HiFi & Professional Audio Forum  

Domaća diskografija ne postoji?

Ostale teme ili sve drugo
Post Reply

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Domaća diskografija ne postoji?

Post by sdanicic » 28 Jun 2010, 23:22

Nisam pametan gde ovo turiti, pa hajde ovde:

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?na ... _id=441815

Mislim da je interesanta tema za diskusiju :yhi

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Domaća diskografija ne postoji?

Post by DejanM » 29 Jun 2010, 14:59

Moj kablovski provider ima novi service: gledanje koncerata najvecih svetskih bandova .... za dzabe !!!

Topic author
sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 29 Jun 2010, 16:06

Jedan od najvecih ako ne i najveci problem je kvalitet novih izdanja - na prvom mestu same muzike, teskotva i aranzmana, a onda kompletne produkcije, kvaliteta otiska, grafickog pakovanja, ...

Ako Zdravko Colic mora da proda svoj novi CD koji je sniman u obesnim, bahatim & high-tech studijima u Londonu samo uz MTS karticu ili sada iz Duel prasak, o cemu mi uopste mozemo da dalje pricamo. O kvalitetu pesama na istom izdanju bolje da se ne izjasnjavam. Ili Van Gogh koji je spucao i sprcao para i para u L.A.-u za poslednji album. Ja sam isti kupio, slusao dve nedelje i onda sam disk polomio na dva dela, da isti ne bi nekom dosao da usiju i da se taj neko nervira k'o ja. Mene je bilo sramota na sta to lici.

Disk sa izbranim snimcima Big Benda RTS-a koji je izdat 2008. god. povodm cini mi se 45-godina od osnivanja orkestra i koji bi u svakom slucaju trebao da bude reprezntativno izdanje je prava bruka i sramota pokloniti ga bilo kome koga cenite i/ili postujete njegov ukus, odnosno istancano uho.

Nove strane CD-ove i dalje kupujem - recimo u proseku jedan mesecno, verovatno bi vise kupovao i domace, ali nema se sta. PGP RTS-ova rezidanja ranijih albuma (tzv. cvrc-trc-prc remasterizovana) su u 90% slucajeva aluzija na iluziju od necega sto bi trebalo da predstavi dodatak u ponudi tekucih, novih izdanja, ...

Radnja PGP-RTS u Makedonskoj jos uvek je negde zaglavljenja u sredinu 90-tih, sam enterijer i atmosfera su blago depresivni do ocajni (kao da nije bilo ni milenijskog baga, ni bombardovanja, ni 5. oktobra, itd.), a samo 150 m nize u Nusicevoj je blistava i poletna radnja Croatia Records (ex Jugoton).

Zakljucke donesite sami za sebe :wink:

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Jun 2010, 19:39

Ovo zaista može biti zanimljiva tema za beskonačnu diskusiju, ali se takođe može dosta toga reći i u svega nekoliko rečenica.
Za neke ovo neće biti ništa novo, ali izgleda da mnogi iz domaćih producentskih kuća još nisu primetili da internet polako preuzima primat
u distribuciji i prodaji ne samo muzičkih izdanja, već i filmskog ili televizijskog programa.

To je proces koji je jednostavno nezaustavljiv i koji je već uveliko počeo da menja način poslovanja svetske muzičke i filmske industrije, a
svako od onih koji se tome ne bude prilagodio i očekivao da posluje na stari način, može samo da očekuje laganu propast. Svemu tome na
svoj način doprinose i mesta na net-u gde se do takvih sadržaja može doći i besplatano, mada nelegalno.

Neće biti nikakve vajde ako se bude kukalo nad takvom situacijom, već se jednostavno i domaća diskografska industrija mora okrenuti organizaciji
online prodaje izdanja, baš kao što to uveliko rade mnogi u svetu. Nadam se da nije potrebno ovo dodatno argumentovati i navoditi primere,
upućeni već dobro znaju o čemu pričam.

Post Reply