HiFi & Professional Audio Forum  

Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Gramofoni, rucke, zvucnice ...

Post by DejanM » 13 Feb 2014, 11:40

Staromodan wrote:Izvinite što se ubacujem u ovu temu.
Interesiralo me jel netko poslušao jeftini gramofon Pro-Ject Elemental (ili Phono USB) jel to šta valja za te pare?
Nemam dovoljno iskustva da sam procjenim.
Prije sam planirao uzeti bolji, ali zbog nepronalaska i cijene očuvanih LP ploča, počeo sam razmišljati o jeftinijem gramofonu za slušanje ploča lošije kvalitete.
Ako ne valja, možete li preporučiti neki drugi jeftiniji gramofon?
Ponuda gramofona u klasi od 200 do 300 eura nije bas velika (ako se izuzme kupovina polovnog kao opcija). Meni izuzev Project Debut i Rega 1 gotovo nista drugo trenutno ne pada na pamet. Mislim da to mozes koristiti za to sto zelis .... U zavisnosti od zvucnice koja se stavi to uopste i ne mora da bude lose resenje. Ali nekog posebnog iskustva sa ovim gramofonima nemam tako da je mozda najbolje ako bi se javio neko ko ih koristi ...

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 13 Feb 2014, 12:57

Kolega Staromodan,

ne znam odakle ste, gde zivite, ali sudeci prema situaciji u Beogradu moram reci da je ponuda ploca svakog dana sve veca i bolja, kvalitetnija. Sto se tice cena tu je saroliko, ali u kojoj oblasti zivota nije tako, zar ne?!

Bavio sam se gramofonima od detinjstva, bez dana prekida, i u doba uspona digitalije osamdesetih i devedesetih, kupovao ploce na najrazlicitijim mestima i na najrazlicitije nacine, ponekad gubio nadu, ali danas je situacija dosta bolja nego juce - ili pre 10 godina. Jedino bih se usudio da tvrdim da klasicna, ili ozbiljna muzika, jos uvek ne hvata korak sa pop i dzez muzikom. Naravno, digitalni formati vladaju i to se sigurno nece mnogo promeniti, ali moj savet je da ne odustajete od potrage za plocama, a samim tim i da nabavite gramofon najbolji koji mozete sebi da priustite. Ako ste iz Bgd. ili okoline rado bih Vam preporucio mesta gde nabavljam vinile.

- sad malo o gramofonima:
Osim pomenutih Project i Rega od novih gramofona po cenama mogu da se sa njima uporede jedino tzv. DJ ili profi gramofoni firmi kao sto su Audio Technica, Stanton, Vestax, Gemini i jos mali milion drugih. Licno nemam iskustva sa takvim spravama, ali sudeci po onome sto sam cuo od ljudi kojima mogu verovati nijedan model se nije priblizio Technics 1200/1210 ni po zvuku, ni po funkcionalnosti i kvalitetu izrade. Medjutim, nov Technics je danas tesko pronaci i u tom slucaju je prilicno skup.

Ipak, pomenuta Audio Technica uziva poverenje dobrog dela hi-fi javnosti prilicno vise u odnosu na druge DJ gramofone i poneki ga cak uvrstavaju u hi-fi aparate, pa bih se usudio da kazem da bih neki od njihovih par modela stavio u uzi izbor kada bih trazio novu makinu. I sto je najbolje, oni mogu da se nabave novi ovde u Srbiji. Npr. Audio-Technica AT-LP120USB je oko 300 evra komplet - samo da se ubode u pojacalo i zavrti. Postoji jos jedan jaci model u rangu cene oko 500/600 evra.

Nadam se da sam bar malo pomogao, a za kraj evo sta kazu na youtube-u:
http://www.youtube.com/results?search_q ... -USB&sm=12

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 15 Feb 2014, 07:31

Hvala na savjetima.

Znam da kvaliteta zvuka onog gramofona koji sam naveo nije nešto, ali za slušanje lošijih ploča mislim da će biti dobar.
Možda umjesto malo skupljeg, pričekam još neko vrijeme, pa nabavim bolji gramofon.

Andrija, ne trebate me oslovljavati iz poštovanja.
Ne živim blizu.
Kao da mi je ostalo u sjećanju da smo preko interneta već pričali o pločama.
Planirao sam nekad kasnije imati bolji gramofon, pa ću onda poslušati savjet i nastaviti tražiti očuvanije ploče.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 17 Feb 2014, 13:57

Može lako biti da smo već ranije pričali o pločama, samo da li na ovom forumu ili na nekom drugom?

Sad, što se tiče tog osnovnog modela Project malo sam pregledao filmiće na youtube koji ga prikazuju-reklamiraju i deluje mi zaista kao igračkica. Ja lično bih se pre odlučio za neki dobar polovnjak i za iste pare uzeo kvalitetniju spravu, naravno, postavlja se pitanje servisiranja, održavanja, rezervnih delova itd, itd...

