskljucen Upsampling. Pass Labs XA 60.5 su mono blokovi. Svi kablovi (i na strani gramofona i na strani ostatka sistema) su Crystal Cable Connect dok su zvucicki Terresonic. Opticki kabl izmedju Emble i Mac Minija je najbolji stakleni opticki Wireworld. Uzgred, kada koristim Mac Mini kao izvor dobijem mozda za jednu malu nijansu slabiji zvuk nego kada koristim interni Emblin disk kao izvor - ali je ta razlika vrlo mala.

Prvo sam odslusao pesmu preko Mac Minija a onda sam pustio LP. I to svira gotovo identicno. Razlike su vrlo male. Cini mi se da LP ima nesto bolje definisane cinele u pozadini ali u principu to svira jako slicno. Sa druge strane treba reci i to da od kako je dosao gramofon u kucu digitaliju i ne pustam. To moze da ima veze i sa tim da je gramofon relativno nova igracka u sistemu pa je sad trenutno interesantna. Ne znam - videcemo ...

Moram priznati da je gramofon nadmasio moja ocekivanja s obzirom da sam imao dosta rezerve prema celom ovom poduhvatu.

Post Reply