HiFi & Professional Audio Forum  

Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Post by ninja » 17 Jan 2014, 16:16

:rmb

:D

... first sljedeci :yhi

:mrgreen:
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 17 Jan 2014, 19:15

ninja wrote::rmb

:D

... first sljedeci :yhi

:mrgreen:

Dobro, dobro, sad - znam govorase ti govorase a ja ne slusase ali ipak na kraju poslusah ..... :comp

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Jan 2014, 00:28

ninja wrote: ... first sljedeci :yhi
Neće se to desiti budi siguran. Nisam nostalgičar i uopšte me više ne privlače te gramofonske egzibicije. [-X
Šta je bilo, bilo je. :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Jan 2014, 09:06

first wrote:
ninja wrote: ... first sljedeci :yhi
Neće se to desiti budi siguran. Nisam nostalgičar i uopšte me više ne privlače te gramofonske egzibicije. [-X
Šta je bilo, bilo je. :mr
Ti znas da je to bilo i moje misljenje. I znas da me je Suzana nagovarala na to i da joj je bilo potrebno puno godina da bih na kraju pristao da se upustim u revival gramofona. Problem je u tome sto se tu ne radi o nostalgiji, mada ima i toga. Radi se o kvalitetu reprodukcije. Ne zelim nikoga ni u sta da ubedjujem ali vidi da navratis do mene skoro i poslusaj i sve ce ti biti jasno. Ja jos sa nevericom slusam sta izlazi iz zvucnika ....

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Jan 2014, 12:17

DejanM wrote: Ti znas da je to bilo i moje misljenje. I znas da me je Suzana nagovarala na to i da joj je bilo potrebno puno godina da bih na kraju pristao da se upustim u revival gramofona. Problem je u tome sto se tu ne radi o nostalgiji, mada ima i toga. Radi se o kvalitetu reprodukcije. Ne zelim nikoga ni u sta da ubedjujem ali vidi da navratis do mene skoro i poslusaj i sve ce ti biti jasno. Ja jos sa nevericom slusam sta izlazi iz zvucnika ....
Sve je to lepo ako imaš volje da se bakćeš sa gomilom faktora koji utiču na zvučni rezultat jednog takvog uređaja kakav je gramofon. Samo kada se setim, odma se zapitam zbog čega bih sve to radio.
Osim toga, postoji i niz drugih razloga zbog kojih uopšte ne razmatram takvu ideju. Mišljenja sam da gramofon kao izvor zvuka uopšte nema prednost nad valjanim digitalnim izvorom. I za jedan i za
drugi važi da moraju biti dobro optimizovani kako bi se došlo do vrhunske reprodukcije, samo što je to lakše uraditi sa digitalnim izvorom nego sa gramofonom. O komforu da ne govorim, tu su bar
stvari potpuno jasne. Uz sve to, ja nisam kao ti sačuvao svoju kolekciju ploča, već sam ih prodao sa poslednjim gramofonom (osim nekih 15-20 komada koje sam izuzeo).

Kada sve ovo saberem i oduzmem, za mene onda nema dileme. Pozdravljam svakoga ko uživa u tom ritualu slušanja muzike sa gramofonskih ploča, ali se ja tome ipak ne bih vraćao. [-X

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 20 Jan 2014, 19:56

.. a sad neki preamp koji 'guta' sve moguce standarde..
preamp2.jpg
preamp2.jpg (62.12 KiB) Viewed 1274 times
preamp2.jpg
preamp2.jpg (62.12 KiB) Viewed 1274 times
peamp.jpg
peamp.jpg (54.99 KiB) Viewed 1274 times
peamp.jpg
peamp.jpg (54.99 KiB) Viewed 1274 times

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 20 Jan 2014, 22:06

first wrote: Mišljenja sam da gramofon kao izvor zvuka uopšte nema prednost nad valjanim digitalnim izvorom. [-X
Tako je, samo "Valjanim" je operativna rec u gornjem iskazu.

Redbook CD je sve samo ne valjani izvor.

Magija gramofonske ploce je u tome sto za vreme snimanja najfiniji ambijentalni detalji bivaju sacuvani u procesu kompresije i bivaju vraceni u toku dekompresije signala prilikom reprodukcije, a to nije slucaj kod digitalnih snimaka kod kojih se ambijentalna informacija gubi.
Slican efekat bi verovanto bilo moguce napraviti i kod digitalnog snimanja uz pomoc primene specijalnog kompresora ali to niko ne radi.

Ova magija moze da se cuje i sa CD plejera, kad se slusa "needle drop" nacinjen uz pomoc vrhunskog gramofona, ganc nove vrhunski snimljene ploce i profi CD rekordera. Kad se pusta fabricki CD te magije jednostavno nema.