Inače, ovaj mali Project nisam ni video ni slušao, tako da za sve što sam napisao postoji ta ograda. Međutim, slušao sam par njihovih gramofona iz gornje srednje klase (rang cena oko 1000 evra) sa kvalitetnijim ručkama i Ortofon glavama i to je bilo veoma, veoma dobro.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 19 Feb 2014, 17:27

Andrija wrote:Kolega Staromodan,

ne znam odakle ste, gde zivite, ali sudeci prema situaciji u Beogradu moram reci da je ponuda ploca svakog dana sve veca i bolja, kvalitetnija. Sto se tice cena tu je saroliko, ali u kojoj oblasti zivota nije tako, zar ne?!

Bavio sam se gramofonima od detinjstva, bez dana prekida, i u doba uspona digitalije osamdesetih i devedesetih, kupovao ploce na najrazlicitijim mestima i na najrazlicitije nacine, ponekad gubio nadu, ali danas je situacija dosta bolja nego juce - ili pre 10 godina. Jedino bih se usudio da tvrdim da klasicna, ili ozbiljna muzika, jos uvek ne hvata korak sa pop i dzez muzikom. Naravno, digitalni formati vladaju i to se sigurno nece mnogo promeniti, ali moj savet je da ne odustajete od potrage za plocama, a samim tim i da nabavite gramofon najbolji koji mozete sebi da priustite. Ako ste iz Bgd. ili okoline rado bih Vam preporucio mesta gde nabavljam vinile.

- sad malo o gramofonima:
Osim pomenutih Project i Rega od novih gramofona po cenama mogu da se sa njima uporede jedino tzv. DJ ili profi gramofoni firmi kao sto su Audio Technica, Stanton, Vestax, Gemini i jos mali milion drugih. Licno nemam iskustva sa takvim spravama, ali sudeci po onome sto sam cuo od ljudi kojima mogu verovati nijedan model se nije priblizio Technics 1200/1210 ni po zvuku, ni po funkcionalnosti i kvalitetu izrade. Medjutim, nov Technics je danas tesko pronaci i u tom slucaju je prilicno skup.

Ipak, pomenuta Audio Technica uziva poverenje dobrog dela hi-fi javnosti prilicno vise u odnosu na druge DJ gramofone i poneki ga cak uvrstavaju u hi-fi aparate, pa bih se usudio da kazem da bih neki od njihovih par modela stavio u uzi izbor kada bih trazio novu makinu. I sto je najbolje, oni mogu da se nabave novi ovde u Srbiji. Npr. Audio-Technica AT-LP120USB je oko 300 evra komplet - samo da se ubode u pojacalo i zavrti. Postoji jos jedan jaci model u rangu cene oko 500/600 evra.

Nadam se da sam bar malo pomogao, a za kraj evo sta kazu na youtube-u:
http://www.youtube.com/results?search_q ... -USB&sm=12

Staromodni, evo da se nadovezem jer sam i ja jedan od vinil bolesnika, jos od svoje pete godine kad sam dobio radiogramofon i gomilu starih ploca.
U ono najcrnje vreme prodavao sam stvari iz kuce ali nisam prodavao ploce, nego sam ih jos i kupovao. Po odlasku u inostranstvo nastavio sam
da kupujem i ploce i gramofone. Posle pola veka, bolest/porok je jos tu, neizleciv.

A kako svaka mizerija voli drustvo, evo moj doprinos da Vas ubedim da istrajete u zelji da nabavite gramofon. Cestit, i da ne lutate.

U danasnje ludo vreme, coveku treba neki privatni mehur da se iskljuci od briga svakodnevnog zivota bar na pola sata dnevno, da bi mogao da vuce dalje.
U mom slucaju, i slucaju mnogih koje sam na to nagovorio to je analogni zvuk, bilo gramofon, bilo trake.

Gramofon koji kupite danas ce vam trajati narednih 30 godina, kostace vas manje nego casica rakije dnevno a pruzati vise (jedna casica nije dovoljna :-)

Para malo, obaveza mnogo a gramofon nije prioritet. Nazalost, za malo para nema mnogo muzike sa gramofona. S tim morate da se pomirite.

Ali, kao sto neko ko voli kolace moze tortu i bolje i jeftinije da napravi a ne da je samo kod Sahera u Becu kupi, za gramofon ima leka, ne morate da
potrosite 3000 eura za novo ako ste volji da zasucete rukave. Ali sene nadajte se ni dobrom za 200 eura jer dobar materijal za rad kosta.

Nov gramofon za 200-300 eura je bacanje para.

Nije mi zelja da izazivam gnevne reakcije, ovo je moje poluvekovno skustvo.

