HiFi & Professional Audio Forum  

Sredstva za ciscenje vinila i zvucnica

Gramofoni, kablovi, slušalice, tjuneri, magnetofoni, kasetofoni, dodaci..
Post Reply

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Sredstva za ciscenje vinila i zvucnica

Post by sdanicic » 09 May 2006, 21:45

Postovani posetioci,

iz odredjenih tehnickih razloga doslo je do brisanja iz baze kompletne teme sa gornjim naslovom. Poslednji backup ne sadrzi sve potrebne indexe da bi se u potpunosti mogla restaurirati kompletna diskusija vezana za ovu temu.

Izvinjavamo se zbog ove neprijatnosti.

Hvala na razumevanju.

Admin
Forum Admin
Forum Admin

Post by Admin » 09 May 2006, 22:24

Kao sto kaze kolega Danicic i malo preciznije; zbog greske u softveru nastale u trenutku pomeranja podataka iz jedne teme u drugu, doslo je do ostecenja teme 'Sredstva za ciscenje vinila i zvucnice'.
Izvinjavamo se korisnicima koji su postovali u ovoj temi.

sn

Post by sn » 10 May 2006, 03:05

Ovde je jedan veci deo teksta koji sam uspeo da izvadim iz ostecene baze podataka. Ako je za neku utehu. :(
----------------------------------------------------------------------------------------------------

'Sredstva za ciscenje vinila i zvucnica'

Zdravo,
od naseg drugara Marjana Tancera iz Slovenije sam dobio demo paket koji sadrzi Stylus Cleaner i Record Cleaner (tecnost) pa bi bilo lepo da uradimo i jedan mali test ova dva proizvoda i da vidimo kakvi su rezultati.
Kako ja bas ne znam puno ljudi koji imaju gramofon i ploce i koji bi hteli da ucestvuju u testu, ako neko zna - neka se javi.
Sasa

Sasa, za mokro ciscenje vinila toplo preporucujem sledecu tecnost - na sajtu:
http://discdoc.com/

Licno sam probao njihov Disc Doctor\'s Miracle Record Cleaner (na strani http://www.discdoc.com/p1.html) i uverio sam se da je savrsen, univerzalan za sve tipove ploca (kojih, barem po hemijskom sastavu moze da ima gomila).
Jos jedan trik za vinilne ploce je "majka": blago vlazenje destilovanom vodom pre reprodukcije. Uklanja povrsinske sumove.

'Kvalitetna sredstva za ciscenje vinila i glava su jako bitna stvar i stvarno znaju da iznenade svojim ucinkom.Na sajtu audionirvana.com (bar mislim da je tako) ima jako dobra preporuka za DIY smesu za ciscenje vinila,pa pogledajte :!:
Sasa ne bi bilo lose da nam kazes kako bi mogli da pazarimo taj paket Stylus Cleaner i Record Cleaner i koja je cena istog

'Pored svih isprobavanih stvari ja i dalje tvrdim da nista ne moze da zameni dobru karbonsku cetkicu :!: I naravno pravilno rukovanje sa vinilima.
Naime na sajtu koji sam malopre naveo slicna je mesavina koju je meni moj matori objasnio kad sam ja od njega nasledio vinile.
Apsolutno se slazem u vezi alkohola i kontakta sa vinilom(shelak da i ne spominjemo) Pozdrav

Zdravo,
tecnost se moze dobiti bez problema na probu - iako je za to namenjena, kao i cetkica za ciscenje. Znaci ko zeli da proba samo neka mi se javi i dogovoricemo se.
Sasa

P.S. Ja imam samo nesto ploca sto mi je ostale iz "rane mladosti" za test, ali nemam gde da ih cujem.')