Drugim recima, prisustvo magije je tesko definisati ali se odsustvo itekako cuje.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 21 Jan 2014, 08:25

PrekoBare wrote:
first wrote: Mišljenja sam da gramofon kao izvor zvuka uopšte nema prednost nad valjanim digitalnim izvorom. [-X
Ova magija moze da se cuje i sa CD plejera, kad se slusa "needle drop" nacinjen uz pomoc vrhunskog gramofona, ganc nove vrhunski snimljene ploce i profi CD rekordera. Kad se pusta fabricki CD te magije jednostavno nema. .
Za ovo gore ne treba nikakva sprava/sprave sa svedom vodom,pre skoro 10 godina (jos ovi moderni,sofisticirani programi za digitalizaciju analogije nisu ni postojali,ili ako je i bilo to je bilo jako na pocetku cele te tehnologije) radili smo prebacivanje nekih LP-a na CD format,iz razloga sto je i CD format tih LP-a prakticki bio nenabavljiv,ili ako je i bilo cene tih CDova su bile stravobalne....Thorens 320/TP63,Ortofon MC10S,Luxman L-410,na hifivideorekorder Panasonic NV65 (prebacen na hifi modus za snimanje muzike),traku sam lepo odneo kod drugara,sa trake je napracio CD,rezani..taj CD(takav) jos i danas svira 5x bolje od vecine fabrickih CD-a...

Drugi moj sluca za ovako nesto je,sa malom vremenskom razlikom u odnosu na taj prvi,ali cela ta prica oko digitalizacije analognih ploca je jos uvek na pocetku:Thorens 126/3+Grace 707/2+Ortofon MC20S sve ovo kroz pretpojacalo Apt Holman,direktno u racunar,pa na rezanje CD-a..rezultat isti,kao i u prvom slucaju...

I dan danas imam ove rezance,radije ih slusam,no vecinu fabrickih CDova....

no comment

@Dejane:ne poznajem Mozart rucku sa podesavacke strane,da li ima neki brojcani sistem za antiscating na osnovu koji se on podesava,ili je sve manuelno?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Jan 2014, 08:40

Mocart ima sa leve strane tockic kojim se moze podesavati anti-skating. Na njemu nema brojeva. Znaci na uvce ili pomocu instrumenata. Nebojsa mi je medjutim savetovao da anti-skating drzim na nuli sto sam ja i ispostovao. Posle sam citao da se oko toga vode prilicne rasprave ....

Bilo kako bilo, kod Mocarta mozes sve parametre da podesavas za vreme dok gramofon svira, sto zbilja omogucava da po sluhu ih namestis onako kako ti se svidja. Naravno, podesavanje rucke po vertikali mora da se odradi u mirnom stanju ali sve ostalo ide zbilja bez problema i u hodu.

Inace imam utisak da je ova rucka (i Benz Glider) glavni razlog zasto ovo ovako dobro svira.

paja959
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by paja959 » 21 Jan 2014, 10:03

Ok,thanx..zagledavaj sve vremena na vreme da ti se nosac igle ne krivi mozda u neku stanu zbog male/velike antiscating sile...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Jan 2014, 11:18

paja959 wrote:Ok,thanx..zagledavaj sve vremena na vreme da ti se nosac igle ne krivi mozda u neku stanu zbog male/velike antiscating sile...
Ja sam polozaj azimutha namestio pomocu test ploce. Posto se azimuth takodje lako namesta onda sam samo slusao kada nestaju izoblicenja pomeranjem azimutha. Anti-skating sam pri tom ostavio na nuli.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 21 Jan 2014, 11:26

PrekoBare wrote:
Tako je, samo "Valjanim" je operativna rec u gornjem iskazu.

Redbook CD je sve samo ne valjani izvor.
Ja napisah valjani digitalni izvor, što je po mom mišljenju mnogo širi pojam nego što je Redbook CD. Nisam hteo da ovu temu pretvaramo u analog vs digital, već samo da naglasim kako je
veoma važna optimizacija i jednog i drugog zvučnog izvora za vrhunske zvučne rezultate. Gramofon je po tom pitanju daleko zahtevniji, a ja nemam baš volje (iz gore navedenih razloga) da se sa
gomilom faktora zaj*bavam do besvesti. Rekao sam da po mom mišljenju gramofon kao izvor zvuka nema prednost nad valjanim digitalnim izvorom, što nije tvrdnja ni da je ovaj drugi bolji od
gramofona. Suština je u kvalitetnoj implementaciji zvučnog izvora sa ostatkom sistema. Kada je to izvedeno kako valja, može se očekivati vrhunska reprodukcija i sa analognog i sa digitalnog izvora.
To je naravno moje mišljenje do koga sam došao znaš već kako, ali to nikoga ne obavezuje da mora sa istim da se složi.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 21 Jan 2014, 12:00

Evo malo iz digitalne arhive:

http://hificafe.audiohard.com/intervju/ ... lus_1.html (prevod prvog dela)

Originalni intervju:

http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j& ... Wc&cad=rja

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 21 Jan 2014, 22:02

Izbacio bih šasijske činčeve sa gramofona ili barem sada kad ih imaš probaj sa njima i bez njih ukoliko imaš 2 ista kabla.

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 13 Feb 2014, 00:18

Izvinite što se ubacujem u ovu temu.
Interesiralo me jel netko poslušao jeftini gramofon Pro-Ject Elemental (ili Phono USB) jel to šta valja za te pare?
Nemam dovoljno iskustva da sam procjenim.
Prije sam planirao uzeti bolji, ali zbog nepronalaska i cijene očuvanih LP ploča, počeo sam razmišljati o jeftinijem gramofonu za slušanje ploča lošije kvalitete.
Ako ne valja, možete li preporučiti neki drugi jeftiniji gramofon?

Post Reply