1. Cuvajte pare dok se ne nakupi dovoljno za konacnu kupovinu. Lateralna pomeranja pojedu najvise para.

2. Gramofon je samo deo lanca koji se sastoji od fono predpojacala, rucke, zvucnice i dela koji vrti plocu. I najbolji gramofon kroz losu fono sekciju
zvuci losije nego osrednji gramofon kroz dobru. Stara predpojacala su imala ugradjenu MM/MC sekciju koja je bolja od danasnjih odvojenih phono ampova od
400-500 eura. Cak su recimo i stari Yamaha srebrni risiveri imali odlicne fono sekcije koje su danas mislena imenica. Nauk: treba obezbediti pristojnu fono
sekciju.

3. Sve gramofonske glave ne traju jednako. Generalno, cuvene japanske traju dozivnotno ako se ne ostete, Ortofon i druge evropske traju 1000-2000 sati.
Kupovina polovne japanske glave tipa supex i sl. moze da bude odlicna investicija. U protivnom, ostaje kupovina glava od stotinak dolara svake dve godine.

4. Nova rucka moze da se stavi umesto ostecene stare. Idealna kupovina je Technics 1200 kome je neki naduvani idiot ostetio rucku - rucka se zameni sa novom
Jelco koja ce vecito da traje.

5. Osim ako se ne kupuje Kuzma, SME ili slicno sa velikom MASOM i jos boljim MOTOROM, gramofoni na gumice su igracke kao da ih je pravila nekadasnja Mehanotehnika iz Izole.
Rega i njima slicni su cisti foliranti a Lin je najobicniji plagijator. Naravno, englesko je najbolje, a ako ukazes na prevaru, e onda nisi dovoljno fin da sa lordovima ides u lov na lisice.

Pristojan Direkt drajv ce te precenjene gumice da odere ko nista. Japanci su tu bili neprikosnoveni jer su ulozili milione dolara u tu tehnologiju i pravili masovno. Pod pristojnim podrazumevam PRVA TRI MODELA ODOZGO japanskih proizvodjaca, ne bilo sta sto je direkt drajv. Toga je napravljeno na milione
pa nije tesko naci dobar primerak. Internet nudi priliku da se nadju stari katalozi i markiraju potencijalni modeli pa kad naleti.

6. Modifikovanje je zakon. U Beogradu je postojala firma TT Recycled, oni su pravili cuda od obicnih konfekcijskih gramofona. Sada rade svoje proizvode, ali bojim se da je
to izvan onoga sto ste planirali da potrosite. Ja bih ih nazavao, raspitao se o cenama i primenio Pravilo #1.
Sa dobrom platformom moze da se napravi cudo. Ja sam kompletno modifikovao Technics 1200mkII (bakarni tanjir, Jelco rucka, napajanje stujom ispravljacem iz izraelske vojne opreme
(sa vojnog otpada)

Thorens je imao model Concrete sa kucistem od betona. To se da napraviti za belt drive.

7. Kupujte ANALOGNE ploce, a ne CD otisnut na vinilu. Stare engleske ploce (za engleske grupe) i americke za americke grupe zvuce bolje nego 90% danasnjih reizdanja.
Sto se starih ploca klasike tice - DECCA, Telefunken (Teldec), Phillips, EMI, ARKHIV, DG zuti ako je dzabe. Melodija Hungaroton ako su poznati umetnici, ostalo uglavnom ni ako je dzabe. Sto vise ploca imate, gramofon vam dodje jeftiniji :-)

Sto se novih ploca tice, intenet je zakon. Pre svake kupovine proveriti konkretno izdanje kakvo je i kako zvuci. Za mene su vecina novih izdanja teska razocaranja, od toga da
stizu u prodaju iskrivljena do kvalitete snimka.

Najvaznije - zelju koja nije umrla imate. Internet ce Vas naoruzati znanjem o kojem smo nekad mogli samo da sanjamo (koja glava za koju rucku, ili obrnuto)

A pare ce se vec naci :-)
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 19 Feb 2014, 21:50

PrekoBare,

Lepo receno,

Pozz

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 23 Feb 2014, 10:10

Mnogo hvala na savjetima.

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 23 Feb 2014, 16:28

PrekoBare,

Milo mi je što smo se našli na istoj temi posle dužeg vremena :D

U svetlu onoga što si napisao, a što ogleda tvoje veliko iskustvo koje svakom može biti korisno, da pitam da li si nailazio na Audio Technica DD gramofone iz današnje produkcije? Šta kažeš, da li onaj model od svojih 300 evra/dokara vredi tih para? Ja sam ga kolegi preporučivao na osnovu onoga što sam čuo/pročitao, nemam ličnog iskustva.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 23 Feb 2014, 21:36

Andrija, drago i meni da se cujemo ponovo.