\"Nikola\"]Pored svih isprobavanih stvari ja i dalje tvrdim da nista ne moze da zameni dobru karbonsku cetkicu :wink:[/quote]

Ljudi, nikako. Karbon fiber zaobilaziti potpuno. Jos davno, kada sam dobio moju prvu karbon fiber cetku (sredinom osamdesetih) Ortofon ju je reklamirao kao pravu stvar. I tada sam mislio da jeste, sve dok, zapravo, nisam utvrdio da karbon fiber nepovratno "smirgla" povrsinu ploce. To sam ustanovio golim okom na vinilima koji su, uslovno receno, bili uradjeni od "mekseg", osetljivijeg vinila. Mozda ce neko reci da je sloj nakupljene prasine u karbonfiber cetki koju imam uspevao da abrazijom unese nepopravljiva ostecenja, medjutim, to nije slucaj, sobzirom da sam cetku koristio strogo prema uputstvu...
Pamucni somot nije los, ali on ne radi previse dobro na svim plocama.

'Slazem se ja sa vasim iskustvom u vezi karbona,ali da ne upadnemo bas u paranoju, ipak trenutno u svetu nije bas mala industrija gramofonskih "pomagala" tako da sigurno sluze nekoj svrsi :wink:
Meni je mnogo zanimljiviji ritual pustanja vinila,koji podrazumeva obavezno ciscenje cetkicom,najcesce toga vise nisam ni svestan :D ,bas me interesuje kako je kod ostalih gramofondzija?Slican ovakav topic sam nasao na nekom stranom forumu(audioasylum) gde su ljudi iznosili najrazlicitije ludosti u vezi svojih"rituala".
Pozdrav');

'Nisam zeleo da se ovo shvati kao paranoja, vec cinjenica, fakat koji sam svojim ocima zapazio. Naravno, samo kod nekih vinila, kod drugih (recimo PGP je mahom bio neosetljiv na struganje) ne.
A ritual, to je sigurno. Kao uostalom i sve kod high-end-a. Kao neka vrsta posvecenja. Koncentracije. Kao uostalom i predgrevanje elektronskih cevi i dovodjenje u pun rezim rada.
I onda, citava vezanost za arhaicnu proslost. Za vek istog principa koji je usavrsavan i usavrsavan.
Meni se cini da sam gramofon niizdaleka nije sve rekao i da ima mesta za gomilu unapredjenja od kojih neka mogu da budu i sustinske prirode.

Voleo bih ako bi neko zeleo o tome da govori... pa makar i u separatnom threadu.');
'Milovane,cini mi se da se samo nas dvoica vrtimo na 33 1/3 ili 45 :?:
Kao sto si rekao da postoji jos mnogo prostora za unapredjivanje gramofona,potpuno se slazem sa tobom.Cini mi se da je poslednju veliku stvar uradio Transrotor sa "lebdecim" tanjirom,naime magnetna polja ga razdvajaju od šasije tako da je negativni feedback na minimumu (feedback motor-zvucnica-rucka i obrnuto).
Definitivno novi thread :D');

'Mozart 12', 'U odlicnom tekstu g-dina Vukusica,procitao sam o Ivanu Jelièiæu ,konstruktoru Mozart 12" gramofonske rucke.Voleo bih da cujem nesto vise od samog g-dina Vukusica o toj rucki,da li je moguce nabaviti istu :?: U vezi sa temom evo jednog linka sa neverovatnim sistemom,gde se nalazi i pomenuta rucka http://forum.hifichoice.co.uk/viewtopic ... &start=420

'Nikola,
Ja vrtim èak i 78.26 ...
Ali mi je iskreno drago da postoje ljudi koji vole gramofon i sve oko njega.');

'Nikola,
ja imam Mozart - 9 inènu...
Menjao sam njome originalnu ProJect-ovu sa kojom sam bio jako nezadovoljan. Simptomi koje sam utvrdio PRE Vukušiæevog èlanka na ovoj ruèici koju sam dobio uz gramofon bili su èak izraženiji nego opisano muæenje zvuène slike: jeziva rezonansa, zvonjenje i koloracija.
Generalno, Mozart je (po mom razumevanju stvar) varijanta string suspeded ruèica, nešto poput Shroeder modela, samo ne "pliva" u magnetnom polju nego u ulju visokog viskoziteta (nema ležajeva).
Inaèe jako lièi na ovu sa slike.

