HiFi & Professional Audio Forum  

AES Convention

Studijska, razglasna, koncertna, za muzičare..
Post Reply

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

AES Convention

Post by sn » 13 Apr 2011, 19:17

U Londonu od 13-16 maja ce biti odrzana 130 konvencija koju organizuje AES (Audio Engineering Society);

Image

Image

:sign http://www.aes.org

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: AES Convention

Post by DejanM » 18 Apr 2011, 08:41

AES konferencija u Minhenu 2009. je bila jako znacajna zbog pojave dva rada na temu merenja u audio industriji. Oba rada, i onaj koji je napisao Dobrucki a mozda jos vise onaj koji je napisao Hercog, se bave problematikom merenja u audio tehnici i polaze od konstatacije da HiFi uredjaji koji imaju najbolje merene rezultate ne moraju i da sviraju na odgovarajuci nacin. To je ono sto smo i mi ovde na forumu do sada puno puta konstatovali ...

Oba ova autora smatraju naime da su dosadasnje metode za merenje bile neadekvatne i da ne puzaju pravu sliku o kvalitetu reprodukcije. Zbog toga oni pruzaju teoretski framework o tome kako bi trebalo merenja da izgledaju da bi mogla da daju adekvatniju sliku o kvalitetu reprodukcije nekog HiFi uredjaja. Ja cu samo ukratko pomenuti par najbitnijih detalja ...

- Umesto sinusoidalnog odnosno cetvrstag signala, potrebno je kao test signal koristiti muziku. Pri tome je potrebno meriti razlike izmedju ulaznog i izlaznog signala.
- Merenja vrednosti na pojedinim frekvencijama ne daju pravu sliku ponasanja komponente - ta merenja je potrebno vrsiti na celom frekventnom opsegu i koristeci muziku kao test signal.
- Mora se uzeti u obzir i nacin opazanja muzike odnosno slusna karakteristika naseg slusanog aparata kao i subjektivnog dozivljaja. To znaci da se sva merenja moraju posmatrati u odnosu na psiho-akusticne modele (kao npr. model koji je razvio Feldtkeller).
- Umesto merenja THD i tsl. predlazu se merenja sledecih parametara: perceived loudness, sharpness, roughness i tonality. Date su jasne definicije svakog od ova cetiri parametra (koje ja ovde necu pominjati).

itd.

Meni se ovaj zahtev za novim pristupom merenjima u audio tehnici cini jako interesantnim. Problemi koje imamo sa postojecim merenjima su postali ocigledni i zbilja neadekvatni ....

Bilo bi interesantno saznati da li ce ove godine biti nastavka rasprave na tu temu ...

pecass x
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by pecass x » 18 Apr 2011, 12:30

E eee pa tu sad već zalazimo u ozzzbiljan problem :ovo

Kao što znamo za profesiju tonca je potreban zavšen ETF ili nešto slično...FDU i FMU imaju odseke za ton ali trenutni output kadrova za bavljenjem istim ima samo jadan mali problem - nečuje ili nemože da to što čuje prevede i reši problem (akustički,dinamički...) naravno u te ne bih uvodio i tonce nam na živim prenosima i snimcima koncerta šta ozbiljne šta pop muzike koji neopravdavaju svoje postojanje u profesiji kojom se bave...

Većina njih HI FI podrazumeva za budalaštinu a kada im se dokazi prezentuju uvek imaju opravdanje za svoju nekompetentnost.

Ova nova merenja uvode i postojanje Subjektivnog odnosa čula sa objektivnim merenjem - baš će biti zanimljivo šta će se toga izroditi pored već duže vremena vodjenog rata oko LODNES WAR-a,a svakim danom smo u prilici da čujemo!!!!koliko su dinamički opsezi snimaka modernih produkcija manji u vrednosti u odnoso na 0db...

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Apr 2011, 13:17

Tvrdnja je da postoje dobro prouceni i u praksi dokazani psiho-akusticni modeli, koji pokrivaju i tu oblast subjektivnog - zapravo se vise odnose na nacin kako mi opazamo zvuk, koja jacina i na kojim frekvencijama itsl. Ja se zbilja ne razumem u tu naucnu disciplinu, tako da tu ne mogu puno da kazem. Zato dajem kao prilog krive Feldtkellera, koje je citirao Hercog u tom svom 2009. prezentovanom radu:
Feldtkeller.jpg
Feldtkeller.jpg (77.03 KiB) Viewed 616 times
Feldtkeller.jpg
Feldtkeller.jpg (77.03 KiB) Viewed 616 times
Krive pokazuju prag cujnosti nelinearnih izoblicenja drugog reda.

Ono sto je znacajno u tom radu jeste upravo pokusaj da se oblast, koja je do sada smatrana kao potpuno subjektivna, objektivizuje, merenjem novih parametara (pomenuta 4) i to na nov nacin a da se pri tom koriste i ovi psiho-akusticni modeli ....

Post Reply