Nemam ni ja direktno iskustvo sa AT ali na AT gledam ovako. AT je kopija 1200 MkII.Sam 1200MKII pravo iz kutije nije nista narocito, mid fi. Mnogi su ga culi i zaboravili. Ne verujem da je AT bolji od toga. Vrednost 1200 je u kvalitetu izrade koja ga cini dobrim kandidatom za unapredjivanje/budzenje. Pored toga laka dobavljivost delova. Ja sam za mog kupio jos dve rezervne ploce sa motorom pa ce moj technics trajati sigurno duze od mene.

AT je proizvod za koji se ne zna koliko ce biit dugovecan i ulagati dalje u njega nema smisla.

Vec sam spomiinjao, moj fabricki Micro Seiki DD40 sa MA-505 ruckom zvuci bolje nego nabudzeni tehnics sa Jelco 750 ruckom, iako je budzeni tehnics je 3x skuplji.
To nije nikakvo cudo, 1980 je DD40 bio oko $1000 a 1200 oko $250. Nije ista kategorija.

Samo, nedavno mi je crkao motor na DD40 i bio sam presrecan kad sam nasao majstora koji je mogao da ga opravi. Kod technicsa bih sam jednostavno zamenio plocu sa motorom.

Volter

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 12 May 2014, 12:53

ala ti rabis gramofone kad ti crkavaju DD motori

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 12 May 2014, 19:55

lautrecred wrote:ala ti rabis gramofone kad ti crkavaju DD motori
Nisam se ja izivljavao nego ga udarila struja. Ovde kod mene napon u mrezi oscilira za +10% u spicevima do -25% od deklarisanog.
Najopasniji je kad naglo padne pa se onda postepeno vraca, tzv. "brownout".

Ja u glavnom sistemu imam veliki razdelni trafo plus audiofilski filter, ali u spavacoj sobi nisam imao nista. Risiver (Sony ES) je preboleo udar a Micro Seiki je rikno. Pregoreo mu je osigurac ali nedovoljno brzo da sacuva motor.

Volter

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 12 May 2014, 22:20

nije valjda da ima vece strujne vukojebine od srbije, ovde sam vidjao izmereno od 198 do 250V

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 13 May 2014, 17:51

lautrecred wrote:nije valjda da ima vece strujne vukojebine od srbije, ovde sam vidjao izmereno od 198 do 250V
Sire podrucje Toronta (povrsina kao dve Malte) je konglomerat 5 gradova koji su urasli jedan u drugog, pa se stambene zone jednog naslanjaju na fabricke zone drugog. Pri tome je visokonaponska i srednjenaponska strujna mreza nadzemna. Uzas - suma od dalekovoda koji idu kroz grad, trafo stanice na svakom cosku. Kao u Evropi pre II sr.

Napon varira kao lud u toku dana zavisno da li se kace veliki potrosaci ili ne. Deklarisani napon je 117V a ja sam ocitao od 90 do 132 V. kad je manje, filter se sam iskljuci, a to se dogadja otprilike dvaput mesecno. Sad zamisli sta to radi uredjajima pravljenim za 110V.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 May 2014, 08:44

Dugo sam se razmisljao da li da nabavim posebnu platformu za gramofon ili ne, jer imam dobru policu (Finite Elements Spider) koja je jos od poda dodatno izolovana sa Finite Elements Cerapuc (pritisak se prenosi preko keramicke kuglice prema podu) koji su jos dodatno izolovani gumom sa donje strane. Gramofon mi je stajao na gumenim nosacima. Pitanje je bilo da li uopste ima smisla ulagati jos i u dodatnu platformu ? Bila je u opciji i neka DIY varijanta ...

Onda sam ipak kupio Project Ground-It 1 de luxe platformu. To je masivno uradjena platforma, teska 14 kg. Unutra je punjena (izmedju ostalog) i sa metalnim kuglicama - sto je zapravo klasika kada je rec o platformama za gramofone. Finish je prva liga, izgleda jako dobro i kvalitetno uradjena.

Montirao sam je i prvi utisci su povoljni. Doduse tesko je izvrsiti poiuzdano poredjenje jer prethodno nekoliko dana nisam slusao muziku a sada sam je stavio i onda pustio Keith Jarretta .... U svakom slucaju nema drasticne promene u zvuku ali imam utisak da je zvuk postao nesto solidniji (tesko mi je opisem taj utisak). Kao da su neke stvari sada legle bas kako treba ...

U svakom slucaju preporuka - mislim da ce njen efekat biti izrazeniji u kriticnijim instalacijama.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 21 May 2014, 23:20

Dejane, mi studioznije razmisljamo o tjuningu uredjaja za neko sitno zadovoljstvo nego sto yebivetri sto vode drzavu razmisljajiu o stvarima zbog kojih se gube ljudski zivoti.

Volter

Post Reply