HiFi & Professional Audio Forum  

Po cemu cu pamtiti 2008. ?

Ostale teme ili sve drugo

Boogie Woogie
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Po cemu cu pamtiti 2008. ?

Post by Boogie Woogie » 24 Dec 2008, 00:17

ma jok, čestito mi rodžendan pa..

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 24 Dec 2008, 02:41

stereo wrote:1.Shvatio sam da definitivno nema pomoći za zemlju Srbiju,žao mi je što nisam rodjen kao neki Olaf Petersen..

Prijatelju,? Prosecna plata u Americi je spala na 22 000 dolara a drzavni dug 11 000 milijardi dolara i raste stopom od 10 milijardi dnevno.

Sa prihodom od 22 000 u USA se gladuje.

A ni ----- i Peterdottir bas ne cveta.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Sonichammer
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Sonichammer » 24 Dec 2008, 04:45

Poslovno - AV Impuls
Hobi - AV Impuls

VuleJohn

Post by VuleJohn » 24 Dec 2008, 08:30

PrekoBare wrote:Prijatelju,? Prosecna plata u Americi je spala na 22 000 dolara a drzavni dug 11 000 milijardi dolara i raste stopom od 10 milijardi dnevno.

Brzo se vracaj dok ne umres od gladi.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 24 Dec 2008, 15:25

VuleJohn wrote:[Sa prihodom od 22 000 u USA se gladuje.
Brzo se vracaj dok ne umres od gladi.[/quote]

Prijatelju, dok meni dogori, ti ces kao Carli Caplin u filmu Zlatna Groznica, da motas interkonekte u tanjiru umesto spageta :-) . Zezam se, ali situacija nije ni malo za zezanje. Banditi su "kupili" celu Srbiju za pisljivih 780 miliona eura i to tudjih para, izmedju ostalih mojih i tvojih. Cela Srbija prodata za cenu desetak komercijalnih aviona.

Samo cinjenica sto je doslo do ekonomskog sloma napolju nas spasava od toga da plen zavrsi u rukama jos vecih bandita i da na kraju prodjemo kao Maje u Gvatemali.

Od crnog uvek moze da bude jos crnje. Secacemo se mi 2008-me sa nostalgijom.

Volter

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 24 Dec 2008, 15:31

Boogie Woogie wrote:smarao prodavce..
Imace i oni po cemu da pamte 2008.
Last edited by zodiac on 24 Dec 2008, 15:54, edited 1 time in total.
A mind is a terrible thing to waste.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 24 Dec 2008, 15:45

PrekoBare wrote:Od crnog uvek moze da bude jos crnje. Secacemo se mi 2008-me sa nostalgijom.
Može da bude,... ali kad se setim '93 pa tek proleća '99, sve mi ovo izgleda bezazleno.
Za one koji su sa recimo 35.000$ godišnje pali na 22.000 to je loše, ali šta je katastrofa razumeće samo ako im primanja padnu
na 10 - 15$ mesečno ili budu kupovali ulje i hleb na buvljoj pijaci zato što ga u prodavnicama nema, benzin na ćoškovima u kanticama pomešan sa vodom
jer ga na pumpama nema, čekali u 5 ujutro da kupe mleko jer se u 6 već prodalo svih 20 litara koje su stigle u prodavnicu,......

.....da ne nabrajam više, dobijem ponovo napad besa čim se setim svega, ali ponovo sve to,.... :nway

...iako ima i ona, nikad ne reci nikad.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 24 Dec 2008, 16:01

first wrote:.....da ne nabrajam više, dobijem ponovo napad besa čim se setim svega, ali ponovo sve to,.... :nway

...iako ima i ona, nikad ne reci nikad.
Od hiperinflacije ima nesto gore - deflacija. Oni koji su to doziveli kazu da je jezivo. Mi to iskustvo nemamo, jer je Srbija od posle 1 svetskog rata bila u manje vise naizmenicnom inflatornom i hiperinflatornom rezimu. Hiperinflaciju mogu da prezive drski i snalazljivi (vize, vize, cek-na-pocek, kredit koji se obesmisli preko noci) a deflaciju samo oni sa kamarom GOTOVINE ili dovoljno imovine koju mogu da otudje posto bilo i da im opet preostane. U hiperinflatornoj privredi, ispeces hleb, odmah prodas i za te pare odmah kupis nesto drugo da sacuvas vrednost. U deflatornoj, nemas kome da prodas, jer je para iz dana u dan sve manje i svaka proizvodnja se obesmisli, sutra gotov proizvod kosta manje nego trosak proizvodnje danas.