Ruèica je naprosto fenomenalna, ima podešavanja za sve parametre, VTA, antiskejting, side bias...
Može se nabaviti u Bgd, radi se ruèno. Lupam, verovatno, ali mislim da je njena cena negde oko 1.5 K... Nisam siguran, morao bih da proverim.');
'Zainteresovala me je ta rucica posto sam nedavno imao priliku da vidim Ivankovicevu rucicu sa VdHull ozicenjem i od tada me jede crv!');
'Mene je crv jeo od kad sam prvi put postao svestan mana onog što imam. Da bih ubio crva morao sam da idem na radikalno rešenje.

Sve u svemu Mozart, po meni jeste revolucionarna stvar iako njeni principi i razvitak traje tridesetak godina. Neki forumi smatraju da ove ruèice zvuèe mekše nego normalne sa ležajevima usled tromosti u trackingu (faktièki, ova track-uje bilo šta).

Pogledaj i ovde oko string suspended ruèki:
http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... highlight=

Šreder klonovi:
http://www.diyaudio.com/forums/showthread.php

Ja æu fotografisati moju kad pozajmim od drugara digitalac...');
'Re: Mozart 12"', '[quote\"Nikola\"]U odlicnom tekstu g-dina Vukusica,procitao sam o Ivanu Jelièiæu ,konstruktoru Mozart 12" gramofonske rucke.Voleo bih da cujem nesto vise od samog g-dina Vukusica o toj rucki,da li je moguce nabaviti istu :?: U vezi sa temom evo jednog linka sa neverovatnim sistemom,gde se nalazi i pomenuta rucka http://forum.hifichoice.co.uk/viewtopic ... &start=420

'Milovane hvala za linkove,
Upravo iz tog razloga,razlike u zvuku,pozeljno je imati string suspended i uni pivot rucicu na jedom ili dva gramofona ili .... :lol:
Voleo bih da vidim naravno tvoju Mozart rucicu,kad budes uslikao, a ja koristim nesto vise od pola godine Micro-Seiki solid 1 gramofon sa Shure 97he glavom i zadovoljan sam,ne znam jos koliko :wink:
Sasa hvala za adresu');

Nikola i Milovane,
da li mogu da vas zamolim da vas dvojica u skaldu sa svojim obavezama uradite test ove tecnosti i cetkice koje sam dobio iz Slovenije i da nasem drugaru Marjanu koji je to poslao i zamolio me ljubazno za misljenje - damo neki odgovor, komentar, itd.
Ja nazalost sam kratak sa vremenom (bicu vam Beograda skoro ceo maj i jun, ali cu biit na Netu) i nemam ni gramofon ni nekih "iskustava" na tu temu, pa bi vas drugarski zamolio da pripomognete ovom prilikom a slobodno sve ostlao sto zelite
vezano za gramofone, vinile, ...
Kako na Forumu tako i na HiFi Cafeu.
Hvala unapred,
Sasa

P.S. Milovan i ja se znamo, a vas dvojcia onda razmenite telefone i mailove. Ja cu se Milovanom videti u narednih dan-dva, ako si tu da nam se pridruzis');
'Sasa izvini, ja sam se malo zaneo u konverzaciji sa Milovanom pa smo smetnuli s`uma osnovnu namenu topic-a.Naravno da sam raspolozen za test.
Jednostavno zadovoljstvo je razmenjivati iskustva o gramofonima(audio tehnici uopste) na civilizovan nacin. :lol: :lol: :lol: U BG sam, tako da mozemo da se vidimo,kako vama odgovara :!:');

ja imam Mozart - 9 inènu...
Može se nabaviti u Bgd, radi se ruèno. Lupam, verovatno, ali mislim da je njena cena negde oko 1.5 K... Nisam siguran, morao bih da proverim.[/quote:c515fbdd2a]Pozdrav iz Maribora,
Gdje se može videti neka slika ove ruèke Mozart? I kolika je približna cena u EUR ili $?
Jako me interesira jer tražim neku dobro ruèku za moj gramofon.
Hvala na odgovorima.');