U hiperinflaciji smo imali nikakav dinar i dolar i marku kao rezervnu valutu. Danas vise rezervne valute NEMA. Platina je postala jeftinija od zlata a zlato nije nikakav instrument za cuvanje vrednosti.

Obrati paznju na Ebayu posto se prodaju McIntosi iz zlatnih godina (MC-30, 60, 225, 275). Solidnije nego zlato jer je kolicina ogranicena.
Last edited by PrekoBare on 24 Dec 2008, 16:08, edited 1 time in total.

Volter

zodiac
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zodiac » 24 Dec 2008, 16:05

A, da: zdravo Prekobarac! Longish time no see :wink:
A mind is a terrible thing to waste.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 24 Dec 2008, 18:02

PrekoBare wrote:Od hiperinflacije ima nesto gore - deflacija.
I to može da bude tačnao, ali čisto sumnjam.... jer vidi ovo što si napisao,...
PrekoBare wrote: U deflatornoj, nemas kome da prodas, jer je para iz dana u dan sve manje i svaka proizvodnja se obesmisli, sutra gotov proizvod kosta manje nego trosak proizvodnje danas.
Kao preslikano za ono što se nama dešavalo, a '93 smo imali hiprinflaciju.

U suštini ti pišeš o blažim oblicima jedne ili druge pojave, a onda to izgleda logično.Ne znam da li si zapalio odavde pre početka kataklizme ali ono što se ovde dešavalo
mogu da razumeju samo oni koji su ovde preživeli taj period.Ta tvoja priča sa čekovima, odloženo plaćanje....itd je funkcionisala dok je tokom 92 bilo robe na rafovima
koju si mogao da kupuješ na takav način i da u suštini kupuješ robu jeftinije nego što je njena proizvodna cena.Ali kada je došlo dodtle da u prodavnicama više nije bilo ništa,
samo prazni rafovi, džaba ček na poček.Cela trgovina se preselila na crnu berzu, plaćalo se isključivo konvertibilnom valutom (markama) ko je imao, a mnogi su
prodavali zlato, nekretnine..... da bi mogli da prežive.

Mi smo krajem '93 imali najveću hiperinflaciju ikada zabeleženu bilo gde u svetu u novijoj istoriji, čak veću i od one u vajmarskoj nemačkoj koja se do tada pominjala kao
rekordna.Poslednjih dana te godine dnevna inflacija je iznosila oko 70% što na preračunatom nivou godišnje iznosi neke silne triliardee bem li ga šta je već bilo.

Ufffff kad se samo setim kakva je to pljačka naroda bila,.........

Zato će mi ova 2008 ostati upamćena po, recimo periodu kada je dinar jačao u odvosu na evro.
Polse svega gore iznetog ovo mi dođe kao rubrika "verovali ili ne", bar u zemlji Srbiji

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 24 Dec 2008, 18:49

Deflacija je u americi i evropi već bila. U desetom, jedanaestom i početak dvanaestog mjeseca ove godine. Upravo završava. Sada će započeti novi inflatorni ciklus koji će trajati godinama.
Tek toliko da znate gdje smo sada. :wink:

Da sada ne duljim što i kako, trebalo bi mi nekoliko stranica, ali vjerujte mi da mi je ova tematika jako dobro poznata.

Ako vas zanima kako je to izgledalo u Hrvatskoj evo jedan site http://www.trzistenovca.hr/index.asp pa upišite datum od prije mjesec dana i pogledajte po kakvim su kamatnim stopama išle međubankovne pozajmice. Ovog puta smo se izvukli.....

stereo
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by stereo » 24 Dec 2008, 23:52

PrekoBare wrote:
stereo wrote:1.Shvatio sam da definitivno nema pomoći za zemlju Srbiju,žao mi je što nisam rodjen kao neki Olaf Petersen..