Sto se tice izgleda rucice nju mozes da vidis na linku koji sam dao u prvom postu ovog topica( na slici je 12") :roll: , a za ostale informacije obrati se Milovanu na privatni mail, on ce ti sigurno pomoci.
Danas smo se Milovan i ja sreli sa Sasom, od koga smo dobili sredstvo za ciscenje vinila i zvucnice,tako da cemo napisati neki prikaz za Hi-Fi Cafe. :wink:
Pozdrav');

Marjane,
Sto se tice izgleda rucice nju mozes da vidis na linku koji sam dao u prvom postu ovog topica( na slici je 12") :roll: , a za ostale informacije obrati se Milovanu na privatni mail, on ce ti sigurno pomoci.
Danas smo se Milovan i ja sreli sa Sasom, od koga smo dobili sredstvo za ciscenje vinila i zvucnice,tako da cemo napisati neki prikaz za Hi-Fi Cafe. :wink:
Pozdrav[/quote]Zdravo Nikola, tek sada sam dobro pogledao slike na linku-malo se slabo vidi ali nema problema, kontaktirao sam mailom proizvoðaèa. Nadam se, da èe mi odgovoriti, jer tražim novo ruèko za moj gramofon ali Rega i ostalo šta se može dobiti me se baš nisu dojmile.
Ako trebate još koji DEMO kompletiè èistila slobodno mi javite na PM.');

'Koji je gramofon u pitanju? Mozda mozemo da pomognemo nekom sugestijom oko izbora?');

"Nikola\"Koji je gramofon u pitanju? Mozda mozemo da pomognemo nekom sugestijom oko izbora?[/quote]Gramofon je Transrotor Iron-upgrade by Acoustic Preference, ali trebat èu polako zamjeniti ruèku. Tražim nešti tanju (ne kao Rega-koja je težka i kruta) i fino podesivu ruèku i to šta sam vidio na slici, baš se uklapa u moje videnje ruèke za moj Grem.
Kad èu imati malo više vremena da poslikam, poslati èu fotke na Forum.
Preporuke su dobrodošle.');

'Onda definitivno u razmatranje dolaze Sheu rucice kao string-suspended, a meni je licno zanimljiva Labaratory 47 RS-A1,koja nije cak ni astronomski skupa.');

Nikola, Marjane,
hvala na ovoj lepoj diskusiji. Za string suspended rucice vazi prica da nemaju problem - ahilovu petu svake rucie - lezajeve. Pritom Mozart ima i to preimucstvo sto viskozno ulje doprinosi izvrsnom dampiranju.
Scheu rucice mislim da leze u magnetnom polju i nisam siguran da li su string suspended, moracu jos da pogledam.

Od vajkada najveæa neprijatnost za gramofonsku ruèicu je povratna oscilacija. Ta uznemiravajuæa oscilacija stvara rezonansu kroz cev ruèice, odbija se kroz ležaj i vraæa se pikapu sa kašnjenjem koje je uslovljeno brzinom prostiranja kroz materijal. Igla èita stoti deo mikrona, te povratna oscilacija, èak i najmanja, ometa èitanje a zakasneli signal se nadovezuje na koristan hod igle, muteæi zvuènu sliku.
Ruèice se vešaju na šiljke, što su oni precizniji, povratno uznemirenje je manje, a ruèica bolja. Iz tih razloga èika Ivan konstruiše ruèicu Mocart.
Mocart ruèica izradjena je od aluminijuma, eloksirana, delom plastificirana i ispunjena zrnastim materijalom, što je èini krutom. A sve to pliva u ulju.
&quot

Kod mene nije bilo muæenje, jednostavno grozna rezonansa koje sam se otarasio uspomoæ druge ruèice. :wink: Upravo one koja se u èlanku spominje. To je tip string suspended ruèice bez ležajeva, èiji je oslonac u viskoznom ulju. Izvanredna sprava.
Èestitam na forumu, trudiæemo se da održimo prièu.