Prijatelju,? Prosecna plata u Americi je spala na 22 000 dolara a drzavni dug 11 000 milijardi dolara i raste stopom od 10 milijardi dnevno.

A ni ----- i Peterdottir bas ne cveta.
Preživeo sam u Srbiji devedesete,mislim da je svaki drugi komentar suvišan.
Ono što me više pogađa je :http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=335766
kada povežeš sa:http://www.blic.rs/beograd.php?id=65703
dobiješ:http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=68698

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 25 Dec 2008, 04:07

first wrote:
PrekoBare wrote:Od hiperinflacije ima nesto gore - deflacija.

Mi smo krajem '93 imali najveću hiperinflaciju ikada zabeleženu bilo gde u svetu u novijoj istoriji, čak veću i od one u vajmarskoj nemačkoj koja se do tada pominjala kao
rekordna.Poslednjih dana te godine dnevna inflacija je iznosila oko 70% što na preračunatom nivou godišnje iznosi neke silne triliardee bem li ga šta je već bilo.

Ufffff kad se samo setim kakva je to pljačka naroda bila,.........
Nego sta nego je pljacka. I nije bila nego je jos u toku. Vredna stotinak milijardi dolara. Zao mi je sto vise nemam svoje Excel tabele u kojima sam vodio podatke o kursu Oktobar 91- Decembar 93

da ilustrujem konkretnim podacima, pa cu morati opisno.

Mene je onda Excel spasao od gladi jer sam mogao sigurno da prognoziram kurs za nekoliko dana unapred kao da sam vidovit i da igram na sigurno - kad tacno da prodam devize a kad da ih kupim.

Na taj nacin sam vihor hiperinflacije uposlio da mi duva u ledja. Verujem da su istu metodologiju koristili i oni koji su organizovali pljacku. Bez Excela to nikad ne bih uocio jer nisam bankarski strucnjak.

Svi zaboravljaju da je Cobe bio bankar. DIjagram hiperinflacije je hokejska palica, i zavrsi se relativno brzo jer raste eksponencijalno i udari u plafon pa se ugasi.
Ono sto smo mi imali nije bila hiperinflacija nego dirigovana pljacka u kombinaciji sa Ponzi semom.
Nasi banditi su ljuljali kurs po sistemu : od utorka do petka raste, pa onda kao malo miruje, pa onda u utorak grune svom snagom pa ponovo raste do petka. Kad narod ocekuje isto sledeceg utorka oni obore kurs, pokupuju sve devize, pa onda udvostruce kurs u cetvrtak.
Ovo bi bila strasna magistarska tema za nekoga - kako su nas opljackali. DInkiceva knjiga je samo sluzila da prikrije pljacku posle ucinjenog dela.

U normalno vreme, jeftinije je voziti se autobusom nego taksijem. U vreme hiperinflacije, jeftinije je voziti se taksijem nego autobusom. Zasto?

Volter

Boogie Woogie
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Boogie Woogie » 25 Dec 2008, 09:46

zato jer ke taxi brži od..hokejaša?.. :-s

Simke
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Simke » 25 Dec 2008, 12:27

Sjedinjene drzave su i zvanicno priznale recesiju, nagovestivsi pogorsanje situacije u narednim mesecima. S obzirom na cinjenicu da su najjace svetske berze organizovane po principima americke, bice veselo u narednom periodu. U Rusiji je vec nastupila zestoka kriza. Hrana je poskupela duplo (nisam verovao da moze biti skuplja nego sto je vec u Moskvi), a prihodi se smanjuju. Privreda ubrzano kolabira. Zapocete gradjevine deluju sablasno, jer je ta grana u potpunom zastoju te su radovi stopirani. Poznanik koji ima gradjevinsku imperiju u par zemalja, sa sedistem u Rusiji, planira povratak u Srbiju. A mi potpisujemo ugovor sa Rusima o prodaji naftne industrije, onoga sto Miskovic nije stigao da kupi (ili ga nije zanimalo) i investiranju u Srbiju... E moj Srbine...

Post Reply