U svakom slucaju u domenu rucica ima toliko inovacija da je to za svaku pohvalu i prosto je neverovatno kakva su pojedina konstrukciona resenja.
Jedno od najzanimljivijih, curtain rail air parrallel tracking tonerarm, princip takodje razvijan godinama moze se pogledati na diy foru

'U pravu si za Scheu rucice,nisu string suspended,koriste magnetno polje u pivotu.Evo zanimljivih informacija o Scheu rucicama http://www.soundscapehifi.com/schroder.htm');

'Milane ja mislim da je razlika koriscenja magneta i kadica sa uljem najvise u ceni izrade. Naime video si da Scheu rucice koriste jako skupe magnete, a i nije bas user friendly(kompjuterski receno), trazi malo ozbiljnijeg korisnika koji moze da odradi dobar set-up.Mada to isto vazi i za rucice koje plivaju u ulju jer nemaju jasan pivot (plivaju na sve strane). Mozda ne bi bilo lose da nam kazes koje ti ulje koristis , naime ja sam vodjen savetom sa nekog foruma uzeo neko skupo teflonsko ulje i njime naprskao osovinu (spindal), mogu ti reci da sam bas bio pozitivno iznenadjen. :lol:');

'Nikola,
Mozart rucica ima posebno kaèenje oslonca cevi putem dva najlonska konca koja tvore krutu figuru. Jedini pomak je u longitudinalnom pravcu cevi, a to joj daje neverovatan tracking (kao što uostalom i stoji na onim linkovima koje sam naveo). Verujem da upotreba ulja ima i svojih negativnih strana po zvuènu sliku, ali to je prièa za sebe, koja se dalje može pratiti.
Ovo ulje koje ja koristim je silikonsko ulje 6000 (viskozitet mu je 60 kg/msec) - ekstremno je gusto.');

Provereni audiofil Ivan Jelièiæ veoma uvažava gramofon kao izvor zvuka, ali ne uvažava njegove nedostatke koji umanjuju prijatne zvuke sa vinilskih ploèa. Od vajkada najveæa neprijatnost za gramofonsku ruèicu je povratna oscilacija. Ta uznemiravajuæa oscilacija stvara rezonansu kroz cev ruèice, odbija se kroz ležaj i vraæa se pikapu sa kašnjenjem koje je uslovljeno brzinom prostiranja kroz materijal. Igla èita stoti deo mikrona, te povratna oscilacija, èak i najmanja, ometa èitanje a zakasneli signal se nadovezuje na koristan hod igle, muteæi zvuènu sliku. Ruèice se vešaju na šiljke, što su oni precizniji, povratno uznemirenje je manje, a ruèica bolja. Iz tih razloga èika Ivan konstruiše ruèicu Mocart.

Mocart ruèica izradjena je od aluminijuma, eloksirana, delom plastificirana i ispunjena zrnastim materijalom, što je èini krutom. A sve to pliva u ulju."
Veruj mi, toliko je ova komponenta bitna za pravilan rad gramofona da je to odlucujuce... Monitranjem iste nestala je bilo kakva rezonansa. Ja sam odahnuo, divna je i za gledanje i slusanje.
Slobodno mozes da me pitas ako te nesto zanima.
P.S. Tvoj Mikro Seiki je odlicna stvar, tako da se ne brines.

nikolazec
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Re: Sredstva za ciscenje vinila i zvucnica

Post by nikolazec » 05 Aug 2011, 17:03

Samo jedna vrlo bitna korekcija, rucice sa magnetima NISU Schue nego SCHROEDER po Vlasniku i pronalazacu iste Frank Schroeder a Schue je sasvim drugi covek, Molim vas da uvazite ispravku jer ja poznajem Franka i vlasnik sam jedne njegove rucice Reference
hvala
Najbolje je kada nista ne znas

Post Reply